Оплата за навчання працівників


Наше підприємство хоче направити бухгалтерів на курси підвищення кваліфікації. Чи можна вартість цього навчання включити до валових витрат?


Гарантії для робітників і службовців, що направляються для підвищення кваліфікації, встановлено ст. 122 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), згідно із якою при направленні робітників і службовців для підвищення кваліфікації з відривом від виробництва за ними зберігається місце роботи (посада) і провадяться виплати, передбачені законодавством.

 Відповідно до ст. 201 КЗпП для професійної підготовки і підвищення кваліфікації працівників, особливо молоді, власник або уповноважений ним орган організує індивідуальне, бригадне, курсове та інше виробниче навчання за рахунок підприємства, організації, установи.

 Підприємство як суб'єкт господарювання, який регулює відносини з іншими підприємствами, організаціями, фізичними особами в усіх сферах господарської діяльності на основі договорів, є вільним у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України. Предметом договору у сфері господарської діяльності підприємства може бути підготовка чи перепідготовка працівників. Оскільки метою проведення підготовки чи перепідготовки працівників є створення інтелектуального потенціалу підприємства для досягнення цим же підприємством значних позитивних результатів у здійснюваній господарській діяльності, витрати підприємства, пов'язані з професійною підготовкою, перепідготовкою або підвищенням кваліфікації працівників за профілем діяльності такого підприємства, є витратами на виробничі цілі, що пов'язані з господарською діяльністю підприємства і не вважаються особистими доходами (додатковим благом) працівників.

При цьому, відповідно до п.п. 5.4.2 п. 5.4 ст. 5 Закону України від 28.12.1994 р. № 334 "Про оподаткування прибутку підприємств", витрати працедавця, пов'язані з професійною підготовкою, навчанням, перепідготовкою або підвищенням кваліфікації своїх працівників включаються до валових витрат такого працедавця у розмірі до 3 відсотків фонду оплати праці звітного періоду.


Автор: Ірина ДИБА

Юридичний вісник України 10/2009