Дарунки з оподаткуванням

ДПАУ листом від 5.10.2001 №6376/6/17-0516 навела роз'яснення щодо порядку оподаткування прибутковим податком вартості подарунків (призів), що їх отримують громадяни під час проведення рекламних заходів.

Згідно зі ст.1 декрету КМУ "Про прибутковий податок з громадян" від 26.12.92 №13-92 (з відповідними змінами і доповненнями) та п. 1 Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом ГДПІ України від 21.04.93 №12 (зі змінами і доповненнями) платниками прибуткового податку з громадян (суб'єктами оподаткування) в Україні є громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, як ті, що мають, так і ті, що не мають постійного місця проживання в Україні.

Об'єктом оподаткування у громадян, які мають постійне місце проживання в Україні, є сукупний оподатковуваний дохід за календарний рік (що складається з місячних сукупних оподатковуваних доходів), одержаний з різних джерел і на території України, і за її межами, як у грошовій, так і в натуральній формі, незалежно, за рахунок яких коштів формується це джерело (ст.2), крім сум виплат, перелічених у ст.5 декрету.

Згідно зі змінами, внесеними законом від 26.04.2001 №2405-Ш до ст. 5(пп."ч" п.1) декрету, та пп.5.30 інструкції, починаючи з 19.05.2001 до сукупного оподатковуваного доходу, одержаного громадянами в період, за який здійснюється оподаткування, не включаються суми допомоги, вартість подарунків (призів), що надаватимуться один раз на календарний рік у межах розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом на працездатну особу, за рахунок юридичних, фізичних осіб та громадських організацій (далі — допомога).

Сума допомоги, вартість подарунку (призу), наданих фізичній особі (далі — набувач) за місцем її основної роботи, не включаються до сукупного оподатковуваного доходу, а також не обкладаються прибутковим податком, якщо такі допомога (подарунок, приз), надані не за місцем основної роботи набувача і лише один раз на рік у будь-якому з місяців календарного року в межах розміру прожиткового мінімуму, затвердженого законом у розрахунку на місяць на працездатну особу на день надання допомоги.

Розмір прожиткового мінімуму на 2001 рік встановлено законом "Про затвердження прожиткового мінімуму на 2001 рік" від 22.03.2001 №2330-ІІІ для працездатних осіб у розмірі 331 грн. 05 коп. на місяць.

Юридичні особи (громадські організації тощо) та фізичні особи — суб'єкти підприємницької діяльності, які надають допомогу, подарунки і призи набувачеві не за місцем його основної роботи, надсилають податковому органу за місцем проживання такого набувача довідку за ф. №2 (додаток №2 до інструкції) в порядку, визначеному в розділі III інструкції.

Під час проведення річних перерахунків за місцем основної роботи та/або податковим органом за річною декларацією із сукупного річного оподатковуваного доходу виключається фактично виплачена сума допомоги, вартість подарунку (призу), але в межах розміру прожиткового мінімуму в розрахунку на місяць, що діяв на кінець звітного календарного року.

Сума допомоги або вартість подарунку (призу), наданих громадянину один раз на календарний рік, що перевищує розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, або така допомога (подарунок, приз), надані громадянину більше ніж один раз на календарний рік, включається до сукупного оподатковуваного доходу цього громадянина, а впродовж календарного року підлягає оподаткуванню прибутковим податком залежно від того, надаються допомога (подарунок, приз) за місцем чи не за місцем основної роботи громадянина.

Зокрема, вартість подарунків (призів), що перевищує розмір прожиткового мінімуму, наданих громадянам не за місцем основної роботи (служби, навчання), оподатковується прибутковим податком у джерела виплати за ставкою 20% (п.3 ст.7 декрету).

У разі неможливості отримати з громадянина прибутковий податок при врученні подарунку (призу) не за місцем основної роботи, в тому числі під час проведення рекламних заходів, вартість якого перевищує встановлений розмір прожиткового мінімуму, має бути застосовано порядок обчислення, утримання і перерахування до бюджету прибуткового податку, визначений у п.12 інструкції.

Від редакції

Отже, для громадян, які беруть участь у різноманітних рекламних акціях, що передбачають безкоштовне надання подарунків переможцям, слід мати на увазі можливі проблеми з податковими органами під час подання декларацій за підсумками року. Вочевидь, якщо організація, яка проводить таку акцію, вимагає для отримання подарунку довідку про ідентифікаційний код, це майже стовідсотково означатиме, що про вартість дарунку буде повідомлено податкову інспекцію.

Водночас слід врахувати, що згідно з п. 12 інструкції дохід громадянина, який отримав дарунок в межах рекламної акції (не за місцем основної роботи) і за якого фактично сплачено прибутковий податок, автоматично збільшується на суму перерахованого податку, що становитиме 25% від вартості дарунку.

По материалам газеты "ЗАКОН & БІЗНЕС"