ЗВЕРНЕННЯ
Харківської обласної ради до Верховної Ради України
та Кабінету Міністрів України щодо збереження мережі санаторних шкіл
Ми, депутати Харківської обласної ради, поділяючи велику стурбованість громадськості, зокрема батьків, діти яких потребують інтернатного або санаторного профільного навчання, вважаємо за необхідне звернути увагу Верховної Ради України та Кабінету Міністрів на ситуацію, що склалася у сфері функціонування санаторних шкіл.
У Харківській області на сьогодні є 6 санаторних шкіл (всі з підрозділом інтернат, з дошкільними групами – 3), з них: 1 для дітей з психоневрологічними захворюваннями; 1 для дітей, хворих на сколіоз; 1 для дітей із захворюваннями серцево-судинної системи; 1 для дітей з хронічними неспецифічними захворюваннями органів травлення; 1 для дітей хворих на цукровий діабет; 1 для дітей з хронічними неспецифічними захворюваннями органів дихання.
У 2020/2021 навчальному році у 71 класі навчалося 1272 учня (з них - 60 дітей з інвалідністю), у 7 дошкільних групах – 106 дітей, всього – 1378 дітей. Відповідно до статистичних даних, наповнюваність такого типу закладів загальної середньої освіти в нашій області майже не змінюється, тобто потреба в них залишається.
На даний час до Закону України «Про повну загальну середню освіту» внесено зміни згідно із Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо розширення можливостей для трансформації освітньої мережі та захисту прав учасників освітнього процесу» (№ 1385-ІХ від 13.04.2021, набрав чинності 01.05.2021) (далі-Закон).
У частині другій статті 32 визначено: «Реорганізація і ліквідація спеціальних закладів загальної середньої освіти допускаються лише після погодження проєкту відповідного рішення засновника центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки».
Також внесено зміни до підпункту 8 пункту 3 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, який викладено в такій редакції: «8) до 1 липня 2022 року засновники санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів) зобов’язані після погодження проєкту відповідного рішення засновника центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки змінити тип таких закладів освіти на один з типів закладів загальної середньої освіти, що передбачені цим Законом, або припинити такі заклади освіти шляхом їх реорганізації чи ліквідації. Майно реорганізованих чи ліквідованих санаторних шкіл (шкіл-інтернатів) використовується виключно для забезпечення здобуття дітьми та/або молоддю освіти, надання їм послуг у сфері соціального захисту, культури, спорту та/або охорони здоров’я, у тому числі на засадах державно-приватного партнерства з дотриманням положень статті 61 цього Закону та статей 80 і 81 Закону України “Про освіту”».
Але зміни, внесені до Закону України «Про повну загальну середню освіту», не вирішують в цілому питання збереження такого типу закладу освіти, як санаторна школа. До депутатів надходять численні звернення від батьків щодо збереження мережі санаторних шкіл в області. Це питання є актуальним не тільки для нашого регіону, а й для всієї країни. Всього санаторних шкіл у країні на даний час залишилося 50 (на початку 2020/2021 навчального року функціонувало 65). У них навчається більше 12 тис. дітей. Зміни, внесені стосовно санаторних шкіл, тільки відтермінували проведення їхньої реорганізації, а не вирішили питання збереження такого типу закладів загальної середньої освіти, як санаторна школа.
Разом із тим, необхідно зазначити, що при формуванні мережі закладів загальної середньої освіти, що забезпечують здобуття профільної середньої освіти, виникають проблеми через неузгодженість нормативно-правової бази, що регулює питання створення такого типу закладів (відсутні типові Положення про ліцей, Положення про освітній округ та опорний заклад тощо).
Ми, депутати Харківської обласної ради, висловлюємо категоричну незгоду щодо закриття санаторних шкіл, які наразі задовольняють потреби великої кількості дітей, і закликаємо Верховну Раду України та Кабінет Міністрів України внести відповідні зміни до чинного законодавства з метою недопущення їхньої реорганізації чи ліквідації.
СХВАЛЕНО
рішення обласної ради
від __________ № ____-VIІІ
(______ сесія VІIІ скликання)