УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
Р І Ш Е Н Н Я
N 312 від 23.10.2001
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 листопада 2001 р.
за N 958/6149
( Рішення втратило чинність на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 1 (z0157-14) від 10.01.2014 )

Про затвердження Положення про вимоги до договору про обслуговування зберігачем активів інституту спільного інвестування

( Із змінами, внесеними згідно з Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 571 (z0367-10) від 13.05.2010 )
Відповідно до Законів України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (448/96-ВР) , "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)" (2299-14) Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про вимоги до договору про обслуговування зберігачем активів інституту спільного інвестування (додається).
2. Управлінню інвестиційної діяльності (А.Рибальченко) забезпечити державну реєстрацію цього рішення в Міністерстві юстиції України.
3. Управлінню організаційного забезпечення Комісії забезпечити опублікування цього рішення відповідно до чинного законодавство.
4. Рішення набирає чинності відповідно до чинного законодавства.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Комісії - заступника Голови С.Бірюка.
Голова Комісії
О.Мозговий
Протокол засідання Комісії
від 23.10.2001 р. N 46

ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Державної комісії з
цінних паперів та фондового
ринку
23.10.2001 N 312
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 листопада 2001 р.
за N 958/6149

Положення

про вимоги до договору про обслуговування зберігачем активів інституту спільного інвестування

( У тексті Положення слова "спостережна (наглядова)" в усіх відмінках замінено словом "наглядова" у відповідному відмінку згідно з Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 571 (z0367-10) від 13.05.2010 )

1. Загальні положення

1.1. Надання послуг щодо зберігання активів інститутів спільного інвестування (далі - ІСІ) у формі цінних паперів та обліку прав власності на них, а також обслуговування операцій ІСІ здійснюється зберігачем, який має ліцензію на здійснення депозитарної діяльності зберігача цінних паперів (далі - зберігач), видану в установленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку порядку, на підставі договору про обслуговування зберігачем активів інституту спільного інвестування (далі - Договір).
( Абзац перший пункту 1.1 глави 1 в редакції Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 571 (z0367-10) від 13.05.2010 )
Зберігачем активів ІСІ є банк, що має ліцензію на здійснення депозитарної діяльності зберігача цінних паперів, видану в установленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку порядку.
( Абзац пункту 1.1 глави 1 в редакції Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 571 (z0367-10) від 13.05.2010 )
Зберігачем активів венчурного фонду може бути юридична особа, що має ліцензію на здійснення депозитарної діяльності зберігача цінних паперів, видану в установленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку порядку.
( Абзац пункту 1.1 глави 1 в редакції Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 571 (z0367-10) від 13.05.2010 )
Відкриття та ведення рахунку в цінних паперах для ІСІ здійснюється на підставі договору про відкриття рахунку в цінних паперах, що є невід'ємним додатком до Договору та має бути складений у відповідності до Типового договору про відкриття рахунку в цінних паперах, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.07.98 N 87 (z0522-98) , зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 18.08.98 за N 522/2962.
( Абзац четвертий пункту 1.1 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 571 (z0367-10) від 13.05.2010 )
1.2. Договір укладається:
1.2.1. Для корпоративного інвестиційного фонду - від імені корпоративного інвестиційного фонду наглядовою радою фонду та зберігачем активів ІСІ. Договір повинен бути затверджений загальними зборами акціонерів корпоративного інвестиційного фонду. Текст такого договору та всі наступні зміни та доповнення до нього мають бути погоджені компанією з управління активами цього фонду. Компанія з управління активами корпоративного інвестиційного фонду виступає представником корпоративного інвестиційного фонду у взаємовідносинах зі зберігачем згідно з цим Договором на підставі Закону України "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)" (2299-14) та договору про управління активами інституту спільного інвестування.
1.2.2. Для пайового інвестиційного фонду - компанією з управління активами та зберігачем активів такого фонду.
1.3. За Договором зберігач зобов'язується приймати і зберігати активи ІСІ у формі цінних паперів та грошових коштів, здійснювати облік прав власності на цінні папери ІСІ та контроль за відповідністю операцій з активами ІСІ регламенту, проспекту емісії цінних паперів ІСІ та законодавству.
Якщо за Договором зберігачем активів венчурного фонду є юридична особа, що має ліцензію на здійснення депозитарної діяльності зберігача цінних паперів, такий зберігач зобов'язується приймати і зберігати активи ІСІ у формі цінних паперів, здійснювати облік прав власності на цінні папери ІСІ та контроль за відповідністю операцій з активами ІСІ регламенту, проспекту емісії цінних паперів ІСІ та законодавству.
( Пункт 1.3 глави 1 в редакції Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 571 (z0367-10) від 13.05.2010 )
1.4. Цінні папери документарної форми випуску, що становлять активи ІСІ, можуть бути знерухомлені тільки у зберігача цього ІСІ, з яким укладено Договір.
1.5. Договір має містити всі істотні умови, визначені законодавством України.

