Звернення Харківської обласної ради
до Верховної Ради України, Президента України та
Кабінету Міністрів України
щодо недопущення поглиблення кризових явищ
в аграрному секторі економіки та вжиття невідкладних заходів
щодо виправлення ситуації
Посилення державної підтримки у 2008 році, а відтак - підвищення темпів технічного переоснащення та інтенсифікації сільськогосподарського виробництва поряд із сприятливими погодними умовами дозволили сільськогосподарським підприємствам досягти суттєвих позитивних зрушень щодо підвищення врожайності сільськогосподарських культур і продуктивності тварин, збільшення обсягів виробництва більшості видів сільськогосподарської продукції. Та, на жаль, адекватного цим позитивним зрушенням підвищення економіки господарств не відбулося.
Навпаки, фінансовий стан більшості сільськогосподарських підприємств ускладнився через обмеження обсягів бюджетного фінансування програм закупівель Аграрним фондом зерна й іншої сільськогосподарської продукції до державного продовольчого резерву та недосконалу державну політику стосовно створення сприятливого ринкового середовища для агробізнесу й захисту вітчизняного сільгоспвиробника. Ці фактори призвели, в умовах посилення проявів світової фінансової кризи, до зниження до неприпустимо низького рівня закупівельних цін на зернові й олійні культури врожаю 2008 року.
Для значної кількості підприємств аграрного сектору реальною стала загроза неповернення в установлені терміни кредитів комерційним банкам, затримка виплати заробітної плати та сплати податкових та інших першочергових платежів. Ускладнилась або зупинилась зовсім реалізація інвестиційних та соціальних проектів.
Тож, підтримуючи звернення Херсонської обласної ради від 23 грудня 2008 року № 807 та №838, враховуючи передбачене Державним бюджетом України скорочення на одну третину фінансового забезпечення агропромислового комплексу України у 2009 році та вимушене припинення фінансування з обласного бюджету програм підтримки агропромислового комплексу Харківської області, Харківська обласна рада, з метою недопущення загострення кризових явищ в аграрному секторі економіки та масових банкрутств сільськогосподарських підприємств, звертається до Верховної Ради України, Президента України та Кабінету Міністрів України з вимогою термінового вжиття наступних заходів:
1. Подовжити мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення.
2. Зберегти пільговий режим оподаткування аграрного товаровиробника на тривалий термін.
3.Внести зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» (835-17) збільшивши видатки на сільське господарство до рівня 2008 року.
4. Спростити механізм відшкодування втрат сільськогосподарським підприємствам з Державного бюджету на посів зернових культур.
5. Розробити механізм прискорення реєстрації договорів оренди в Державному земельному кадастрі.
6. Збільшити компенсацію за посів сільськогосподарських культур, узгодивши її з обсягами зібраного урожаю.
7. Забезпечити подовження терміну кредитування сільськогосподарських товаровиробників та зменшення відсоткової ставки за банківськими кредитами.
8. Відмінити 17-відсоткове мито на вивіз соняшнику за кордон.
9. Удосконалити роботу регіональних відділень Аграрної біржі й Аграрного фонду щодо проведення закупівель зерна й іншої сільськогосподарської продукції для формування Державного продовольчого резерву, в тому числі за рахунок закупівель зерна за заставними цінами.
10. Забезпечити стабілізацію та розвиток галузі тваринництва та сприяти у забезпеченні агропромислового комплексу сільськогосподарською технікою виробництва промислових підприємств України.
11. Посилити роботу щодо диверсифікації виробництва у сільськогосподарських підприємствах, що спеціалізуються на вирощуванні обмеженого кола зернових і технічних культур, в тому числі шляхом відновлення на сучасній технологічній основі тваринницьких галузей.
12. Забезпечити укріплення матеріально-технічної бази підприємств АПК.
13.Забезпечити підтримку сільськогосподарських товаровиробників у процесі конкурсного відбору інноваційних проектів для їх фінансової підтримки за рахунок коштів державного бюджету.
14. Всебічно сприяти державному інвестуванню стосовно розвитку сільських територій, зокрема: збереженню, ефективному функціонуванню та розвитку закладів соціальної сфери і комунального господарства, будівництву та ремонту автомобільних доріг загального користування у сільській місцевості.
Схвалено
рішенням Харківської обласної ради
від 29 січня 2009 року № 1075-V (1075-5-рр)
(ХХХVІІІ сесія V скликання)