Підприємство придбало акції нашого акціонерного товариства і на сьогодні момент бажає отримати доступ до документів підприємства, з якими ми маємо ознайомлювати акціонерів. Дане підприємство пред'явило нам договір купівлі-продажу акцій, але наш реєстратор на наш запит повідомив, що в реєстрі власників цінних паперів такий акціонер не числиться. Чи повинні ми надавати такій особі документи для ознайомлення?
Обсяг відомостей, надання яких вправі вимагати учасник (акціонер) господарського товариства, визначено ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" від 19.09.1991 р. № 1576 (далі — Закон). Відповідно до п. "г" ч. 1 ст. 10 Закону на вимогу учасника товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про свою діяльність, протоколи зборів. Установчими документами господарських товариств може бути передбачено й інші відомості, які надаються господарським товариством на вимогу учасника (акціонера).
Отже, господарське товариство, якщо його установчими документами не передбачено інше, зобов'язане надавати на вимогу учасника (акціонера) лише річні баланси, документи річної звітності товариства, протоколи загальних зборів, а також надавати йому для ознайомлення книгу протоколів засідань правління.
Закон не встановлює обмежень щодо періоду часу, за який учасник товариства має право отримувати інформацію.
Відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 5 Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" права на участь в управлінні, одержання доходу та інші, які випливають з іменних цінних паперів, можуть бути реалізовані з моменту внесення змін до реєстру власників іменних цінних паперів.
Таким чином, право на отримання інформації про діяльність товариства може бути реалізовано акціонером лише з моменту внесення запису про особу до реєстру власників іменних цінних паперів, а не з моменту укладення договору купівлі-продажу цінних паперів.
Автор: Ірина ДИБА
Юридичний вісник України № 35/ 2008