ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ
ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
 
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ
 
N 1-211/2564 від 11.05.2002
 
 
 
 
Останнім часом на адресу Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва надходять численні звернення від підприємців щодо існуючої проблеми з отримання права на розташування офісних приміщень в житловому фонді та необхідності погодження цього питання з власниками квартир.
На даний час ст.7, 8 Житлового кодексу України від 30.06.83 р. N 5464-X (5464-10) передбачена можливість переведення жилих приміщень у нежилі.
Непридатні для проживання жилі будинки і жилі приміщення переобладнуються для використання в інших цілях або такі будинки зносяться за рішенням виконавчого комітету обласної, міської ради.
Непридатні для проживання жилі приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів може бути переобладнано в нежилі за рішенням загальних зборів членів кооперативу, затвердженим виконавчим комітетом обласної, міської ради.
Статтею 8 визначається порядок переведення жилих будинків і жилих приміщень у нежилі. Переведення придатних для проживання жилих будинків і жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду в нежилі, як правило, не допускається. У виняткових випадках переведення жилих будинків і жилих приміщень у нежилі може здійснюватися за рішенням органів, зазначених у частині другій ст.7 цього Кодексу (5464-10) , а саме - переведення жилих приміщень у нежилі може здійснюватися за рішенням виконавчого комітету обласної, міської ради.
Переведення жилих будинків і жилих приміщень відомчого і громадського житлового фонду в нежилі провадиться за пропозиціями відповідних міністерств, державних комітетів, відомств і центральних органів громадських організацій. Переведення жилих будинків і жилих приміщень, що належать колгоспам, у нежилі здійснюється за рішенням загальних зборів членів колгоспу або зборів уповноважених.
Відповідно до ст.10 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" від 19.06.92 р. N 2482-XII (2482-12) власники квартир багатоквартирних будинків є співвласниками допоміжних приміщень будинку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку. Допоміжні приміщення (кладовки, сараї і т.ін.) передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають.
Для забезпечення ефективного використання приватизованих квартир та управління ними згідно зі ст. 10 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" від 19.06.92 р. N 2482-XII (2482-12) власники квартир (будинків) можуть створювати товариства або об'єднання індивідуальних власників квартир і будинків. У багатоквартирному будинку, квартири якого не повністю приватизовані, між товариством (об'єднанням) індивідуальних власників квартир і власниками неприватизованих квартир укладається угода про спільне володіння будинком та дольову участь у витратах на його утримання.
Статтею 26 Закону України від 29.11.2001 р. N 2866-III (2866-14) "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" власник приміщення у багатоквартирному будинку, в якому створене об'єднання, може здати його в оренду для проживання фізичній особі або для здійснення господарської, підприємницької та іншої не забороненої законом діяльності фізичній або юридичній особі, якщо така діяльність не суперечить встановленим нормам використання приміщень у жилих будинках та не завдає шкоди інтересам власників (користувачів) і навколишньому середовищу.
За необхідності може бути здійснене переведення приміщення у нежиле на термін дії договору оренди або постійно у порядку, встановленому законодавством (частина друга ст.26 цього Закону (2866-14) ).
Не допускається передача в оренду жилого чи нежилого приміщення для ведення господарської, підприємницької та іншої діяльності, якщо це буде суперечити інтересам або обмежувати права інших власників (користувачів) приміщень.
Виходячи з вищевикладеного, приміщення, розташовані в жилих будинках, можуть використовуватися для влаштування офісних приміщень та інших приміщень господарського призначення (магазини, косметичні салони, перукарні, майстерні тощо) без дозволу об'єднання співвласників багатоквартирного будинку тільки в тому разі, якщо договір було укладено до створення такого товариства. В усіх інших випадках - за погодженням з товариством співвласників багатоквартирного будинку.
У разі якщо такого товариства не створено, необхідність погодження влаштування офісного приміщення з власниками квартир багатоквартирного будинку чинним законодавством не передбачено.
 
Голова Комітету О.Кужель
 
"Бізнес-Бухгалтерія. Право. Податки. Консультації",
N 22/1-2, 03.06.2002 р.