УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 16 травня 2001 р. N 517
Київ
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ N 704 (704-2011-п) від 22.06.2011 )

Про затвердження Комплексної програми збереження та відтворення історико-архітектурного середовища м. Жовкви

Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Комплексну програму збереження та відтворення історико-архітектурного середовища м. Жовкви (далі - Програма), що додається.
2. Міністерству економіки та Міністерству фінансів починаючи з 2002 року передбачати під час розподілу державних централізованих капітальних вкладень виділення Львівській обласній державній адміністрації коштів для реалізації заходів Програми.
3. Рекомендувати Львівській обласній та Жовківській районній державним адміністраціям передбачати починаючи з 2002 року під час розроблення проектів відповідних місцевих бюджетів видатки на реалізацію заходів Програми, а також залучати для цієї мети кошти з інших джерел.
4. Рекомендувати Львівській обласній державній адміністрації визначити єдиного замовника з реалізації заходів Програми.
Прем'єр-міністр України
В.ЮЩЕНКО
Інд. 28

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 16 травня 2001 р. N 517

КОМПЛЕКСНА ПРОГРАМА

збереження та відтворення історико-архітектурного середовища м. Жовкви

1. Загальна частина

Місто Жовква Львівської області є одним із найбільш унікальних і самобутніх міст України. Місто, яке в 2003 році відзначатиме 400-річчя надання йому Магдебурзького права, має дуже багату історію, пов'язану з життям і діяльністю видатних історичних осіб, у тому числі гетьмана України Богдана Хмельницького, польського короля Яна III Собєського, російського царя Петра I. У період свого найбільшого розквіту (друга половина XVII - початок XVIII ст.) місто перебувало в центрі європейських подій, вважалося одним із найкрасивіших приватних міст-резиденцій Європи, було королівською резиденцією, осередком мистецтв, книгодрукування та релігійного життя.
Місто побудовано в кінці XVI - на початку XVII століття. Ренесансний містобудівний комплекс м. Жовкви є унікальним як єдине добре збережене "ідеальне" місто-резиденція кінця XVI століття в Україні, а також як надзвичайно рідкісний тип планування серед близько 200 збережених "ідеальних" міст Європи. До його складу входять дві пам'ятки містобудування ("місто в мурах" та Львівське передмістя), на яких компактно розташовано 55 пам'яток архітектури світового, державного та регіонального значення. Важливою рисою м. Жовкви є те, що історичний центр міста зберіг функції загальноміського центру.
Враховуючи наукову, мистецьку та історичну цінність міста, з метою збереження та відновлення унікального комплексу його пам'яток, в м. Жовкві створено Державний історико-архітектурний заповідник. У 1998 році Національний комітет ICOMOS визначив м. Жовкву одним із претендентів від України на включення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. В 1999 році жовківську синагогу включено до переліку 100 світових пам'яток, які перебувають у загрозливому стані.
Унікальна архітектурна спадщина м. Жовкви перебуває під загрозою зруйнування. Протягом двох останніх століть місто зазнало значних втрат. Залишається невідбудованою близько 70 відсотків житлової забудови історичного центру міста, зруйнованої в часи воєн. Відсутність капіталовкладень у розвиток інженерної інфраструктури, а також коштів для підтримання належного технічного стану міського господарства призводить до подальшої деградації унікального міського середовища, нищення цінної забудови і пам'яток. Окремі пам'ятки підтоплені та перезволожені, стан деяких будівель аварійний. За оцінками вітчизняних і зарубіжних експертів, унікальний комплекс пам'яток м. Жовкви потребує здійснення невідкладних заходів, спрямованих на його збереження.
Місто має вигідне географічне розташування на перспективних міжнародних шляхах з Польщі та Прибалтики поблизу кордону і великого економічного та культурного центру - м. Львова. Місто Жовква не маючи навіть мінімальної туристичної інфраструктури, вважається одним із головних туристичних центрів області, приймає значні потоки туристів і гостей.

