Я в майбутньому бажаю подарувати дочці частину своєї земельної ділянки. Які документи на цю ділянку треба надати нотаріусу для відчуження частини ділянки?
Відповідно до ст. 79 Земельного кодексу України ( далі — ЗК) земельна ділянка — це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об'єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться. Відповідно, земельне законодавство не містить норми щодо вилучення (викупу) частини земельної ділянки, аналогічні положення щодо цього містяться у главі 27 Цивільного кодексу України, що також визначають земельну ділянку в цілому об'єктом цивільних правовідносин.
На підставі зазначеного, перехід права власності на земельні ділянки на підставі цивільно-правових угод відбувається за умови посвідчення даної земельної ділянки державним актом на право власності на земельну ділянку, зареєстрованого у встановленому законодавством порядку, при цьому частина земельної ділянки не може бути об'єктом таких угод.
Таким чином, при нотаріальному засвідченні відчуження частини земельної ділянки продавець повинен надати нотаріусу два державних акти: на земельну ділянку, що відчужується, на земельну ділянку, що залишається.
Відповідно до ст. 132 ЗК України угоди про перехід права власності на земельні ділянки укладаються в письмовій формі та нотаріально посвідчуються. Причому угоди про перехід права власності на земельні ділянки вважаються укладеними з дня їх нотаріального посвідчення
Окрім цього, нотаріусу необхідно пред'явити нормативну грошову оцінку земельних ділянок. Відповідно до ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 р. № 1378 нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об'єкта оцінки. Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.
Таким чином, на відчужувану земельну ділянку необхідна оцінка саме частини земельної ділянки, що відчужується, для визначення розміру державного мита.