Усі люди вільні та рівні у своїй гідності та правах. Завданням будь-якої держави є забезпечення громадян належними гарантіями захисту цих прав у разі їх порушення.
Як відомо, після другої світової війни була створена Організація Об'єднаних Націй. Одним із принципів, записаних у її Статуті, є необхідність здійснювати міжнародне співробітництво у вирішенні проблем економічного, соціального, культурного і гуманітарного характеру та заохочення розвитку поваги до прав людини і основних свобод для всіх, без відмінностей, за ознаками статі, мови, релігії. Висування цього принципу було реакцією на несвободу, гноблення, безправ'я, жорстоку диктатуру, масові, грубі порушення прав людини напередодні і у період другої світовий війни. І тому назріла необхідність у прийнятті відповідного міжнародного нормативно-правового акта, який би вперше в світі закріпив перелік цивільних, політичних, економічних, соціальних і культурних прав і свобод людини.
Із цією метою Генеральна асамблея ООН 10 грудня 1948 року урочисто прийняла Загальну декларацію прав людини. С тих пір ця дата щорічно відзначається в усьому світі як День прав людини.
Варто зазначити, що прийнята Декларація стала символом надiї та вiри мiльйонiв людей у краще майбутнє, бiльш справедливий i гуманний свiт. Її положення заклали основу для прийняття низки важливих мiжнародних документiв у сферi прав людини, становлення нової галузi права — мiжнародного захисту прав людини. Принципи Декларацiї закрiпленi в законодавствi багатьох держав свiту, зокрема в Конституцiї України. Наша держава була одним із фундаторів ООН і безпосередньо брала участь у пiдготовцi й прийняттi мiжнародно-правових документiв у галузi прав i свобод людини. Конкретнi пропозицiї української сторони були врахованi й знайшли вiдображення у Загальнiй декларацiї прав людини, iнших мiжнародно-правових документах.
Її прийняття відіграло велику роль у становленні демократичних засад у світі й послужило базою в прийнятті Конституції України 1996 року. Так, до Конституції України включено чимало статей, які змістовно чи навіть текстуально відтворюють відповідні положення Декларації або ж актів ООН, що конкретизують і деталізують Загальну декларацію прав людини. Так, стаття 3 Загальної декларації та статті 27, 29 Конституції України наголошують, що кожна людина має невід'ємне право на життя, свободу і особисту недоторканність, а забезпечення цих прав є головним обов'язком держави.
Із 1997 року громадяни України можуть звернутися до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Інтереси української держави в цьому Суді представляє Урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини. У регіонах діяльність Урядового уповноваженого забезпечують його представники, які призначаються наказом міністра юстиції і очолюють регіональні відділення Секретаріату Урядового уповноваженого у справах ЄСПЛ. Як правило, це заступники начальників головних управлінь юстиції в областях. В обов'язки останніх входить координація діяльності регіонального відділення, вони відповідають на запити Уповноваженого урядом та направляють місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування запити щодо надання матеріалів та пояснень з приводу порушень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі — Конвенція).
Основні завдання регіональних відділень — виконання доручень Уповноваженого урядом та Секретаріату стосовно зібрання та вивчення фактів і доказів щодо конкретних справ, інформування населення про положення Конвенції та практики Європейського суду з прав людини, надання індивідуальних консультацій громадянам та проведення роз'яснювальної роботи серед посадових осіб місцевих органів виконавчої влади по суті Конвенції й практики ЄСПЛ як джерела права.
Сьогодні всім варто усвiдомити, що побудова правової, соцiальної держави, забезпечення стабiльного економiчного росту й добробуту кожної родини, змiцнення демократiї в Українi неможливi без забезпечення належної поваги до прав людини, їх всебiчного захисту i розвитку. Права людини — це те, що формує нас як людей. Вони є принципами, на фундаментi яких ми зводимо високу будiвлю людської гiдностi. І саме з метою поширення правової інформації серед населення щодо прав і свобод людини, зміцнення поваги до права Головним управлінням юстиції в області оголошено місячник правових знань, у рамках якого проводяться різноманітні заходи, до яких залучаються працівники усіх структурних підрозділів: нотаріату, державної виконавчої служби, відділу реєстрації актів цивільного стану. Це і лекції, уроки права, бесіди на правову тематику в навчальних закладах, виступи в трудових колективах підприємств, установ, організацій, у засобах масової інформації, оформлення стендів органів юстиції відповідною інформацію щодо прав та свобод людини й механізму їх захисту.
