Звіт

про хід виконання програми розвитку донорства крові та її компонентів у  Харківській області на 2002-2007 роки

 

На виконання рішення обласної ради від 24 вересня 2002 року   (ІV сесія XXIV скликання) "Про затвердження програми розвитку донорства  крові та її компонентів в Харківській області на 2002 – 2007 роки" проведено роботу з основних напрямків розвитку служби крові.

Відповідно до Закону України щодо надання соціальних пільг донорам розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 29 вересня 2004 року № 398 підвищено вартість наборів продуктів для харчування донорів. Видатки на ці цілі включені до обласного бюджету на 2005 рік і у розрахунку на 1 донора  становлять 11,7 грн. проти 6,1 грн. у минулі роки.

Розроблено та подано до Міністерства охорони здоров’я України пропозиції щодо удосконалення порядку нагородження донорів на присвоєння звання "Почесний донор України". У звітному році це звання отримали 178 донорів і їх загальна кількість становить 740.

Активізована робота щодо висвітлення проблеми донорського руху у засобах масової інформації, що знайшло своє відображення у виступах фахівців служби крові на обласному телебаченні та радіо, висвітленні цієї проблеми у періодичних виданнях обласного та районного рівня, розробці та видачі санітарно-просвітніх матеріалів з цього питання.

Проводилась робота з керівниками підприємств, установ, відомчих закладів, вищих навчальних закладів, обласного комітету Червоного Хреста щодо залучення громадян до донорства. Для розвитку безоплатного донорства щотижня проводились виїзні Дні донора у райони області та м. Харкова. За 2004 рік  бригадами фахівців здійснено 135 виїздів, що дозволило залучити 12,6 тис. донорів та заготовити  5,5 тис. л. крові.

На базі обласного центру служби крові створено обласний реєстр донорів та осіб, яким заборонено виконувати донорські функції. База даних постійно оновлюється і станом на 1 березня 2005 року містить інформацію на 248,1 тис. осіб. У 2004 році за рахунок коштів державного бюджету область отримала програмно-обчислювальний комплекс та базовий комплект програмного  забезпечення для формування національного реєстру донорів на загальну суму  12,0 тис. грн. Проводиться робота щодо формування єдиної  інформаційно-аналітичної системи Харківської області з включенням її до національного реєстру.

Згідно з чинним законодавством усі кадрові донори та медичний  персонал, задіяний у заготівлі крові імунізовано проти вірусного гепатиту В.

Для забезпечення інфекційної безпеки донорської крові проводилась робота по каратинізації донорської плазми. З цією метою у минулому році за  кошти державного бюджету область отримала 7 низькотемпературних  холодильники на загальну суму 108,2 тис. грн., апарат для плазмоферезу на 102,0 тис. грн..

Відповідно до наявних нормативних актів забезпечено виконання повного комплексу лабораторних досліджень щодо реалізації безпечного донорства, як       результат - 100 % рівень безпеки донорської крові та вироблених з неї препаратів.

З метою обстеження донорської крові та її компонентів на ВІЛ –  інфекцію/СНІД, вірусні гепатити В і С, сифіліс протягом 2004 року за централізованими програмами Міністерства охорони здоров’я України область отримала тест - систем на загальну суму 555,1 тис. грн. та сучасний лабораторний комплекс для імуноферментного аналізу на загальну суму 88,9 тис. грн.. Це дозволило 100 % обстежити заготовлену донорську кров. У межах централізованих поставок тест – системами були забезпечені обласний центр служби крові,  клініко-біохімічні лабораторії Лозівської та Первомайської центральних районних лікарень.

Для забезпечення інфекційної безпеки донорської крові та удосконалення технологічного процесу проводилась робота по заготівлі крові у пластикатну тару. Це стало можливим завдяки отриманню за рахунок коштів державного бюджету 15,7 тис. пластикатних контейнерів на загальну суму 187,8 тис. грн., що дозволило законсервувати у цю тару 33,3 % донорської крові. Цими контейнерами   забезпечуються відділення переливання крові Первомайського, Балаклійського, Краснокутського, Харківського та інших районів області.

Відповідно до сучасних вимог оптимізовано процеси заготівлі, транспортування та переробки донорської крові, що призвело до значного  зменшення технологічних втрат. За рахунок коштів обласного бюджету було придбано обладнання для водопідготовки та ультрафільтрації плазми для виробництва високоякісних препаратів крові на 500 тис. грн..

На базі обласного центру служби крові забезпечено контроль за виробництвом компонентів та препаратів крові.

Відповідно до чинного законодавства здійснюються компенсаційні виплати кадровим донорам.

З метою повного забезпечення населення області компонентами і препаратами крові розроблено і затверджено обсяги заготівлі крові по районах області та м. Харкову у розрахунку 15 мл на 1 жителя.

За пропозицією управління охорони здоров’я з боку обласної державної адміністрації до рейтингової оцінки діяльності районних державних адміністрацій включено показник заготівлі крові від донорів на безоплатній основі, що дозволило залучити до цього процесу адміністративні важелі місцевої влади. З метою координації виконання основних заходів програми створена Координаційна рада управління охорони здоров’я обласної державної адміністрації по організації  донорства. Налагоджено щотижневий моніторинг заготівлі крові та її використання у розрізі районів області і м. Харкова з розглядом на селекторних нарадах управління охорони здоров’я обласної державної  адміністрації.

Завдяки проведеній роботі за останні 2 роки вдалося на 25,8 % збільшити кількість донорів, на 26,3 % - обсяги заготівлі крові (2002 р. – 19126,4 л., 2004 р. – 24164,3 л.), що дозволило зняти напружений стан із забезпеченням  лікувально-профілактичних закладів компонентами та препаратами крові, який мав місце у попередні роки.

На випадок надзвичайних ситуацій створено та утримується незнижуючий запас компонентів та препаратів крові.

 

Начальник управління

охорони здоров'я облдержадміністрації                                               Ю.Г.Федченко