ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ
ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Л И С Т
N 2-221/1504 від 15.03.2002
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув лист і повідомляє.
Згідно з пунктом 5.9 статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (
334/94-ВР)
(в редакції Закону України від 22.05.97 р. N
283/97-ВР (
283/97-ВР)
, зі змінами та доповненнями) платник податку веде облік приросту (убутку) балансової вартості покупних товарів (крім активів, що підлягають амортизації, цінних паперів та деривативів), матеріалів, сировини, комплектуючих виробів та напівфабрикатів на складах, у незавершеному виробництві та залишках готової продукції. У разі якщо балансова вартість таких запасів на кінець звітного кварталу перевищує їх балансову вартість на початок того ж звітного кварталу, різниця вираховується з суми валових витрат платника податку у такому звітному кварталі. У разі коли вартість таких запасів на початок звітного кварталу перевищує їх вартість на кінець того ж звітного кварталу, різниця додається до складу валових витрат платника податку у такому звітному періоді. Проте дія цього пункту не поширюється на виробників сільськогосподарської продукції.
Термін "виробник сільськогосподарської продукції" чинним законодавством не визначений.
Проте в Законі України від 18.01.2001 р. N 2238-III (
2238-14)
"Про стимулювання розвитку сільського господарства на період 2001 - 2004 років" є визначення терміна: "сільськогосподарський товаровиробник - фізична або юридична особа, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції, переробкою власновиробленої сільськогосподарської продукції та її реалізацією".
Товариство разом з виробництвом власної продукції займається наданням послуг та продажем покупних с/г товарів, тому воно є виробником с/г продукції в частині виробництва і реалізації власної с/г продукції. Це означає, що оподаткування операцій, пов'язаних з виробництвом сільськогосподарської продукції, здійснюється на підставі частини третьої пункту 5.9 статті 5 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств" (
334/94-ВР)
та відрізняється від оподаткування операцій з інших видів діяльності. Відповідно, бухгалтерський та податковий облік виробництва сільськогосподарської продукції необхідно вести відокремлено. За наявності відокремленого обліку за рахунками, на яких відображатимуться операції з сільськогосподарського виробництва, облік приросту (убутку) балансової вартості по незавершеному виробництву (витрати понесені під врожай наступного року) у сільськогосподарському виробництві вестись не повинен.
Т.в.о. Голови В.Загородній
"Бізнес-Бухгалтерія. Право. Податки. Консультації",
N 22/1-2, 03.06.2002 р.