ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
НАКАЗ
05.07.2012 № 576

Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо порядку списання кредиторської заборгованості за неоплачені товари

Керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (2755-17) , з метою забезпечення єдиного підходу до практичного застосування норм податкового законодавства НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Узагальнюючу податкову консультацію щодо порядку списання кредиторської заборгованості за неоплачені товари (додається).
2. Департаменту взаємодії із засобами масової інформації та громадськістю (Семченко О.В.) забезпечити оприлюднення наказу на веб-сайті ДПС України та у засобах масової інформації.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Голови Ігнатова А.П.
Голова
О.В. Клименко
ЗАТВЕРДЖЕНО 
Наказ ДПС України 
05.07.2012 № 576

Узагальнююча податкова консультація щодо порядку списання кредиторської заборгованості за неоплачені товари

У консультації використовуються такі скорочення:
Податковий кодекс України (2755-17) - Кодекс;
Закон України від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР (334/94-ВР) "Про оподаткування прибутку підприємств" - Закон № 334.
Відповідно до п. 5.9 ст. 5 Закону № 334 (334/94-ВР) , який втратив чинність частково, платник податку вів податковий облік приросту (убутку) балансової вартості товарів (крім тих, що підлягають амортизації, та цінних паперів), сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, напівфабрикатів, малоцінних предметів (далі - запасів) на складах, у незавершеному виробництві та залишках готової продукції, витрати на придбання та поліпшення (перетворення, зберігання) яких включались до складу валових витрат згідно з цим Законом (за винятком тих, що отримані безкоштовно).
Вартість запасів, оплачених, але не отриманих (не оприбуткованих) платником податку - покупцем, до приросту запасів не включається.
Таким чином, витрати на придбання товарів, понесені покупцем, підлягали коригуванню відповідно до норм п. 5.9 ст. 5 Закону № 334 (334/94-ВР) .
Відповідно до пп. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу (2755-17) сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності, вважається безповоротною фінансовою допомогою та згідно з вимогами пп. 135.5.4 п. 135.5 ст. 135 Кодексу включається до складу інших доходів.
Дохід від реалізації товару визнається за датою переходу покупцеві права власності на такий товар, визначений у розмірі договірної (контрактної) вартості, але не менше ніж сума компенсації, отримана в будь-якій формі, в тому числі при зменшенні зобов'язань, з урахуванням особливостей для окремих категорій платників податків або доходів від окремих операцій, встановлених положеннями розділу III Кодексу (п. 135.4 ст. 135 та п. 137.1 ст. 137 Кодексу (2755-17) ).
Витрати, що формують собівартість реалізованих товарів, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів (п. 138.4 ст. 138 Кодексу (2755-17) ).
Запитання 1: чи підлягають коригуванню платником податку - покупцем витрати на придбання товарів у разі списання непогашеної кредиторської заборгованості, по якій минув термін позовної давності, за такі товари?
Відповідь: ні, такі витрати коригуванню не підлягають, в тому числі якщо ці витрати виникли до 01.04.2011.
При цьому сума списаної кредиторської заборгованості, по якій минув строк позовної давності, включається до складу інших доходів такого покупця у періоді визнання її безнадійною.
Запитання 2: чи має право платник податку включати у витрати вартість придбаних, але не оплачених товарів у разі їх використання у господарській діяльності?
Відповідь: якщо платник податку на прибуток придбав товарно-матеріальні цінності, він має право на визнання витрат на придбання таких товарно-матеріальних цінностей відповідно до розділу III Кодексу (2755-17) незалежно від того, оплачені вони чи ні.
Однак у разі визнання суми кредиторської заборгованості, по якій минув строк позовної давності, безнадійною сума такої заборгованості включається до складу інших доходів.
Заступник директора
Департаменту оподаткування
юридичних осіб - начальник
Управління адміністрування податку
на прибуток та податкових платежів
Н.В. Хоцянівська
( Текст взято з сайту ДПС http://sts.gov.ua/ )