МІНІСТЕРСТВО ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 177 від 10.05.2002
м. Київ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 травня 2002 р.
за N 445/6733

Про затвердження Інструкції про порядок та критерії взяття на державний облік об'єктів, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров'я людей і стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2001 року N 1655 (1655-2001-п) "Про затвердження Порядку ведення державного обліку в галузі охорони атмосферного повітря" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок та критерії взяття на державний облік об'єктів, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров'я людей і стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря (додається).
2. Департаменту екологічної безпеки (Є. Маторін) подати цей наказ у п'ятиденний термін на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Голові Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з екології та природних ресурсів, начальникам Державних управлінь екології та природних ресурсів в областях, містах Києві та Севастополі організувати та провести роботи щодо взяття на державний облік об'єктів, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров'я людей і стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря в терміни, визначені цією Інструкцією.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Державного секретаря А. Гриценка.
Міністр
С. Курикін

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства екології
та природних ресурсів
України
10.05.02 N 177
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 травня 2002 р.
за N 445/6733

ІНСТРУКЦІЯ

про порядок та критерії взяття на державний облік об'єктів, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров'я людей і стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря

1. Загальні положення

1.1. Цю Інструкцію розроблено відповідно до статті 31 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" (2707-12) , на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2001 р. N 1655 (1655-2001-п) "Про затвердження Порядку ведення державного обліку в галузі охорони атмосферного повітря".
1.2. Інструкція встановлює критерії взяття на державний облік об'єктів у залежності від видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, та обов'язкові вимоги щодо єдиного на території України порядку подання матеріалів для взяття на державний облік підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря із стаціонарних джерел (далі - об'єкти).
1.3. Дані про види та обсяги забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, готуються на підставі матеріалів інвентаризації викидів забруднюючих речовин.
1.4. Узяття на державний облік об'єктів, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, здійснюють територіальні органи Мінекоресурсів.

2. Критерії взяття на державний облік об'єктів, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря

Узяття на державний облік здійснюється за такими критеріями:
об'єктів - якщо в їх викидах присутня хоча б одна забруднююча речовина (або група речовин), потенційний викид* якої рівний або перевищує величину, зазначену в Переліку забруднюючих речовин та порогових значень потенційних викидів, за якими здійснюється державний облік (додаток 1);
видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, - за умови, що обсяг потенційних викидів рівний або перевищує порогові значення за окремою речовиною або групою речовин, наведених у додатку 1 до цієї Інструкції.
____________
* Потенційний викид - це максимальний загальний обсяг викидів забруднюючої речовини із стаціонарних джерел при роботі підприємства в режимі номінального навантаження технологічного обладнання, що передбачається проектно-кошторисною документацією.

3. Документи, які надають об'єкти для взяття їх на державний облік (зняття з обліку)

Для взяття об'єкта на державний облік (зняття з обліку) необхідно надати до територіальних органів Мінекоресурсів:
клопотання про взяття об'єкта на державний облік (зняття з обліку) за довільною формою на бланку заявника;
загальні відомості про об'єкт (додаток 2);
інформацію про види та обсяги забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, за формою, яка наведена в табл. 2.1 додатка 2 до цієї Інструкції.
Матеріали надаються у письмовій та електронній формі.

