ЗВЕРНЕННЯ

Харківської обласної ради до Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, Ради національної безпеки і оборони України щодо зриву процесу підготовки до опалювального сезону та строків його початку в містах Харкові та Первомайському і деяких районах
Харківської області

 

Ми, депутати Харківської обласної ради, вкрай стурбовані цілеспрямованим зривом процесу підготовки до опалювального сезону в півторамільйонному Харкові та на значній території області.

19 червня 2008 року за вказівкою НАК "Нафтогаз України" припинено газопостачання ВАТ "Харківська ТЕЦ-5", яке є основним джерелом теплозабезпечення міста Харкова та деяких районів Харківської області.

У результаті зупинення теплоелектроцентралі прибутковому, бюджетоутворюючому підприємству завдано збитків більш ніж на 20 млн грн. Унаслідок тримісячного простою ТЕЦ-5 бюджетами усіх рівнів  недоотримано 3,8 млн грн., Пенсійним фондом - 1 млн 100 тис. грн., державними соціальними фондами – 180 тис. грн.

Вимоги НАК "Нафтогаз України" щодо переоформлення використаного ТЕЦ-5 протягом квітня-червня 2008 року природного газу на суму більш ніж 100 млн грн. необґрунтовані, оскільки закупки та розрахунки здійснювалися відповідно до укладеної угоди з ЗАТ "УКРГАЗ-ЕНЕРГО".

Згідно з наказом Міністерства палива та енергетики України № 424 проведено розслідування причин відключення Харківської ТЕЦ-5 від газопостачання. Відповідно до рішення робочої групи використання газу Харківською ТЕЦ-5, поставленого ЗАТ "УКРГАЗ-ЕНЕРГО" протягом вищезазначеного періоду, здійснювалось у межах "правового поля". Разом із цим робоча група рекомендувала НАК "Нафтогаз України" укласти договори і відновити газопостачання теплоелектроцентралі з 1 вересня 2008 року. Ці рекомендації керівництво НАК "Нафтогаз України" проігнорувало.

На засіданні колегії Мінпаливенерго України 16 вересня 2008 року розглянуто питання відновлення газопостачання Харківської ТЕЦ-5. Наказом Мінпаливенерго України від 23 вересня 2008 року № 478 рекомендовано НАК "Нафтогаз України" укласти договір та відновити газопостачання ТЕЦ-5 з 25 вересня 2008 року. Зазначений наказ виконаний не був.

До повторного розгляду даного питання Мінпаливенерго України повернулось 02 жовтня 2008 року та ухвалило рішення про виділення лімітів природного газу для ВАТ "Харківська ТЕЦ-5" з 06 жовтня 2008 року з метою забезпечення консервування обладнання підприємства та підготовки теплоелектроцентралі до роботи в осінньо-зимовий період 2008–2009 років. Проте, і це рішення керівництвом НАК "Нафтогаз України" залишено без уваги.

Документи, необхідні для списання заборгованості ТЕЦ-5 за природний газ, використаний у 2006–2007 роках для виробництва теплової енергії, на суму 10,8 млн грн., відповідно до протокольного доручення Мінпаливенерго України від 03 червня 2008 року та в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України № 440 від 25.04.2008 року (440-2008-п), повністю оформлені і направлені до ДК "Газ України". Одночасно наголошуємо, що до цього часу ДК "Газ України" невмотивовано не підписує договір про організацію взаєморозрахунків.

Маємо констатувати, що через дії НАК "Нафтогаз України" зупинено обладнання найсучаснішої теплоелектроцентралі, і, як наслідок - соціальна напруга в колективі підприємства, численні звільнення висококваліфікованих працівників за власним бажанням, зрив запланованих ремонтних робіт щодо підготовки обладнання до роботи в осінньо-зимовий період 2008-2009 років.

Неодноразові звернення Харківської обласної державної адміністрації, Харківської міської ради, керівництва ТЕЦ-5 та її профспілкової організації до керівництва НАК "Нафтогаз України", до Міністра палива та енергетики України Юрія Продана, до Ради національної безпеки і оборони України, до профільного комітету Верховної Ради України, до Першого віце-прем'єр-міністра України Олександра Турчинова, до Прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко, - не призвели до очікуваного результату - пуску станції. У кращому випадку висловлювалось співчуття і розуміння проблеми. Попри усі зусилля керівництва ВАТ "Харківська ТЕЦ-5", які до цього часу ігноруються, газопостачання і до теперішнього часу не відновлено.

Незважаючи на зниження середньодобової температури не опалюються житлові будинки, відсутня гаряча вода. Існує також реальна загроза пошкодження високоекономічного основного та допоміжного обладнання ТЕЦ-5, що у свою чергу призведе до неможливості запуску опалення взагалі.

