КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 14 лютого 2007 р. N 201
Київ

Про затвердження Положення про Державний комітет України у справах національностей та релігій

( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 1347 (1347-2007-п) від 21.11.2007 N 101 (101-2008-п) від 27.02.2008 N 810 (810-2009-п) від 29.07.2009 - дію змін зупинено згідно з Указом Президента N 675/2009 (675/2009) від 27.08.2009 N 559 (559-2010-п) від 07.07.2010 )
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Положення про Державний комітет України у справах національностей та релігій, що додається.
2. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2005 р. N 770 (770-2005-п) "Про затвердження Положення про Державний департамент у справах релігій" (Офіційний вісник України, 2005 р., N 34, ст. 2047).
3. Державному комітетові у справах національностей та релігій подати у місячний строк пропозиції щодо приведення актів Кабінету Міністрів України у відповідність із цією постановою.
4. Ця постанова набирає чинності з 1 березня 2007 року.
Прем'єр-міністр України
В.ЯНУКОВИЧ
Інд. 28

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 14 лютого 2007 р. N 201

ПОЛОЖЕННЯ

про Державний комітет України у справах національностей та релігій

1. Державний комітет України у справах національностей та релігій (Держкомнацрелігій) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України.
Держкомнацрелігій є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах міграції в межах, визначених законодавством про біженців.
( Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 1347 (1347-2007-п) від 21.11.2007; абзац другий пункту 1 втратив чинність на підставі Постанови КМ N 810 (810-2009-п) від 29.07.2009 - дію змін зупинено згідно з Указом Президента N 675/2009 (675/2009) від 27.08.2009; дію абзацу другого пункту 1 відновлено згідно з Постановою КМ N 559 (559-2010-п) від 07.07.2010 )
2. Держкомнацрелігій у своїй діяльності керується Конституцією (254к/96-ВР) та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції (254к/96-ВР) та законів України, актами Кабінету Міністрів України та цим Положенням.
3. Основними завданнями Держкомнацрелігій є:
участь у формуванні та забезпечення реалізації державної політики у сфері міжнаціональних відносин, забезпечення захисту прав національних меншин України, депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну (далі - особи, які повернулися), а також у сфері релігії, відносин із церквою і релігійними організаціями;
( Абзац другий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 810 (810-2009-п) від 29.07.2009 - дію змін зупинено згідно з Указом Президента N 675/2009 (675/2009) від 27.08.2009 )
управління у зазначеній сфері, міжгалузева координація та функціональне регулювання з питань, що належать до його компетенції;
координація роботи з підготовки і здійснення органами виконавчої влади заходів щодо забезпечення захисту прав національних меншин, осіб, які повернулися;
( Абзац четвертий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 810 (810-2009-п) від 29.07.2009 - дію змін зупинено згідно з Указом Президента N 675/2009 (675/2009) від 27.08.2009 )
участь у забезпеченні розвитку зв'язків із закордонними українцями та їх громадськими організаціями, у тому числі національно-культурними автономіями, товариствами, земляцтвами, координація заходів, здійснюваних у цій сфері, що належать до його компетенції;
узагальнення практики застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розроблення пропозицій щодо вдосконалення цього законодавства та їх внесення в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України;
забезпечення виконання законодавства з питань, що належать до його компетенції;
створення умов для вільного розвитку мов корінних народів і національних меншин України;
сприяння задоволенню національно-культурних, освітніх потреб, розвитку етнічної самобутності корінних народів та національних меншин України;
організація прийому, облаштування та адаптації осіб, які повернулися;
сприяння зміцненню взаєморозуміння релігійних організацій різних віросповідань, вирішенню відповідно до законодавства спірних питань, що виникають у відносинах між такими організаціями;
сприяння у вирішенні питань, пов'язаних з поверненням релігійним організаціям культових будівель, споруд та іншого майна.