4. Порядок узяття об'єктів на державний облік

4.1. Територіальні органи Мінекоресурсів до 1 липня 2002 року вміщують повідомлення у місцевих друкованих засобах масової інформації щодо проведення робіт, пов'язаних із взяттям об'єктів на державний облік. Для об'єктів, які мають дозвіл на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря, вони направляють повідомлення про проведення цих робіт.
4.2. Об'єкти проводять інвентаризацію видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря;
за результатами інвентаризації встановлюють необхідність взяття їх на державний облік за критеріями, наведеними в розділі 2 цієї Інструкції;
готують документи згідно з розділом 3 цієї Інструкції та подають їх до 1 жовтня 2002 року до територіальних органів Мінекоресурсів.
4.3. Якщо об'єкт має структурні підрозділи у різних населених пунктах, то кожний підрозділ може самостійно подати документи територіальному органу Мінекоресурсів за своїм місцезнаходженням, про що обов'язково повідомляє об'єкт.
У випадку, коли структурний підрозділ здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, обсяг яких за критеріями не дозволяє взяти його окремо на державний облік, підрозділ повідомляє про це об'єкт, який повинен відобразити викиди цього підрозділу у своїй інформації при взятті його на облік.
4.4. Якщо об'єкт не перебуває на державному обліку, в той же час потенційний обсяг викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря збільшився і потребує взяття його на облік, він подає документи до територіальних органів Мінекоресурсів згідно з розділом 3 цієї Інструкції.
4.5. Об'єкт, який перебуває на державному обліку і в якого потенційний обсяг викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зменшився до рівня, нижчого порогових значень, вказаних у додатку 1 до цієї Інструкції, надає територіальним органам Мінекоресурсів для зняття його з обліку документи згідно з розділом 3 цієї Інструкції та пояснювальну записку із зазначенням причин зменшення викидів.
4.6. Територіальні органи Мінекоресурсів:
розглядають надані об'єктами документи щодо взяття їх на державний облік (зняття з обліку);
направляють об'єкту у місячний термін з дня надходження матеріалів повідомлення про взяття його на державний облік (зняття з обліку). У разі подання недостовірної документації вона повертається на доопрацювання із зазначенням терміну повторного її подання;
складають перелік об'єктів, які перебувають на державному обліку;
здійснюють накопичення, обробку та аналіз даних про об'єкти, узяті на державний облік, види та обсяги забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, за програмою, погодженою Мінекоресурсів;
щороку до 1 грудня надають до територіальних органів Держкомстату Перелік об'єктів, які перебувають на державному обліку (додаток 3);
ведуть журнал реєстрації об'єктів, узятих на державний облік (знятих з обліку) (додаток 4);
направляють до 1 лютого наступного за звітним року до Мінекоресурсів у письмовій та електронній формі перелік об'єктів, які взяті на державний облік, зняті з обліку, а також узагальнену інформацію про об'єкти, види та обсяги викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря, які перебувають на державному обліку.
4.7. Дані щодо обліку об'єктів, які перебувають на державному обліку, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, зберігаються в територіальних органах Мінекоресурсів протягом 5 років з моменту зняття їх з обліку.
Начальник Управління
атмосферного повітря
В. Горбунов

Додаток 1
до розділу 2 Інструкції  про
порядок  та  критерії взяття
на державний облік об'єктів,
які  справляють  або  можуть
справити шкідливий вплив  на
здоров'я   людей    і   стан
атмосферного повітря,  видів
та   обсягів    забруднюючих
речовин,  що  викидаються  в
атмосферне повітря

Перелік забруднюючих речовин та порогові значення потенційних викидів, за якими здійснюється державний облік

