УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ У СПРАВАХ
НАЦІОНАЛЬНОСТЕЙ ТА МІГРАЦІЇ
АДМІНІСТРАЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ
Н А К А З
09.07.2004 N 32/521
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 серпня 2004 р.
за N 968/9567
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Адміністрації Державної прикордонної служби N 743/28 (z1249-11) від 08.10.2011 )

Про затвердження Інструкції про порядок прийняття та передання заяв про надання статусу біженця органами Державної прикордонної служби України органам міграційної служби, а також надання пояснень про причини незаконного перетинання кордону

Відповідно до Конвенції про статус біженців 1951 року (995_011) та Протоколу щодо статусу біженців 1967 року, Законів України "Про біженців" (2557-14) , "Про державний кордон України" (1777-12) , "Про Державну прикордонну службу України" (661-15) , з метою встановлення порядку прийняття та передання органами охорони державного кордону органам міграційної служби України заяв про надання статусу біженця, а також забезпечення надання пояснень про причини незаконного перетинання кордону НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Інструкцію про порядок прийняття та передання заяв про надання статусу біженця органами Державної прикордонної служби України органам міграційної служби, а також надання пояснень про причини незаконного перетинання кордону, що додається.
2. Керівникам управління міграції при Раді міністрів Автономної Республіки Крим, управлінь (відділів) у справах національностей та міграції обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - органи міграційної служби), органів охорони державного кордону України забезпечити виконання вимог Інструкції, затвердженої цим наказом, та вжити заходів щодо належної організації взаємодії.
3. Начальнику Управління кадрів та організаційної роботи Держкомнацміграції України Гришко Л.С. довести цей наказ до відома начальників органів міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, керівникам регіональних управлінь та органів охорони державного кордону довести цей наказ до відома зацікавлених осіб у частині, що стосується Державної прикордонної служби України.
4. Наказ набирає чинності через 10 днів після його державної реєстрації.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Голови Держкомнацміграції України Сухова Ю.М. та на першого заступника Голови Державної прикордонної служби України - директора Департаменту охорони державного кордону генерал-полковника Шишоліна П.А.
Голова Держкомнацміграції
України
Голова Адміністрації
Держприкордонслужби
України генерал-полковник
Г.Москаль
М.Литвин

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Держкомнацміграції
України,
Адміністрації
Держприкордонслужби України
09.07.2004  N 32/521
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 серпня 2004 р.
за N 968/9567

ІНСТРУКЦІЯ

про порядок прийняття та передання заяв про надання статусу біженця органами Державної прикордонної служби України органам міграційної служби, а також надання пояснень про причини незаконного перетинання кордону

1. Загальні положення

1.1. Ця Інструкція розроблена у відповідності до Законів України "Про біженців" (2557-14) , "Про Державну прикордонну службу України" (661-15) .
1.2. Ця Інструкція визначає порядок організації прийняття органами охорони державного кордону та передання до органів міграційної служби заяв від іноземців та осіб без громадянства (далі - особи) про надання статусу біженця, а також порядок надання пояснень особами, які незаконно перетнули державний кордон або намагалися його незаконно перетнути з наміром набути статусу біженця, органам охорони державного кордону про причини спроби незаконного перетинання або незаконного перетинання державного кордону України.

2. Порядок прийняття та передання заяв про надання статусу біженця від осіб, які незаконно перетнули державний кордон або намагалися його незаконно перетнути з наміром набути статусу біженця

