МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
15.12.2009 N 947
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 січня 2010 р.
за N 93/17388

Про затвердження Державних санітарних норм і правил влаштування, утримання, обладнання та організації роботи закладів, які надають послуги з комп'ютерної ігрової діяльності дітям

Відповідно до статті 40 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" (4004-12) , статей 1 та 4 Закону України "Про охорону дитинства" (2402-14) НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Державні санітарні норми і правила влаштування, утримання, обладнання та організації роботи закладів, які надають послуги з комп'ютерної ігрової діяльності дітям (далі - ДСанПіН), що додаються.
2. Департаменту організації санітарно-епідеміологічного нагляду МОЗ довести ДСанПіН до установ і закладів державної санітарно-епідеміологічної служби України, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади в установленому порядку.
3. Заступнику директора Департаменту організації санітарно-епідеміологічного нагляду (Григоренко А.А.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України у встановленому порядку.
4. Цей наказ набирає чинності з дня офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на в.о. директора Департаменту організації санітарно-епідеміологічного нагляду Мухарську Л.М.
Перший заступник
Міністра - головний
державний санітарний
лікар України
ПОГОДЖЕНО:
Міністр України у справах сім'ї,
молоді та спорту
Заступник Міністра
освіти і науки України
О.М.Біловол
Ю.О.Павленко
П.Б.Полянський

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
охорони здоров'я України
15.12.2009  N 947
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 січня 2010 р.
за N 93/17388

ДЕРЖАВНІ САНІТАРНІ НОРМИ І ПРАВИЛА

влаштування, утримання, обладнання та організації роботи закладів, які надають послуги з комп'ютерної ігрової діяльності дітям

1. Загальні положення та галузь застосування

1.1. Державні санітарні норми і правила влаштування, утримання, обладнання та організації роботи закладів, які надають послуги з комп'ютерної ігрової діяльності дітям (далі - Правила), визначають санітарно-епідеміологічні вимоги до таких закладів (інтернет-кафе, комп'ютерні клуби, інтернет-клуби тощо) незалежно від форм власності та відомчої належності.
Ці Правила розповсюджуються на заклади, в яких надаються послуги з комп'ютерної ігрової діяльності особам у віці до 18 років включно, та регламентують безпечні для здоров'я дітей умови в закладах, які надають послуги з комп'ютерної ігрової діяльності дітям (далі - комп'ютерний ігровий заклад для дітей).
1.2. Санітарні правила і норми є обов'язковими для виконання усіма юридичними особами та фізичними особами - підприємцями, діяльність яких пов'язана з проектуванням, будівництвом, реконструкцією, експлуатацією комп'ютерних ігрових закладів для дітей.
1.3. Проектування і будівництво нових, реконструкція існуючих комп'ютерних ігрових закладів для дітей здійснюються з урахуванням вимог чинного законодавства.
1.4. Контроль за виконанням цих Правил здійснюється адміністрацією комп'ютерного ігрового закладу для дітей, а також в порядку державного санітарно-епідеміологічного нагляду.

