З а т в е р д ж е н о

рішенням обласної ради

від 30 листопада 2006 року № 97-V (97-5-рр)

( VII  сесія  V скликання)

 

 

 

П   Р   О   Г   Р   А   М   А

підтримки  діяльності національних меншин області на 2006 рік

 

 

 

                                                                                    1. Загальні  положення

 

Програма підтримки діяльності національних меншин області на 2006 рік (далі – Програма) розроблена відповідно до Декларації про державний суверенітет України, Декларації прав національностей України, на виконання Законів України “Про національні меншини в Україні”, Основ Законодавства України про культуру, Програми діяльності Кабінету Міністрів України “Назустріч людям”, ст. 44 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, з урахуванням  Рамкової конвенції про захист національних меншин, Європейської хартії регіональних мов або мов меншин.

У Програмі передбачено здійснення заходів, що мають забезпечити створення належних умов для реалізації культурних, освітніх, інформаційних потреб національних меншин, сприяти гармонізації міжнаціональних відносин на території області.

 

2. Загальна характеристика сучасного стану забезпечення культурних та соціальних  потреб етнічних спільнот, що проживають на території області

 

За Конституцією України держава бере на себе зобовязання сприяти розвитку етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин.

          На   території   області, за  результатами  Всеукраїнського перепису  2001 року, мешкають    представники   111   національностей   та  народностей,   які   складають майже третину населення області (29,7%).

     З управлінням з питань внутрішньої політики облдержадміністрації співпрацюють 35 громадських організацій національно-культурного спрямування. При товариствах працюють 14 недільних шкіл. Великих зусиль потребує забезпечення їх повноцінного функціонування, а також видавництво книг та періодичних видань про історію та сьогодення етносів Слобожанщини, створення теле-, радіопрограм, підтримка аматорських художніх колективів тощо.

Останнім часом у середовищі національних меншин посилились процеси самоорганізації національно-культурних товариств, активізувалась їх участь у суспільних процесах. З кожним роком збільшується кількість громадських об’єднань національних меншин області, які співпрацюють з облдержадміністрацією, постійно зростає їх членство, рівень та масштабність культурологічних заходів.

Більшість товариств характеризується високим ступенем солідарності, згуртованості, наявністю потенціалу для відродження історії, мови, традицій, збереження самобутньої культури, а також досить високим ступенем взаєморозуміння. Разом з цим, мають місце і певні труднощі, пов’язані, насамперед, з недостатнім фінансуванням заходів.

 

Слід відзначити, що в основному їх діяльність здійснюється за рахунок членських внесків та спонсорської допомоги. Незначній частині товариств періодично допомога надходить також від етнічної батьківщини.

Залишається актуальною проблема забезпечення національно-культурних обєднань приміщеннями на пільгових засадах. Із 34 товариств забезпечені приміщеннями для проведення заходів 13, з яких  6 –  мають власні приміщення, 7 – орендують. Це один з найнижчих показників в Україні, адже у значній частині областей приміщеннями забезпечені всі національно-культурні товариства або переважна їх більшість.

         У той же час випадки безоплатного надання споруд, що перебувають у державній та комунальній власності, національно-культурним товариствам як неприбутковим організаціям для проведення культурологічних, освітніх, наукових, просвітницьких заходів – поодинокі.

         Далеко не в повній мірі задовольняються етнічні меншини засобами масової інформації, підручниками, довідковою та художньою літературою.

          Реалізація Програми має закласти підвалини для вирішення наявних проблем, сприяти кардинальному поліпшенню етнополітичної ситуації в регіоні.

 

                                                                                                            3. Мета Програми

 

Метою Програми є створення умов щодо задоволення освітніх і національно-культурних потреб етнічних спільнот області, зміцнення міжетнічної толерантності  та взаємодії в регіоні.