Сьогодні очевидним є те, що забезпечення високого рівня правової культури населення України та нового покоління українських громадян може бути успішним тільки завдяки тісній співпраці управлінь юстиції з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, навчальними і культурними закладами, науковими установами, міжвідомчими координаційно-методичними радами з правової освіти населення тощо. Саме тому всі заходи Головного управління юстиції організовуються та проводяться в тісній співпраці з облдержадміністрацією, обласною радою, громадськими й благодійними організаціями та іншими установами.
Так, спільними наказами Головного управління юстиції та управління освіти і науки облдержадміністрації оголошено обласні огляди — конкурси на кращий малюнок серед вихованців дошкільних навчальних закладів "Ми — діти і теж маємо свої права" та кращу учнівську творчу роботу "Проблеми реалізації конституційних прав людини в Україні" — серед учнів 9 — 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів області. До складу журі включенні відомі фахівці в галузі права, викладачі вищих навчальних закладів, досвідченні викладачі правознавства загальноосвітніх навчальних закладів. Переможці конкурсів будуть нагородженні подарунками, а викладачі та вихователі — відзначені грамотами та подяками.
Нині фахівцями Головного управління юстиції та управління освіти і науки облдержадміністрації проводиться місячник правових знань у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах. Із метою залучення студентів та молоді до відзначення Дня прав людини Головним управлінням юстиції спільно з членами молодіжного управління юстиції протягом 24 листопада — 5 грудня поточного року було організовано проведення низки правоосвітніх заходів серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів області за різноманітною правовою тематикою: "Право громадян на звернення. Захист їх прав", "Міжнародний захист прав людини", "Соціально-правовий механізм забезпечення прав, свобод і обов'язків людини і громадянина в демократичній державі", "Статус людини і громадянина в незалежній України".
Також Головним управлінням юстиції спільно з Миколаївським технікумом Одеського національного університету організовано та проведено студентську науково-практичну конференцію "Захист прав людини та громадянина в незалежній Україні". В її роботі взяли участь керівники місцевих органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, викладачі та студенти вищих навчальних закладів області, представники громадськості та засобів масової інформації. На конференції розглядалися такі питання, як права людини в міжнародних актах, становлення основних прав людини і громадянина в історії розвитку суспільства, відповідальність за порушення особистих прав і свобод людини і громадянина, визначення правосуб'єктності людини і громадянина в інших країнах світу.
До відзначення 15-річчя юридичної освіти на Миколаївщині та 10-річниці створення Миколаївського комплексу Одеської національної юридичної академії проведено міжнародну науково-практичну конференцію "Четверті юридичні читання". В її роботі взяли участь відомі науковці, викладачі вищих навчальних закладів як Миколаївщини, так і інших регіонів: Черкаського національного університету ім. Б.Хмельницького, Запорізького юридичного інституту, Одеського регіонального інституту державного управління при Президенті України та Одеського національного університету внутрішніх справ, Закарпатського державного університету, Львівського національного університету ім. Івана Франка, а також з Білорусі, Росії, Польщі, Ізраїлю тощо. Робота конференції проходила по секціях, які відповідають галузям права. Всього як доповідачі на конференції зареєструвалось 280 учасників, наукові роботи яких увійшли до збірника "Сучасний вимір держави і права".
Начальником Головного управління юстиції підготовлено та випущено посібник для дітей "Абетка дитячих прав", яка містить у малюнковій формі права дітей відповідно до Конвенції ООН про права дітей. Також готується святковий випуск власного друкованого видання Головного управління юстиції — газети "Правова Миколаївщина", на шпальтах якої розміщуються матеріали з роз'яснення фахівців органів юстиції Миколаївщини з питань основних прав і свобод громадян.
На останок, користуючись нагодою, хочу щиросердно привітати усіх читачів "ЮВУ" з Днем прав людини та 60-ю рiчницею проголошення Генеральною Асамблеєю ООН Загальної декларацiї прав людини. Зичу всiм добра i непорушностi Ваших прав!
Автор: Сергій ШАТАЛЮК