МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ
ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
Н А К А З
N 166/129 від 30.05.97
м.Київ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
20 жовтня 1997 р.
за N 491/2295

Про удосконалення системи експертизи по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС

( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства охорони здоров'я N 238/164 (z0580-02) від 01.07.2002 N 55/60 (z0175-06) від 06.02.2006 )
Для з'ясування причин та обставин виникнення та особливостей перебігу численних хвороб, що призводять до інвалідності і смерті серед осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в Україні було створено уповноважені медичні експертні комісії (Центральну та регіональні міжвідомчі експертні комісії (далі - міжвідомчі експертні комісії), обласні спеціалізовані лікарсько-консультативні комісії (далі - облспецЛКК), дитячі обласні спеціалізовані лікарсько-консультативні комісії (далі - дитячі облспецЛКК), обласні спеціалізовані медико-соціальні експертні комісії (далі - облспецМСЕК) для встановлення причинного зв'язку таких хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Вони є складовими існуючої системи експертизи по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Аналіз роботи системи експертизи засвідчив, що вона є недосконалою, зокрема ускладнено процес розгляду медичних справ та недостатньо фінансуються роботи з проведення експертизи.
Для забезпечення виконання статті 12 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) , за дорученням Кабінету Міністрів України від 25 квітня 1997 р. N 4518/52 НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити та ввести в дію через 10 днів після державної реєстрації у Міністерстві юстиції України:
1.1. Положення про систему експертизи по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (додається).
1.2. Склад Центральної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (додається).
( Пункт 1.2 в редакції Наказу МОЗ N 238/164 (z0580-02) від 01.07.2002 )
1.3. Склад Центральної дитячої спеціалізованої лікарсько-консультативної комісії по встановленню причинного зв'язку хвороб, патологічних станів та інвалідності з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС на новий (додається).
( Пункт 1.3 в редакції Наказу МОЗ N 238/164 (z0580-02) від 01.07.2002 )
2. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь охорони здоров'я та управлінь у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, керівникам установ і закладів, що підпорядковані Міністерству охорони здоров'я та Міністерству України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, взяти до керівництва та виконання цей наказ.
3. Міністерству України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи забезпечувати фінансування роботи вищевказаних медичних експертних комісій за рахунок Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення.
4. Ліквідувати облспецЛКК, окрім Волинської, Житомирської, Київської, Рівненської, Черкаської та Чернігівської облспецЛКК.
5. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій:
5.1. Визначити лікувальні заклади для проведення перевірки і підготовки відповідної документації, що подається на розгляд до експертних комісій.
5.2. Виділити в спеціалізованих медичних закладах (диспансерах, центрах) певну кількість ліжок для проведення попередньої та остаточної експертизи захворювань перед розглядом медичної справи в експертних комісіях.
5.3. Забезпечити:
5.3.1. Першочергову госпіталізацію хворих для проведення поглибленого обстеження перед проведенням експертизи.
5.3.2. Обов'язкове проведення патолого-анатомічного дослідження померлих при направленні медичної справи на розгляд до експертної комісії.
