УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
ГОЛОВА ДЕРЖАВНОГО КОМІТЕТУ
У СПРАВАХ ОХОРОНИ ДЕРЖАВНОГО КОРДОНУ УКРАЇНИ -
КОМАНДУЮЧИЙ ПРИКОРДОННИМИ ВІЙСЬКАМИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 252 від 28.05.99
м.Київ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
14 червня 1999 р.
за N 375/3668
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Адміністрації Державної прикордонної служби N 711 ДСК (z1571-04) від 05.10.2004 )

Про затвердження Інструкції про порядок пропуску через державний кордон України дипломатичних агентів, консульських посадових осіб і членів їх сімей та транспортних засобів з дипломатичними номерами

Відповідно до Віденських конвенцій "Про дипломатичні зносини" (1961) (995_048) , "Про консульські зносини" (1963) (995_047) , Законів України "Про державний кордон України" (1777-12) , "Про Прикордонні війська України" (1779-12) , інших законодавчих актів України НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок пропуску через державний кордон України дипломатичних агентів, консульських посадових осіб і членів їх сімей та транспортних засобів з дипломатичними номерами (додається).
2. Штабу Держкомкордону, командуючим військами напрямів Прикордонних військ, командирам з'єднань і частин забезпечити виконання вимог цієї Інструкції та керуватися нею у службовій діяльності.
Наказ довести до особового складу всіх підрозділів Прикордонних військ України в частині, що стосується їх.
Голова Державного комітету -
командуючий Прикордонними
військами України
генерал-полковник
В.Банних

Затверджено
Наказ Голови Державного комітету у справах
охорони   державного   кордону  України  -
командуючого    Прикордонними    військами
України 28.05.99 N 252
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
14 червня 1999 р.
за N 375/3668

Інструкція про порядок пропуску через державний кордон України дипломатичних агентів, консульських посадових осіб і членів їх сімей та транспортних засобів з дипломатичними номерами

1. Визначення термінів

У цій Інструкції наведені нижче терміни мають таке значення:
дипломатичні привілеї та імунітети - сукупність особливих пільг, прав і переваг, які надаються іноземним дипломатичним агентам і консульським посадовим особам, їх персоналові, іншим особам, які користуються захистом на території держави перебування відповідно до міжнародного права;
дипломатичні агенти - глава дипломатичного представництва - посол, посланник, нунцій, інтернунцій, повірений у справах; члени персоналу дипломатичного представництва, що мають дипломатичний ранг, - радники, торгові представники, аташе, військові аташе, перші, другі і треті секретарі, заступники торгових представників, помічники аташе;
члени адміністративно-технічного персоналу - члени персоналу дипломатичного представництва, які здійснюють адміністративно-технічне обслуговування представництва;
члени обслуговуючого персоналу - члени персоналу представництва, які виконують обов'язки з обслуговування представництва;
консульська установа - будь-яке генеральне консульство, консульство, віце-консульство або консульське агентство;
глава консульської установи - особа, якій доручено діяти в цьому статусі;
консульська посадова особа - будь-яка особа, включаючи главу консульської установи, якій доручено в цьому статусі виконувати консульські функції;
консульський службовець - будь-яка особа, яка виконує адміністративні або технічні обов'язки в консульській установі;
працівник обслуговуючого персоналу - будь-яка особа, яка виконує обов'язки з обслуговування консульської установи;
працівники консульської установи - консульські посадові особи, консульські службовці та працівники обслуговуючого персоналу;
працівники консульського персоналу - консульські посадові особи (за винятком глави консульської установи), а також консульські службовці та працівники обслуговуючого персоналу;
приватний домашній працівник - особа, яка перебуває виключно на приватній службі у співробітника дипломатичного представництва чи консульської установи.