4. Держкомнацрелігій відповідно до покладених на нього завдань:
1) готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері міжнаціональних відносин, етномовної політики, забезпечення захисту прав національних меншин України, осіб, які повернулися, а також у сфері релігії, відносин із церквою і релігійними організаціями;
( Підпункт 1 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 810 (810-2009-п) від 29.07.2009 - дію змін зупинено згідно з Указом Президента N 675/2009 (675/2009) від 27.08.2009 )
2) бере участь у розробленні проектів Державного бюджету та Державної програми економічного і соціального розвитку України, Програми діяльності Кабінету Міністрів України, інших державних програм та забезпечує їх виконання у межах своїх повноважень;
3) вивчає та аналізує проблеми осіб, які повернулися, тенденції етнонаціонального та культурного розвитку національних меншин України, етномовних та релігійних процесів у державі, розробляє поточні та довгострокові прогнози із зазначених питань;
( Підпункт 3 пункту 4 в редакції Постанови КМ N 810 (810-2009-п) від 29.07.2009 - дію змін зупинено згідно з Указом Президента N 675/2009 (675/2009) від 27.08.2009 )
4) забезпечує взаємодію органів виконавчої влади під час здійснення ними заходів щодо забезпечення захисту прав національних меншин України, осіб, які повернулися;
( Підпункт 4 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 810 (810-2009-п) від 29.07.2009 - дію змін зупинено згідно з Указом Президента N 675/2009 (675/2009) від 27.08.2009 )
5) сприяє реалізації в установленому порядку прав осіб, що належать до національних меншин України, осіб, які повернулися;
( Підпункт 5 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 810 (810-2009-п) від 29.07.2009 - дію змін зупинено згідно з Указом Президента N 675/2009 (675/2009) від 27.08.2009 ) ( Підпункт 6 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ N 810 (810-2009-п) від 29.07.2009 - дію змін зупинено згідно з Указом Президента N 675/2009 (675/2009) від 27.08.2009 )
7) вживає заходів з реалізації Європейської хартії регіональних мов або мов меншин (994_014) в частині забезпечення задоволення етномовних потреб національних меншин України;
8) сприяє:
діяльності громадських організацій національних меншин в Україні;
проведенню благодійних акцій та заходів, спрямованих на розвиток етнічної самобутності національних меншин України, осіб, які повернулися;
9) залучає в установленому порядку кошти міжнародних та неурядових організацій, установ іноземних держав для проведення благодійних акцій та виконання програм, спрямованих на забезпечення захисту прав національних меншин України, осіб, які повернулися;
( Підпункт 9 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 810 (810-2009-п) від 29.07.2009 - дію змін зупинено згідно з Указом Президента N 675/2009 (675/2009) від 27.08.2009 )
10) надає організаційно-методичну та консультаційну допомогу органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування у вирішенні питань, що належать до його компетенції;
11) вживає заходів щодо запобігання проявам розпалювання міжетнічної, расової та міжконфесійної ворожнечі;
12) подає в установленому порядку пропозиції щодо приведення законодавства України у відповідність із міжнародними нормами і стандартами з питань, що належать до його повноважень;
13) координує діяльність органів виконавчої влади з питань формування і регулювання відносин між державою, церквою та релігійними організаціями;
14) проводить відповідно до законодавства реєстрацію статутів (положень) релігійних центрів, управлінь, монастирів, релігійних братств, місіонерських товариств (місій) та духовних (релігійних) навчальних закладів;
15) забезпечує проведення релігієзнавчої експертизи статутів релігійних організацій за участю їх представників, представників наукових установ, учених-релігієзнавців та фахівців інших галузей;
16) веде облік (реєстр) релігійних організацій, що діють в Україні, та культових будівель, споруд та іншого майна, які належать релігійним організаціям та/або використовуються ними, а також колишніх культових будівель, споруд та іншого майна, які використовуються не за призначенням;
17) сприяє:
вирішенню питань, пов'язаних з передачею у користування та повернення у власність релігійних організацій культових будівель, споруд та іншого майна;
установленню релігійними організаціями України ділових контактів з міжнародними релігійними центрами та іноземними релігійними організаціями;
організації паломництва віруючих в Україну та за її межі;
досягненню на прохання релігійних організацій домовленостей між ними та органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування;
18) забезпечує роз'яснення, в тому числі за допомогою засобів масової інформації, змісту державної політики у сфері міжнаціональних відносин, етномовної політики, захисту прав національних меншин України, осіб, які повернулися, а також у сфері релігії, церкви, релігійних організацій, застосування відповідного законодавства;