2. Вимоги до договору про обслуговування ІСІ

Договір обов'язково має містити:
2.1. Повне найменування та місцезнаходження, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ зберігача.
У договорі, що укладається для корпоративного інвестиційного фонду, мають бути зазначені повне найменування та місцезнаходження, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ фонду та компанії з управління активами цього фонду та контактні особи фонду.
У договорі, що укладається для пайового фонду, повинні бути зазначені повне найменування та місцезнаходження, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ компанії з управління активами цього фонду, а також реквізити пайового фонду - повне найменування фонду, реєстраційний код фонду за ЄДРІСІ.
( Пункт 2.1 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 571 (z0367-10) від 13.05.2010 )
2.2. Номер та дату видачі зберігачу ліцензії на здійснення депозитарної діяльності зберігача цінних паперів, строк її дії.
2.3. Застереження про те, що зберігач не бере до виконання розпорядження (доручення) компанії з управління активами у разі, коли виконання таких розпоряджень (доручень) призведе до порушення законодавства, регламенту ІСІ та/або проспекту емісії цінних паперів ІСІ відносно вимог до складу та структури активів ІСІ.
2.4. Порядок здійснення зберігачем контролю за діяльністю компанії з управління активами стосовно відповідності операцій з активами ІСІ, у тому числі й операцій з неемісійними цінними паперами, розміщення та викупу цінних паперів ІСІ регламенту, проспекту емісії цінних паперів ІСІ та законодавству.
( Пункт 2.4 глави 2 в редакції Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 571 (z0367-10) від 13.05.2010 )
2.5. Порядок, згідно з яким зберігач здійснює щоквартальну перевірку правильності розрахунків вартості чистих активів, виконаних компанією з управління активами.
2.6. Порядок надання зберігачем наглядовій раді корпоративного інвестиційного фонду або компанії з управління активами пайового інвестиційного фонду інформації про результати перевірки правильності розрахунків вартості чистих активів ІСІ, виконаних компанією з управління активами.
2.7. Порядок та форму надання зберігачем інформації про напрями використання прибутків, отриманих на активи ІСІ, розміщення та викупу цінних паперів ІСІ з метою забезпечення виконання зберігачем зобов'язань, установлених Законом (2299-14) щодо інформування Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про будь-які дії компанії з управління активами, що не відповідають проспекту емісії цінних паперів ІСІ або порушують регламент ІСІ, законодавство України.
2.8. Умови та порядок заміни зберігача та передачі активів ІСІ і всіх необхідних документів іншому зберігачу.
2.9. Розмір та порядок сплати винагороди зберігачу.
2.10. Порядок надання зберігачем компанії з управління активами згоди або (мотивованої письмової відмови) на списання коштів з грошових рахунків ІСІ.
2.11. Порядок, строки та форми зв'язку надання інформації згідно з Договором між зберігачем і компанією з управління активами, наглядовою радою фонду. Форми та підстави для відмови від виконання розпоряджень (доручень) компанії з управління активами.
2.12. Відомості про уповноважених осіб сторін Договору, через яких сторони підтримують зв'язок (для корпоративного інвестиційного фонду - про уповноважених осіб від наглядової ради фонду та від компанії з управління активами, для пайового інвестиційного фонду - від компанії з управління активами). У Договорі також мають бути визначені особи з боку зберігача, відповідальні за виконання Договору.
2.13. Серед прав та обов'язків зберігача обов'язково має бути зазначене:
2.13.1. Зберігач зобов'язаний:
- здійснювати депозитарну діяльність щодо бездокументарних та знерухомлених цінних паперів, власником яких є ІСІ, відповідно до Договору про відкриття рахунку в цінних паперах;
- приймати і зберігати сертифікати цінних паперів, випущених у документарній формі, що становлять активи ІСІ, а також інші документи, які підтверджують право власності на цінні папери, або через які можна довести право власності (тимчасові свідоцтва);
- засвідчувати довідку про вартість чистих активів ІСІ;
- здійснювати контроль за діяльністю компанії з управління активами стосовно відповідності операцій з активами ІСІ, у тому числі й операцій з неемісійними цінними паперами, розміщення та викупу цінних паперів ІСІ регламенту, проспекту емісії цінних паперів ІСІ та законодавству;
( Абзац п'ятий підпункту 2.13.1 пункту 2.13 глави 2 в редакції Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 571 (z0367-10) від 13.05.2010 )
- виконувати розпорядження (доручення) компанії з управління активами, якщо вони не суперечать законодавству, регламенту ІСІ та/або проспекту емісії цінних паперів ІСІ відносно вимог до складу активів ІСІ;
- здійснювати контроль за діяльністю компанії з управління активами стосовно порядку розрахунку вартості чистих активів, розміщення та викупу цінних паперів ІСІ, напрямків використання прибутків, отриманих на активи ІСІ;
- надавати інформацію про результати перевірки правильності розрахунків вартості чистих активів, виконаних компанією з управління активами, наглядовій раді корпоративного інвестиційного фонду або компанії з управління активами пайового інвестиційного фонду в порядку, передбаченому Договором;