2. Загальні положення

2.1. Ця Інструкція розроблена на виконання вимог Віденських конвенцій "Про дипломатичні зносини" (1961) (995_048) , "Про консульські зносини" (1963) (995_047) , міжнародних договорів, законів та інших законодавчих актів України.
2.2. Пропуск через державний кордон України дипломатичних агентів, консульських посадових осіб і членів їх сімей здійснюється за дійсними дипломатичними й службовими паспортами та візами України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами та законодавством України.
2.3. Правом на позачергове перетинання державного кордону України, проведення прикордонного контролю в транспортних засобах (біля них) на спеціально визначених дипломатичних смугах руху (в приміщеннях) користуються такі особи:
дипломатичні агенти, консульські посадові особи і члени їх сімей;
дипломатичні кур'єри, тимчасові дипломатичні кур'єри під час виконання ними службових обов'язків;
Генеральний секретар ООН, його помічники та інші посадові особи ООН, за наявності відповідних документів;
члени сімей вищезазначених осіб, які їх супроводжують або прямують окремо, щоб приєднатися до них або повернутися у свою державу, за наявності відповідних дипломатичних документів;
члени адміністративно-технічного персоналу дипломатичних представництв, консульські службовці;
члени обслуговуючого персоналу дипломатичних представництв, працівники обслуговуючого персоналу консульських установ, приватні домашні працівники в разі прямування їх разом з дипломатичними агентами, консульськими посадовими особами або виконання ними обов'язків щодо супроводу та доставки транспортних засобів з дипломатичними номерами.
2.4. Інші особи, які є членами обслуговуючого персоналу дипломатичних представництв, працівниками обслуговуючого персоналу консульських установ, приватними домашніми працівниками, перетинають державний кордон у загальному порядку.
2.5. У пунктах пропуску через державний кордон України дипломатичні смуги руху, спеціальні приміщення визначаються командирами, штабами з'єднань (частин) прикордонного контролю Прикордонних військ разом з митними органами, а якщо це неможливо, то виділяються місця для прикордонного, митного та інших видів контролю дипломатичних агентів, консульських посадових осіб і членів їх сімей та транспортних засобів з дипломатичними номерами.
2.6. Дипломатичні смуги руху, спеціальні приміщення (місця) розташовуються, як правило, між секторами "в'їзд", "виїзд" пунктів пропуску. Вони мають забезпечувати швидкий проїзд в обох напрямках і проведення усіх видів контролю дипломатичних агентів, консульських посадових осіб і членів їх сімей та транспортних засобів з дипломатичними номерами.