( Підпункт 18 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 810 (810-2009-п) від 29.07.2009 - дію змін зупинено згідно з Указом Президента N 675/2009 (675/2009) від 27.08.2009 )
19) співпрацює в установленому порядку з державними установами, громадськими організаціями іноземних держав, а також міжнародними організаціями;
20) організовує проведення наукових досліджень з питань міжнаціональних відносин, забезпечення захисту прав національних меншин України, осіб, які повернулися, реалізації права на свободу світогляду і віросповідання, діяльності церкви і релігійних організацій;
( Підпункт 20 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 810 (810-2009-п) від 29.07.2009 - дію змін зупинено згідно з Указом Президента N 675/2009 (675/2009) від 27.08.2009 )
21) взаємодіє з вітчизняними та іноземними науково-дослідними установами і навчальними закладами з метою обміну досвідом роботи щодо проведення наукових досліджень з формування і реалізації державної політики з питань міжнаціональних відносин, етномовної політики, забезпечення захисту прав національних меншин України, осіб, які повернулися, а також релігії, церкви і релігійних організацій;
( Підпункт 21 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 810 (810-2009-п) від 29.07.2009 - дію змін зупинено згідно з Указом Президента N 675/2009 (675/2009) від 27.08.2009 )
22) бере участь у розробленні проектів міжнародних договорів України з питань, що належать до його компетенції, забезпечує виконання визначених міжнародними договорами зобов'язань України;
23) подає в установленому порядку пропозиції щодо зупинення дії або скасування актів центральних органів виконавчої влади, місцевих держадміністрацій, рішень, прийнятих органами місцевого самоврядування, посадовими особами підприємств, установ і організацій усіх форм власності, що суперечать законодавству про міжнаціональні відносини, забезпечення захисту прав національних меншин України, осіб, які повернулися, свободу совісті та релігійні організації;
( Підпункт 23 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 810 (810-2009-п) від 29.07.2009 - дію змін зупинено згідно з Указом Президента N 675/2009 (675/2009) від 27.08.2009 )
24) організовує і бере участь у проведенні конгресів, форумів, конференцій, семінарів, нарад, інших заходів, здійснює інформаційну та видавничу діяльність з питань, що належать до його компетенції;
25) розглядає в установленому порядку звернення фізичних і юридичних осіб з питань, що належать до його компетенції;
( Підпункт 25 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 810 (810-2009-п) від 29.07.2009 - дію змін зупинено згідно з Указом Президента N 675/2009 (675/2009) від 27.08.2009 )
26) організовує в установленому порядку професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації працівників свого центрального апарату, відповідних органів Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій;
( Підпункт 26 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 810 (810-2009-п) від 29.07.2009 - дію змін зупинено згідно з Указом Президента N 675/2009 (675/2009) від 27.08.2009 )
27) здійснює відповідно до законодавства функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління, та контроль за ефективністю використання таких об'єктів;
28) розподіляє відповідно до законодавства кошти і матеріальні ресурси та контролює їх використання; затверджує відповідно до законодавства кошториси витрат на проведення заходів, необхідних для реалізації своїх завдань, плани капітального будівництва об'єктів; виконує в установленому порядку функції замовника під час закупівлі товарів (робіт, послуг) для державних потреб;
29) реалізує у межах своїх повноважень державну політику у сфері охорони державної таємниці, конфіденційної інформації, що є власністю держави;
30) забезпечує у межах своїх повноважень виконання завдань з мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності держави;
31) виконує інші функції відповідно до покладених на нього завдань.
5. Держкомнацрелігій має право:
представляти Кабінет Міністрів України за його дорученням у міжнародних організаціях та під час укладення міжнародних договорів України;
залучати в установленому порядку спеціалістів центральних та місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ і організацій для розгляду питань, що належать до його компетенції;
утворювати в разі потреби за погодженням з іншими заінтересованими органами виконавчої влади комісії, експертні та консультаційні ради, робочі групи;
отримувати в установленому порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань;
звертатися у випадках, передбачених законодавством, до суду із заявами про припинення діяльності релігійних організацій;
скликати в установленому порядку наради з питань, що належать до його компетенції.