5.3.3. Подання медичних справ до експертних комісій медичними працівниками, відповідальними за організацію медичного забезпечення постраждалих.
5.3.4. Експертні комісії виробничими площами та технічним оснащенням.
5.4. Укомплектувати відповідні штати технічної групи експертних комісій згідно з типовим штатним розписом технічної групи експертної комісії (додаток 1).
5.5. Доручити розгляд медичних справ потерпілих міжвідомчим експертним комісіям (додаток 2) відповідно до Переліку областей, з яких особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи подаються документи на розгляд до регіональних міжвідомчих експертних рад (додаток 3).
6. Центральній міжвідомчій експертній комісії (Романенко А.Ю.) разом з Центральною дитячою спецЛКК (Куриленко М.А.) не рідше одного разу на два роки подавати пропозиції щодо об'єктивної оцінки клінічного діагнозу за допомогою інструментальних та лабораторних досліджень.
7. Начальникам Головного управління з медичних проблем аварії на ЧАЕС і радіаційного захисту населення Міністерства охорони здоров'я (Бобильова О.О.) та управління медико-біологічного забезпечення Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (Торбін В.Ф.) розробити єдині форми звітності для експертних комісій та здійснювати контроль за діяльністю всіх ланок системи експертизи по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
8. Начальнику Головного управління медико-соціальної експертизи МОЗ (Марунич В.В.):
8.1. Проводити розгляд медичних справ постраждалих згідно з Положенням про медико-соціальну експертизу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.92 N 83 (83-92-п) .
8.2. Забезпечити обов'язкове поінформування відповідних підприємств та організацій висновків про умови праці осіб, інвалідність яких викликана захворюваннями, щодо яких встановлений причинний зв'язок з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
9. Ректору Київської медичної академії післядипломної освіти (Гирін В.М.) спільно з Науковим центром радіаційної медицини АМН України (Романенко А.Ю.):
9.1. Організувати навчання експертів консультативних груп та членів експертних комісій з радіаційної медицини.
9.2. Проводити тематичні семінари і конференції із залученням зацікавлених фахівців експертних комісій.
10. Вважати таким, що не застосовується на території України, наказ МОЗ СРСР від 28.09.88 N 731 "Об организации Центрального межведомственного зкспертного совета по установлению причинной связи заболеваний и инвалидности с работами по ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС и их профессионального характера".
11. Вважати такими, що втратили чинність:
- наказ МОЗ УРСР від 19.03.90 N 57 "Про організацію Ворошиловградської, Дніпропетровської, Донецької, Київської та Харківської регіональних міжвідомчих експертних рад по встановленню причинного зв'язку захворювань з роботою по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру";
- наказ МОЗ УРСР від 09.08.90 N 147 "Про заходи щодо поліпшення медичного обслуговування і соціального забезпечення осіб, які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС";
- наказ МОЗ УРСР від 05.09.90 N 154 "Про часткову зміну наказу Міністерства охорони здоров'я УРСР від 09.08.90 N 147 "Про заходи щодо поліпшення медичного обслуговування і соціального забезпечення осіб, які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС";
- лист МОЗ УРСР від 24.06.92 N 7.01/169.
12. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра охорони здоров'я Богатирьову Р.В. та заступника Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Потіху В.М.
Міністр охорони здоров'я
України
Міністр України з питань
надзвичайних ситуацій та у
справах захисту населення
від наслідків Чорнобильської
катастрофи
А.М.Сердюк
В.М.Кальченко

