КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 21 жовтня 1999 р. N 1943
Київ
|
Про стан забезпечення пожежної безпеки та заходи щодо її поліпшення
Кабінет Міністрів України відзначає, що його рішення з питань пожежної безпеки виконуються не в повному обсязі.
За останні п'ять років в Україні виникло понад 230,3 тис. пожеж, на яких загинуло 10804 особи, знищено 55964 будівлі та 6189 одиниць техніки. Пожежами завдано прямих збитків на загальну суму 238,3 млн. гривень. За 9 місяців поточного року зареєстровано 28,9 тис. пожеж, у тому числі 582 пожежі на об'єктах з масовим перебуванням людей. Найбільша кількість таких пожеж сталася в Дніпропетровській, Донецькій, Львівській областях та в м. Києві. Пожежами знищено 4,1 тис. гектарів лісових насаджень.
Щодоби в державі виникає в середньому 144 пожежі, у вогні гине 6 та отримує травми 4 особи, знищується 31 будівля, 4 одиниці техніки. Підрозділи пожежної охорони виїжджають за сигналом тривоги в середньому 576 разів.
Недостатньо вирішуються питання протипожежного захисту об'єктів, що належать до сфери управління Міністерства освіти.
Міністерство агропромислового комплексу незадовільно організовує роботу щодо протипожежного захисту сільськогосподарських підприємств. На 7,2 тис. об'єктах експлуатується несправне електроустаткування, 15,8 тис. будівель не забезпечено достатньою кількістю засобів пожежогасіння.
Основними причинами такого становища є несвоєчасне вжиття міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, місцевими державними адміністраціями запобіжних і пожежопрофілактичних заходів, зниження відповідальності посадових осіб, які ігнорують встановлені законодавством вимоги щодо пожежної безпеки.
Відсутній контроль за ввезенням в Україну пожежонебезпечних будівельних матеріалів, електронних і електротехнічних виробів та обладнання.
У підрозділах Державної пожежної охорони не вистачає 2,5 тис. одиниць пожежної техніки різного призначення. Повністю відсутні запасні частини, необхідні для ремонту пожежної техніки.
Для першочергового забезпечення життєдіяльності пожежних підрозділів потрібно майже 4 тис. протигазів, понад 10 тис. касок, 25 тис. комплектів спеціального одягу, 1,7 тис. комплектів теплозахисного одягу, 1,7 млн. метрів пожежних рукавів, близько 1,5 тис. тонн піноутворювача та 200 тонн хімічного поглинача.
Значно ускладнює протипожежну роботу недостатнє фінансове та матеріально-технічне забезпечення органів державної пожежної охорони.
З метою посилення пожежної безпеки Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Вважати недостатнім стан реалізації міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, місцевими державними адміністраціями вимог законодавства з питань пожежної безпеки.
2. Суворо попередити міністрів, інших керівників центральних органів виконавчої влади, Голову Ради міністрів Автономної Республіки Крим, голів обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій про персональну відповідальність за виконання установлених законодавством вимог щодо пожежної безпеки.
3. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям проаналізувати причини невиконання нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки та до кінця поточного року розробити додаткові заходи, спрямовані на виправлення становища, що склалося.
4. Міністерству внутрішніх справ:
1) забезпечити здійснення державного нагляду за станом пожежної безпеки в населених пунктах і на об'єктах усіх форм власності з використанням сучасних технологій;
2) подати Кабінетові Міністрів України пропозиції:
у місячний термін - щодо організації проведення комплексних перевірок діяльності місцевих державних адміністрацій з питань пожежної безпеки;
у першому півріччі 2000 р. - щодо удосконалення Закону України "Про пожежну безпеку";
3) разом з Національною академією наук, Міністерством фінансів, Міністерством економіки, Міністерством транспорту, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та місцевими державними адміністраціями розробити та до 1 березня 2000 р. подати Кабінетові Міністрів України проект Програми забезпечення пожежної безпеки на 2001 - 2010 роки;
4) разом з Комітетом з питань стандартизації, метрології та сертифікації розробити протягом 2000 - 2001 років систему контролю за продукцією на відповідність вимогам пожежної безпеки;
5) за участю заінтересованих центральних органів виконавчої влади визначити та подати Кабінетові Міністрів України до 1 квітня 2000 р. перелік особливо вибухопожежонебезпечних об'єктів, які в обов'язковому порядку повинні охоронятися підрозділами Державної пожежної охорони.
5. Міністерству агропромислового комплексу, Міністерству вугільної промисловості, Міністерству культури і мистецтв, Міністерству охорони здоров'я та Міністерству транспорту відповідно до статті 4 Закону України "Про пожежну безпеку" (
3745-12)
утворити до кінця поточного року в центральному апараті службу пожежної безпеки.
