КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
від 1 лютого 2006 р. N 58-р
Київ

Про схвалення Концепції Державної програми "Дитяча онкологія" на 2006-2010 роки

1. Схвалити Концепцію Державної програми "Дитяча онкологія" на 2006-2010 роки, що додається.
Визначити МОЗ державним замовником Програми.
2. МОЗ разом з Мінфіном, Мінекономіки, Мін'юстом, Національною академією наук та Академією медичних наук розробити та подати до 1 квітня 2006 р. Кабінетові Міністрів України проект Державної програми "Дитяча онкологія" на 2006-2010 роки.
Прем'єр-міністр України
Ю.ЄХАНУРОВ
Інд.28

СХВАЛЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 1 лютого 2006 р. N 58-р

КОНЦЕПЦІЯ

Державної програми "Дитяча онкологія" на 2006-2010 роки

Сучасний стан дитячої онкології

В Україні протягом останніх п'яти років рівень захворюваності дітей віком до 14 років на злоякісні новоутворення утримується на рівні 11-12 випадків на 100 тис. дитячого населення, що менше, ніж в розвинутих європейських країнах (14-15 випадків). Однак за показниками смертності від злоякісних новоутворень дітей зазначеного віку Україна займає п'яте місце в Європі.
Дотримання сучасних міжнародних стандартів надання медичної допомоги дітям, хворим на злоякісні новоутворення, що рекомендовані ВОЗ, в країнах Європейського Союзу та США дало змогу досягти рівня одужання 65-70 відсотків. В Україні лише у 40 відсотків дітей із злоякісними новоутвореннями відсутній рецидив хвороби протягом п'ятирічного періоду з моменту встановлення діагнозу. Кожна четверта дитина помирає протягом першого року. Злоякісні новоутворення займають сьоме місце у структурі дитячої інвалідності. Високий рівень інвалідності та смертності дітей, зумовлений таким захворюванням, свідчить про недостатню ефективність заходів, що вживаються в Україні для розв'язання проблем дитячої онкології.

Причини виникнення проблем дитячої онкології

На ситуацію, що склалася у сфері дитячої онкології, негативно впливають такі фактори:
недостатнє бюджетне фінансування закупівлі витратних матеріалів, обладнання та реагентів. Існуючий рівень фінансування дає змогу лише частково (40 відсотків) забезпечити медикаментами зазначену категорію хворих дітей відповідно до протоколів і стандартів, розроблених згідно з принципами доказової медицини та затверджених МОЗ;
низький рівень оснащеності закладів охорони здоров'я обладнанням, необхідним для здійснення оперативних втручань, променевої терапії, надання інтенсивної допомоги;
недостатнє фінансування наукових досліджень у сфері дитячої онкології;
обмежені можливості для здійснення санаторно-курортного лікування дітей з онкологічною патологією, відсутність системи медико-соціальної реабілітації дітей, що завершили лікування;
недосконала система психологічної, соціальної та правової підтримки дітей, хворих на злоякісні новоутворення, та їх сімей. Реінтеграція у суспільство дітей, що завершили лікування, ускладнена перенесеними фізичною та психологічною травмами, побічними ефектами лікування, тривалим вилученням дитини з колективу та процесу навчання. Не створені умови для сумісного перебування в лікувальних закладах батьків і дитини під час її стаціонарного лікування. Незадовільне кадрове забезпечення психологами відділень, де лікуються діти, хворі на злоякісні новоутворення.

Мета Програми

Метою Програми є підвищення рівня одужання та зниження смертності дітей з онкологічними захворюваннями та забезпечення надання якісної медичної та соціальної допомоги дітям, хворим на злоякісні новоутворення.
Програма спрямована на реалізацію державної політики у сфері охорони здоров'я дітей, виконання Конвенції ООН про права дитини (995_021) та розв'язання проблеми високої смертності та інвалідності дітей, хворих на злоякісні новоутворення.

Порівняльний аналіз варіантів розв'язання проблеми

Одним з варіантів розв'язання проблеми є надання медичної допомоги дітям, хворим на злоякісні новоутворення, шляхом забезпечення бюджетного фінансування в попередніх обсягах.
У Державному бюджеті України на 2006 рік (3235-15) для лікування дітей, хворих на злоякісні новоутворення, передбачено 20 млн. гривень лише на закупівлю медикаментів. Однак цього недостатньо для розв'язання проблеми. Необхідно забезпечити лікувально-профілактичні заклади відповідним медичним обладнанням розробити нові наукові підходи до лікування цієї категорії хворих дітей та вжити інших заходів, спрямованих на поліпшення ситуації, що склалася у сфері дитячої онкології.
Ефективним шляхом розв'язання проблеми є виконання Програми, що дасть змогу удосконалити нормативно-правову базу, забезпечити взаємодію лікувально-профілактичних закладів та впровадження системного підходу до діагностики та лікування дітей, хворих на злоякісні новоутворення; зменшити фінансовий тягар на родини пацієнтів; забезпечити відповідним обладнанням заклади охорони здоров'я; фінансувати наукові розроблення з питань дитячої онкології на принципах доказової медицини; підвищити рівень одужання до 65-70 відсотків та здійснити заходи щодо медико-соціальної реабілітації та реінтеграції у суспільство цієї категорії дітей.

Шляхи та способи розв'язання проблеми

Програма повинна передбачати:
удосконалення правової, соціальної та економічної бази охорони здоров'я дітей, хворих на злоякісні новоутворення;
раннє виявлення злоякісних пухлин у дітей в закладах охорони здоров'я первинної мережі;
забезпечення високого рівня морфологічної та молекулярно-генетичної діагностики злоякісних новоутворень у дітей відповідно до міжнародних стандартів шляхом створення спеціалізованих діагностичних центрів;
удосконалення обліку дітей, хворих на злоякісні новоутворення;
розроблення та запровадження в Україні клінічних протоколів надання медичної допомоги дітям, хворим на злоякісні новоутворення;
створення системи реабілітації дітей, хворих на злоякісні новоутворення;
удосконалення системи підготовки кадрів педіатрів-онкологів і онкогематологів через клінічну ординатуру, аспірантуру та шляхом проведення їх атестації. Створення умов для їх навчання на курсах підвищення кваліфікації на базі установ МОЗ, Національної академії наук та Академії медичних наук відповідного профілю, проведення наукових досліджень з найактуальніших питань дитячої онкології;
розвиток міжнародного співробітництва у сфері дитячої онкології;
широке залучення засобів масової інформації, громадських організацій до інформування населення з питань профілактики, раннього виявлення та ефективності лікування онкологічних захворювань у дітей.

Очікувані результати виконання Програми

Виконання Програми дасть змогу:
збільшити частку дітей із злоякісними новоутвореннями, у яких відсутній рецидив хвороби протягом п'ятирічного періоду з моменту встановлення діагнозу, до 65-70 відсотків;
знизити на 10 відсотків смертність дітей, зумовлену захворюванням на злоякісні новоутворення, та забезпечити їх 100-відсоткову доступність до спеціалізованої медичної допомоги.

Фінансове забезпечення Програми

Фінансування Програми планується здійснювати в межах видатків, передбачуваних у державному бюджеті МОЗ, бюджетів Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва і Севастополя, а також за рахунок інших джерел.
Орієнтовний обсяг фінансування Програми - 350 млн. гривень, з них 320 млн. гривень за рахунок коштів державного бюджету.