Затверджено
наказом Міністерства охорони здоров'я
і   Міністерства   України  з  питань
надзвичайних ситуацій  та у   справах
захисту    населення   від  наслідків
Чорнобильської      катастрофи    від
30.05.97 N 166/129
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
20 жовтня 1997 р.
за N 491/2295

Положення про систему експертизи по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС

I. Загальні положення

1. Складовими системи експертизи по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС є такі експертні комісії:
- для дорослих - Центральна та регіональні міжвідомчі експертні комісії (далі - міжвідомчі експертні комісії), обласні (міські) спеціалізовані медико-соціальні експертні комісії (далі - облспецМСЕК) та обласні спеціалізовані лікарсько-консультативні комісії (облспецЛКК);
- для дітей - Центральна дитяча та дитячі обласні (міські) спеціалізовані лікарсько-консультативні комісії (дитячі облспецЛКК).
2. Система експертизи по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС запроваджується спільним рішенням Міністерства охорони здоров'я і Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
3. Основною метою системи експертизи є з'ясування причин та обставин виникнення тих чи інших захворювань та ускладнень їх перебігу і наявності можливого впливу іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС на їх розвиток, вивчення причин інвалідизації і зв'язок причин смерті із зазначеними хворобами, офіційне підтвердження такого зв'язку, сприяння проведенню ефективних заходів щодо профілактики інвалідності та своєчасної соціально-трудової реабілітації постраждалих.
4. Експертизі по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС підлягають особи, які за чинним законодавством мають статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
5. Експертиза виявляє компенсаторно-адаптаційні можливості особи, реалізація яких сприятиме функціональній, психологічній, соціальній, професійній реабілітації та адаптації постраждалих.
6. Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) експертні комісії знаходяться у віданні Міністерства охорони здоров'я і здійснюють свою роботу за територіальним принципом.
7. Висновки експертних комісій про причини захворювань постраждалих осіб є підставою для підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності і видів їх діяльності, для надання їм пільг, передбачених чинним законодавством.
8. Експертні комісії проводять роботу на базі лікувально-профілактичних закладів, які надають їм приміщення, медичне та інше обладнання, необхідне для проведення експертизи медичних справ осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та для зберігання документів.
В окремих випадках залежно від місцевих умов експертні комісії можуть розміщуватись у приміщеннях, що надаються їм за рішенням місцевої державної адміністрації.
9. Витрати на утримання Центральної та регіональних міжвідомчих експертних комісій здійснюється МНС України за рахунок коштів державного бюджету КПКВ 3201210 "Комплексне медико-санітарне забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за розподілом МОЗ України.
Фінансування діяльності Центральної дитячої спецЛКК, облспецЛКК та дитячих спецЛКК здійснюється за рахунок коштів на утримання лікувальних закладів, на базі яких вони створені.
( Пункт 9 в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я N 55/60 (z0175-06) від 06.02.2006 )
10. Оплата праці членів експертних комісій здійснюється грунтуючись на засадах діючих ставок погодинної оплати праці в розмірі 50 відсотків від рівнів, встановлених для працівників, зайнятих в усіх галузях народного господарства.
Оплата праці експертів консультативної групи за проведення експертизи однієї медичної справи здійснюється, як за консультацію тривалістю 0,5 години.
Оплата праці технічної групи здійснюється за умовами праці, встановленими для відповідних закладів охорони здоров'я (структурних підрозділів). При цьому на керівника (завідуючого відділенням експертизи) поширюються всі умови оплати праці керівників обласних центрів медико-соціальної експертизи.
11. Експертні комісії мають бланки, штамп і печатку затвердженого Міністерством охорони здоров'я зразка.