N з/п Забруднююча речовина Порогові значення викидів, тонн/рік
код найменування
1 2 3 4
1. 01001 Арсен та його сполуки (у перерахунку на арсен) 0,001
2. 01002 Ванадій та його сполуки (у перерахунку на п'ятиоксид ванадію) 0,02
3. 01003 Залізо та його сполуки (у перерахунку на залізо) 0,1
4. 01004 Кадмій та його сполуки (у перерахунку на кадмій) 0,001
5. 01005 Мідь та її сполуки (у перерахунку на мідь) 0,01
6. 01006 Нікель та його сполуки (у перерахунку на нікель) 0,001
7. 01007 Ртуть та її сполуки (у перерахунку на ртуть) 0,0003
8. 01008 Селен та його сполуки (у перерахунку на селен) 0,007
9. 01009 Свинець та його сполуки (у перерахунку на свинець) 0,003
10. 01010 Хром та його сполуки (у перерахунку на триоксид хрому) 0,02
11. 01011 Цинк та його сполуки (у перерахунку на цинк) 0,1
12. 02001 Алюмінію оксид 0,1
13. 02002 Берилій та його сполуки (у перерахунку на берилій) 0,001
14. 02003 Кобальт та його сполуки (у перерахунку на кобальт) 0,002
15. 02004 Манган та його сполуки (у перерахунку на діоксид мангану) 0,005
16. 02005 Олово та його сполуки (у перерахунку на олово) 0,007
17. 02006 Стибій та його сполуки (у перерахунку на стибій) 0,002
18. 03000 Речовини у вигляді суспендованих твердих частинок (мікрочастинки та волокна) 3,0
19. 03001 Речовини у вигляді суспендованих твердих частинок менше 10 мкм 1,0
20. 03002 Речовини у вигляді суспендованих твердих частинок менше 2,5 мкм 0,5
21. 03003 АЗБЕСТ 0,001
22. 03004 Сажа 0,3
23. 04000 Оксиди азоту (у перерахунку на діоксид азоту) [NO ] 2 1,0
24. 04001 Азоту (1) оксид [N О] 2 0,1
25. 05000 Сіркоорганічні сполуки 2,0
26. 05001 Сірки діоксид 1,5
27. 05002 Сірководень (H S) 2 0,03
28. 05003 Сірковуглець 0,05
29. 06001 Аміак 1,5
30. 07001 Оксид вуглецю 1,5
31. 07002 Вуглецю діоксид 500
32. 08001 Озон 0,1
33. 09001 Фосфористий водень (фосфін) 0,01
34. 10000 Органічні аміни 0,3
35. 10001 Анілін 0,03
36. 10002 Диметиламін 0,01
37. 10003 Діетиламін 0,1
38. 10004 a-Нафтиламін 0,001
39. 10005 м,п-Хлоранілін 0,1
40. 11000 Неметанові леткі органічні сполуки (НМЛОС) 1,5
41. 11001 Акрилонітрил 0,003
42. 11002 Ангідрид малеїновий 0,03
43. 11003 Ангідрид фталевий 0,2
44. 11004 Акролеїн 0,004
45. 11005 Альдегід масляний 0,01
46. 11006 Ацетальдегід 0,03
47. 11007 Ацетон 0,5
48. 11008 Бензол 0,05
49. 11009 Бутиловий ефір оцтової кислоти (бутилацетат) 0,3
50. 11010 1,3-Бутадієн (дивініл) 0,9
51. 11011 Вінілацетат 0,3
52. 11012 Гідразин гідрат 0,01
53. 11013 Диметилформамід 0,5
54. 11014 Дихлоретан 0,005
55. 11015 Дихлорфенол 0,03
56. 11016 Дибенз(а,п)антрацен 0,005
57. 11017 Діетиловий ефір (1,4-діоксан) 0,05
58. 11018 Діетилбензол 0,05
59. 11019 Етилбензол 0,06
60. 11020 Етилцелозольв 1,0
61. 11021 Етилацетат 1,0
62. 11022 Етилену оксид 0,005
63. 11023 Кислота акрилова 0,5
64. 11024 Кислота азотна 0,2
65. 11025 Кислота масляна 0,1
