УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Н А К А З
14.01.2009 N 19
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
6 лютого 2009 р.
за N 112/16128
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів N 654 (z1071-12) від 31.05.2012 )

Про затвердження Порядку взаємодії митних органів із Центральним митним управлінням лабораторних досліджень та експертної роботи при проведенні митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів

Відповідно до Митного кодексу України (92-15) , Порядку взяття (надання) проб і зразків товарів, проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2002 N 1862 (1862-2002-п) (зі змінами), та з метою вдосконалення боротьби з митними правопорушеннями, посилення контролю за правильністю декларування товарів і вивезенням окремих видів готової продукції, поліпшення взаємодії митних органів з експертними підрозділами Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи, створення належних умов для їх роботи НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок взаємодії митних органів із Центральним митним управлінням лабораторних досліджень та експертної роботи при проведенні митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що додається.
2. Центральному митному управлінню лабораторних досліджень та експертної роботи (Литвин О.М.) і Юридичному департаменту (Бабюк В.Л.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Установити, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника Голови Державної митної служби України Гутника А.Є.
Голова Державної митної
служби України
ПОГОДЖЕНО:
Перший заступник
Міністра фінансів України
Голова Державного комітету
України з питань регуляторної
політики та підприємництва
В.І.Хорошковський
І.І.Уманський
К.О.Ващенко

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної митної
служби України
14.01.2009  N 19
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
6 лютого 2009 р.
за N 112/16128

ПОРЯДОК

взаємодії митних органів із Центральним митним управлінням лабораторних досліджень та експертної роботи при проведенні митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів

I. Загальні положення

1. Цей Порядок розроблено відповідно до вимог Митного кодексу України (92-15) , Порядку взяття (надання) проб і зразків товарів, проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2002 N 1862 (1862-2002-п) (зі змінами), з метою вдосконалення експертного забезпечення діяльності митних органів, підвищення ефективності та якості їх роботи з виконання завдань щодо повноти справляння митних платежів до Державного бюджету України, протидії контрабанді та порушенням митних правил при переміщенні товарів через митний кордон України.
2. Цей Порядок визначає засади організації виконання завдань та функцій, покладених на Центральне митне управління лабораторних досліджень та експертної роботи (далі - Управління) та структурні підрозділи регіональних митниць, митниць (далі - митні органи), при здійсненні процедур митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що потребують експертно-дослідного супроводження.
3. Цей Порядок регулює відносини з питань:
направлення запитів митних органів до експертних підрозділів Управління;
взяття проб і зразків товарів митними органами для їх лабораторної перевірки;
проведення досліджень експертними підрозділами Управління;
надання митним органам висновків за результатами проведених досліджень;
обміну інформаційними матеріалами.

II. Направлення запитів митних органів до Управління

1. Направлення запитів до експертних підрозділів Управління проводиться митними органами при здійсненні ними митного контролю та митного оформлення товарів, якщо виникла потреба в спеціальних знаннях з різних галузей науки, техніки, мистецтвознавства тощо або у використанні спеціального обладнання і техніки для з'ясування питань:
пов'язаних з визначенням фізичної і хімічної структури, складу товарів, необхідних для ідентифікації товарів, подальшої їх класифікації та визначення вартості;
експертної оцінки вартості товарів і транспортних засобів, матеріалів, речовин і виробів;
належності товарів до наркотичних засобів, сильнодіючих чи отруйних речовин;
віднесення товарів до контрольних списків, що обмежують імпорт або експорт цих товарів (товари подвійного або військового призначення);
належності товару до предметів, що мають художню, історичну та археологічну цінність.
2. Митний орган готує запит до експертних підрозділів Управління за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку.
У своєму запиті митний орган повинен чітко визначити мету його направлення і завдання на проведення досліджень, тобто зазначити, які відомості про товар (склад, властивості тощо) необхідно перевірити або встановити.
3. При направленні запитів митним органом надаються проби та зразки товарів під митним забезпеченням разом з оригіналом акта про взяття проб і зразків товарів та копіями акта про проведення митного огляду товарів, що переміщуються за вантажною митною декларацією (акт про проведення огляду (переогляду) ручної поклажі та багажу в разі відсутності громадянина чи вповноваженої ним особи); митної декларації; зовнішньоекономічного договору (контракту); інвойсу (рахунка-фактури, накладної тощо); сертифікатів вповноважених державних органів (якщо вони видавались); техніко-технологічної документації із зазначенням відомостей про склад, властивості та призначення товару тощо, завірених особистим митним забезпеченням посадовою особою митного органу.
4. Запит митного органу разом із супровідною документацією, пробами та зразками товарів доставляється до експертного підрозділу Управління посадовою особою митного органу або поштою.