2. Вимоги до земельної ділянки

2.1. Комп'ютерний ігровий заклад для дітей повинен розміщуватись на відокремлених земельних ділянках, крім закладів, що розташовані при клубах, стаціонарних центрах торгівлі, вбудовані у житлові будинки. Розмір земельної ділянки визначається завданням на проектування відповідно до ДБН 360-92. "Містобудування. Планування та забудова міських і сільських поселень" та Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України 19.06.96 N 173 (z0379-96) , зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 24.07.96 за N 379/1404.
2.2. Відведення земельної ділянки здійснюється за наявності технічних умов на водопостачання, каналізації, тепло-, електропостачання, що визначено завданням на проектування та погоджено з установами державної санітарно-епідеміологічної служби відповідної адміністративної території.
2.3. Земельні ділянки під забудову комп'ютерних ігрових закладів для дітей повинні розташовуватись в межах населеного пункту з дотриманням вимог санітарного законодавства, в тому числі щодо відстані від джерел викидів шкідливих речовин, шуму, вібрації, електромагнітних та іонізуючих випромінювань тощо. Не допускається їх розміщення на територіях санітарно-захисних зон підприємств, що виділяють шкідливі речовини.
2.4. Ширина санітарно-захисної зони між межею земельної ділянки комп'ютерного ігрового закладу для дітей та станціями технічного обслуговування, автозаправними станціями, гаражами, хімчистками має становити не менше ніж 50 м. По території земельної ділянки не повинні проходити повітряні лінії електропередач з напругою понад 35 кВ, залізничні шляхи.
2.5. Територію земельної ділянки дозволяється огороджувати парканом заввишки не менше ніж 1,2-1,5 м або зеленими насадженнями висотою не менше ніж 1,0-1,2 м. Для огородження та озеленення забороняється використовувати колючі дерева і кущі та рослини з отруйними плодами.
2.6. На території земельної ділянки закладу повинні бути передбачені зони відпочинку для дітей та господарська зона з відокремленим заїздом (господарські споруди, склади, гаражі, сміттєзбірники). Господарська зона повинна розташовуватись на периферії земельної ділянки. Сміттєзбірник необхідно розташовувати на відстані не менше ніж 25 м від вікон та дверей приміщень закладу.
2.7. Територія земельної ділянки повинна мати систему освітлення для забезпечення у вечірній час рівня освітленості на землі не менше 10 лк.
2.8. Приміщення комп'ютерних ігрових закладів для дітей вбудовані або прибудовані до житлових будинків та громадських споруд повинні мати окремий вхід, що не пов'язаний з входом до житлових (громадських) будинків.

3. Вимоги до будівлі та основних приміщень

3.1. Комп'ютерні ігрові заклади для дітей можуть розміщуватися як в окремому будинку, так і у вбудованих або прибудованих приміщеннях.
3.2. При розміщені комп'ютерних ігрових закладів в окремому будинку необхідно передбачити відстань від дороги не менше ніж 100 м та не ближче ніж за 25 м від червоної лінії земельної ділянки. Відстань від межі земельної ділянки закладу до стін житлових та громадських будинків зі входами та вікнами має становити не менше ніж 10 м.
3.3. Для розміщення комп'ютерного ігрового закладу у вбудованих або прибудованих приміщеннях дозволяється використовувати з першого по третій поверхи. Максимальна кількість поверхів комп'ютерних ігрових закладів для дітей не повинна перевищувати трьох.
3.4. Комп'ютерні ігрові заклади для дітей необхідно розміщувати в наземних поверхах будівель. Не допускається їх розміщення у підвальних та підземних приміщеннях. Дозволяється розташування ігрових закладів для дітей на цокольних поверхах будівель із заглибленням підлоги до 0,5 м при забезпеченні природним освітленням.
3.5. Планувальні рішення комп'ютерних ігрових закладів для дітей повинні передбачати облаштування:
входу з тамбуром;
гардеробу для відвідувачів з розрахунку 0,2 кв.м на одного відвідувача;
ігрових приміщень (залів, кабінетів) з розрахунку площі на одне ігрове місце не менше 4,5 кв.м. Оптимальна організація приміщення для ігрової діяльності - 10 ігрових місць, допустима - 15 ігрових місць;
туалетів окремо для хлопчиків та дівчаток, окремого туалету для персоналу.
При наявності в ігровому приміщенні множувальної оргтехніки площа на одну одиницю множувальної техніки повинна становити не менше 6 кв.м.
В комп'ютерних ігрових закладах для дітей, розрахованих на 100 і більше ігрових місць, необхідно додатково організовувати:
кімнату для обслуговуючого персоналу площею не менше 9 кв.м;
приміщення для ремонту та зберігання комп'ютерної техніки площею не менше 16 кв.м при висоті не менше 3 м та забезпеченні трикратного обміну повітря;
приміщення (місця) для очікування гравців з розрахунку на 20% відвідувачів при площі 0,2 кв.м на одного відвідувача.
3.6. Кількість санітарних приборів приймається з розрахунку: 1 унітаз та 1 вмивальник на 15 дівчаток; 1 унітаз, 0,5 м лоткового пісуара і 1 вмивальник на 15 хлопчиків. Площу туалетів окремо для хлопчиків та дівчаток слід приймати з розрахунку не менше 3 кв.м.
Для персоналу повинен бути окремий туалет. Входи до туалетів не допустимо розташовувати навпроти входу в ігрові приміщення.
В комп'ютерних ігрових закладах з кількістю ігрових місць до 15 дозволяється обладнання одного туалету з вмивальником площею не менше 3 кв.м.
3.7. Для забезпечення якісного вологого прибирання з використанням мийних та дезінфекційних засобів поверхні стін, стелі, підлоги, обладнання ігрових закладів повинні бути гладкими.
3.8. Поверхня підлоги повинна бути матовою, рівною, неслизькою з антистатичними властивостями.
3.9. Для оздоблення інтер'єру приміщень комп'ютерних ігрових закладів забороняється використовувати полімерні матеріали, що можуть виділяти у повітря шкідливі хімічні речовини.
Вміст шкідливих хімічних речовин в повітрі приміщень комп'ютерних ігрових закладів не повинен перевищувати середньодобові концентрації відповідно до чинного законодавства.