66. 11026 Кислота мурашина 0,5
67. 11027 Кислота пропіонова 0,1
68. 11028 Кислота оцтова 0,8
69. 11029 Кислота терефталева 0,01
70. 11030 Ксилол 0,9
71. 11031 Метилізобутилкетон 0,9
72. 11032 Метилетилкетон 0,9
73. 11033 Метилацетат 0,9
74. 11034 Нафталін 0,01
75. 11035 Піридин 0,5
76. 11036 Спирт метиловий 0,9
77. 11937 Стирол 0,05
78. 11038 Сульфатна кислота (H SO ) 2 4 (сірчана кислота) 0,5
79. 11039 Тетрагідрофуран 0,9
80. 11040 Трикрезол 0,05
81. 11041 Толуол 0,9
82. 11042 Толуілендиізоціанат 0,2
83. 11043 о,м,п-Толуідини 0,3
84. 11044 Трихлоретилен 1,0
85. 11045 Трихлорбензол 0,01
86. 11046 Трихлорметан (хлороформ) 0,01
87. 11047 Тетрахлоретилен (перхлоретилен) 0,5
88. 11048 Фенол 0,1
89. 11049 Формальдегід 0,1
90. 11050 Фурфурол 0,2
91. 11051 1-Хлор-2,3-епіксипропан (епіхлоргідрин) 0,05
92. 11052 Хлоропрен 0,05
93. 11053 Циклогексанон 0,2
94. 12001 Метан 10,0
95. 13000 Стійкі органічні забруднювачі (СОЗ) 0,1
96. 13001 Гексабромдифеніл 0,01
97. 13002 Гексахлорбензол 0,001
98. 13003 Мірекс 0,01
99. 13004 Нітробензол 0,1
100. 13005 м,о,п-Нітротолуоли 0,1
101. 13006 м,о,п -Нітрофеноли 0,1
102. 13007 Пентахлорфенол 0,02
103. 13008 Пентахлорбензол 0,01
104. 13009 Поліхлоровані дибензо-n-діоксини 5,0x10^-7
105. 13010 Поліхлоровані дибензофурани 5,0x10^-7
106. 13011 Поліхлоровані дифеніли 0,01
107. 13012 2,3,7,8 - Тетрахлордибензопарадиоксин (ТХДД) 0,01
108. 13013 Токсафен 0,01
109. 13014 Хлордекон 0,01
110. 13015 Хлоровані парафіни з коротким ланцюгом 0,01
111. 13100 Поліароматичні вуглеводні (ПАВ) 5,0x10^-7
112. 13101 Бенз(а)пірен 5,0x10^-7
113. 13102 Бенз(b)флуорантен 5,0x10^-7
114. 13103 Бенз(k)флуорантен 5,0x10^-7
115. 13104 Індено (1,2,3-cd) пірен 5,0x10^-7
116. 14000 Бром та його сполуки (у перерахунку на бром) 0,02
117. 15000 Хлор та сполуки хлору (у перерахунку на хлор) 0,1
118. 15001 Алліл хлористий 0,1
119. 15002 Вініл хлористий 0,01
120. 15003 Водню хлорид (соляна кислота у перерахунку на HCL) 0,1
121. 15004 Хлорбензол 0,5
122. 16000 Фтор та його сполуки (у перерахунку на фтор) 0,05
123. 16001 Фтористий водень 0,05
124. 17000 Ціаніди 0,2
125. 17001 Водню ціанід (синільна кислота) 0,1
126. 18000 Фреони 0,1
127. 18001 Гідрохлорфторвуглеці (ГХВ) 0,1
128. 18002 Хлорфторвуглеці (ХФВ) 0,1
129. 18003 Трихлоретан 0,1
130. 18004 Галони 0,1
131. 18005 Вуглецю чотирихлорид (тетрахлорметан) 0,005
"^" - знак ступеня
Примітки: 1. Леткі органічні сполуки (НМЛОС) - органічні сполуки антропогенного походження, до яких належать вуглеводні, в т. ч, в яких атоми водню частково або повністю заміщені атомами інших речовин (крім метану).
2. Стійкі органічні забруднювачі (СОЗ) - органічні сполуки природного або антропогенного походження, що мають токсичні властивості, біологічно акумулюються, здатні до транскордонного атмосферного перенесення на великі відстані й осадження.

