Ми бажаємо закупити проїзні квитки на метро для працівників, оскільки у них роз'їзний характер роботи. Яким чином їх оформляти, щоб не сплачувати податки та внески до фондів.
Відповідно до ч.1 ст. 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі — Закон) об'єктом для нарахування страхових внесків для роботодавців є суми фактичних витрат на оплату праці працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", і виплата винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги з тимчасової непрацездатності.
Застраховані особи сплачують страхові внески з сум доходу у вигляді заробітної плати, інших виплат та винагород, нарахованих (виплачених) платнику відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору, що включаються до складу сукупного оподатковуваного доходу.
Враховуючи вищезазначене, базою для нарахування страхових внесків є виплати, які: належать до фонду оплати праці, а також суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги з тимчасової непрацездатності; підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб.
При відсутності однієї з умов на суми виплат страхові внески не нараховуються.
Нормативним документом, що визначає складові фонду оплати праці, є Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Державного комітету статистики від 13.01.2004 р. № 5 (далі — Інструкція).
Вартість проїзних квитків, які персонально розподіляються між працівниками, та відшкодовування працівникам вартості проїзду транспортом загального користування (підпункт 2.3.4) — це виплати соціального характеру, які відносяться згідно з пунктом 2.3 Інструкції до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, що є складовою фонду оплати праці.
Разом з тим відповідно до пункту 3.20 Інструкції не належить до фонду оплати праці вартість придбаних підприємством проїзних квитків, які персонально не розподіляються між працівниками, а видаються їм у міру потреби для виконання виробничих завдань (у зв'язку зі специфікою роботи).
Автор: Ірина ДИБА
Юридичний вісник України № 41/ 2008