4. Вимоги до водопостачання та каналізування

4.1. Комп'ютерні ігрові заклади повинні бути забезпечені доброякісною питною водою відповідно до вимог ДСанПіН N 136/1940 "Вода питна. Гігієнічні вимоги до якості води централізованого господарсько-питного водопостачання" (z0136-97) . Будівлі закладів мають бути обладнані функціонуючими системами господарсько-питного, протипожежного водопостачання, каналізування та водовідведення.
4.2. Постачання холодної води та відведення водостоків повинні бути централізованими. Обладнання гарячого водопостачання може бути організоване автономно.
При відсутності в населеному пункті централізованих систем водопостачання і каналізування забезпечення водою та відведення стоків має бути погоджено з установами державної санітарно-епідеміологічної служби відповідної адміністративної території.
Для закладів, що розташовані у сільській місцевості, за відсутності каналізування, передбачаються теплі туалети з обладнанням подвійного тамбуру. Вигрібна яма та сміттєзбірники не повинні заповнюватися більше ніж на 2/3 від об'єму. Після їх випорожнення здійснюється дезінфекція з використанням дезінфекційних засобів.

5. Вимоги до організації ігрового місця

5.1. Кожне ігрове місце повинно бути обладнане персональним комп'ютером. Не дозволяється одночасна гра за одним комп'ютером двох і більше дітей незалежно від їх віку.
5.2. Основним обладнанням ігрового місця є відеомонітор, клавіатура, миша, стіл, стілець (крісло).
5.3. Оптимальним розміщенням ігрових місць в комп'ютерних ігрових закладах вважається розміщення їх по периметру приміщення при додержанні: площі 4,5 кв.м на 1 гравця (на одне ігрове місце); кубатури 13,5 куб.м на 1 гравця (на одне ігрове місце); ширині проходів не менше 0,6 м.
Не допускається пряме попадання на екран відеомонітора прямих та/або відбитих променів природного та штучного освітлення.
5.4. Екран відеомонітора персонального комп'ютера (далі - ПК) рекомендовано розміщувати на відстані 40-80 см від очей користувача.
Для забезпечення оптимального сприйняття картинки гри в зоні найкращого бачення площина екрана відеомонітора повинна бути перпендикулярною нормальній лінії зору. Необхідно передбачити можливість переміщення відеомонітора навколо вертикальної осі в межах +-30 град. (справа наліво) та нахилу вперед до 85 град. і назад до 105 град. з фіксацією його в цьому положенні.
5.5. Клавіатура має бути конструктивно відокремлена від монітора для забезпечення можливості її оптимального розташування та прийняття раціональної робочої пози.
Клавіатуру дозволяється розташовувати на поверхні столу на відстані 10-30 см від краю, повернутого до гравця, під кутом нахилу від 5 град. до 15 град. до поверхні столу.
5.6. Конструкція робочого столу повинна забезпечувати можливість оптимального розташування на робочій поверхні монітора, клавіатури з урахуванням морфофункціональних особливостей організму дитини під час комп'ютерної ігрової діяльності.
5.7. Для ПК повинні застосовуватись столи, що мають дві горизонтальні поверхні: одна - для розміщення клавіатури з розмірами 70х80 (60) см, друга - для розміщення відеомонітора з розмірами 80х35 см. Обидві поверхні повинні регулюватись по висоті в межах 46-76 см.
Допускається застосовувати типові учнівські столи, що відповідають довжині тіла (зросту) дитини-гравця. Робочий стілець має бути підйомно-поворотним, регульованим за висотою, з кутом нахилу сидіння та спинки. Поверхня сидіння має бути плоскою, передній край - заокругленим. Регулювання за кожним із параметрів має здійснюватися незалежно, легко і надійно фіксуватись. Доцільно передбачити можливість зміни кута нахилу поверхні сидіння від 15 град. наперед і до 5 град. назад.
Дозволяється використання меблів, що здатні трансформуватись за формою.
5.8. Ширина і глибина робочої поверхні столу ігрового місця повинна забезпечувати виконання гравцем ігрових операцій в межах зони досяжності - шириною та глибиною не менше 40 см.
5.9. Конструкція робочого стільця (крісла) повинна забезпечувати раціональну позу гравця під час комп'ютерної гри, створювати умови для зміни пози з метою зниження статичного напруження м'язів шийно-плечової області спини, а також попередження втоми.
5.10. Опорна поверхня спинки стільця повинна мати висоту 30,0+-2,0 см, ширину - не менше 38,0 см та радіус кривизни горизонтальної поверхні - 40,0 см. Кут нахилу спинки в вертикальній площині повинен регулюватись в межах 1+-30 град. від вертикального положення. Відстань спинки від переднього краю сидіння повинна регулюватись в межах 26,0-40,0 см.