2. Мета та завдання Програми

Метою Програми є забезпечення державної підтримки та координації комплексних робіт із збереження пам'яток та відновлення цілісності унікального історичного містобудівного комплексу м. Жовкви, розвиток соціальної і туристичної інфраструктури, підвищення рівня життя населення, забезпечення економічного та культурного розвитку міста, залучення значних інвестицій.
Основними завданнями Програми є:
недопущення подальшого руйнування історичної забудови, створення безпечних умов для проживання населення;
усунення аварійного стану інженерних мереж, їх реконструкція;
збереження, реставрація, раціональне пристосування та належне утримання пам'яток архітектури;
відновлення первинної планувальної структури історичного центру міста (історичні площі, вулиці, квартали і ділянки), проведення комплексного впорядкування землекористування, відновлення історичної забудови ділянок новим будівництвом з дотриманням принципів реставрації містобудівних комплексів;
реконструкція ринкової та інших історичних площ і вулиць центральної частини міста з пониженням їх рівня до історичних відміток, влаштуванням відповідного покриття, впорядкуванням та обладнанням громадських територій з дотриманням принципів відтворення історико-архітектурного середовища;
відтворення важливих архітектурних домінант і оборонних споруд міста;
відтворення історичних садово-паркових і ландшафтних комплексів;
удосконалення транспортної інфраструктури міста;
залучення громадськості до розв'язання проблем збереження культурної спадщини та соціально-економічного розвитку міста;
заохочення власників історичних будівель до їх реставрації, стимулювання інвестицій у відбудову та реставрацію історичних об'єктів, а також підприємницької діяльності.

3. Етапи реалізації Програми та її фінансове забезпечення

Програму передбачено реалізувати протягом 2001 - 2020 років у два етапи.
На першому етапі (2001 - 2005 роки) передбачається:
виконати науково-дослідні роботи та підготувати містобудівну і проектно-кошторисну документацію;
провести невідкладні ремонтно-будівні роботи на інженерних об'єктах (водопостачання, каналізація), реконструювати АТС і телефонні мережі;
виконати роботи з реконструкції ринкової площі, відновлення площ Львівського та Глинського передмість, вулиць, інших громадських територій;
провести захисні, протиаварійні та реставраційні роботи на пам'ятках архітектури;
завершити будівництво школи на 1290 учнівських місць, відселити дві школи з приміщень у пам'ятках архітектури;
розпочати відтворення історичної забудови житлових кварталів, відбудувавши житлові будинки загальною площею 3 тис. кв. метрів;
відтворити ринковий квартал житлової забудови площею 7 тис. кв. метрів;
розпочати реконструкцію і модернізацію існуючої історичної забудови, реалізувати пілотний проект комплексної реставрації та модернізації невеликого житлового кварталу;
розпочати реконструкцію замкового парку та палацово-паркового комплексу Винниківського двору;
розпочати роботи, пов'язані з усуненням дисгармонії у забудові території пам'яток архітектури і садово-паркового мистецтва, виносом виробництв за межі цієї території.
На другому етапі (2006 - 2020 роки) передбачається завершення робіт з реставрації пам'яток архітектури, модернізації інженерної і транспортної інфраструктури міста, впорядкування громадських територій, продовження модернізації та регенерації житлової забудови, усунення дисгармонії у забудові і винос виробництв, відтворення історичних паркових ансамблів, ландшафтних комплексів, архітектурних домінант і оборонних споруд міста.
Для фінансування Програми будуть залучені кошти з державного та місцевих бюджетів, а також з інших джерел, зокрема:
кошти громадян, підприємств, установ, організацій, у тому числі власників історичних будівель;
інвестиції та капіталовкладення обласних і районних підприємств енергозабезпечення, водопостачання та каналізації, зв'язку, транспорту і шляхів;
безповоротна матеріальна і фінансова допомога (гранти) вітчизняних і міжнародних фондів та програм;
кредити, залучені органами місцевого самоврядування та власниками житлових приміщень на реконструкцію та модернізацію житлових будівель і кварталів.
Прогнозні джерела фінансування першого етапу Програми додаються.