Аналогічна проблема існує і на ЗАТ "Теплоелектроцентраль-3". Незважаючи на рішення Господарського суду Харківської області по справі 45/45-08 від 18.02.2008р. та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 05.05.2008р., ВАТ "Харківміськгаз" 12.06.2008 року о 16 год. 43 хв. припинило газопостачання зазначеної вище станції.

Однією з причин припинення газопостачання цього підприємства  є наявність заборгованості перед ДК "Газ України" у сумі 22,9 млн грн. за природний газ, спожитий на виробництво теплової енергії у 2007-2008 роках.

Причиною існування зазначеної заборгованості є:

-               борг КП "Харківські теплові мережі" перед ТЕЦ-3 у сумі 13,4 млн грн.;

-               збитки теплоелектроцентралі через невідповідність ціни природного газу та тарифів на відпуск теплової енергії у сумі 18,6 млн грн.

Керівництво ЗАТ "ТЕЦ-3" постійно вживає заходи для відновлення газопостачання.

Для вирішення питання виділення лімітів природного газу, керівництво ЗАТ "ТЕЦ-3" неодноразово зустрічалось з керівництвом ДК "Газ України", було надано графік погашення існуючої заборгованості та договір на здійснення взаєморозрахунків, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2008р. № 440. (440-2008-п)

Однак, ДК "Газ України" відмовляється підписувати зазначений договір через велику заборгованість КП "Харківські теплові мережі" та вимагає її погашення. У свою чергу ЗАТ "ТЕЦ-3" не має інших джерел фінансування, окрім коштів,які надійшли від КП "Харківські теплові мережі".

Складна ситуація виникла з початком опалювального сезону в місті Первомайський Харківської області.

У 2007-2008 році послуги з теплопостачання споживачам м. Первомайський надавало ДП "Енергохімпром".

В цілому, протягом опалювального сезону 2007–2008 років ДП "Енергохімпром" надало послуг, згідно з діючим тарифом, на суму 12,5 млн грн. Споживачами за цей період сплачено 11,7 млн грн., що відповідно становить 93,8 %, у тому числі в 2008 році нараховано 9,8 млн грн., сплачено -10,1 млн грн., що відповідно становить 102,6%.

Протягом 2007 року за ініціативою газопостачальної організації, власником теплової енергії, що виробляло ДП "Енергохімпром", була ДК "Газ України", тому всі кошти, що надходили від споживачів за тепло, спрямовувались на її рахунки .

У 2008 році між ДП "Енергохімпром" і ДК "Газ України" була укладена угода на поставку природного газу.

При цьому протягом опалювального сезону ДП "Енергохімпром" на опалення міста витратило природного газу на 13 млн грн, а сплатило 6,1 млн грн.

Через невідповідність діючих тарифів ДП "Енергохімпром" протягом опалювального сезону 2007-2008 років понесло збитки у сумі 3,7 млн грн.

Слід зазначити, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2008р. № 440 (440-2008-п), для ДП "Енергохімпром" обласною комісією вже затверджена різниця в тарифах за 2007 рік у розмірі 2,04 млн грн. Відповідні документи знаходяться на розгляді в ДК "Газ України". Різницю в тарифах на суму 1,7 млн грн., згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 906, буде затверджено після надання підприємством необхідних документів. Споживачі міста Первомайський Харківської області з ДП "Енергохімпром" розрахувалися у повному обсязі.

Незважаючи на це, ДК "Газ України" продовжує безпідставно наполягати на передачі заборгованості у розмірі 6,9 млн грн. від ДП "Енергохімпром" Комунальному підприємству "Первомайські тепломережі", яке не має заборгованості перед ДК "Газ України" і якому, в свою чергу, ДП "Енергохімпром" заборгував за транспортування і розподіл теплової енергії кошти у сумі 2,5 млн грн.

З метою зняття соціальної напруги шляхом відновлення повноцінного функціонування теплоцентралей, з огляду на те, що вичерпано усі можливості вирішення зазначених проблем на регіональному рівні, враховуючи стійке небажання розв'язати конфліктну ситуацію з боку НАК "Нафтогаз України" просимо Вас вжити всіх можливих заходів у межах владних повноважень для попередження майбутньої техногенної катастрофи та зобов'язати НАК "Нафтогаз України" відновити газопостачання ВАТ "Харківська ТЕЦ-5",  ЗАТ "Теплоелектроцентраль-3" та виділити ліміти на газ Комунальному підприємству "Первомайські тепломережі".

У разі зволікання у вирішенні даних проблем існує реальна загроза для населення міст та області залишитися без тепла, гарячої води та освітлення, що в свою чергу призведе до небажаних наслідків.

 

 

 

Схвалено

рішенням обласної ради

від 22 жовтня 2008 року № 931-V (931-5-рр)

(ХХХІV сесія V скликання)