II. Організація і склад експертних комісій

12. Експертні комісії утворюються, реорганізуються і ліквідуються спільним наказом Міністерства охорони здоров'я і Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
13. Організація експертних комісій проводиться з урахуванням чисельності постраждалого населення, що проживає на території діяльності такої комісії.
14. До складу експертної комісії входить технічна група, експерти консультативної групи і безпосередньо члени експертної комісії.
15. Склад членів експертних комісій затверджується раз у два роки Міністерством охорони здоров'я і Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи за поданням управлінь охорони здоров'я та управлінь у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи обласних, міських державних адміністрацій.
До складу членів експертної комісії входять досвідчені фахівці установ та закладів охорони здоров'я України, представники міністерств, що їх засновують, які пройшли підготовку з радіаційної медицини.
16. Група експертів консультативної групи формується із висококваліфікованих фахівців з різних медичних спеціальностей, які пройшли підготовку з радіаційної медицини, профільних та базового закладів. Її склад затверджується також спільним рішенням управління охорони здоров'я та управління у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи обласних (міських) державних адміністрацій.
17. Протягом двох років склад членів експертних комісій повинен бути оновлений на 30 відсотків, експерти консультативної групи - замінені (експерти не можуть бути членами експертної комісії).
18. Засідання експертних комісій проводяться щомісяця, а при необхідності - частіше.
19. Термін розгляду медичних справ:
- не більше 3-х місяців - для Центральної міжвідомчої експертної комісії та Центральної дитячої спеціалізованої лікарсько-консультативної комісії;
- не більше 2-х місяців - для інших експертних комісій.
20. Центральна міжвідомча експертна комісія та Центральна дитяча спеціалізована лікарсько-консультативна комісія:
- здійснюють науково-методичне керівництво діяльністю регіональних міжвідомчих експертних комісій, облспецЛКК та дитячих облспецЛКК;
- контролюють (не рідше 1 разу на 2 роки) та аналізують роботу відповідних ланок системи експертизи, перевіряють ухвалені ними рішення і, в разі визнання їх безпідставними, змінюють;
- розробляють і подають на затвердження до МОЗ інструктивно-методичну документацію та форми відомчої звітної документації;
- проводять у складних випадках розгляд медичних справ постраждалих за направленням МОЗ України;
- надають консультативну допомогу лікарям регіональних міжвідомчих експертних комісій, облспецЛКК та дитячих облспецЛКК;
- впроваджують у практику роботи експертних комісій наукові принципи і методи, розроблені науково-дослідними інститутами, готують пропозиції щодо вдосконалення експертизи по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС;
- вживають заходів, спрямованих на підвищення кваліфікації фахівців експертних комісій.
21. Регіональні міжвідомчі експертні комісії, облспецЛКК та дитячі облспецЛКК:
- вивчають структуру і динаміку захворюваності за групами, причинами, окремими хворобами, територіальними ознаками;
- разом з лікувально-профілактичними закладами вивчають результати диспансеризації (переважно осіб, які часто й тривалий час хворіють, та інвалідів);
- надають консультативну допомогу лікарям лікувально-профілактичних закладів з питань медико-соціальної реабілітації постраждалих;
- оцінюють стан здоров'я постраждалого населення, прогнозують динаміку і структуру захворюваності, що пов'язана з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС;
- інформують місцеві державні адміністрації, профспілкові організації та громадськість про рівні захворюваності, що пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи.
22. ОблспецЛКК звітують про свою діяльність перед регіональними міжвідомчими експертними комісіями та управліннями охорони здоров'я обласних, міських державних адміністрацій; дитячі облспецЛКК - перед управліннями охорони здоров'я і перед Центральною дитячою спецЛКК - щоквартально, не пізніше 10 числа першого місяця у новому кварталі.
23. Регіональні міжвідомчі експертні комісії, у свою чергу, звітують перед Центральною міжвідомчою експертною комісією двічі на рік (не пізніше 20 числа першого місяця у наступному півріччі).
24. Центральна міжвідомча експертна комісія та Центральна дитяча спецЛКК звітують перед Міністерством охорони здоров'я кожного року (до 20 лютого наступного за звітним року) про свою діяльність і діяльність регіональних міжвідомчих експертних комісій, облспецЛКК та дитячих облспецЛКК.
25. Експертні комісії в місячний термін після проведення експертизи подають інформацію про постраждалих, у яких встановлено причинний зв'язок хвороб, інвалідності і смерті з наслідками аварії на ЧАЕС, до Українського центру інформаційних технологій і Національного реєстру для внесення до Державного реєстру України осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
26. Експертні комісії мають право:
- одержувати від органів і закладів охорони здоров'я, підприємств, установ, організацій (незалежно від форм власності і видів їх діяльності) відомості, необхідні для роботи комісій;
- направляти постраждалих осіб, які подали медичні справи на розгляд експертних комісій, до спеціалізованих лікувально-профілактичних закладів для уточнення діагнозу і відповідного лікування.