2.1. У разі звернення до органів охорони державного кордону особи, яка незаконно перетнула державний кордон або намагалася його незаконно перетнути, з усним клопотанням про надання статусу біженця в Україні відповідна посадова особа органу охорони державного кордону забезпечує оформлення заявником належної заяви до відповідного органу міграційної служби про надання статусу біженця та його передачу до відповідного органу міграційної служби.
2.2. Заява складається у довільній формі і має містити таку інформацію:
- до якого органу міграційної служби направляється ця заява;
- дата, час, місце складання заяви;
- прізвище, ім'я, по батькові (інше відповідно до національних традицій) заявника;
- країна походження заявника;
- причини, з яких особа просить надати статус біженця;
- перелік членів сім'ї заявника (у разі наявності);
- відомості про дітей віком до 18-ти років (у разі наявності);
- відомості про документ або документи, що посвідчує особу заявника: назва документа, його серія, номер, ким виданий, термін дії тощо (у разі наявності);
- відомості про належність до громадянства/підданства певної держави (у разі наявності);
- чи є в Україні особи, які зможуть надати заявнику місце для проживання на термін вирішення питання про надання йому статусу біженця (якщо такі є, - їх прізвище, ім'я, по батькові та адреса проживання);
- підпис заявника;
- підпис законного представника (у разі необхідності);
- підпис перекладача (у разі необхідності);
- відомості про посадову особу, яка прийняла заяву, та підпис цієї посадової особи.
Якщо заявник не володіє державною мовою і для складання заяви необхідна присутність перекладача, то до заяви додається інформація про його прізвище, ім'я, по батькові, підстава для проведення перекладу, розписка перекладача про нерозголошення інформації, що була ним перекладена, та текст перекладу.
До заяви в разі наявності можуть бути додані документи, що вважаються заявником суттєвими при вирішенні питання про надання статусу біженця. У такому разі в заяві зазначається перелік цих документів, після якого органом охорони державного кордону вказується дата прийняття документів, зазначаються посада, прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка прийняла заяву та документи, ставиться її підпис.
2.3. Після заповнення заява реєструється органом охорони державного кордону в журналі реєстрації заяв та клопотань про надання статусу біженця (додаток 1).
2.4. Органи охорони державного кордону здійснюють утримання осіб, які подали заяви про надання статусу біженця, у пунктах тимчасового тримання до моменту видачі органом міграційної служби заявникам довідок про подання особою заяви про надання статусу біженця.
2.5. Протягом доби після прийняття заяви про надання статусу біженця орган охорони державного кордону України направляє до відповідного органу міграційної служби дану заяву разом з відповідними матеріалами.
2.6. Орган міграційної служби протягом двох діб після отримання заяви з матеріалами:
- видає заявникові під особистий підпис довідку про подання особою заяви про надання їй статусу біженця, про що заносить відповідні відомості до журналу реєстрації видачі довідки про подання особою заяви про надання їй статусу біженця;
- здійснює попередній розгляд заяви.
2.7. Особа, яка звернулася із заявою, після отримання довідки про подання нею заяви про надання їй статусу біженця вважається такою, що перебуває на території України на законних підставах і звільняється органом охорони державного кордону з місць її утримання.

3. Порядок роз'яснення особам, які на законних підставах прибули в Україну з наміром набути статус біженця, порядку подання заяви про надання статусу біженця

3.1. У разі звернення осіб, які на законних підставах прибули в Україну, до посадових осіб органу охорони державного кордону із клопотаннями про надання статусу біженця в Україні відповідна посадова особа:
- роз'яснює їм порядок подання заяви про надання статусу біженців;
- надає їм відомості про місцезнаходження відповідного органу міграційної служби та можливий маршрут слідування до нього.

4. Порядок надання пояснень про причини незаконного перетинання кордону

4.1. У разі звернення до органу міграційної служби осіб, які незаконно перетнули державний кордон України, із заявою про надання статусу біженця цей орган після прийняття заяви направляє заявників до органу охорони державного кордону України, компетенція якого поширюється на територію діяльності такого органу міграційної служби, і видає направлення заявнику для надання пояснень щодо причин незаконного перетинання кордону (додаток 2). На копії направлення для надання пояснень щодо причин незаконного перетинання кордону, що залишається у відповідному органі міграційної служби, заявник ставить свій підпис та дату отримання такого направлення (у разі необхідності також свій підпис ставить перекладач, при цьому зазначаються документи, які підтверджують право здійснення перекладу цією особою).
4.2. Орган міграційної служби одночасно з виданням особі направлення для надання пояснень щодо причин незаконного перетинання кордону надсилає до відповідного органу охорони державного кордону повідомлення про видачу такого направлення.
4.3. Орган охорони державного кордону протягом двох днів після з'явлення до нього заявника проводить з ним співбесіду щодо причин незаконного перетинання кордону, результати якої заносяться до протоколу співбесіди (додаток 3).
4.4. Під час співбесіди підлягають з'ясуванню такі питання: повні прізвище, ім'я та по батькові (інше відповідно до національних традицій) заявника, країна його походження, маршрут слідування, конкретне викладення обставин незаконного перетинання та місця перетинання державного кордону України, визначення дати його перетинання та інші питання, що можуть дати повну характеристику причин незаконного перетинання державного кордону України заявником.
4.5. Протягом двох діб після проведення співбесіди органом охорони державного кордону оформляються та направляються до органу міграційної служби такі документи:
завірена в установленому законодавством порядку (завірена печаткою, підписом відповідної посадової особи, проставлено розшифровку підпису - визначено посаду та повні прізвище, імя, по батькові особи, яка завіряє ідентичність копії, аркуші прошиті, пронумеровані, скріплені печаткою) копія протоколу співбесіди;
висновок органу охорони державного кордону України щодо вірогідності вказаних заявником дати та місця перетину державного кордону.
4.6. Орган міграційної служби після отримання від органу охорони державного кордону копії протоколу співбесіди із заявником та відповідного висновку проводить вивчення наведеної в цих документах інформації та долучає ці документи до справи.
4.7. Орган міграційної служби включає до висновку основні відомості, викладені в протоколі співбесіди, проведеної органом охорони державного кордону України.
Заступник начальника Управління
у справах біженців та міграції
Держкомнацміграції України
Заступник директора Департаменту
охорони державного кордону
України генерал-майор
Т.Фандикова
Б.Марченко

