Порядок використання допоміжних репродуктивних технологій


Я декілька разів намагалася завагітніти, в тому числі за допомогою допоміжних репродуктивних технологій, але в мене не виходить. Моя сестра погодилася стати сурогатною матір'ю. Чи є якісь вимоги, що застосовуються при використанні сурогатного материнства?


Відповідно до п. 7 Інструкції про порядок застосування допоміжних репродуктивних технологій, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 23.12.2008 р. № 771, пацієнти для лікування за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (далі — ДРТ) методом сурогатного материнства (далі — СМ) обстежуються відповідно до визначених показань для проведення лікування ДРТ.

Показанням до сурогатного материнства є:

- відсутність матки (вроджена або набута);

- деформація порожнини або шийки матки при вроджених вадах розвитку або в результаті захворювань, за яких неможливе виношування вагітності;

- синехії порожнини матки, які не підлягають терапії;

- тяжкі соматичні захворювання, за якими виношування вагітності загрожує подальшому здоров'ю або життю реципієнтки, але які не впливають на здоров'я майбутньої дитини;

- невдалі повторні спроби ДРТ (4 і більше) при неодноразовому отриманні ембріонів високої якості, перенесення яких не призводило до настання вагітності.

Обстеження сурогатної матері здійснюється на загальних підставах для лікування ДРТ.

Сурогатною матір'ю може бути повнолітня дієздатна жінка за умов наявності власної здорової дитини, її добровільної письмово оформленої згоди, а також за відсутності медичних протипоказань.

Протипоказання для проведення ДРТ методом сурогатного материнства та обсяг обстеження пацієнтів визначаються відповідно до пункту 15 глави 1 та глави 2 цієї Інструкції.

Алгоритм здійснення ДРТ методом сурогатного материнства:

- вибір сурогатної матері;

- синхронізація менструальних циклів реципієнтки та сурогатної матері, підготовка кріоембріонів;

- процедура перенесення ембріона в матку сурогатної матері;

- кріоконсервація невикористаних ембріонів;

- діагностика вагітності;

- спостереження за перебігом вагітності у СМ;

- визначення спільно з лікуючим лікарем методу родорозрішення, місця родорозрішення, методу вигодовування новонародженого;

- пологи можуть бути партнерськими між реципієнтами та сурогатною матір'ю.

Медична допомога сурогатній матері надається відповідно до клінічних протоколів.

Медична допомога новонародженому надається відповідно до вимог наказу МОЗ України від 29.12.2003 р. № 620 "Про організацію надання стаціонарної акушерсько-гінекологічної та неонатологічної допомоги в Україні".

Інформація про дитину, народжену сурогатною матір'ю, в день виписки з пологового будинку/відділення по телефону надається до дитячої поліклініки (за місцем проживання дитини).

Реєстрація дитини, народженої за допомогою ДРТ методом сурогатного материнства, здійснюється в установленому чинним законодавством України порядку за наявності довідки про генетичну спорідненість батьків /матері чи батька/ з плодом.


Автор: Ірина ДИБА

Юридичний вісник України 15/2009