6. Вимоги до освітлення

6.1. Основні приміщення комп'ютерних ігрових закладів повинні мати природне освітлення. Без природного освітлення допускається проектування туалетів.
6.2. Природне освітлення повинно відповідати вимогам ДСанПіН 5.5.2.008-01. "Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу" (v0063588-01) , ДБН В.2.5.-28-2006. "Природне і штучне освітлення". Коефіцієнт природної освітленості повинен бути не нижче 1,5%.
6.3. Оптимальною орієнтацією ігрових приміщень (залів, кабінетів) є: північна, північно-західна, північно-східна. Тривалість безперервної інсоляції приміщення повинна становити не менше ніж три години на день.
6.4. Рівномірність природного освітлення основних приміщень (відношення мінімального рівня освітлення до максимального) повинна становити не більше 0,3.
6.5. Для регулювання потоку природного освітлення вікна повинні мати жалюзі (підйомно-поворотні) або мати штори з натуральних тканин світлих тонів.
6.6. Для забезпечення оптимального рівня природного освітлення приміщень вікна необхідно мити не менш ніж тричі на рік - навесні, влітку та восени.
6.7. При орієнтації приміщень на південь необхідно використовувати оздоблювальні матеріали і фарби неяскравих холодних, спокійних тонів - блакитний, зелений. В приміщеннях, що орієнтовані на північ, оздоблювальні матеріали і фарби мають бути світлих, теплих, спокійних тонів - рожевий, жовтий, бежевий тощо.
6.8. Штучне освітлення в приміщеннях комп'ютерних ігрових закладів повинно бути забезпечено системою загального та локального освітлення. Дозволяється застосування ламп розжарювання у світильниках місцевого освітлення.
6.9. Норми освітленості на ігрових місцях повинні забезпечуватись системою штучного освітлення (таблиця 1).
Таблиця 1
Норми освітленості в приміщеннях ігрових закладів
Характер роботи Точка вимірювання Площина Освітленість, лк Примітка
Комп'ютерна гра Екран Вертикальна 200 Не вище
Клавіатура Горизонтальна 400 Не нижче
Робочий стіл Горизонтальна 400 Не нижче
Проходи основні Підлога Горизонтальна 100 Не нижче
Кімната очікування для гравців Висота над підлогою 0,8 м Горизонтальна 200 Не нижче
Кімната персоналу Висота над підлогою 0,8 м Горизонтальна 300 Не нижче
6.10. Світильники на стелі необхідно розташовувати рядами паралельно лінії зору гравця.
6.11. Для загального освітлення необхідно застосовувати світильники таких класів світлорозподілу: П (прямого світла); В (відбитого світла). Заборонено застосування світильників без розсіювачів та екрануючих решіток.
6.12. Чищення світильників необхідно проводити не рідше одного разу на три місяці; заміну перегорілих ламп - по мірі їх виходу з ладу. Забороняється залучення до цієї роботи дітей.
6.13. В ігрових приміщеннях слід попереджати нерівномірність розподілу яскравості в полі зору гравців. Співвідношення яскравості між екраном та найближчим обладнанням, робочою поверхнею столу не повинно перевищувати 5:1, а між поверхнями екрана та іншими поверхнями (стіни, обладнання тощо) - 10:1.
6.14. Для захисту від прямого блискотіння повинно бути забезпечено зниження яскравості видимої частини джерел світла застосуванням спеціальних розсіювачів, відбивачів та інших світлозахисних пристроїв, а також оптимальним розміщенням робочих місць відносно джерел світла.

