Звернення

Харківської обласної ради до Кабінету Міністрів України

стосовно кризової ситуації, що виникла в цукровій галузі області

 

Харківською  обласною радою 13 листопада 2008 року було прийнято рішення № 964-V «Про соціально-економічний стан Харківської області, що склався внаслідок економічної кризи, та мобілізацію зусиль усіх гілок влади для подолання її негативних наслідків і захисту населення» (р964-5), яким запропоновано реалізувати низку заходів для виходу з кризи економіки країни,  в тому числі в агропромисловому комплексі. Крім того, обласна рада вкрай стурбована ситуацією, що склалася у цукровій галузі регіону та країни в цілому, наслідком якої може стати ліквідація значної частини цукрових заводів.

Головна причина – втрата економічної зацікавленості сільськогосподарських підприємств у вирощуванні цукрових буряків й реалізація цукру за цінами, значно нижчими за собівартість, цукрова галузь стає збитковою.

Цукрові заводи збудовано переважно у сільській місцевості, тож, вони є життєзабезпечуючими підприємствами. Слід зауважити, що один цукровий завод дає робочі місця в сільському господарстві у середньому 5 тисячам осіб. А в окремих регіонах, де велика кількість фермерських господарств, цей показник значно вищий.

Цукровий буряк – ефективна сільськогосподарська культура, яка, окрім основного продукту, дає цінну сировину (мелясу) для спиртової галузі й інших переробних підприємств та цінні корми для тваринництва, а також сприяє підвищенню культури землеробства.

У поточному році в області посіяно цукрового буряку на площі 27,9 тис. гектарів, це найменша площа посіву цукрових буряків за всю історію існування цукрової галузі області в післявоєнний період.

Скорочення площ посіву призведе до того, що з дев’яти існуючих і працюючих на цей час цукрових заводів, як мінімум, три заводи через незабезпеченість цукросировиною можуть закритися. Закриття заводів призведе до зменшення надходжень до бюджетів усіх рівнів, скорочення коштів на соціальні програми, до зростання соціальної напруги в регіоні, втрати робочих місць цінними висококваліфікованими фахівцями.

Основною причиною кризового стану цукрової галузі є те, що існуюча ціна як на цукор, так і на цукровий буряк не покриває витрати, яких несуть сільгосптоваровиробники при вирощуванні цукросировини, а цукрові заводи – при виробництві цукру, тож, відповідно, усі несуть збитки. На сьогодні вкрай необхідне термінове втручання держави, щоб зберегти галузь і вивести її з кризового стану.

З метою стабілізації ситуації в цукровій галузі та створення умов для економічної зацікавленості товаровиробників у вирощуванні цукросировини просимо на рівні Кабінету Міністрів України вирішити, в першу чергу, наступні питання:

1.         Терміново прийняти Програму розвитку цукрової галузі та реструктуризації її боргів в умовах глибокої економічної та фінансової кризи.

2.         Утримувати ціну на цукор на рівні, який забезпечить прибутковість виробництва. Здійснити закупівлю Аграрним фондом цукру до державного продовольчого резерву в обсягах, передбачених діючим законодавством України.

3.         Забезпечити дієву підтримку підприємств цукрової галузі, а саме: запровадити мораторій на 2-3 роки на ввезення в Україну цукру-сирцю з тростини по тарифній квоті (260 тис. тонн).

4.         Забезпечити транспортування цукрового буряку залізницею за пільговими тарифами.

5.         Впровадити механізм фінансової підтримки бурякосіючих господарств і цукрових заводів через здешевлення коротко- і довгострокових кредитів.

6.         Віднести цукрові заводи до категорії підприємств спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість відповідно до статті 81 «Спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства» Закону України «Про податок на додану вартість».

7.         Унеможливити претензії НАК «Нафтогаз України» щодо банківських гарантій сплати за газ за підвищеними тарифами, якщо при його купівлі застосовувалась стовідсоткова передплата.

8.         З метою захисту внутрішнього ринку і вітчизняного товаровиробника, на виконання антикризових заходів переглянути ставки ввізного мита на цукор та цукристі продукти щодо їх збільшення. Заборонити ввезення в Україну штучних цукрозамінників (цей продукт сьогодні утилізується в Європі).

9.         Запровадити облік операцій стосовно реалізації цукру згідно з чинним законодавством.

10.     Пролонгувати терміни повернення кредитів, отриманих цукровими заводами та цукровими компаніями, до 1 вересня 2009 року.

11.     Сприяти виділенню кредитних ресурсів підприємствам галузі під заставу виробленого цукру.

12.     Вжити дієвих заходів щодо просування вітчизняного цукру на  зовнішні ринки та запровадження механізму стимулювання експорту.

13.     Запровадити державну підтримку стосовно розроблення на технічній базі цукрових заводів виробничих технологій та проведення експериментальних досліджень біологічних видів палива із цукристих продуктів.

14.     Забезпечити державну підтримку виробників цукрових буряків на рівні 1500 грн. за 1 гектар посіву.

15.     Встановити мінімальну ціну на цукровий буряк на 2009 рік на рівні 230 грн. за 1 тонну, з урахуванням ПДВ, а на цукор – на рівні 3900 грн. за 1 тонну, з урахуванням ПДВ.

 

 

Схвалено

рішенням Харківської обласної ради

від 03 грудня 2008 року № 982-V (982-5-рр)

(ХХХVІ сесія V скликання)