ЗВЕРНЕННЯ

Харківської обласної ради до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Генерального прокурора України, Ради Європи, обласних рад та Верховної Ради Автономної Республіки Крим про неправомірні дії державних установ стосовно  російської мови

 

 

Депутати Харківської обласної ради висловлюють занепокоєння неправомірними діями Міністерства освіти і науки України, Національної ради України з питань радіо та телебачення стосовно функціонування російської мови на території України.

Викликає обурення те, що зазначені міністерства та рада ставляться до російської мови як до мови національної меншини, що  протирічить ч.3 ст. 10 Конституції України (254к/96-ВР), якою гарантовано вільний розвиток, використання та захист російської та мов національних меншин, а також ст.ст. 22, 24 Конституції України (254к/96-ВР), норм Європейської Хартії регіональних мов або мов меншин (994_014), Конвенції ООН про права дитини. (995_021)

Прикладом агресивної політики Міністерства освіти і науки України (міністр І.Вакарчук) відносно російськомовного населення, а саме щодо функціонування російської мови, є накази від 26.05.08 р. №461 «Про затвердження галузевої Програми поліпшення вивчення української мови у загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням мовами національних меншин на 2008-2011 роки» та від 03.06.08 р. № 469 «Про затвердження Інструкції з ведення класного журналу учнів 5-11(12)-х класів загальноосвітніх навчальних закладів», якими зроблено спробу насильницького переведення на викладання українською мовою тих загальноосвітніх навчальних закладів України, в яких навчання за статутами та бажанням батьків здійснюється російською мовою. Цими наказами починаючи з 2008 року передбачено викладання українською мовою усіх предметів у 2-11-х класах російськомовних загальноосвітніх навчальних закладів шляхом виділення додаткового навчального часу за рахунок варіативної частини навчальних планів, що по суті обмежує права учнів на вибір предметів за їх інтересами та уподобаннями.

Неправомірними є дії Міністерства освіти і науки України стосовно запровадження складання тільки українською мовою зовнішнього незалежного оцінювання випускників загальноосвітніх навчальних закладів.

Міністерство освіти і науки України, на наш погляд, недбало ставиться до організації навчально-виховного процесу в загальноосвітніх навчальних закладах з російською мовою навчання, зокрема щодо забезпечення підручниками: в цьому навчальному році для україномовних шкіл міністерством замовлено 65 назв підручників з 24-х предметів, а для російськомовних - тільки 26 назв з 12-ти предметів, для підготовки яких навіть не було оголошено та проведено конкурсу, у порівнянні з україномовними. Крім того, виготовлення підручників для восьмих класів російськомовних шкіл фінансується Міністерством освіти і науки України за залишковим принципом, внаслідок чого на сьогодні повністю отримано підручники тільки з чотирьох предметів.

Міністерство освіти і науки України, демонструючи не державні, а хуторянські підходи, також зобов'язало вищі навчальні заклади перекладати на українську мову підручники, зокрема вузьких фахових напрямів, не турбуючись про конкурентоспроможність молодих спеціалістів на ринку праці, в тому числі на світовому, рівень підготовки яких від цього різко падає.

Примусове запровадження української мови в навчальний процес середніх та вищих навчальних закладів, а також дитячих дошкільних закладів, всупереч побажанням батьків, не тільки створює перепони для російськомовної частини населення щодо вивчення рідної мови та культури, а й грубо порушує їхні права, фактично забороняючи навчати й виховувати дітей рідною мовою, передавати національні традиції та культуру. Тим самим порушується норма ч.4 ст.53 Конституції України (254к/96-ВР), якою гарантується право на навчання рідною мовою.

У населення Харківського регіону рішучий протест викликало рішення Національної ради України з питань радіо та телебачення (голова В.Шевченко) від 1 жовтня 2008 року, яким було зобов'язано операторів кабельного телебачення припинити ретрансляцію «неадаптованих» телеканалів, до яких віднесено російський перший канал, канал «Росія», Рен-ТВ та інші російськомовні телеканали.

Звертаємо Вашу увагу на те, що в російській культурі, зокрема всесвітньо визнаних шедеврах літератури, кіно, театру, висвітлено високі зразки моральності, гуманізму, громадянськості, духовності. На творах геніальних російських митців виховувалося не одне покоління людей. Сьогодні штучно створюється ситуація щодо унеможливлення вивчати молоддю російську мову, тобто, замість вивчення геніальних російських творів  світового значення мовою оригіналу пропонується не завжди якісний  переклад українською. А фільми, що демонструються в кінотеатрах та на телебаченні в перекладі на українську мову, взагалі жалюгідне видовище і по суті є еклектичною пародією не тільки на російську, а й на українську мову.

Упевнені, що такі дії не сприятимуть підвищенню рівня освіти нашої молоді та запровадженню в суспільстві атмосфери толерантності, а спроби знищити російську мову, примусити говорити та навіть думати тільки українською, попри небажання більшості громадян України, можна розглядати як етнічний геноцид, який призведе в подальшому до утвердження в суспільстві насильницької, націоналістичної та неофашистської ідеології.

Харківська обласна рада, яка завжди послідовно та рішуче відстоює і захищає російську мову як рідну мову більшості населення Харківського регіону, засуджує націоналістичні, неправові дії Міністерства освіти і науки України, Національної ради України з питань радіо та телебачення щодо російськомовного населення, а також усіх громадян України, які хотіли би отримувати інформацію на мові оригіналу.

Вимагаємо:

-     забезпечити безумовне дотримання Конституції України у частині права російськомовного населення на вивчення, спілкування та вільне функціонування російської мови;

-     звільнити із займаних посад міністра освіти і науки України І.Вакарчука і голову Національної ради України з питань радіо та телебачення В.Шевченка;

-     ліквідувати Національну раду України з питань радіо та телебачення як орган державної цензури;

-     відмінити накази Міністерства освіти і науки України від 26.05.08 р. № 461 «Про затвердження галузевої Програми поліпшення вивчення української мови   у   загальноосвітніх   навчальних   закладах   з    навчанням   мовами національних меншин на 2008-2011 роки» та від 03.06.08 р. № 469 «Про затвердження Інструкції з ведення класного журналу учнів 5-11(12)-х класів загальноосвітніх навчальних закладів»;

-     забезпечити оновлення керівного і кадрового складу Міністерства освіти і науки України;

-     припинити системні порушення Конституційних прав громадян України, а також порушення чинного законодавства як українського, так і міжнародного, у частині обміну інформацією між Україною та Російською Федерацією.

 

Схвалено

рішенням обласної ради

від 23 жовтня 2008 року № 953-V (953-5-рр)

(ХХХІV сесія обласної V скликання)