ВИКОНАННЯ ЗОБОВ'ЯЗАНЬ ПРИ НАЯВНОСТІ ПОДАТКОВОЇ ЗАСТАВИ


Підприємство уклало договір купівлі-продажу, а через місяць активи цього підприємства потрапили до податкової застави. Чи може підприємство-боржник у період дії податкової застави передавати товари контрагенту за раніше укладеним договором без узгодження з органом ДПС?


Статтею 8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. № 2181 (далі — Закон) передбачено, що для своєчасного узгодження операцій з активами платника податків керівник податкового органу призначає з числа службових осіб такого податкового органу податкового керуючого.

Для узгодження окремої операції на підставі відповідної цивільно-правової угоди платник податків надає податковому керуючому запит, в якому роз'яснюються зміст операції та фінансово-економічні наслідки її проведення.

Тобто норми цього Закону чітко розмежовують дії підприємства боржника, а саме: окремо розглядається укладання цивільно-правових угод, які не потребують узгодження з податковим органом, і окремо — будь-яка операція, що здійснюється як наслідок укладених угод та потребує обов'язкового узгодження з податковим органом.

У разі здійснення операцій, зазначених у підпунктах 8.6.1 — 8.6.3 п. 8.6 ст. 8 Закону, без отримання попередньої згоди податкового органу посадова особа такого платника податків чи фізична особа, яка прийняла зазначене рішення, несуть відповідальність, встановлену законодавством України за ухилення від оподаткування.

Отже, якщо підприємство, активи якого перебувають у податковій заставі, передає в цей період контрагенту товари за раніше укладеними договорами (до моменту виникнення права податкової застави), то такі операції підлягають обов'язковому узгодженню з податковими органами з урахуванням вимог підпункту 8.6.1 п. 8.6 ст. 8 Закону № 2181.


Автор: Ірина ДИБА

Юридичний вісник України 45/2008