III. Розгляд медичних справ в експертних комісіях

27. Розгляд медичних справ в експертних комісіях проводиться за особистим зверненням та направленням спеціалізованого лікувально-профілактичного закладу при наявності посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
28. Центральна міжвідомча експертна комісія приймає на розгляд:
- медичні справи осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та продовжують працювати на об'єкті "Укриття";
- медичні справи для встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті виключно з дією іонізуючого випромінення;
- конфліктні та складні для вирішення медичні справи, надіслані з регіональних міжвідомчих експертних комісій.
29. Центральна дитяча спецЛКК приймає на розгляд медичні справи дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, при виникненні конфліктів та у складних для експертизи випадках.
30. Регіональні міжвідомчі експертні комісії приймають на розгляд:
- медичні справи учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, згідно з Переліком областей, з яких особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, подаються документи на розгляд до регіональних міжвідомчих експертних комісій;
- медичні справи осіб, які належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи з тих областей, де відсутні облспецЛКК;
- медичні справи громадян з числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, і яких віднесено до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- конфліктні та складні для експертного вирішення медичні справи, надіслані з облспецЛКК.
31. Обласні спеціалізовані лікарсько-консультативні комісії та дитячі обласні спеціалізовані лікарсько-консультативні комісії приймають на розгляд:
- медичні справи осіб, які належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи, за місцем проживання (відповідно дорослого і дитячого);
- медичні справи учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з раком щитовидної залози, гемобластозами та у випадках, коли причина виникнення хвороби внаслідок аварії на ЧАЕС не викликає сумнівів.
32. Експертиза медичної документації повинна здійснюватись після повного та всебічного медичного обстеження постраждалого, проведення необхідних досліджень, визначення клініко-функціонального діагнозу.
33. Відповідальність за якість медичного обстеження та обгрунтованість встановленого діагнозу покладається на керівника спеціалізованого лікувально-профілактичного закладу.
34. Експертні комісії при встановленні причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників аварії на ЧАЕС керуються: Переліком хвороб, при яких може бути встановлений причинний зв'язок з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників у дорослого населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС; Переліком хвороб і патологічних станів, ризик виникнення яких підвищується в результаті впливу на організм дитини іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС; Інструкцією по застосуванню Переліків хвороб, при яких може бути встановлений причинний зв'язок хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників у населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженими наказом МОЗ від 17.05.97 N 150 (z0448-97) .
35. Технічна група експертної комісії приймає медичні справи, документально їх фіксує, готує для розгляду експертами консультативної групи, після розгляду експертною комісією формує для архіву.
Група експертів консультативної групи проводить медичну експертизу медичної справи, визначає основну хворобу, обгрунтовує можливий її зв'язок (чи його відсутність) з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС, і подає підсумки на засідання експертної комісії.
Члени експертної комісії, після обговорення медичної справи на засіданні, голосуванням ухвалюють рішення про наявність (чи відсутність) зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників аварії на ЧАЕС.
Засідання експертних комісій та експертиза медичних справ проводяться поза нормою робочого часу за основним місцем роботи.
36. Експертні комісії проводять засідання при наявності не менше двох третин її членів. Рішення приймається більшістю голосів. При рівності голосів голос голови експертної комісії є вирішальним. Член експертної комісії, що не згоден з прийнятим рішенням, у письмовому вигляді викладає свої особливі міркування, які додаються до протоколу засідання. На вимогу цього члена комісії протокол засідання надсилається до Міністерства охорони здоров'я. Рішення заносяться до протоколу засідання експертної комісії, підписуються головою та членами комісії, засвідчуються печаткою комісії.
37. Якщо голова або окремі члени експертної комісії не згодні з висновком експерта консультативної групи - до експертного висновку вносяться їх особливі міркування.
38. Датою встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників аварії на ЧАЕС вважається день надходження медичної справи до експертної комісії.
39. Повторний розгляд медичних справ у разі невизнання причинного зв'язку проводиться тією ж експертною комісією при зміні стану здоров'я і працездатності постраждалого або при виявленні фактів зловживань чи помилок, котрих припустилися при встановленні причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників аварії на ЧАЕС, не раніше ніж через шість місяців після попереднього.
40. Експертні комісії в тижневий строк видають експертний висновок особам, у яких встановлено (не встановлено) причинний зв'язок хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС.
41. Форми документів, що використовуються в роботі експертних комісій, затверджуються Міністерством охорони здоров'я.