 

                                                                                                                  4. Завдання Програми та результативні показники

 

            Завданнями Програми є:

            - ознайомлення учнів загальноосвітніх закладів області з культурою, традиціями національних меншин, що проживають на Харківщині, та формування  дружніх взаємовідносин між дітьми різних національностей;

            - розвиток і підтримка діяльності недільних шкіл громадських організацій національних меншин та загальноосвітніх навчальних закладів з поглибленим вивченням мов національних меншин;

            - поліпшення рівня проведення виставок образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва національних меншин;

            - спрямування представників громадських організацій національних меншин на гармонійне поєднання культур української нації та національних меншин України під час участі у фестивалях національних культур;

         - підтримка випуску громадськими організаціями національних меншин друкованих видань, у тому числі, мовами національних меншин;

         - підтримка громадських організацій національних меншин області, які представляють малочисельні, зникаючі етнічні групи;

         -   створення умов для розвитку аматорських творчих колективів національних меншин, які зберігають та розвивають національну культуру, етнічну самобутність.

           

          Результативні показники Програми.

У ході реалізації Програми:

 провести у загальноосвітніх закладах області 4 „уроки дружби” та 4 концерти з охопленням 1200 учнів;

залучити 35 громадських організацій національних меншин області (близько 10 тис. відвідувачів) для проведення виставки  традиційного і сучасного    образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва національних меншин Харківщини „Джерела толерантності”. Створити телесюжети, фотостенди, відеоматеріали з їх висвітлення;

забезпечити участь 40 учасників – представників національних меншин області у Всеукраїнському фестивалі національних меншин „Суцвіття” у м. Києві;

придбати технічні засоби навчання для недільних шкіл громадських організацій національних меншин з найбільшою наповненістю класів – 2 телевізори, музичний центр, синтезатор, -  у тому числі, для Харківської обласної організації азербайджанських жінок „Айнур-Хатун”, Харківського обласного культурного центру „АМЕ РОМА”, Харківської обласної громадської організації „Вірменська національна громада”, Харківського товариства польської культури;

придбати  для навчально-виховного комплексу № 181 „Дьонсурі”, з поглибленим  вивченням  корейської  мови, та  загальноосвітньої  середньої школи № 170, з поглибленим вивченням єврейської мови та культури,  підручників, методичних та наочних посібників, художньої літератури авторів - представників національних меншин;

 здійснити випуск друкованих видань, у тому числі  мовами національних меншин: ”Календаря російських пам′ятних дат”, ювілейного випуску газети „Шалом” (до 65-річниці трагедії Дробицького Яру), збірки поезій українською та вірменською мовами члена Національної спілки письменників України Анагіт Саркісян „Жнива”;

          забезпечити проведення у м. Харкові Днів караїмської культури , у тому числі концерту караїмської музики та  виставки образотворчого мистецтва, для збереження та розвитку культурної спадщини  малочисельних національних меншин;

             придбати 53 національні костюми  (у тому числі російські, азербайджанські, грузинські, татарські, караїмські) для аматорських колективів громадських організацій національних меншин – учасників обласних та всеукраїнських етнокультурних заходів.

 

5.  Очікувані результати

 

             1.Налагодження     співпраці     недільних     шкіл     національно-культурних

товариств із загальноосвітніми школами області для прищеплення учням толерантного відношення до представників різних національностей – жителів регіону.

            2.Покращення забезпеченості недільних шкіл громадських організацій національних меншин з найбільшою наповненістю класів технічними засобами навчання та необхідною навчальною літературою.

          3.Досягнення позитивних зрушень у розвитку міжнаціональної взаємодії між представниками різних національностей шляхом участі у спільно проведених заходах.

            4.Надання підтримки щодо друку засобів масової інформації громадських організацій національних меншин, які сприяють розвитку міжнаціонального взаєморозуміння між представниками різних національностей.

            5.Здійснення заходів щодо збереження та розвитку культурної спадщини і мистецтва малочисельних, зникаючих національних меншин, що проживають на території області.

             6.Надання допомоги аматорським творчим колективам громадських організацій національних меншин (учасникам обласних та всеукраїнських етнокультурних заходів), які зберігають та розвивають культуру, традиції та обряди національних меншин України.

           

                                                                                                                 6. Джерела та обсяги фінансування Програми

 

            Фінансування заходів Програми протягом 2006 року передбачається здійснювати за рахунок коштів:

-         обласного  бюджету  в   межах   асигнувань,   виділених   на    фінансування Програми – 50,00 тис. грн.;

-         благодійних   пожертвувань   юридичних  і  фізичних осіб та інших джерел,    не  заборонених законодавством, – 40,00 тис. грн.;

Загальна    розрахункова     вартість       реалізації   Програми   становить  90,00 тис. грн.