Додаток
до рішення обласної ради
від 06 вересня 2007 року № 385-V (385-5-рр)
(XVIІІ сесія V скликання)
Тимчасовий Порядок
використання розподільних газопроводів: що збудовані
за рахунок бюджетних коштів та тих,
що знаходяться в комунальній власності
1.1. Тимчасовий Порядок використання розподільних газопроводів: що збудовані за рахунок бюджетних коштів та тих , що знаходяться в комунальній власності (далі - Порядок) розроблено згідно з Законом України «Про трубопровідний транспорт» (192/96-ВР), Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні” (280/97-ВР), Правилами безпеки системи газопостачання України, затвердженими наказом Держнаглядохоронпраці від 01.10.97 № 254, Правилами обстежень та оцінки технічного стану, паспортизації та проведення планово-запобіжних ремонтів газопроводів і споруд на них, затвердженими наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 09.06.98 № 124, постанови КМУ № 1313 від 22.08.00 “Про затвердження Програми запобігання та реагування на надзвичайні ситуації техногенного і природного характеру 2000 – 2005роки” (1313-2000-п).
1.2. Експлуатація систем газопостачання населених пунктів повинна здійснюватися підприємствами, що отримали в установленому порядку ліцензію та дозвіл Держнаглядохоронпраці на право виконання цих робіт.
1.3. З метою створення конкуренції в сфері постачання природного газу споживачам Харківської області доступ до газорозподільних мереж повинен бути вільним від дискримінації та прозорим.
1.4. Вимоги даного Порядку повинні виконуватись під час введення та подальшої експлуатації розподільних систем газопостачання як замовником будівництва, так і власниками, якщо вони не є спеціалізованими підприємствами газового господарства.
1.5. Даний Порядок розроблено для врегулювання проблемних питань, що виникають при використанні газорозподільних мереж на території Харківської області, спрощення процедури та скорочення термінів доступу до газорозподільної мережі, забезпечення належних умов проживання мешканців Харківської області.
2. Терміни та визначення
Система газопостачання - газопроводи і споруди на них (газорегуляторні пункти, колодязі, контрольні та контрольно-вимірювальні пункти, переходи через природні та штучні перешкоди), установки електрохімічного захисту від корозії.
Розподільні газопроводи - зовнішні газопроводи, які забезпечують подачу газу від джерел газопостачання (газопроводи високого і середнього тиску) до населених пунктів, до ГРП населених пунктів, промислових підприємств, котелень, сільськогосподарських підприємств, комунальних об’єктів та інших споживачів газу, а також газопроводи низького тиску населених пунктів.
Власник газопроводу – особа, що створила газопровід (здійснювала замовлення його будівництва від свого імені) або набула прав власності на нього в порядку, передбаченому чинним законодавством України.
Оператор газорозподільної системи – це будь-яка фізична або юридична особа, що здійснює функції розподілу та несе відповідальність за експлуатацію, забезпечення технічного обслуговування та, у разі необхідності, розвиток розподільної системи в даній місцевості, а також, де це доцільно, з’єднувальних трубопроводів з іншими системами та за забезпечення довготривалої спроможності системи задовольняти обґрунтовані потреби щодо розподілу газу.
Технічне обслуговування - комплекс заходів щодо контролю за підтриманням роботоспроможного або справного стану газопроводів і споруд на них, що обумовлює огляд, догляд та періодичний ремонт.
Технічне обстеження, технічний огляд - періодичний обхід (огляд) з метою нагляду за станом газопроводів, їхньою герметичністю та станом обладнання і споруд на них, електрохімічного захисту, а також усунення дрібних несправностей, які виникли в процесі експлуатації.
Поточний ремонт - ремонт, призначений для постійного підтримання працездатності систем газопостачання, усунення дефектів, виявлених при технічному обслуговуванні, після виконання яких гарантується справність і безаварійність газопроводів і споруд на них на наступний строк експлуатації.
Капітальний ремонт - роботи з заміни ділянок газопроводів, які стали непридатними, зношених деталей, вузлів, конструкцій, а також роботи з ремонту основних конструкцій будівель та споруд систем газопостачання.
Спеціалізована організація – організація, видом діяльності якої є роботи, пов’язані з проектуванням, будівництвом, експлуатацією систем газопостачання та яка має відповідні дозволи (ліцензії).
Доступ до газотранспортної мережі – це законодавчо визначене право фізичних та юридичних осіб на використання даних мереж з метою задоволення своїх споживчих та господарських потреб та інтересів, що ґрунтується на засадах вільного доступу та рівних можливостей.