III. Взяття проб і зразків товарів митними органами

1. Проби та зразки товарів беруться у мінімальній кількості, яка забезпечує можливість проведення їх дослідження. Нормативи відбору проб і зразків товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи) експертними підрозділами Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи, затверджені наказом Державної митної служби України від 23.12.2002 N 719 (z0079-03) , зареєстровані у Міністерстві юстиції України 30.01.2003 за N 79/7400 (зі змінами).
2. З метою проведення повторних досліджень відбір проб і зразків товарів здійснюється у двох примірниках (один - для проведення дослідження, другий - як контрольний) з обов'язковим маркуванням кожного з них згідно з маркувальною етикеткою, форма якої наведена в додатку 2 до цього Порядку.
На кожен примірник відібраної проби (зразка) товару накладається окреме митне забезпечення.
3. У разі коли взяття контрольних проб і зразків товарів з об'єктивних причин не видається можливим (одиничний товар або товари в обмеженій кількості, вміст поштового відправлення, щодо якого при митному огляді виникають сумніви, тощо), відбір проб і зразків товарів здійснюється в одному примірнику (для проведення дослідження) з обов'язковим маркуванням згідно з маркувальною етикеткою та накладенням митного забезпечення.
Про перебування під митним контролем такого товару зазначається в акті про взяття проб і зразків товарів.
Такі товари після проведення досліджень опломбовуються і повертаються митному органу.
4. Посадова особа митного органу, яка вповноважена проводити відбір проб і зразків товарів, повинна пройти підготовку щодо здійснення відбору проб і зразків для лабораторних досліджень і дотримання вимог техніки безпеки та пожежної безпеки під час відбору.
5. У складних випадках (невідомий об'єкт дослідження, необхідність застосування спеціальних пристроїв або спеціальних знань тощо) до взяття проб і зразків товарів за письмовим зверненням митного органу можуть залучатись спеціалісти експертних підрозділів Управління та інших організацій.
Про участь спеціалістів експертних підрозділів Управління та інших організацій повинно бути зазначено в акті про відбір проб і зразків товарів.

IV. Приймання запитів та проведення досліджень експертними підрозділами Управління

1. Приймання запитів, супровідної документації, проб і зразків товарів здійснюється посадовими особами Управління, які проводять їх реєстрацію.
2. При надходженні запиту з пробами та зразками товару поштою пакет розкривається вповноваженою посадовою особою Управління.
3. У разі виявлення порушень вимог цього Порядку при прийманні проб і зразків товару вповноваженою посадовою особою Управління приймається рішення щодо необхідності повернення запиту митному органу без реєстрації для усунення недоліків і повторного направлення запиту до експертного підрозділу.
У такому випадку митний орган вживає заходи щодо виправлення порушень у найкоротші строки.
4. Запит реєструється в установленому порядку.
5. Проведення досліджень здійснюється спеціалістами експертних підрозділів Управління відповідно до письмового доручення керівництва підрозділу або Управління.
6. У разі виявлення порушень розділів II, III цього Порядку при здійсненні досліджень спеціаліст експертного підрозділу у той самий день складає про це акт довільної форми й оформлює письмове повідомлення митному органу про відмову в проведенні досліджень із зазначенням порушення.
7. Дослідження (аналіз, експертиза) проб і зразків проводиться у строки, визначені Порядком взяття (надання) проб і зразків товарів, проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2002 N 1862 (1862-2002-п) (зі змінами).
8. У разі наявності об'єктивних обставин, що унеможливлюють проведення дослідження, митний орган невідкладно повідомляється засобами електронного або факсимільного зв'язку із зазначенням конкретної причини.
9. Додаткові матеріали до експертних підрозділів Управління надаються митним органом, за запитом якого проводиться дослідження, у строк, що не повинен перевищувати 10 днів з дня отримання повідомлення експертного підрозділу.
У разі ненадання додаткових матеріалів у встановлений строк керівник експертного підрозділу приймає рішення про часткове проведення дослідження або про відмову в проведенні дослідження та повернення проб та зразків, про що повідомляється митний орган.
10. Проби (зразки) повертаються митному органу згідно з актом, форма якого затверджується Держмитслужбою.
11. За наявності вмотивованих підстав для повторної експертизи митний орган може подати запит до Управління або іншої експертної установи щодо проведення повторних досліджень з наданням відібраних проб і зразків товару та копією висновку попереднього дослідження.
У випадку прийняття такого рішення митний орган зобов'язаний поінформувати про це експертний підрозділ Управління, у якому проводилась експертиза, зазначивши при цьому причини, що зумовлюють необхідність повторної експертизи, та найменування експертної установи, яка буде проводити повторну експертизу.
12. Митний орган інформує експертний підрозділ Управління про результати проведеної повторної експертизи, надаючи копію відповідного документа.

V. Надання експертними підрозділами Управління висновків за результатами досліджень

1. За результатами проведеного дослідження спеціаліст експертного підрозділу Управління готує висновок за формою, наведеною в додатку 3 до цього Порядку, який повинен містити вичерпні відповіді на всі питання, поставлені митним органом.
Якщо неможливо провести дослідження в повному обсязі, то в пункті 8 висновку зазначається, які саме питання не вирішені, і з яких причин неможливо їх вирішити.
2. Висновок доставляється до митного органу поштою або посадовою особою митного органу, яка отримує його в експертних підрозділах Управління, з обов'язковою відміткою в реєстрі висновків, виданих на запити митних органів. Форма реєстру наведена в додатку 4 до цього Порядку.
Копія висновку може надсилатися до митного органу засобами електронного або факсимільного зв'язку.