6. Держкомнацрелігій здійснює свої повноваження безпосередньо та через відповідні органи Автономної Республіки Крим, структурні підрозділи обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.
( Абзац перший пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 810 (810-2009-п) від 29.07.2009 - дію змін зупинено згідно з Указом Президента N 675/2009 (675/2009) від 27.08.2009 )
Комітет під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє з іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, а також з відповідними органами іноземних держав.
7. Держкомнацрелігій у межах своїх повноважень, на основі та на виконання актів законодавства видає накази, організовує і контролює їх виконання.
У випадках, передбачених законодавством, рішення Комітету, прийняті в межах його повноважень, є обов'язковими для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності та громадянами.
Комітет у разі потреби може видавати разом з іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади спільні нормативні акти.
Нормативно-правові акти Комітету підлягають реєстрації в порядку, встановленому законодавством.
8. Держкомнацрелігій очолює Голова, якого призначає на посаду і звільняє з посади Кабінет Міністрів України за поданням Прем'єр-міністра України.
Голова має заступників, які призначаються на посаду і звільняються з посади в установленому порядку Кабінетом Міністрів України.
Розподіл обов'язків між своїми заступниками здійснює Голова.
( Абзац третій пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 101 (101-2008-п) від 27.02.2008 )
9. Голова Держкомнацрелігій:
1) здійснює керівництво Комітетом, несе персональну відповідальність перед Кабінетом Міністрів України за виконання покладених на Комітет завдань, визначає ступінь відповідальності своїх заступників, керівників структурних підрозділів;
2) подає в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України проекти законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, розробником яких є Комітет;
3) погоджує проекти законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України з питань, що належать до компетенції Комітету;
4) представляє Комітет у відносинах з іншими органами, установами, організаціями в Україні та за її межами;
5) приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Комітет;
6) приймає рішення про утворення, реорганізацію і ліквідацію за погодженням з Віце-прем'єр-міністром України територіальних органів Держкомнацрелігій, а також підприємств, установ і організацій, що належать до сфери управління Комітету;
7) призначає на посади та звільняє з посад працівників центрального апарату Комітету;
( Підпункт 7 пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 101 (101-2008-п) від 27.02.2008 )
8) порушує в установленому порядку питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності своїх заступників;
9) розглядає в установленому порядку питання щодо присвоєння працівникам Комітету відповідних рангів державних службовців, їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності;
10) веде особистий прийом громадян з питань, що належать до компетенції Комітету;
11) підписує накази Комітету;
12) здійснює відповідно до законодавства інші повноваження.
10. Для погодженого вирішення питань, що належать до компетенції Держкомнацрелігій, обговорення найважливіших напрямів його діяльності може утворюватися колегія у складі Голови (голова колегії), заступників Голови, інших керівних працівників.
У разі потреби до складу колегії Держкомнацрелігій можуть входити в установленому порядку інші особи.
Персональний склад колегії затверджує Голова.
Організаційною формою роботи колегії є засідання. Періодичність проведення засідань колегії визначається Головою.
Рішення колегії проводяться в життя наказами Держкомнацрелігій.
11. Для здійснення релігієзнавчої експертизи у Держкомнацрелігій утворюється експертна рада за участю представників наукових установ, учених-релігієзнавців та фахівців з інших галузей.
Склад експертної ради та положення про неї затверджує Голова.
У Держкомнацрелігій можуть утворюватися наукова (науково-консультаційна) рада, інші дорадчі та консультаційні органи. Склад таких органів і положення про них затверджує Голова.
12. Граничну чисельність працівників Держкомнацрелігій затверджує Кабінет Міністрів України.
Структуру центрального апарату Комітету затверджує Голова за погодженням з Віце-прем'єр-міністром України.
Штатний розпис і кошторис Комітету затверджує Голова за погодженням з Мінфіном.
Положення про структурні підрозділи центрального апарату Комітету затверджує Голова.
13. Держкомнацрелігій є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.