7. Вимоги до вентиляції та опалення

7.1. Комп'ютерні ігрові заклади повинні бути обладнані функціонуючими системами вентиляції та опалення згідно з вимогами нормативних документів (СНиП 2.04.05-91. "Отопление, вентиляция и кондиционирование", ДБН В.2.5.-28-2006. "Природне і штучне освітлення").
     7.2. Критеріями оцінки безпеки повітря приміщень ігрових 
закладів слід приймати: температуру; відносну вологість повітря; 
рівень бактеріального забруднення повітря; кількість пилу; 
концентрацію у повітрі СО , аміаку, формальдегіду.
                         2
7.3. У ігрових приміщеннях необхідно забезпечити широку аерацію та повітряний обмін через системи припливно-витяжної вентиляції та кондиціювання повітря із забезпеченням кратності повітрообміну 16 куб.м/год на одне робоче місце.
7.4. Будинки комп'ютерних ігрових закладів повинні бути забезпечені функціонуючими системами централізованого теплопостачання (опалення).
7.5. Використання парових котлів для опалення ігрових закладів забороняється.
7.6. Пічне опалення допускається в комп'ютерних ігрових закладах, що розташовані у сільській місцевості, з кількістю ігрових місць до 10 тільки за погодженням з установами державної санітарно-епідеміологічної служби відповідної адміністративної території. Пічне опалення повинно бути обладнане в коридорах.
Для запобігання забрудненню повітря окисом вуглецю пічні труби необхідно закривати не раніше повного згорання палива і не пізніше ніж за дві години до приходу дітей.
Забороняється встановлювати залізні печі, обігрівачі.
7.7. Температура поверхонь опалювальних приладів у години роботи закладу повинна бути не вищою 80 град.С.
7.8. Опалювальні прилади в ігрових приміщеннях слід закривати легкою дерев'яною або металевою решіткою. Забороняється використання з цією метою дерев'яно-стружкових та дерев'яно-волокнистих плит.

8. Вимоги до мікроклімату та повітряно-теплового режиму

8.1. Чистота повітря в приміщеннях комп'ютерних ігрових закладів забезпечується:
додержанням площі на одне робоче місце згідно з пунктом 5.3;
ефективністю дії системи вентиляції та організацією раціонального провітрювання приміщень (наскрізне, кутове, однобічне);
регулярністю вологого прибирання приміщень з використанням дезінфекційних та мийних засобів.
8.2. Щоденно перед відкриттям комп'ютерного ігрового закладу та після закриття необхідно проводити наскрізне провітрювання ігрових приміщень. Тривалість наскрізного провітрювання визначається погодними умовами відповідно до таблиці 2.
Таблиця 2
Тривалість провітрювання ігрових приміщень залежно від температури повітря
Температура атмосферного повітря, град.С Тривалість одноразового провітрювання ігрових приміщень, хв.
від +10 до +6 25-35
від +5 до 0 20-30
від 0 до -5 15-25
від -5 до -10 10-15
нижче -10 5-10
8.3. В основних приміщеннях комп'ютерного ігрового закладу температура повітря повинна бути 19,5+-0,5 град.С, відносна вологість повітря 60+-5%, швидкість руху повітря - не більше 0,1 м/сек; у вестибюлі, гардеробі - 16-19 град.С; в туалетах 17-21 град.С (при відносній вологості повітря 40-60%).
8.4. Температурний перепад між температурою всередині приміщень та температурою внутрішньої поверхні зовнішньої стіни повинен бути не більше 6 град.С.
8.5. Дозволяється обладнання основних приміщень комп'ютерного ігрового закладу системами кондиціювання, що мають позитивний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи.