IV. Порядок оскарження рішення експертних комісій

42. У разі незгоди заявника з рішенням:
- облспецЛКК медична справа може бути розглянута в регіональній міжвідомчій експертній комісії;
- регіональної міжвідомчої експертної комісії медична справа може бути розглянута в Центральній міжвідомчій експертній комісії;
- дитячої облспецЛКК медична справа може бути розглянута в Центральній дитячій спецЛКК.
43. Рішення Центральної міжвідомчої експертної комісії та Центральної дитячої спеціалізованої лікарсько-консультативної комісії може бути оскаржене у Міністерстві охорони здоров'я України.
Міністерство охорони здоров'я України при виявленні фактів порушення цього Положення доручає визначеним експертам розглянути питання, рішення з якого оскаржується і, за їх висновками, передає медичну справу для прийняття позачергового рішення до Центральної міжвідомчої експертної комісії.
44. Рішення Центральної міжвідомчої експертної комісії може бути оскаржене у суді.

Затверджено
наказом Міністерства охорони здоров'я
і  Міністерства  України   з   питань
надзвичайних  ситуацій  та  у справах
захисту   населення  від    наслідків
Чорнобильської     катастрофи     від
30.05.97 р. N 166/129

СКЛАД

Центральної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС

1 Романенко Анатолій Юхимович - керівник відділу епідеміології поєднаних та комбінованих ефектів радіації Наукового центру радіаційної медицини (НЦРМ) АМН України, д.м.н., академік (голова комісії)
2 Бебешко Володимир Григорович - директор НЦРМ АМН України, д.м.н., професор (заступник голови комісії)
3 Берестяний Сергій Іванович - завідувач відділення експертизи НЦРМ АМН України (заступник голови комісії)
4 Білий Давид Олександрович - старший науковий співробітник відділу радіоіндукованої та загальної профпатології НЦРМ АМН України, к.м.н
5 Ганжа Катерина Григорівна - начальник спеціалізованої медико-санітарної частини N 16
6 Клименко Віктор Іванович - керівник відділу гематології НЦРМ АМН України, д.м.н.
7 Коваленко Олександр Миколайович - керівник відділу променевої патології НЦРМ АМН України, д.м.н.
8 Ковальов Олександр Сергійович - старший науковий співробітник відділу кардіології НЦРМ АМН України
9 Комаренко Дмитро Іванович - керівник відділу терапії НЦРМ АМН України, д.м.н.
10 Логановський Костянтин Миколайович - провідний науковий співробітник відділу функціональної патології нервової системи НЦРМ АМН України, к.м.н.
11. Нягу Ангеліна Іванівна - керівник відділу функціональної патології нервової системи НЦРМ АМН України, д.м.н.
12 Сушко Віктор Олександрович - провідний науковий співробітник відділу терапії НЦРМ АМН України, к.м.н.
13 Хомазюк Інна Миколаївна - керівник відділу кардіології НЦРМ АМН України, д.м.н.
14 Чебан Анатолій Костянтинович - керівник відділу ендокринології НЦРМ АМН України, к.м.н.
15 Черняк Сергій Іванович - заступник начальника управління медико-соціальної експертизи МОЗ України
16 Якименко Дмитро Михайлович - керівник відділу гастроентерології НЦРМ АМН України, к.м.н.
( Склад в редакції Наказу МОЗ N 238/164 (z0580-02) від 01.07.2002 )

Затверджено
наказом Міністерства охорони здоров'я
і  Міністерства  України   з   питань
надзвичайних  ситуацій  та  у справах
захисту   населення  від    наслідків
Чорнобильської     катастрофи     від
30.05.97 р. N 166/129

СКЛАД

Центральної дитячої спеціалізованої лікарсько-консультативної комісії по встановленню причинного зв'язку хвороб, патологічних станів та інвалідності з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС

