Спільна декларація

за результатами офіційних переговорів між Президентом України Леонідом Кучмою та Президентом Федеративної Республіки Бразилія Луїзом Інасіо Лулою да Сілва (Бразилія, 21 жовтня 2003 р.)

Дата підписання:
Дата набрання чинності:
21.10.2003
21.10.2003
1. 21 жовтня 2003 року, в рамках офіційного візиту до Федеративної Республіки Бразилія Президента України, відбулась зустріч Президента України Леоніда Кучми та Президента Бразилії Луїза Інасіо Лули да Сілва.
2. Під час переговорів, які пройшли у відвертій та дружній атмосфері, Глави двох держав обговорили широкий спектр питань двосторонніх відносин, а також регіональні та міжнародні питання, що становлять взаємний інтерес.
3. Президенти оцінили як позитивний факт наявність у Бразилії чисельної громади українського походження, традиції та культура якої повинні зберігатися як символ єдності народів двох країн. Позитивно було відзначено те визначне місце, яке представники цієї громади посідають у бразильському суспільстві, зокрема в культурі, мистецтві, наукових дослідженнях, економіці та національній політиці цієї країни.
4. Глави двох держав висловили готовність сприяти подальшому розвиткові контактів між громадськими та неурядовими організаціями України та Бразилії як форми посилення інтелектуального взаємозбагачення та кращого ознайомлення з культурним надбанням двох країн. В цьому контексті висловили задоволення роботою, проведеною Центром трансплантації кісткового мозку Федерального університету штату Парана, по навчанню українських лікарів та молодшого медичного персоналу за програмою пересадки кісткового мозку. Також було досягнуто домовленості про заохочення прямих зв'язків між науковими та учбовими закладами двох країн, а також про викладання української та португальської мов в університетах відповідно України та Бразилії.
5. В контексті розширення напрямків двостороннього співробітництва була позитивно відзначена діяльність груп міжпарламентських зв'язків, які функціонують у законодавчих органах двох країн.
6. Президенти підтвердили стратегічне значення розвитку української та бразильської програм мирного використання космічного простору, а також важливість співпраці двох країн у цій галузі, наступним етапом якої стане використання космодрому Алкантара для запусків комерційних супутників за допомогою ракети-носія "Циклон-4".
7. Керівники двох держав привітали досягнення домовленостей між Національним космічним агентством України (НКАУ) та Бразильським космічним агентством Міністерства науки і технологій Бразилії (БКА/МНТ) щодо заснування спільного підприємства, завданням якого стане створення відповідної інфраструктури на космодромі Алкантара для забезпечення запусків ракети-носія "Циклон-4". Окремо було висловлено задоволення з приводу підписання міждержавної угоди, яка закладає основу для створення цього підприємства та поглиблення двостороннього співробітництва.
8. Сторони висловили глибокий жаль з приводу аварії, що сталася 22 серпня цього року і спричинила непоправні втрати людських життів.
9. Президенти України та Бразилії висловили задоволення досягнутим прогресом у процесі ратифікації Угоди про захист технологій (076_007) , що створює можливості для початку співробітництва.
10. Сторони привітали також імплементацію домовленостей, відображених у Декларації, яка була підписана в Києві Генеральним директором Національного космічного агентства України та Міністром науки і технологій Бразилії, шляхом практичної реалізації ідеї створення українсько-бразильського Комітету з питань науково-технологічного співробітництва, який відіграватиме важливу роль у визначенні та розробці спільних проектів у галузі досліджень, розвитку та передачі технологій, в тому числі у космічній сфері.
11. Президенти наголосили на необхідності продовження роботи спільної Міжурядової українсько-бразильської Комісії з питань торговельно-економічного співробітництва, а також відновлення політичного діалогу між Міністерствами закордонних справ двох країн, як це передбачено Спільною Декларацією про поглиблення відносин дружби та співробітництва між Україною та Бразилією від 17 січня 2002 року.
12. Президенти погодилися з необхідністю поглиблення співробітництва шляхом створення спільних підприємств по виробництву бразильською промисловістю нової продукції за українською технологією в енергетичному та металургійному секторах, а також газопроводів та систем розподілу природного газу в Бразилії. В цьому контексті Сторони привітали підписання Меморандуму про взаєморозуміння між компаніями ВАТ "Мотор-Січ" з одного боку та "Барделла С.А. Індастріаз" і "Нуклеп" - з іншого щодо виробництва в Бразилії турбін за українськими технологіями.