Додаток 2
до розділу 3 Інструкції  про
порядок та критерії   взяття
на державний облік об'єктів,
які справляють   або  можуть
справити шкідливий вплив  на
здоров'я   людей   і    стан
атмосферного повітря,  видів
та   обсягів    забруднюючих
речовин,  що  викидаються  в
атмосферне повітря

ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ

__________________________________________________________________ 
(повна назва об'єкта / код за ЄДРПОУ) 
__________________________________________________________________ 
(місцезнаходження, телефон) 
__________________________________________________________________ 
(назва області / код за КОАТУУ)
__________________________________________________________________ 
(назва району / код за КОАТУУ) 
__________________________________________________________________ 
(назва населеного пункту / код за КОАТУУ) 
__________________________________________________________________ 
(відомча підпорядкованість / код за СПОДУ) 
__________________________________________________________________ 
(назва виду економічної діяльності / код за КВЕД) 
__________________________________________________________________ 
(форма власності / код за КФВ)
Географічні координати об'єкта:
Широта Довгота
градуси мінути секунди градуси мінути секунди
(0) (') (") (0) (') (")
1 2 3 4 5 6
Інформація про види та обсяги забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, додається на ____ арк.
____________________  _______________  ___________________________
 (керівник об'єкта)     (підпис)           (прізвище, ім'я та по
                                            батькові керівника)
                     М.П.
Примітки:
1. Коди області, району та населеного пункту надаються згідно з класифікатором об'єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ).
2. Коди міністерств або органу управління надаються згідно із системою позначень об'єктів Державного управління (СПОДУ).
3. Коди видів економічної діяльності (КВЕД) надаються згідно із загальним класифікатором видів економічної діяльності.
4. Коди об'єктів установлюються відповідно до Єдиного державного реєстру підприємств, організацій України (ЄДРПОУ).
5. Коди форм власності надаються згідно з класифікатором форм власності (КФВ).
6. Кодова та адресна частини бланка звіту заповнюються об'єктом на підставі довідки, виданої територіальним органом Держкомстату підприємству під час реєстрації в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.
7. Географічні координати визначаються об'єктом відповідно до Інструкції щодо порядку визначення геодезичних координат джерел викидів забруднюючих речовин при проведенні державного обліку в галузі охорони атмосферного повітря, яка затверджена наказом Мінекоресурсів від 22.05.2001 N 190 (z0506-01) та зареєстрована в Міністерстві юстиції 13.06.2001 за N 506/5697.

Інформація про види та обсяги забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря

на___________________________________________________________

(повна назва об'єкта)

Таблиця 2.1
N з/п Забруднююча речовина Потенційний обсяг викидів Викиди за 200__ рік (факт) Порогові значення потенційних викидів
код найменування тонн/рік тонн/рік тонн/рік
1 2 3 4 5 6
"___" _____________ 200_ р.
____________________  _______________  ___________________________
 (керівник об'єкта)     (підпис)           (прізвище, ім'я та по
                                            батькові керівника)
                     М.П.
Примітки: 1. У графі 2 "Код забруднюючої речовини" зазначається відповідно до додатка 1 до цієї Інструкції.
2. У графах 4, 5 показники зазначаються з трьома десятковими знаками після коми.
3. У графі 5 указується обсяг викидів за звітний період. Для новостворених об'єктів графа 5 не заповнюється.
4. У графі 6 зазначається обсяг викидів, відповідно до додатка 1 до цієї Інструкції.

Додаток 3
до пункту 4.6 Інструкції про
порядок та критерії   взяття
на державний облік об'єктів,
які  справляють  або  можуть
справити  шкідливий вплив на
здоров'я   людей   і    стан
атмосферного повітря,  видів
та   обсягів    забруднюючих
речовин,  що  викидаються  в
атмосферне повітря

Перелік об'єктів, які перебувають на державному обліку

в __________________________________________області (місті)

N з/п Код за ЄДРПОУ Найменування об'єкта Місцезнаходження, телефон Потенційний викид, тонн/рік
1 2 3 4 5
"___" _____________ 200_ р.
 Уповноважена особа територіального
 органу Мінекоресурсів
____________   _________     _____________________________________
 (посада)      (підпис)      (прізвище, ім'я та по батькові особи)
                        М.П.

Додаток 4
до пункту 4.6 Інструкції про
порядок та  критерії  взяття
на державний облік об'єктів,
які справляють  або   можуть
справити шкідливий вплив  на
здоров'я    людей   і   стан
атмосферного  повітря, видів
та    обсягів   забруднюючих
речовин,  що  викидаються  в
атмосферне повітря

Журнал реєстрації об'єктів, узятих на державний облік (знятих з обліку)

N з/п Дата взяття об'єкта на держоблік Код за ЄДРПОУ Найменування об'єкта, телефон Дата зняття об'єкта з держобліку Примітка
1 2 3 4 5 6