Додаток 1
до п.2.3. Інструкції
про порядок прийняття
та передання заяв
про надання статусу біженця
органами Державної
прикордонної служби України
органам міграційної служби,
а також надання пояснень
про причини незаконного
перетинання кордону
 Штамп органу охорони
 державного кордону
 Місцезнаходження __________________

ЖУРНАЛ

реєстрації заяв та клопотань про надання статусу біженця

--------------------------------------------------------------------------------------
| N |    Дата    |Прізвище,  |  Країна  |   Дата,   |  Дата та  |   Дата    |Примітка|
|з/п|  подання   |ім'я,      |походження|місяць, рік|легальність| передання |        |
|   |  заяви,    |по батькові| заявника | народження|  перетину | заяви до  |        |
|   |звернення з |заявника   |          |  заявника |  кордону  |  органів  |        |
|   |клопотанням |           |          |           | заявником |міграційної|        |
|   |            |           |          |           |           |  служби   |        |
|---+------------+-----------+----------+-----------+-----------+-----------+--------|
--------------------------------------------------------------------------------------

Додаток 2
до п.4.1 Інструкції
про порядок прийняття
та передання заяв
про надання статусу біженця
органами Державної
прикордонної служби України
органам міграційної служби,
а також надання пояснень
про причини незаконного
перетинання кордону
Назва органу охорони
державного кордону

НАПРАВЛЕННЯ

для надання пояснень щодо причин незаконного перетинання кордону

     Відповідно до   ч.2   ст.9   Закону  України "Про  біженців",
ураховуючи надходження    заяви    про   надання  статусу  біженця
від ______________________________________________________________
      (прізвище, ім'я, по батькові, країна походження/країна
__________________________________________________________________
              громадянської належності (підданство)
_________________________________________________________________,
який прибув в Україну орієнтовно через ___________________________
_________________________________________________________________,
       (перелік держав, через які заявник прибув в Україну)
направляємо зазначену особу на співбесіду щодо причин  незаконного
перетинання державного кордону України.
     Згідно із  пунктом  4.5  Інструкції  про  порядок   прийняття
та передання  заяв  про надання статусу біженця органами Державної
прикордонної служби органам міграційної служби,  а  також  надання
пояснень  про  причини  незаконного  перетинання  кордону  просимо
надати відповідну інформацію.
Додаток: копія заяви про надання статусу біженця - на __ стор.
Керівник органу міграційної служби __________  ___________________
                                    (підпис)  (прізвище, ініціали)
     М.П.

Додаток 3
до п.4.3 Інструкції
про порядок прийняття
та передання заяв
про надання статусу біженця
органами Державної
прикордонної служби України
органам міграційної служби,
а також надання пояснень
про причини незаконного
перетинання кордону

ПРОТОКОЛ

співбесіди

 від "____"_______________20___р.                      м._________
Співбесіду веде __________________________________________________
                    (посада, прізвище, ініціали посадової особи 
__________________________________________________________________
                органу охорони державного кордону)
у присутності перекладача _______________________________________,
                         (прізвище, ім'я, по батькові перекладача)
попередженого про конфіденційність інформації, яка повідомлена під
час співбесіди*, із ______________________________________________
                   (прізвище, ім'я, по батькові,  рік  народження,
_________________________________________________________________,
країна походження, місце проживання в Україні заявника)
законним представником якого є ___________________________________
__________________________________________________________________
(прізвище,  ім'я,  по  батькові,  рік  народження  представника та
відомості про     документ,     що     підтверджує      законність
представництва)*.
 1. Дата незаконного перетину кордону ____________________________
 2. Місце незаконного перетину кордону ___________________________
 3. Причини незаконного перетину кордону _________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
 4. Інші відомості про незаконний перетин кордону ________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
_____________________                _____________________________
(підпис заявника)                    (прізвище, ім'я, по батькові)
_____________________           __________________________________
(підпис представника)           (прізвище, ініціали представника)*
_____________________           __________________________________
(підпис перекладача)            (прізвище, ініціали перекладача)*
_____________________           __________________________________
(підпис посадової особи)      (прізвище, ініціали посадової особи)
_______________
Відомості, що позначені знаком "*", заповнюються у разі необхідності.