ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
 
Н А К А З
 
N 20 від 14.01.2002
 
 

Щодо затвердження податкового роз'яснення

( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 371 (v0371225-03) від 29.07.2003 )
 
У зв'язку з численними запитами органів державної податкової служби і суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, та відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 16 травня 2001 р. N 494 (494-2001-п) "Про затвердження Порядку надання податкових роз'яснень", а також керуючись статтею 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (509-12) , НАКАЗУЮ:
 
1. Затвердити Податкове роз'яснення щодо застосування пунктів 5, 6 статті 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (265/95-ВР) , що додається.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 371 (v0371225-03) від 29.07.2003 )
 
2. Начальнику Головного управління по роботі з платниками податків Сисоєву В.О. через засоби масової інформації довести цей наказ до відома платників податків.
 
3. Головному редактору журналу "Вісник податкової служби України" Кудрицькому Д.А. опублікувати зазначений наказ.
 
4. Начальнику управління справами Коваленку В.В. у триденний термін від дня підписання цього наказу забезпечити його тиражування та надсилання державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
 
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Кальніченка І.В.
 
Голова
М.Я.Азаров
 

ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Державної податкової
адміністрації України
від 14 січня 2002 р. N 20
 

ПОДАТКОВЕ РОЗ'ЯСНЕННЯ

щодо застосування пунктів 5, 6 статті 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" ( 265/95-ВР )

( Назва із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 371 (v0371225-03) від 29.07.2003 )
 
 
Відповідно до пунктів 5, 6 статті 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (265/95-ВР) (далі - Закон) реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються:
( Абзац перший із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 371 (v0371225-03) від 29.07.2003 )
 
при продажу товарів (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких від такої діяльності здійснюється за фіксованим розміром податку шляхом придбання патенту відповідно до законодавства з питань оподаткування прибутковим податком з громадян, якщо такі суб'єкти не здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив);
при продажу товарів (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється згідно із законодавством з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), якщо такі суб'єкти не здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив), за умови ведення такими особами книг обліку доходів та витрат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за поданням державного органу, уповноваженого провадити державну регуляторну політику.
 
( Абзац четвертий виключено на підставі Наказу ДПА N 371 (v0371225-03) від 29.07.2003 )
 
Якщо фізичні особи - платники єдиного та фіксованого податків, суб'єкти підприємницької діяльності здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив), положення щодо незастосування реєстраторів розрахункових операцій та розрахункових книжок на них не поширюється.
( Абзац п'ятий із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 371 (v0371225-03) від 29.07.2003 )
Згідно зі статтею 10 Закону (265/95-ВР) окремі категорії суб'єктів підприємницької діяльності залежно від форм та умов проведення діяльності звільняються від обов'язкового застосування реєстраторів розрахункових операцій. Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року N 1336 (1336-2000-п) "Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України 24 січня 2001 року N 45 (45-2001-п) затверджено Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій (далі - Перелік). Відповідно до пункту 1 Переліку суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи, які перейшли на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, громадяни - підприємці, які сплачують фіксований податок, мають право здійснювати роздрібну торгівлю та надавати послуги без застосування реєстраторів розрахункових операцій. При цьому вони повинні використовувати розрахункові книжки та книги розрахункових операцій. ( Абзац шостий із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 371 (v0371225-03) від 29.07.2003 )
Таким чином, при продажу підакцизних товарів (крім пива на розлив) фізичні особи - платники єдиного, фіксованого податків повинні використовувати розрахункові книжки разом з книгами обліку розрахункових операцій або, за їх бажанням, належним чином зареєстровані реєстратори розрахункових операцій.
( Абзац сьомий із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 371 (v0371225-03) від 29.07.2003 )
Враховуючи те, що норма пунктів 5, 6 статті 9 Закону (265/95-ВР) поширюється на суб'єктів підприємницької діяльності при продажу товарів за умови відсутності підакцизних товарів (крім пива на розлив), то у разі реалізації на одному торговому об'єкті (кіоск, магазин, лоток, прилавок тощо) підакцизних і непідакцизних товарів, положення щодо незастосування реєстраторів розрахункових операцій та розрахункових книжок на таких суб'єктів підприємницької діяльності не поширюється. Тобто, при продажу товарів на одному торговому об'єкті або в одному з торгових об'єктів суб'єкта підприємницької діяльності, в асортименті яких є підакцизні товари, розрахункові операції фізичними особами - платниками єдиного та фіксованого податків відповідно до Переліку (1336-2000-п) повинні проводитись із застосуванням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.
( Абзац восьмий із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 371 (v0371225-03) від 29.07.2003 )
З метою уникнення подвійної відповідальності за одне і те ж порушення при застосуванні фінансових санкцій до зазначених суб'єктів підприємницької діяльності слід дотримуватися наступного порядку.
Пунктом 1 статті 17 Закону (265/95-ВР) передбачена фінансова санкція у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Зазначена норма Закону (265/95-ВР) поширюється на суб'єктів підприємницької діяльності, які зобов'язані проводити розрахункові операції із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій. Тому у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій (за їх наявності або відсутності) застосовується фінансова санкція відповідно до пункту 1 статті 17 Закону. Фінансова санкція за нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, застосовується до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють діяльність із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, але при цьому не проводять реєстрацію розрахункових операцій. Фінансова санкція за проведення розрахункової операції без використання розрахункової книжки застосовується у разі проведення розрахункової операції без використання розрахункової книжки, зареєстрованої на реєстратор розрахункових операцій (у випадку відключення електроенергії або в період ремонту реєстратора розрахункових операцій).
Пунктом 3 статті 17 Закону (265/95-ВР) передбачено, що у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Норма пункту 3 статті 17 Закону (265/95-ВР) стосується суб'єктів підприємницької діяльності, які провадять діяльність з використанням книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок у випадках, визначених Законом.
Під поняттям "невикористання при здійсненні розрахункових операцій розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій" слід розуміти відсутність зазначених документів взагалі або у разі їх наявності - невикористання при здійсненні розрахункових операцій.
Статтею 22 Закону (265/95-ВР) передбачено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Враховуючи те, що порушення, пов'язане з непроведенням розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій (пункт 1 статті 17 Закону) (265/95-ВР) , призводить до невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків (перевищення або недостача) сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, то при застосуванні фінансової санкції, передбаченої статтею 22, невідповідністю готівкових коштів слід вважати розбіжність між сумою готівкових коштів на місці проведення розрахунків і сумою коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, з вирахуванням суми готівкових коштів, яка не була проведена через реєстратор розрахункових операцій і в свою чергу склала невідповідність готівкових коштів.
 
Начальник Головного управління
податкового аудиту та валютного
контролю
С.Г.Гуржій