Меморандум

між Кабінетом Міністрів України, Національним банком України і Урядом Республіки Білорусь, Національним банком Республіки Білорусь про напрацювання системи заходів з інтенсифікації двостороннього торговельно-економічного співробітництва в умовах світової фінансово-економічної кризи

Дата підписання:
Дата набрання чинності для України: 20.01.2009
20.01.2009
Кабінет Міністрів України, Національний банк України і Уряд Республіки Білорусь, Національний банк Республіки Білорусь (далі - Сторони),
обговоривши стан і перспективи співробітництва двох держав в торговельно-економічній сфері,
висловили задоволення досягнутим рівнем взаємодії економічних комплексів України і Білорусі, про що свідчить нарощування обсягів взаємної торгівлі в 2008 році практично до п'яти мільярдів доларів США,
підтвердили усесторонню заінтересованість у подальшому зміцненні і розвитку співробітництва на цьому напрямі,
з метою мінімізації негативного впливу світової фінансово-економічної кризи на стан торговельно-економічного співробітництва обох держав досягли порозуміння у питанні необхідності розширення взаємодії за такими напрямами:
1. В економічній сфері
1.1. Сторони заохочуватимуть взаємну участь українських і білоруських суб'єктів господарювання у різних галузях економіки шляхом розширення взаємних поставок продукції і надання послуг на основі економічної конкуренції, обмеження монополізму, недискримінації учасників, відкритості і прозорості на всіх стадіях участі українських і білоруських суб'єктів господарювання.
Сторони здійснюватимуть на постійній основі обмін інформацією щодо державних програм для можливої участі суб'єктів господарювання у їх реалізації.
1.2. Сторони розглянуть можливість розширення переліку продукції, що поставляється, в рамках Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Білорусь про виробничу і науково-технічну кооперацію (112_032) від 29 травня 2002 року.
Сторони розглянуть також можливість поліпшення умов співробітництва суб'єктів господарювання в рамках зазначеної Угоди (112_032) .
1.3. Сторони сприятимуть створенню умов для розвитку і двосторонньої взаємодії підприємств малого і середнього бізнесу України і Білорусі.
1.4. Кожна із Сторін сприятиме відкриттю на території своєї держави підприємств гуртово-роздрібної торгівлі і створенню торговельно-логістичних центрів іншої Сторони.
1.5. Сторони вживатимуть додаткових заходів до усунення технічних бар'єрів у двосторонній торгівлі:
1.5.1. Застосування спрощеної процедури взаємного визнання результатів робіт з сертифікації продукції і сертифікатів відповідності, виданих компетентними і уповноваженими органами держав Сторін (без проведення додаткових процедур оцінки виробництва і випробування продукції, виготовленої в державах Сторін).
1.5.2. Винятки з положень пункту 1.5.1 цього Меморандуму можливі лише в обґрунтованих випадках, коли застосування спрощеної процедури визнання може мати негативні наслідки в питаннях безпеки.
У цій ситуації національні органи з питань стандартизації, метрології і сертифікації держав Сторін обмінюються інформацією і приймають узгоджене рішення за процедурою, визначеною Угодою між Державним комітетом стандартизації, метрології і сертифікації України і Державним комітетом з питань стандартизації, метрології і сертифікації Республіки Білорусь про взаємне визнання результатів робіт з сертифікації (112_066) , підписаної 20 червня 2000 року.
1.5.3. Схеми реалізації спрощеної процедури визнання встановлюють національні органи з питань стандартизації, метрології і сертифікації держав Сторін з урахуванням національного законодавства.
1.6. Сторони підтверджують необхідність координації питань розроблення технічних регламентів, що визначають обов'язкові вимоги до продукції, які розробляються у кожній з держав.
1.7. Сторони розглянуть можливість взаємного спрощення процедур отримання дозволів на виїзну організовану торгівлю в прикордонних регіонах держав Сторін, визначених окремим рішенням Сторін.
1.8. Сторони в рамках національного законодавства і норм міжнародного права продовжать роботу з перегляду антидемпінгових заходів, що діють, з метою їх зміни або відміни.
З метою забезпечення об'єктивного застосування заходів із захисту внутрішнього ринку Міністерство економіки України і Міністерство закордонних справ Республіки Білорусь підготують до підписання Меморандум про взаєморозуміння у сфері застосування інструментів торговельного захисту.
Білоруська Сторона спільно з Українською Стороною опрацює питання щодо відміни антидемпінгового мита на українську карамельну продукцію найближчим часом.
1.9. Сторони спрямують діяльність Міжурядової українсько-білоруської змішаної комісії з питань торговельно-економічного співробітництва на вирішення питань, пов'язаних з подоланням негативного впливу фінансової кризи, до повної стабілізації ситуації.
Напрацювання оперативних пропозицій у зв'язку з цим буде доручено міжвідомчим комісіям, діючим та створюваним спільним робочим групам.
1.10. Сторони вживатимуть заходів до недопущення зниження досягнутого рівня взаємодії в галузі енергетики і транспортній сфері.
Сторони розвиватимуть співпрацю в енергетичній сфері, у тому числі в багатосторонньому форматі. У транспортній сфері Сторони взаємодіятимуть з метою забезпечення ефективнішого використання комбінованих перевезень вантажів в режимі поїзда "Вікінг", створення оптимальних умов для розвитку перевезень внутрішніми водними шляхами.
1.11. Сторони згідно з діючими міжнародними договорами сприятимуть створенню суб'єктам господарювання Сторін рівних умов участі в тендерах, що проводяться.
1.12. Сторони згідно з національним законодавством держав Сторін розглянуть можливість виділення для українських і білоруських перевізників до 40 тис. дозволів без оплати збору за проїзд дорогами загального користування виходячи з потреб Сторін.
1.13. Сторони забезпечать дотримання прав на інтелектуальну власність суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності згідно з національним законодавством і міжнародними договорами, учасниками яких є держави Сторін.
1.14. Сторони опрацюють комплекс заходів, пов'язаних з взаємними поставками продукції на умовах довгострокового лізингу.
2. У валютно-фінансовій сфері
2.1. З метою підвищення ефективності функціонування системи взаємних розрахунків під час здійснення зовнішньоекономічних операцій Національний банк України і Національний банк Республіки Білорусь вживатимуть заходів до врегулювання питань, пов'язаних із забезпеченням безперешкодного проведення взаємних розрахунків між суб'єктами господарювання.
До цього Меморандуму можуть бути внесені зміни і доповнення за взаємною згодою Сторін.
Цей Меморандум набуває чинності з моменту його підписання.
Підписано в м. Чернігові 20 січня 2009 року у двох дійсних примірниках, кожний українською і російською мовами, причому усі тексти мають однакову силу.
 За Кабінет Міністрів                         За Уряд
 України                                      Республіки Білорусь
 (підпис)                                     (підпис)
 За Національний банк                         За Національний банк
 України                                      Республіки Білорусь
 (підпис)                                     (підпис)