Пільги при наданні відпусток


Чи може особа, що є інвалідом війни та ветераном праці, піти у щорічну відпустку у час, коли забажає, а не відповідно до графіка відпусток?


Відповідно до ст. 10 Закону України "Про відпустки" черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, і доводиться до відома всіх працівників. При складанні графіків ураховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку.

Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов'язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.

Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний вести облік відпусток, що надаються працівникам.

Щорічні відпустки за бажанням працівника в зручний для нього час надаються:

1) особам віком до вісімнадцяти років;

2) інвалідам;

3) жінкам перед відпусткою у зв'язку з вагітністю та пологами або після неї;

4) жінкам, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину-інваліда;

5) одинокій матері (батьку), які виховують дитину без батька (матері); опікунам, піклувальникам або іншим самотнім особам, які фактично виховують одного або більше дітей віком до 15 років за відсутності батьків;

6) дружинам (чоловікам) військовослужбовців;

7) ветеранам праці та особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;

8) ветеранам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, а також особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

9) батькам-вихователям дитячих будинків сімейного типу;

10) в інших випадках, передбачених законодавством, колективним або трудовим договором.

Надання відпусток у такому порядку зумовлено тим, що деякі із зазначеного списку працівників мають більші потреби, ніж інші працівники, пов'язані зі станом здоров'я чи віком (наприклад ветерани, інваліди), а інша частина працівників має потребу у відпустках у зручний час у зв'язку з необхідністю належного виховання дітей чи для інших сімейних потреб.

Таким чином, працівникам вказаних категорій надано право брати відпустку в будь-який час, незалежно від графіку відпусток та виробничих потреб підприємства.

  Автор: Ірина ДИБА

Юридичний вісник України 50/2008