4. Організація управління реалізацією Програми

З метою забезпечення реалізації Програми передбачається утворення Львівською облдержадміністрацією координаційно-наглядової ради, до складу якої входитимуть працівники Львівської обласної, Жовківської районної держадміністрацій, виконавчого органу Жовківської міськради, державного заповідника у м. Жовкві, Жовківського центру міського розвитку, провідні науковці та реставратори.

Додаток
до Комплексної програми збереження та
відтворення історико-архітектурного
середовища м. Жовкви

ПРОГНОЗНІ ДЖЕРЕЛА ФІНАНСУВАННЯ

першого етапу Програми

Вид роботи Розрахункова вартість за роками, тис. гривень Джерело фінансування
2001 2002 2003 2004 2005 Разом
Науково-дослідні роботи (архітектурні, археологічні, історичні, мистецькі дослідження та експертиза історичних об'єктів), публікації матеріалів досліджень, наукові видання Підготовка містобудівної документації, робочої документації з усунення аварійного стану та реставрації пам'яток архітектури і садово-паркового мистецтва, реконструкції інженерних мереж Ліквідація аварійного стану, реставрація пам'яток архітектури, які перебувають у державній власності (замок, дві дерев'яні церкви, Домініканський монастир, синагога, міські оборонні споруди) Ліквідація аварійного стану та реставрація пам'яток архітектури (дерев'яна церква, комплекси Василіанського монастиря, друкарні Василіан, парафіяльного костьолу, монастиря Домініканок, костьолу Святого Лазаря, кінного манежу) Ліквідація аварійного стану та реставрація пам'яток архітектури, які перебувають у комунальній власності міста і району (ратуша, адміністративні та житлові будинки) Завершення будівництва середньої школи на 1290 учнівських місць Невідкладні протиаварійні роботи, реконструкція інженерної інфраструктури центральної частини міста (мережі водопроводу, каналізації, електропостачання, зв'язку) Модернізація та реконструкція існуючої історичної забудови (житлові і торговельні приміщення на 140 історичних ділянках загальною площею 40 тис.кв.метрів, районний адміністративний центр) Відтворення історичної забудови Реконструкція ринкової площі, вулиць, влаштування транспортної інфраструктури, благоустрій територій Винос виробництв за межі території пам'яток архітектури Відтворення історичних паркових ансамблів і ландшафтних комплексів (замковий парк із ставом, палацово- паркові комплекси Винниківського двору і Гараю, історичний спортивний комплекс "Сокіл") 50 160 30 200 400 140 250 300 1 000 200 40 10 1 400 500 210 40 40 200 200 60 50 160 30 200 300 90 1 000 500 2 000 200 50 30 1 000 1 700 300 160 100 100 8 300 180 100 50 20 50 150 100 60 1 000 500 2 000 200 70 50 1 000 2 300 30 200 50 200 10 500 180 100 30 10 20 100 60 900 500 2 000 200 50 50 1 000 2 600 30 800 60 400 3 000 150 100 200 270 30 20 10 10 50 50 850 700 1 000 200 100 50 30 800 150 500 1 000 230 100 400 300 100 200 360 140 700 800 400 4 000 2 500 8 000 1 000 310 190 3 000 8 000 800 460 1 940 260 1240 23 000 940 460 600 570 130 державний бюджет місцеві бюджети інші джерела державний бюджет місцеві бюджети інші джерела державний бюджет місцеві бюджети інші джерела інші джерела місцеві бюджети інші джерела державний бюджет місцеві бюджети державний бюджет місцеві бюджети інші джерела місцеві бюджети інші джерела інші джерела місцеві бюджети інші джерела інші джерела місцеві бюджети інші джерела
Усього 5430 16 550 18 810 12 560 6 650 60 000