ПРОТОКОЛ

між Урядом України і Урядом Республіки Білорусь про спеціальний порядок переміщення вантажів у зону відчуження Чорнобильської АЕС на територію України і назад

Дата підписання:
12.05.1997
Дата набрання чинності для України:
27.05.1998
Уряд України і Уряд Республіки Білорусь, далі - Сторони,
беручи до уваги Угоду між Урядом України і Кабінетом Міністрів Республіки Білорусь про спрощений порядок перетинання державного кордону робітниками підприємств, організацій та установ зони відчуження Чорнобильської атомної електростанції (112_509) , укладеної 16 грудня 1994 року,
домовилися про таке:

Стаття 1

Сторони встановлюють спеціальний порядок переміщення транзитом через митну територію Республіки Білорусь у зону відчуження і назад вантажів, що знаходяться у господарчому обороті підприємств, організацій та установ, розташованих у зоні відчуження, а також спеціальний порядок переміщення персоналу і вантажів у випадку виникнення надзвичайних випадків та нештатних ситуацій на Чорнобильській атомній електростанції або інших об'єктах, що знаходяться в межах зони відчуження.

Стаття 2

Для цілей цього Протоколу термін "зона відчуження" означає частину території України, з якої було проведено евакуацію населення у зв'язку з аварією на Чорнобильській атомній електростанції у 1986 році, що знаходиться в адміністративному управлінні Адміністрації зони відчуження і безумовного (обов'язкового) відселення Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Стаття 3

Підставою для транзитного переміщення вантажів із зони відчуження через митну територію Республіки Білорусь і через українсько-білоруський державний кордон є товарно-супроводжувальний документ з позначкою "вивіз дозволяю" Адміністрації зони відчуження і безумовного (обов'язкового) відселення Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи; при цьому транзит вантажів через митну територію Республіки Білорусь повинен здійснюватися тільки за такими маршрутами:
Чорнобиль (Україна) - Гдень (Республіка Білорусь) - Кірово (Республіка Білорусь) - Пакуль (Україна) - автомобільне сполучення;
Машев (Україна) - Посудово (Республіка Білорусь) - Іолча (Республіка Білорусь) - Нерафа (Україна) - залізничне сполучення.

Стаття 4

Підставою для транзитного переміщення з митної території України через митну територію Республіки Білорусь вантажів, що знаходяться у господарчому обороті підприємств, організацій та установ України, розташованих у зоні відчуження, є належним чином оформлений у митному відношенні товарно-супроводжувальний документ і отримання дозволу від митного органу Республіки Білорусь на таке переміщення вантажів по маршрутах, зазначених у статті 3 цього Протоколу.
Перевезення небезпечних, негабаритних вантажів і вантажів великої ваги автошляхами України і Республіки Білорусь не може здійснюватися без спеціального дозволу Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України і Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ Республіки Білорусь.

Стаття 5

У випадку виникнення на Чорнобильській атомній електростанції, підприємствах і в організаціях та установах, розташованих у зоні відчуження, надзвичайних випадків і нештатних ситуацій, що потребують термінових дій, оперативний персонал, аварійні бригади, формування громадянської оборони, підрозділи військових частин і органів внутрішніх справ, що охороняють вищезгадані об'єкти, пожежні команди, бригади швидкої медичної допомоги, керівники цих підприємств, установ та організацій, транспорт з необхідними машинами, механізмами, обладнанням при прямуванні вказаними у статті 3 цього Протоколу маршрутами в обидва кінці звільняються від прикордонного та митного контролю при пред'явленні спеціальної перепустки, виданої Адміністрацією зони відчуження і безумовного (обов'язкового) відселення Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи і Адміністрацією зон відчуження та відселення Міністерства з надзвичайних ситуацій Республіки Білорусь, за умови термінового повідомлення іншої Сторони про надзвичайний випадок і нештатну ситуацію на Чорнобильській атомній електростанції або інших об'єктах, що знаходяться у межах зони відчуження.

Стаття 6

При перевезенні спецвантажів, перелічених у Додатку до цього Протоколу, а також грошей, дорогоцінних металів, спецпошти Адміністрацією зони відчуження і безумовного (обов'язкового) відселення Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи видається спеціальний дозвіл встановленого зразка. При здійсненні таких перевезень автотранспортом видача спеціального дозволу узгоджується з Управлінням Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України.
Спеціальні вантажі перевозяться без догляду обладнаними або спеціальними транспортними засобами, супроводжуваними озброєною охороною України і під контролем зі сторони Республіки Білорусь за переміщенням вантажів по її території.
Не потрібний дозвіл Міністерства внутрішніх справ Республіки Білорусь на переміщення через кордон Республіки Білорусь табельної зброї особового складу озброєної охорони, яка супроводжує спеціальні вантажі, за умови митного оформлення цієї зброї. Така зброя підлягає письмовому декларуванню.

Стаття 7

Перевезення ядерних, радіоактивних і токсичних матеріалів здійснюється за спеціальним дозволом з дотриманням вимог частин 2 та 3 статті 6 та частини 2 статті 4 цього Протоколу після попереднього повідомлення компетентних органів Республіки Білорусь про наступний їх транзит через митну територію Республіки Білорусь і з дотриманням усіх правил безпеки при перевезенні таких вантажів та порядку, чинних на території Республіки Білорусь. Вищезазначені вантажі перевозяться по території Республіки Білорусь без зупинки і зберігання.

Стаття 8

Цей Протокол укладається на невизначений термін і набуває чинності з моменту обміну повідомленнями про виконання Сторонами всіх внутрішньодержавних процедур, необхідних для набуття ним чинності.
Цей Протокол може бути денонсований кожною із Сторін шляхом письмового повідомлення іншої Сторони. Денонсація набуває чинності через 60 днів з моменту отримання повідомлення про денонсацію.
Вчинено в м. Києві 12 травня 1997 р., у двох дійсних примірниках, кожний українською, білоруською та російською мовами, причому всі тексти є автентичними.
У разі розбіжностей у тлумаченні положень цього Протоколу береться за основу текст, викладений російською мовою.
За Уряд України                                       За Уряд 
    (підпис)                                     Республіки Білорусь 
                                                     (підпис)
Додаток

ПРЕДМЕТИ ТА РЕЧОВИНИ,

ввезення яких на митну територію Республіки Білорусь, транзитне перевезення та вивезення за її межі здійснюється за наяви відповідного спеціального дозволу

1. Зброя всякого роду військових зразків і боєприпаси до неї.
2. Мисливська та спортивна зброя (вогнепальна і пневматична) зброя та боєприпаси до неї.
3. Холодна зброя, включаючи мисливські ножі.
4. Спеціальні пристрої та приладдя, призначені для нанесення тілесних пошкоджень або паралізуючої дії.
5. Аерозольні упаковки з газами подразнюючої, нервово-паралітичної і отравлюючої дії.
6. Імітатори вогнепальної зброї, діючої з використанням холостих зарядів.
7. Вибухові речовини та вибухові пристрої.
8. Джерела радіоактивного випромінювання, ядерні матеріали, включаючи відходи.
9. Ядовиті та отравлюючі матеріали.
10. Наркотичні засоби та психотропні речовини.