Ми зареєстрували нове підприємство і вирішуємо, чи придбавати транспортні засоби, оскільки є необхідність у службових поїздках і працівники збираються здійснювати їх на власному транспорті. Чи можливо їм якось відшкодовувати витрати на службові поїздки?
Відповідно до п. 4 Норм коштів на представницькі цілі, рекламу та виплату компенсації за використання особистих легкових автомобілів для службових поїздок та порядок їх витрачання , затверджених наказом Міністерства економіки України та Міністерства фінансів України від 12.11.1993 р. № 88, компенсація за використання особистих легкових автомобілів для службових поїздок — це витрати на експлуатацію автомобіля, включаючи витрати на його ремонт і технічне обслуговування.
Компенсація за використання особистих легкових автомобілів для для службових поїздок виплачується керівним працівникам підприємства, установи (керівник підприємства, установи, його заступники), якщо виробнича діяльність їх пов'язана з необхідністю систематичних службових поїздок з використанням для цих поїздок легкових автомобілів, що перебувають у їх приватній власності.
Забороняється виплата компенсації на підприємствах, де на балансі перебувають легкові автомобілі, або які орендують (використовують) автомобілі в інших юридичних та фізичних осіб.
Компенсація виплачується щомісячно залежно від класу легкового автомобіля у таких розмірах:
- автомобілі особливо малого класу з робочим об'ємом двигуна до 1,2 літра — 10 мінімальних розмірів заробітної плати (без індексації);
- автомобілі малого класу з робочим об'ємом двигуна більше 1,2 до 1,8 літра — 15 мінімальних розмірів заробітної плати (без індексації);
- автомобілі середнього класу з робочим об'ємом двигуна більше 1,8 літра — 20 мінімальних розмірів заробітної плати (без індексації).
Виплата компенсації працівникам, які використовують для службових поїздок особисті легкові автомобілі, провадиться за наказом керівника підприємства, установи, де вказується клас автомобіля і розміри компенсації.
Для одержання компенсації працівники подають до бухгалтерії підприємства, установи копію технічного паспорта легкового автомобіля, що перебуває у їх приватній власності.
Компенсація виплачується одночасно з виплатою заробітної плати за другу половину місяця.
За час перебування працівника у відпустці, відрядженні (у випадках відшкодування йому вартості проїзду до місця відрядження і назад), відсутності на роботі внаслідок тимчасової непрацездатності, а також з інших причин, коли особистий автомобіль не експлуатується, компенсація не виплачується.
Компенсація не підлягає оподаткуванню і не враховується при обчисленні середньої заробітної плати, на неї не проводяться ніякі нарахування.
Автор: Ірина ДИБА