3. Використання розподільних газопроводів
3.1. Власник розподільного газопроводу після закінчення його будівництва та вводу в експлуатацію, відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання України та постанови КМУ № 1243 від 22.09.2004 р. “Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів” (1243-2004-п), має право на вільний доступ та пуск природного газу до новозбудованого об’єкта відповідно до вимог чинного законодавства України.
3.2. До моменту пуску природного газу до об’єкта власнику необхідно забезпечити можливість технічного обслуговування і ремонту систем газопостачання шляхом укладання угоди зі спеціалізованою організацією газового господарства або створення власної газової служби.
3.3. Власниками газорозподільних мереж та об’єктів на них можуть бути фізичні та юридичні особи, територіальні об`єднання громадян, органи місцевого самоврядування, що набули право власності на ці об’єкти в установленому законодавством порядку.
3.4. Як власники даних об’єктів вони мають право:
1) залишити газорозподільні мережі у своїй власності, при цьому забезпечивши виконання вимог п. 3.2. даного Порядку;
2) передати майно у державну власність у порядку, передбаченому Законом України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності» та постановою Кабінету Міністрів України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності» від 21.09.98 № 1482 (1482-98-п) (зі змінами та доповненнями);
3) передати майно у користування або власність спеціалізованій організації газового господарства на компенсаційній або безоплатній основі шляхом укладання відповідного цивільно-правового договору (купівля-продаж, договір про користування майном та його технічне обслуговування тощо). Можливі варіанти:
- при передачі газорозподільних мереж у користування спеціалізованій організації договори про користування газопроводу повинні визначати предмет договору, права та обов’язки сторін, межі користування газопроводом, обсяги робіт з його технічного обслуговування та відповідальність сторін; термін користування газопроводом визначається за домовленістю сторін і може становити 50 і більше років; користування газопроводом може здійснюватись на безоплатній основі;
- при передачі газорозподільних мереж у власність спеціалізованій організації, яка має відповідний дозвіл на його експлуатацію та технічне обслуговування незалежно від її форми власності (державної чи приватної), договір може ґрунтуватися на безоплатній основі.
3.5. Даним Порядком власникам газорозподільних мереж при вирішенні питання ними про передачу прав користування або власності після введення мереж в експлуатацію рекомендовано, залежно від джерел фінансування будівництва, застосовувати наступні процедури:
1) при будівництві мереж установами, організаціями та підприємствами за рахунок бюджетних коштів та коштів місцевих бюджетів –передавати у державну власність на підставі чинного законодавства України (пп. 2 п. 3.4.);
2) при будівництві мереж фізичними та юридичними особами, а також територіальними об`єднаннями громадян, за рахунок небюджетних коштів, з метою прискорення отримання послуг з постачання природного газу кінцевими споживачами –передавати у користування або власність спеціалізованій організації газового господарства (на платній або безоплатній основі).
3.6. При передачі власником газорозподільних мереж у користування або власність з метою досягнення найбільшого економічного ефекту можливе застосування процедури аукціонів, тендерів тощо.
3.7. Рекомендувати власникам передавати газорозподільчі мережі у тимчасове користування спеціалізованій організації газового господарства (на безоплатній або платній основі) до моменту оформлення прав власності держави на такі об'єкти, з огляду на тривалість такої процедури.
4. Доступ до газотранспортних мереж
4.1. Власник газотранспортної мережі зобов’язаний забезпечити вільний доступ до неї інших споживачів.
4.2. Власник газорозподільної мережі не може висувати додаткові вимоги (майнового або немайнового характеру), окрім вимог, передбачених чинним законодавством України, до осіб, які мають намір здійснити підключення до його газопроводу.
4.3. Видача технічних умов на підключення до газотранспортної мережі здійснюється спеціалізованою організацією, яка має дозвіл (ліцензію) на транспортування природного газу на території Харківської області. При цьому власники газопроводів зобов’язані передати до спеціалізованої організації або оператору газорозподільної системи всю необхідну проектно-кошторисну та виконавчу документацію на газопроводи, що їм належать. У випадку відсутності технічної або проектної можливості підключення до газотранспортної мережі особа, яка бажає здійснити таке підключення, на підставі технічних умов зобов’язана за власний рахунок виконати реконструкцію (“підсилення”) ділянки діючої мережі в точці приєднання або замовити коригування схеми газопостачання певної території Харківської області.
5. Прикінцеві та перехідні положення
Даний Порядок діє до моменту затвердження нормативно-правового акта державного рівня, яким буде визначено порядок передачі та використання газопроводів, що збудовані за рахунок бюджетних коштів та тих, що знаходяться в комунальній власності.
обласної ради С. Чернов