9. Гігієнічні вимоги до фізичних факторів ігрових приміщень та ігрової техніки

9.1. Відеомонітори на електронно-променевих трубках (далі - ЕПТ) можуть бути потенційними джерелами електромагнітних випромінювань в діапазоні частот 5 Гц - 400 кГц і статичного електричного поля.
9.2. Напруженість електромагнітного поля (далі - ЕМП) 50 Гц на відстані 0,5 м від усіх поверхонь рідинно-кристалічних відеомоніторів, що підключені до електромережі 220 В, не повинна перевищувати 500 В/м.
9.3. Рівні ЕМП на робочому місці на відстані 0,5 м від екрана відеомонітора на ЕПТ не повинні перевищувати граничнодопустимих рівнів (далі - ГДР) відповідно до таблиці 3.
Таблиця 3
Граничнодопустимі рівні ЕМП на відстані 0,5 м від екрана відеомонітора на ЕПТ
Діапазон частот ГДР електричного поля, В/м ГДР магнітного поля, нТл
5 Гц - 2 кГц 25 250
2 кГц - 400 кГц 2,5 25
9.4. Вимірювання рівнів електромагнітного випромінювання відеодисплейних терміналів та інших електронних дисплейних приладів здійснюється територіальними установами санітарно-епідеміологічної служби під час проведення поточного нагляду за комп'ютерними ігровими закладами не рідше 1 разу на 2 роки, а також при організації нових ігрових робочих місць.
9.5. На робочих місцях гравців рекомендується за допомогою монополярних або біполярних коронних аероіонізаторів проводити заходи із створенням оптимальних рівнів легких позитивних і негативних аероіонів в межах 1000-3000 іонів в 1,0 куб.см кожної полярності.
9.6. Допустимі значення октавних рівнів звукового тиску та рівнів звуку на робочих місцях в приміщеннях ігрових закладів слід приймати відповідно до таблиці 4. Виміри рівнів звуку та звукових тисків на робочих місцях слід проводити згідно з ДСН 3.3.6.037-99. "Державні санітарні норми виробничого шуму, ультразвуку та інфразвуку" (va037282-99) .
Таблиця 4
Граничнодопустимі рівні звуку та звукових тисків на робочих місцях в приміщеннях ігрових закладів
Місце вимірів та умови Рівні звукового тиску, дБ, в октавних смугах частот з середньогеометричними частотами, Гц Рівень звуку, LA, дБА, LA екв., дБА
31,5 63 125 250 500 1000 2000 4000 8000 16000 31500
Вимоги до приміщення - 63 52 45 39 35 32 30 28 - - 40
На робочих місцях: всі комп'ютери включені (при вимкнених акустичних системах і без дітей) 75 71 61 54 49 45 42 40 38 36 34 50
На робочих місцях: режим гри, відтворення звуку через акустичні системи - - - - - - - - - - - 65 LA макс. = 80 дБА
9.7. Загальна вібрація на робочих місцях в приміщеннях комп'ютерних ігрових закладів не повинна бути вище рівнів відповідно до таблиці 5.
Таблиця 5
Граничнодопустимі рівні вібрації на робочих місцях в приміщеннях ігрових закладів
Нормований параметр Рівні вібрації в октавних смугах з середньогеометричними частотами, Гц Коректовані та еквівалентні коректовані рівні, дБ
2 4 8 16 31,5 63
Віброшвидкість 84 78 72 72 72 72 77
Віброприскорення 30 30 30 36 42 48 35
9.8. ПК, що використовуються в комп'ютерних ігрових закладах, повинні відповідати вимогам цих санітарних норм і правил; кожен їх тип підлягає державній санітарно-епідеміологічній експертизі.
9.9. Допустимі рівні звукового тиску і рівні звуку, що створюються ПК (за умови, що акустичні системи вимкнуті), не повинні перевищувати рівнів відповідно до таблиці 6.
Таблиця 6
Допустимі рівні звукового тиску в октавних смугах частот і рівні звуку, що створюються ПК
Рівні звукового тиску, дБ, в октавних смугах з середньогеометричними частотами, Гц Рівень звуку в дБА
31,5 63 125 250 500 1000 2000 4000 8000 16000 31500
75 68 57 50 44 40 37 35 33 32 35 45
9.10. Вимірювання рівнів звуку і рівнів звукового тиску акустичних характеристик ПК проводиться згідно з ДСТУ EN 29295 - 2001. "Акустика. Вимірювання високочастотного шуму приладів канцелярської та інформаційної техніки (EN 29295:1991, IDT)" та ДСТУ ISO 7779:2005. "Акустика. Вимірювання повітряного шуму приладів канцелярської та інформаційної техніки".