13. Сторони домовилися продовжити двостороннє співробітництво в галузі охорони здоров'я населення, в першу чергу пов'язане з виконанням існуючих програм у сфері боротьби зі СНІДом та в галузі ядерної медицини. В цьому контексті Сторони висловили задоволення позитивними результатами візиту до Бразилії Віце-прем'єр-міністра України у червні 2003 року з метою вивчення заходів, що здійснюються для профілактики та лікування СНІДу.
14. Глави двох держав привітали розвиток двосторонньої торгівлі, обсяги якої збільшились у першому півріччі поточного року, що свідчить про зростаючий рівень використання експортними секторами економіки обох країн можливостей, які створюються економічним розвитком та макроекономічною стабільністю в Україні та в Бразилії. Сторони висловили сподівання, що за підтримки органів державної влади двох країн суб'єкти економічної діяльності сприятимуть розширенню та диверсифікації номенклатури і обсягу двосторонньої торгівлі.
15. Президенти схвально оцінили політичну стабільність та функціонування демократичних інститутів в обох країнах.
16. Президенти привітали завершення переговорів між двома країнами в рамках Світової організації торгівлі, як етап в процесі приєднання України до цієї організації. В цьому контексті Президент Бразилії висловив позитивну оцінку економічних реформ, що здійснюються в Україні, яка з моменту відновлення своєї незалежності проводить адаптацію своєї економіки до умов ринку в рамках процесу конкурентного входження країни до глобальної економічної системи.
17. Сторони дійшли згоди щодо необхідності сприяти формуванню нового формату більш справедливих та рівноправних відносин між країнами-членами СОТ. Водночас підкреслили важливість зміцнення принципів багатосторонності в сфері міжнародних економічних відносин.
18. Керівники двох держав позитивно оцінили прийняття соціальних програм Бразилії, таких як "Голод Нуль", та погодилися з необхідністю привернення уваги міжнародного співробітництва, особливо найзаможніших країн, до подібної програми у глобальному масштабі.
19. Сторони домовилися сприяти розбудові контактів між регіональними організаціями, членами яких є Україна та Бразилія, таких як ГУУАМ, Організація чорноморського економічного співробітництва, МЕРКОСУР та Група Ріо.
20. Президенти обмінялися думками щодо регіональної та міжнародної ситуації, підтвердивши центральну роль ООН в міжнародних відносинах як основного універсального інструменту для підтримання миру та міжнародної безпеки, а також сприяння сталому економічному та соціальному розвитку. Вони підкреслили необхідність неухильного дотримання Статуту ООН (995_010) , загальновизнаних принципів та норм міжнародного права всіма членами міжнародного співтовариства.
21. Президенти України і Бразилії обговорили ситуацію в Іраку і в цьому контексті Президент України поінформував Президента Бразилії щодо участі своєї країни в процесі стабілізації і відбудови Іраку. Президент Бразилії подякував за надану Президентом України інформацію, і Глави двох держав висловили сподівання, що прийняття резолюції 1511 Ради Безпеки ООН (995_b97) прискорює процес відновлення суверенітету Іраку.
22. Президенти підтвердили необхідність боротьби із загрозами миру та світовій безпеці, а також тероризмом у відповідності до Статуту ООН (995_010) та міжнародних угод, учасниками яких є Україна та Бразилія.
23. Президенти погодилися з необхідністю реформування та активізації системи Організації Об'єднаних Націй, зокрема розширення Ради Безпеки ООН таким чином, щоб вона стала більш збалансованою, а представництво в ній відображало нові світові реалії.
24. Президенти підтримали нинішні багатосторонні ініціативи, спрямовані на боротьбу з відмиванням капіталів як можливим джерелом фінансування міжнародного тероризму. Вони висловили своє схвалення вжитих у цій сфері Україною заходів у відповідності з рекомендаціями Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF/GAFI).
25. У ході візиту були підписані Договір між Україною і Федеративною Республікою Бразилія про довгострокове співробітництво у використанні ракети-носія "Циклон-4" на пусковому центрі "Алкантара" (076_009) ; Меморандум про взаєморозуміння між Національним космічним агентством України та Бразильським космічним агентством щодо перспективних спільних космічних проектів (076_010) ; Протокол про наміри між Кабінетом Міністрів України і Урядом Федеративної Республіки Бразилія у сфері оборони (076_014) ; а також Договір про екстрадицію між Україною та Бразилією (076_013) .
26. На завершення зустрічі Президент Леонід Кучма запросив Президента Луїза Інасіо Лулу да Сілва здійснити візит в Україну в зручні для нього терміни. Це запрошення було з вдячністю прийняте.
Президент України
Леонід Кучма
Президент Федеративної
Республіки Бразилія
Луїз Інасіо Лула да Сілва