6. Міністерству енергетики разом з іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади розробити протягом 2001 року нормативно-правові акти та нормативно-технічні документи з питань пожежної безпеки для енергетичних ядерних реакторів, які виводяться з експлуатації, об'єкта "Укриття" та дослідницьких ядерних реакторів.
7. Комітетові з питань стандартизації, метрології та сертифікації і Міністерству внутрішніх справ запровадити протягом 2000 - 2001 років обов'язкову сертифікацію всіх видів продукції протипожежного призначення, в тому числі тієї, що завозиться з-за кордону.
8. Міністерству внутрішніх справ разом з Міністерством енергетики і Державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики створити на пожежно-випробному полігоні Міністерства внутрішніх справ базу для проведення випробувань кабельної продукції та будівельних конструкцій на вогнестійкість.
9. Міністерству освіти, Міністерству внутрішніх справ, Державному комітетові у справах сім'ї та молоді, Державному комітетові з фізичної культури та спорту розробити до 1 квітня 2000 р. за погодженням з Добровільним пожежним товариством комплекс заходів, спрямованих на запобігання пожежам, спричиненим дитячими пустощами з вогнем, і виховання у дітей бережливого ставлення до національного багатства.
10. Рекомендувати органам місцевого самоврядування протягом 2000 року розглянути питання щодо утворення за рахунок місцевих бюджетів підрозділів пожежної охорони в сільських населених пунктах, у яких відсутні підрозділи Державної пожежної охорони.
11. Міністерству промислової політики, Національному космічному агентству та іншим центральним органам виконавчої влади вирішити до кінця 1999 року питання про погашення заборгованості за забезпечення Державною пожежною охороною пожежної безпеки підприємств, що належать до сфери їх управління.
12. Дозволити Міністерству фінансів проводити бездисконтні вексельні розрахунки для погашення заборгованості перед Державною пожежною охороною з грошового забезпечення та соціальних виплат, для придбання пожежної техніки, обладнання, засобів зв'язку та пожежогасіння, утримання матеріально-технічної бази.
13. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям вишукати можливість для додаткового фінансування установ, закладів та підрозділів Державної пожежної охорони, будівництва та капітального ремонту будівель пожежних депо, оплати комунальних послуг та інших експлуатаційних витрат за рахунок коштів місцевих бюджетів, інших джерел фінансування.
14. Внести до деяких постанов Кабінету Міністрів України зміни і доповнення, що додаються.
15. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Першого віце-прем'єр-міністра України Кінаха А.К. і Міністра внутрішніх справ Кравченка Ю.Ф.
Прем'єр-міністр України
|
В.ПУСТОВОЙТЕНКО
|
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 21 жовтня 1999 р. N 1943
ЗМІНИ І ДОПОВНЕННЯ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України
1. У постанові Кабінету Міністрів України від 26 липня 1994 р. N 508 (
508-94-п)
"Про заходи щодо виконання Закону України "Про пожежну безпеку" (ЗП України, 1994 р., N 11, ст. 270; 1996 р., N 13, ст. 353; Офіційний вісник України, 1998 р., N 38, ст. 1399; 1999 р., N 16, ст. 651, N 34, ст. 1772):
1) у Положенні про Державну пожежну охорону, затвердженому зазначеною постановою:
пункт 5 доповнити підпунктом такого змісту:
"32) здійснює в установленому порядку обов'язкову сертифікацію всіх видів продукції протипожежного призначення, в тому числі тієї, що завозиться із-за кордону";
пункт 6 після слова "відділи" доповнити словами "та підрозділи";
підпункт 5 пункту 9 після слова "документації" доповнити словами "а також стану пожежної безпеки об'єктів";
абзац третій пункту 12 викласти у такій редакції:
"Контроль за виконанням правил пожежної безпеки на об'єктах Міноборони, МНС, Національної гвардії, Служби безпеки, Держкомкордону та Державного департаменту з питань виконання покарань здійснюється їх службами пожежної безпеки";
пункт 15 після слів "та їх заступникам" доповнити словами "державним інспекторам з пожежного нагляду центрального і територіальних органів державного пожежного нагляду";
3) додаток 1 до зазначеної постанови викласти у новій редакції (додається).
Додаток 1
до постанови Кабінету Міністрів України
від 26 липня 1994 р. N 508 ( 508-94-п )
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 21 жовтня 1999 р. N 1943)
ПЕРЕЛІК
міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, компаній та корпорацій, на об'єктах яких утворюються підрозділи відомчої пожежної (пожежно-сторожової) охорони
МНС
Міноборони
Мінтранс (об'єкти залізничного, авіаційного, морського, річкового транспорту)
Держкомкордон
Держкомлісгосп
Держкомрезерв
Державний департамент з питань виконання покарань
ДАК "Хліб України"
Укрметротунельбуд
СБУ
Національна гвардія