ЗВЕРНЕННЯ

Харківської обласної ради

до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та Міністерства освіти і науки України щодо необхідності фінансування закладів професійно-технічної освіти України за рахунок коштів

субвенції з державного бюджету

 

Депутати Харківської обласної ради VII скликання вкрай занепокоєні численними зверненнями працівників системи професійно-технічної освіти області, міських голів міст обласного значення стосовно закріплення у 2016 році фінансування професійно-технічних навчальних закладів за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Підготовка кваліфікованих робітничих кадрів є запорукою стабільного економічного і соціального розвитку держави. Державні професійно-технічні навчальні заклади області забезпечують підготовку робітничих кадрів із числа випускників базової та повної загальної середньої освіти для підприємств держави та області. У професійно-технічних навчальних закладах м. Харкова навчається більше 50% учнів з інших населених пунктів області та України.

Крім завдань професійної підготовки, на заклади професійно-технічної освіти покладено значні соціальні функції. Майже 18% учнів мають статус дітей-сиріт; дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей, які виховуються у багатодітних, малозабезпечених, неповних сім’ях, а також дітей,  батьки яких постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС або батьки яких є учасниками АТО. На утримання учнів зазначених категорії необхідні значні витрати.

Незважаючи на ухвалений Верховною Радою України Закон «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо фінансування професійно-технічної освіти», яким передбачено часткову фінансову підтримку зазначених навчальних закладів за рахунок субвенції з державного бюджету, основна частина витрат залишається на місцевих бюджетах.

Разом із цим надання загальної середньої освіти закладами є складовою професійного навчання учнів, що унеможливлює визначення долі та об’ємів поточного забезпечення закладів професійно-технічної освіти, які необхідно утримувати за рахунок освітньої субвенції та субвенції на підтримку підготовки робітничих кадрів, а спроба здійснення такого розмежування спричинить цілу низку порушень бюджетного законодавства під час виконання бюджету.

Фінансування ж окремих професійно-технічних навчальних закладів із бюджетів міст обласного значення – обласних центрів порушить цілісність та єдність системи і під загрозою може опинитися формування державного замовлення на підготовку робітничих кадрів у професійно-технічних навчальних закладах,  зорієнтоване на ринок праці області й держави в цілому, у тому числі на підготовку кадрів для державних підприємств оборонної промисловості.

У поточному навчальному році майже 80% дітей з районів області та України, які зараз навчаються у професійно-технічних навчальних закладах, мешкають саме в гуртожитках. Виникає питання щодо забезпечення права на безкоштовне проживання у гуртожитках професійно-технічних навчальних закладів учнів, які не є членами громади, на території якої розташований цей заклад.

Таким чином, під загрозою є виконання ст. 53 Конституції України, яка гарантує молоді безкоштовне надання професійної освіти за їх бажанням.

Із 48 закладів системи професійно-технічної освіти, які функціонують у Харківській області, 23 заклади мають фінансуватися частково за рахунок субвенції з державного бюджету та з обласного бюджету, решта – за рахунок коштів бюджету м.Харкова (обласного центру) і частково за рахунок субвенції з державного бюджету. Загальна сума коштів, яка потрібна для фінансування усіх закладів, складає 281 млн грн. Орієнтовні розрахунки свідчать, що місцеві бюджети неспроможні забезпечити у повному обсязі фінансування послуг щодо надання професійно-технічної освіти. Відсутність належного фінансування може викликати негативні соціальні наслідки.

Враховуючи все зазначене вище, відповідно до ст. 53 Конституції України, вважаємо, що фінансування закладів професійно-технічної освіти має здійснюватися виключно з державного бюджету шляхом надання субвенції обласним бюджетам на підготовку робітничих кадрів, а основні фонди даних закладів залишитися на балансі Міністерства освіти і науки України.

Тож, Харківська обласна рада звертається з вимогою негайно втрутитися у ситуацію, що склалася, та прийняти зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», якими визначити порядок фінансування закладів професійно-технічної освіти виключно за рахунок державного бюджету.

                                                                                             

 

 

СХВАЛЕНО

Рішення обласної ради

від 04 лютого 2016 року № 61-VII

(III сесія VII скликання)