- вимагати скликання позачергових зборів акціонерів корпоративного інвестиційного фонду у випадках, що передбачені Законом України "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)" (2299-14) ;
- повідомляти іншу сторону Договору про припинення (анулювання) ліцензії на здійснення депозитарної діяльності зберігача цінних паперів, попередження та санкції з боку Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та інших органів державної влади, що стосуються виконання зберігачем своїх обов'язків з обслуговування активів ІСІ.
- інформувати Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку про виявлені порушення компанією з управління активами регламенту ІСІ, законодавства України.
2.13.2. Зберігач має право:
- через свого представника брати участь з правом дорадчого голосу в загальних зборах акціонерів корпоративного інвестиційного фонду, при цьому він повинен поінформувати загальні збори про свою діяльність як зберігача ІСІ;
- отримувати доступ до документів, на підставі яких було складено довідку про вартість чистих активів ІСІ та було визначено чисті активи ІСІ.
2.13.3. Зберігач не має права:
- здійснювати діяльність без отримання відповідної ліцензії, виданої в установленому порядку;
- провадити діяльність з управління активами ІСІ;
- здійснювати діяльність з надання послуг з оцінки незалежного майна ІСІ;
- використовувати активи ІСІ для здійснення власних операцій та операцій, не передбачених умовами Договору;
- здійснювати обслуговування ІСІ без дотримання вимог регламенту, проспекту емісії цінних паперів ІСІ та нормативно-правових актів Комісії щодо депозитарної діяльності.
Посадовими особами зберігача, з яким укладено Договір, не можуть бути посадові особи ІСІ та компанії з управління активами (крім компанії з управління активами венчурного фонду).
Зберігачем не можуть бути пов'язані особи компанії з управління активами ІСІ та незалежного оцінювача майна ІСІ.
2.13.4. Серед прав та обов'язків зберігача за бажанням сторін Договору може бути зазначено таке:
Зберігач додатково може здійснювати такі дії:
- зберігати копії розрахункових документів про перерахування і видачу коштів із банківського рахунку (рахунків), на якому зберігаються кошти, що становлять активи ІСІ, розпоряджень (доручень) про передачу цінних паперів, що становлять активи ІСІ, довідок про вартість чистих активів ІСІ, тощо;
- призначити свого представника до складу ліквідаційної комісії корпоративного інвестиційного фонду.
2.14. Серед прав та обов'язків сторони, що укладає договір зі зберігачем, обов'язково має бути зазначене таке:
2.14.1. Зобов'язання сторони:
- повідомляти про заміну компанії з управління активами ІСІ;
- повідомляти про прийняття рішення про ліквідацію ІСІ;
- надавати проспект емісії цінних паперів ІСІ та зміни до нього;
- повідомляти про зупинення розміщення та викупу цінних паперів ІСІ із зазначенням причини такого зупинення (тільки для ІСІ відкритого та інтервального типів);
- надавати довідку про вартість чистих активів ІСІ для засвідчення її зберігачем та на вимогу зберігача - копії документів, на підставі інформації з яких було цю довідку складено.
2.14.2. Щодо корпоративного інвестиційного фонду також мають бути зазначені зобов'язання:
- надавати зберігачеві копію регламенту ІСІ, статуту корпоративного інвестиційного фонду та всіх змін до них;
- надавати копію договору з компанією з управління активами та всіх змін до нього;
- повідомляти зберігача про припинення дії договору з компанією з управління активами та причини цього;
- надавати перелік членів наглядової ради корпоративного інвестиційного фонду та зміни до нього.
2.15. Обов'язки зберігача щодо необхідності збереження конфіденційної інформації стосовно активів ІСІ та операцій з ними, крім випадків, передбачених законодавством.
2.16. Відповідальність сторін за виконання або неналежне виконання умов Договору та порушення конфіденційності. Обсяг відповідальності сторін, умови, при яких сторони звільняються від відповідальності, а також порядок розгляду спорів.
2.17. Строки дії договору:
2.17.1. У Договорі, укладеному наглядовою радою корпоративного інвестиційного фонду, має бути зазначено, що Договір укладається на строк не більш як три роки, набирає чинності з моменту його затвердження загальними зборами акціонерів корпоративного інвестиційного фонду і вважається припиненим з дати затвердження рішення про припинення дії такого Договору загальними зборами акціонерів корпоративного інвестиційного фонду; дія Договору може бути продовжена за рішенням загальних зборів акціонерів корпоративного інвестиційного фонду.
2.17.2. У Договорі, укладеному компанією з управління активами пайового інвестиційного фонду, має бути зазначено, що Договір вважається припиненим з моменту затвердження рішення про розірвання дії такого Договору наглядовою радою пайового інвестиційного фонду (якщо така утворена).
2.18. Серед умов дострокового припинення дії Договору має бути зазначене припинення дії (анулювання) ліцензії на здійснення депозитарної діяльності зберігача цінних паперів.
Начальник управління
інвестиційної діяльності
А.Рибальченко