З В Е Р Н Е Н Н Я

Харківської обласної ради до Верховної Ради України, Президента України, Міністерства культури і туризму України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад щодо недопущення руйнування пам'ятників, пам'ятних знаків, військових поховань, обелісків, відтворюючих історію

нашої країни

 

Наша історія має чимало подій, пам'ять і правду про які ми повинні свято оберігати. Саме для цього поблизу місць великих битв, страшних трагедій, визначних перемог і героїчних вчинків споруджуються пам'ятні знаки, обеліски, пам'ятники і меморіали. Вони важливі для нас як застережні знаки історії.

Останнім часом ми з глибокою тривогою фіксуємо випадки руйнування, у тому числі знесення, пам'ятників та пам'ятних знаків, встановлених учасникам бойових дій або на місцях боїв. Якщо ці дії продиктовані бажанням «закреслити» сторінки історії про події тих часів та «почати життя з чистого аркуша» – це свідчить лише про глибоке неуцтво руйнівників великих святинь історії народу. Якщо ж за цим стоїть намір свідомо спотворити історію, позбавити народ пам'яті про своє минуле, залишити молодь без героїчних прикладів для наслідування – тоді це наявний злочин.

Випадки, коли у західних регіонах України органи місцевого самоврядування ухвалюють рішення про знесення пам'ятників, встановлених на честь знаменних подій періоду Великої Вітчизняної війни або її героїв, безумовно, слід розглядати як небезпечну тенденцію. Разом із цим встановлюються пам’ятні знаки та пам’ятники з метою вшанування осіб та угруповань, які зганьбили себе зрадою, співробітництвом з іноземними загарбниками, нацистами, фашистами, расистами, що є неприпустимим для здійснення на території України. Таку «співпрацю» засуджує і європейська спільнота, і світова.

Ці рішення, що прийняті колективно органами влади, свідчать про наявність цілеспрямованого ідеологічного впливу на свідомість наших громадян, який руйнує історичні устої та моральні цінності в суспільній самосвідомості населення і, як наслідок, несе загрозу єдності усього суспільства. Усе це, на нашу думку, є злочинними намірами.

Окрім цього, рішення про знесення та демонтаж пам’ятників періоду ВВВ сприяють насадженню ярого націоналізму, провокують розбрат і ворожнечу серед усього населення єдиної держави - України, наносять удар по цілісності держави і є грубим порушенням Конституції України.

Захист пам'ятників, як і захист історичної правди, – є нашим обов’язком перед майбутніми громадянами нашої країни, який дозволить спорудити міцний фундамент етичного виховання дітей і молоді на історичних прикладах героїзму, мужності та самовідданості.

Факти ж знищення, і у першу чергу знесення, пам'ятників повинні розглядатися як злочин проти народу України і отримувати належну правову оцінку.

Ураховуючи усе зазначене вище вважаємо, що:

- рішення органів місцевого самоврядування щодо знесення пам'ятників періоду Великої Вітчизняної війни та її героїв, на честь перемог Радянської Армії грубо суперечать цілому ряду положень чинного законодавства України, несумісні з нормами суспільної моралі, призводять до спотворення і повного руйнування пам'яті народу про найважливіші події його історії;

- охорона пам'ятників і пам'ятних знаків, встановлених на місцях колишніх боїв та інших важливих подій в історії України, має розглядатися як важливе завдання держави;

- підходити до вирішення цього завдання слід виключно з позицій захисту історичної правди, недопускаючи тенденційних інтерпретацій і маніпулювання суспільною свідомістю.

 

 

Схвалено

 рішенням обласної ради

від 29 квітня 2009 року № 1212-V (1212-5-рр)

(XLI сесія V скликання)