1 Куриленко Микола Андрійович - головний лікар Українського спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення, к.м.н. (голова комісії)
2 Гудзь Надія Миколаївна - заступник головного лікаря Українського спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення з медичної частини, лікар-невролог (заступник голови комісії)
3 Антипкін Юрій Геннадійович заступник директора Інституту педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, д.м.н., проф.
4 Боярська Ольга Яківна провідний науковий співробітник відділення радіаційної ендокринології дитячого віку Наукового центру радіаційної медицини (НЦРМ) АМН України, лікар-ендокринолог, к.м.н
5 Бруслова Катерина Михайлівна провідний науковий співробітник відділу гематології дитячого віку НЦРМ АМН України, д.м.н., лікар-гематолог
6 Кашкарьова Олена Іванівна завідувач методичного відділу Українського спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення, к.м.н. (секретар комісії)
7 Коваль Вікторія Миколаївна заступник голови Центрального комітету профспілки працівників охорони здоров'я, лікар-педіатр
8 Скалій Анатолій Олександрович - головний спеціаліст управління радіаційного захисту населення та медичних проблем аварії на ЧАЕС, лікар-педіатр
9 Степанова Євгенія Іванівна - керівник відділу радіаційної педіатрії та вродженої та спадкової патології НЦРМ АМН України, д.м.н.
( Склад в редакції Наказу МОЗ N 238/164 (z0580-02) від 01.07.2002 )

Додаток  1
до наказу Міністерства охорони
здоров'я      і   Міністерства
України з питань  надзвичайних
ситуацій та у справах  захисту
населення     від    наслідків
Чорнобильської катастрофи  від
30.05.97 р. N 166/129

Типовий штатний розпис технічної групи експертної комісії

1. Завідуючий відділенням експертизи, заступник голови експертної комісії - 1 посада
2. Лікар-статистик - 1 посада
3. Медичний статистик - 1 посада
4. Архіваріус - 1 посада
5. Друкарка - 1 посада
6. Інженер-програміст - 1 посада
Всього: 6 посад
Додаткове введення штатних посад (діловод, оператор ЕОМ) дозволено Центральній та Київській регіональним міжвідомчим експертним комісіям.

Додаток  2
до наказу Міністерства охорони
здоров'я      і   Міністерства
України з питань  надзвичайних
ситуацій та у справах  захисту
населення     від    наслідків
Чорнобильської катастрофи  від
30.05.97 р. N 166/129

Перелік міжвідомчих експертних комісій по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС

1. Центральна міжвідомча експертна комісія
2. Вінницька регіональна міжвідомча експертна комісія
3. Дніпропетровська регіональна міжвідомча експертна комісія
4. Донецька регіональна міжвідомча експертна комісія
5. Київська регіональна міжвідомча експертна комісія
6. Львівська регіональна міжвідомча експертна комісія
7. Харківська регіональна міжвідомча експертна комісія

Додаток  3
до наказу Міністерства охорони
здоров'я      і   Міністерства
України з питань  надзвичайних
ситуацій та у справах  захисту
населення     від    наслідків
Чорнобильської катастрофи  від
30.05.97 р. N 166/129

Перелік областей, з яких особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, подаються документи на розгляд до регіональних міжвідомчих експертних комісій

До Вінницької міжвідомчої експертної комісії - Вінницька, Житомирська, Черкаська області
До Дніпропетровської міжвідомчої експертної комісії - Дніпропетровська, Запорізька, Кіровоградська, Миколаївська, Херсонська області
До Донецької міжвідомчої експертної комісії - Автономна Республіка Крим, Донецька, Луганська, Одеська області, м.Севастополь
До Київської міжвідомчої експертної комісії - Київська, Чернігівська області, м.Київ
До Львівської міжвідомчої експертної комісії - Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області
До Харківської міжвідомчої експертної комісії - Полтавська, Сумська, Харківська області