3. Організація пропуску через державний кордон

3.1. Пропуск через державний кордон України дипломатичних агентів, консульських посадових осіб і членів їх сімей та транспортних засобів з дипломатичними номерами організовується та здійснюється органами прикордонного контролю Прикордонних військ спільно з іншими контрольними службами, що здійснюють контроль у пунктах пропуску.
3.2. У технологічних схемах пропуску через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна відображаються дипломатичні смуги, приміщення (місця) проведення всіх видів контролю, порядок проведення прикордонного контролю, обліку дипломатичних агентів і консульських посадових осіб, що перетнули державний кордон тощо.
3.3. Перевірка документів на право перетинання державного кордону України дипломатичних агентів, консульських посадових осіб і членів їх сімей здійснюється прикордонними нарядами з перевірки документів у пріоритетному порядку.
3.4. Огляд літаків, вагон-салонів, купе вагонів, пасажирських кают, автомобілів, які повністю зайняті особами та членами їх сімей, зазначеними в пункті 2.4 цієї Інструкції, транспортних засобів з дипломатичними номерами та які перевозять дипломатичну пошту, а також особисте майно, речі та багаж дипломатичних агентів і консульських посадових осіб, як правило, не здійснюється.
Виняток становлять випадки, коли є вагомі підстави вважати, що в дипломатичних транспортних засобах, транспортних засобах, у яких прямують дипломатичні агенти, консульські посадові особи та члени їх сімей, особистому майні, речах або багажі дипломатичних агентів і консульських посадових осіб перебувають особи, які намагаються незаконно перетнути державний кордон України, або є предмети, ввезення або вивезення яких заборонено законодавством України. Тоді за рішенням Голови Держкомкордону може бути здійснено їх огляд. Такий огляд здійснюється тільки в присутності дипломатичних агентів, консульських посадових осіб або уповноважених ними осіб.
3.5. Дипломатична пошта не підлягає ні розкриттю, ні затриманню. Усі місця, що належать до дипломатичної пошти, повинні мати зовнішні позначки, що вказують на їх характер, і вони можуть вміщувати лише дипломатичні документи та предмети, призначені для офіційного користування.
3.6. Митні пільги, порядок митного контролю та оформлення дипломатичних агентів, консульських посадових осіб і членів їх сімей, транспортних засобів з дипломатичними номерами, дипломатичної пошти, а також особистого майна, речей та багажу дипломатичних агентів і консульських посадових осіб регулюються Законом України "Про митну справу в Україні" (1262-12) та Митним кодексом України (1970-12) .
3.7. Особи, які зустрічають або забезпечують зустріч дипломатичних агентів, консульських посадових осіб і членів їх сімей, транспортних засобів з дипломатичними номерами, дипломатичної пошти, а також особистого майна, речей та багажу дипломатичних агентів і консульських посадових осіб, допускаються в пункти пропуску за акредитаційними дипломатичними, консульськими, службовими картками та національними паспортами з дозволу командира з'єднання (частини) прикордонного контролю або особи, яка його заміщає.
3.8. Інформація про перетинання державного кордону зазначеними особами надається за письмовими запитами керівників міністерств, центральних органів виконавчої влади та правоохоронних органів.

4. Обов'язки посадових осіб органів прикордонного контролю

4.1. Посадові особи Прикордонних військ, які несуть службу в пунктах пропуску через державний кордон, зобов'язані:
після прибуття в пункт пропуску через державний кордон України дипломатичних агентів, консульських посадових осіб і членів їх сімей, транспортних засобів з дипломатичними номерами, дипломатичної пошти, а також особистого майна, речей та багажу дипломатичних агентів і консульських посадових осіб створити умови для позачергового їх проїзду на дипломатичну смугу (в місце проведення контролю);
поінформувати посадових осіб контрольних служб про їх прибуття в пункт пропуску та негайно організувати оформлення;
провести прикордонний контроль і доповісти по лінії оперативно-чергової служби.

5. Взаємодія з питань здійснення пропуску

5.1. Взаємодія з питань здійснення пропуску через державний кордон України дипломатичних агентів, консульських посадових осіб і членів їх сімей та транспортних засобів з дипломатичними номерами організовується між управлінням прикордонного контролю штабу Держкомкордону, управлінням державного протоколу та консульським управлінням Міністерства закордонних справ України.
5.2. Взаємодія здійснюється за такими основними напрямами:
розробка та затвердження порядку здійснення пропуску через державний кордон України дипломатичних агентів, консульських посадових осіб і членів їх сімей та транспортних засобів з дипломатичними номерами в конкретних пунктах пропуску;
обмін інформацією про наміри, час та місце перетинання державного кордону України дипломатичними агентами, консульськими посадовими особами, членами їх сімей та транспортними засобами з дипломатичними номерами;
здійснення погоджених заходів щодо запобігання і виявлення порушень чинного законодавства з прикордонних і митних питань при здійсненні пропуску через державний кордон України дипломатичних агентів, консульських посадових осіб і членів їх сімей та транспортних засобів з дипломатичними номерами.
5.3. У разі виникнення конфліктних ситуацій під час здійснення прикордонного контролю осіб, зазначених у пункті 2.4 цієї Інструкції, командир з'єднання (частини) або особа, що його заміщає, негайно доповідає в управління прикордонного контролю штабу Держкомкордону, вживає заходів щодо їх локалізації. Дії посадових осіб документуються, проводиться ретельне розслідування з поданням донесення до штабу Держкомкордону.