10. Гігієнічні вимоги до ігор та режиму ігрової діяльності дітей

10.1. Комп'ютерні ігри, що використовуються в комп'ютерному ігровому закладі, за складністю та змістом повинні відповідати статево-віковим психофізіологічним особливостям дітей. Необхідно забезпечити комплекти ігор окремо для дітей молодшого (від 6 до 11 років), середнього (від 12 до 15 років), старшого шкільного віку (від 16 до 18 років).
10.2. При використанні комп'ютерних ігор для дітей необхідно дотримуватися норм Закону України "Про захист суспільної моралі" (1296-15) .
10.3. Перебування дітей віком до 14 років в ігровому закладі пізніше 20.00 забороняється. Допускається перебування в ігровому закладі до 21.00 лише дітей віком від 15 до 18 років.
10.4. Між заняттями у навчальному закладі та ігровою діяльністю дитини рекомендується забезпечити перерву для відпочинку тривалістю 1-1,5 години. З урахуванням цього режим роботи комп'ютерного ігрового закладу повинен бути з 14.00 до 20.00 (21.00) годин впродовж навчального року та з 8.30 до 20.00 (21.00) годин під час канікул та у вихідні дні.
10.5. Тривалість ігрової діяльності в комп'ютерних ігрових закладах повинна становити: для дітей молодшого шкільного віку, від 6 до 10 років (1-4 класи) - не більше 30 хвилин; середнього і старшого шкільного віку, від 11 років до 16 років і старше (з 5 класу і старше) - 45 хвилин. Максимальна тривалість ігрової діяльності в комп'ютерних ігрових закладах не повинна перевищувати 60 хвилин. Частота відвідування дитиною комп'ютерного ігрового закладу рекомендується не більше двох разів на тиждень.
10.6. Ігрова діяльність дітей в комп'ютерних ігрових закладах має проводитись в присутності педагога або інструктора.
10.7. В кожному ігровому приміщенні (залі) повинна бути аптечка з перев'язувальним матеріалом.
10.8. Персонал комп'ютерних ігрових закладів зобов'язаний проходити обов'язкові медичні огляди відповідно до чинного законодавства із занесенням результатів обстежень до особової медичної книжки встановленого зразка.
10.9. В ігрових закладах не дозволяється торгівля, вживання спиртних напоїв (у тому числі слабоалкогольних та пива), наркотичних та психотропних речовин, продаж і куріння тютюнових виробів.

11. Вимоги до території та приміщень

11.1. На території закладу необхідно проводити щоденне прибирання. Сміття необхідно збирати в сміттєзбірники з кришками, що щільно закриваються. Випорожнення сміттєзбірників проводити при заповненні їх на 2/3 об'єму з подальшою дезінфекцією.
11.2. В комп'ютерних ігрових закладах повинно регулярно за графіком проводитись щоденне вологе прибирання (двічі на день) з використанням мийних засобів.
Один раз на місяць необхідно проводити генеральне прибирання всіх приміщень з використанням мийних та дезінфекційних засобів.
Зовнішні та внутрішні поверхні вікон слід мити тричі на рік.
11.3. Туалетні приміщення необхідно прибирати не менше двох разів на добу з використанням дезінфекційних засобів.
11.4. Усі дезінфекційні засоби, що використовуються у комп'ютерних ігрових закладах, повинні бути зареєстровані відповідно до вимог Порядку державної реєстрації (перереєстрації) дезінфекційних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 липня 2006 року N 908 (908-2006-п) .

12. Обов'язки керівника (власника) комп'ютерного ігрового закладу

12.1. Керівник (власник) комп'ютерного ігрового закладу для дітей зобов'язаний:
додержуватись вимог чинного законодавства;
забезпечувати проведення санітарно-протиепідемічних заходів;
дотримуватись графіка вологого прибирання.
12.2. Керівник (власник) ігрового закладу для дітей повинен:
відповідати за дотримання режиму роботи закладу;
створювати безпечні для здоров'я умови перебування гравців;
використовувати в ігровій діяльності дітей комплекти ігор, що відповідають віку гравців;
забезпечити проходження обов'язкових медичних оглядів працівниками комп'ютерного ігрового закладу.
В.о. директора
Департаменту організації
санітарно-епідеміологічного
нагляду
Л.М.Мухарська