VI. Прикінцеві положення

1. Уповноважені посадові особи експертних підрозділів Управління мають право користуватися реєстрами класифікаційних рішень та статистичними базами митного оформлення товарів з метою визначення переліків груп товарів для проведення їх обов'язкової лабораторної перевірки.
2. Управління та митні органи обмінюються інформацією про певні види товарів, характеристики яких (органолептичні показники, мікроструктура, твердість, поведінка під час нагрівання полум'ям, магнітні властивості, електропровідність тощо) є визначальними для класифікації та їх ідентифікації.
Т.в.о. начальника Центрального
митного управління лабораторних
досліджень та експертної роботи
О.М.Литвин

Додаток 1
до Порядку взаємодії митних
органів із Центральним
митним управлінням
лабораторних досліджень
та експертної роботи
при проведенні митного
контролю та митного
оформлення товарів
і транспортних засобів
                                      Форма
                                      Начальнику
                                      (назва експертного 
                                      підрозділу) 

ЗАПИТ

про проведення досліджень

            від "____"_________200__ року N __________
    Найменування товару(ів): ____________________________________,
                              (заявлене в митній декларації)
 який(і) надійшов (відправляється) _______________________________
                             (найменування одержувача/відправника
 _________________________________________________________________
                        місцезнаходження)
 згідно з контрактом від "____" ____________200__ року N _______.
    Кількість проб (зразків) товару(ів) в одиницях виміру _______;
 проби (зразки) упаковані в _____________________________________;
 на упаковку накладено митне забезпечення _______________________;
 проби (зразки)  відібрані  на  підставі  акта  про  взяття проб і
зразків товару від ____________ N ______________
    Мета направлення запитів:
    Завдання для дослідження:
    Документи, що подаються, на __ арк., у тому числі:
 Начальник (заступник
 начальника) митного органу   ___________     ____________________
                               (підпис)       (ініціали, прізвище)

Додаток 2
до Порядку взаємодії митних
органів із Центральним
митним управлінням
лабораторних досліджень
та експертної роботи
при проведенні митного
контролю та митного
оформлення товарів
і транспортних засобів
                                      Форма

МАРКУВАЛЬНА ЕТИКЕТКА

 1. Найменування товару __________________________________________
 2. Кількість відібраної проби (зразка) __________________________
 3. Номер, дата митної декларації ________________________________
 4. Відправник ___________________________________________________
 5. Одержувач ____________________________________________________
 6. Дата, час відбору ____________________________________________
 Посадова особа,
 що відібрала
 й опломбувала пробу
 (зразок)              ___________            ____________________
                         (підпис)             (ініціали, прізвище)

Додаток 3
до Порядку взаємодії митних
органів із Центральним
митним управлінням
лабораторних досліджень
та експертної роботи
при проведенні митного
контролю та митного
оформлення товарів
і транспортних засобів
                                      Форма

ВИСНОВОК N ____________

 Складено ____________ 200__ року
 1. Замовник:
 2. Об'єкт(и) експертизи та реєстраційні номери:
 3. Підприємство/громадянин:
 4. Виробник:
 5. Акт про взяття проб і зразків товарів:
 6. Товаросупровідні документи (копії):
 7. Мета дослідження (експертизи):
 8. Завдання для дослідження:
 9. Дослідження:
 9.1. Опис проб (зразків) товару:
 9.2. Методи дослідження:
 9.3. Результати дослідження:
 Література:
 Висновок:
Примітка. Результати досліджень є чинними для наданих проб (зразків) товарів.
 М.П.
 Експерт(и):            ___________           ____________________
                          (підпис)            (ініціали, прізвище)
 Начальник (експертного
 підрозділу)            ___________            ___________________
                          (підпис)            (ініціали, прізвище)
                            М.П.

Додаток 4
до Порядку взаємодії митних
органів із Центральним
митним управлінням
лабораторних досліджень
та експертної роботи
при проведенні митного
контролю та митного
оформлення товарів
і транспортних засобів
                                      Форма

РЕЄСТР

висновків, виданих на запити митних органів

  ______________________________________________________________
                  (назва експертного підрозділу)
------------------------------------------------------------------
|   N     |   Номер і дата   |   Примітки   |        Підпис      |
|  з/п    |     висновку     |              |   посадової особи  |
|         |                  |              |   митного органу,  |
|         |                  |              |     що отримала    |
|         |                  |              |    висновок, дата  |
|---------+------------------+--------------+--------------------|
|         |                  |              |                    |
|---------+------------------+--------------+--------------------|
|         |                  |              |                    |
|---------+------------------+--------------+--------------------|
|         |                  |              |                    |
|---------+------------------+--------------+--------------------|
|         |                  |              |                    |
------------------------------------------------------------------
 Реєстр підготував
 ____________________      __________         ____________________
  (назва експертного        (підпис)          (ініціали, прізвище)
     підрозділу)
 "____"_______________ 200__ року