Затверджено

рішенням обласної ради

від 17 квітня 2008 року № 682-V (682-5-рр)

 (XXVI сесія V скликання)

 

 

 

 

 

 

 

 

П   Р   О   Г   Р   А   М   А

підтримки  діяльності

та розвитку культур національних меншин області

                                                                                                                                                    на 2008-2010 роки

 

 

1. Загальні  положення

 

Програма  підтримки  діяльності  та розвитку культур національних  меншин  області  на  2008-2010 роки (далі – Програма) розроблена відповідно до правової основи формування державної етнонаціональної політики України – Декларації про державний суверенітет України (55-12), Конституції України (254к/96-ВР), Декларації прав національностей України (1771-12), відповідно до Закону України “Про національні меншини в Україні” (2494-12), Основ законодавства України про культуру (2117-12), ст. 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” (280/97-ВР), з урахуванням  Рамкової конвенції про захист національних меншин, Європейської хартії регіональних мов або мов меншин. (994_014)

            Програма базується на необхідності координації дій органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, спрямованих на додержання загальновизнаних норм і стандартів у галузі захисту прав національних меншин.

Багатовекторна діяльність, залучення фінансового, організаційно-технічного, консультативно-методичного потенціалу органів виконавчої влади та місцевого самоврядування області дозволить надати роботі з етнічними спільнотами області системного характеру.

            У Програмі передбачено здійснення заходів, які мають забезпечити створення належних умов для реалізації культурних, освітніх, інформаційних потреб національних меншин,  що є основою рівноправних міжнаціональних відносин, підтримання атмосфери толерантності, довіри й поваги між представниками різних етносів, які проживають на території області.

 

2. Стан проблем національних меншин Харківщини

 

Згідно зі ст.3 Закону України „Про національні меншини в Україні” (2494-12) до національних меншин належать громадяни України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття  національного  самоусвідомлення та спільності між собою.

Особливістю національного складу населення області є його багатонаціональність. На території області мешкають представники 111 національностей та народностей, які складають майже третину населення області (29,7%). Діють 63 громадських об’єднання національних меншин.

З кожним роком збільшується кількість громадських національних організацій, які співпрацюють з органами державної влади та місцевого самоврядування, постійно зростає їх членство, рівень та масштабність культурологічних заходів. Більшість товариств характеризується наявністю потенціалу для відродження історії, мови, збереження самобутньої культури, а також досить високим ступенем взаєморозуміння.

            Але в той же час відмічено прояви національної нетерпимості,  у  тому  числі:

-  псування однієї з 2-х меморіальних дощок, встановлених на місці будинку колишньої синагоги у пам’ять знищених нацистами у цьому приміщенні 400 євреїв;

-    факельна хода націоналістично спрямованої молоді проти студентів-чорношкірих у студентському містечку;

-  підготовка пікету ромською спільнотою м. Харкова через невдоволення випадками упередженого ставлення до ромів;

-  спроба підпалу фотовиставки, встановленої до відзначення Дня незалежності Ізраїлю у травні ц.р. перед приміщенням Харківського академічного театру опери і балету ім. М.В. Лисенка.

За таких умов збільшення потоків біженців через східні ворота України – Харків, що спостерігається останнім часом, також сприяє виникненню соціальних та міжетнічних конфліктів.

Слід відзначити, що в основному діяльність громадських організацій національних меншин здійснюється за рахунок членських внесків та спонсорської допомоги. Мають місце труднощі, пов’язані з недостатнім фінансуванням заходів.

Великих зусиль потребує забезпечення повноцінного функціонування недільних шкіл, створення теле-, радіопрограм, підтримка аматорських художніх колективів. З 2003 року через відсутність коштів припинено випуск щомісячної програми про життя національних меншин „Чуття єдиної родини” на обласному телебаченні.

Залишається актуальною проблема створення Центру культур етнічних спільнот області - Будинку дружби  та забезпечення національно-культурних обєднань приміщеннями на пільгових засадах. Забезпечено приміщеннями для проведення заходів тільки 13, з яких  6 - мають власні приміщення, 7 – орендують, що є одним з найнижчих показників в Україні.

         Далеко не в повній мірі забезпечуються етнічні меншини друкованими виданнями, підручниками, довідковою та художньою літературою, у тому числі, мовами національних меншин.

Відповідно до розпорядження   голови   облдержадміністрації   від  26   жовтня  2000   року  №  965    створено консультативно-дорадчий орган при голові обласної державної адміністрації - Раду представників громадських організацій національних меншин області. Обласною державною адміністрацією спільно з Радою постійно проводяться заходи, які сприяють запобіганню проявам розпалювання міжнаціональної та расової ворожнечі. Зокрема, протягом 2007 року етнічні спільноти Харківщини залучалися до участі у спільних проектах: загальнообласних -  фестиваль „Печенізьке поле”, „Слобожанський ярмарок”, та всеукраїнських –  „Слобожанська підкова”, „Форум корейської молоді”,  „Всі ми діти твої, Україно”, „Великий Сорочинський ярмарок”.

У 2006 році  в рамках виконання Програми підтримки діяльності національних меншин області на 2006 рік, затвердженої рішенням Харківської обласної ради V скликання від 30 листопада 2006 року, управлінням з питань внутрішньої політики облдержадміністрації спільно з громадськими організаціями національних меншин здійснювалися заходи, які сприяли консолідації поліетнічного суспільства, розвитку міжнаціональної взаємодії. Більшість з них мали позитивний резонанс серед громадськості, особливо:

            - виставка традиційного і сучасного образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва національних меншин Харківщини „Джерела толерантності”, в якій взяли участь 18 національно-культурних товариств області;

            -  проведення „уроків дружби” та концертів недільними школами громадських організацій національних меншин у загальноосвітніх середніх школах  області.

Є потреба у подальшому проведенні таких уроків та інших заходів, які сприяють вихованню у молоді толерантного відношення до представників різних національностей.

            Виконання Програми дозволить більш успішно реалізовувати положення чинного законодавства щодо забезпечення прав національних меншин, вирішити наявні проблеми, сприятиме кардинальному поліпшенню етнополітичної ситуації в регіоні.

 

           3. Мета Програми

 

Мета Програми - створення умов щодо задоволення освітніх і національно-культурних потреб етнічних спільнот області, зміцнення атмосфери толерантності та міжнаціонального миру в регіоні.

 

                                     4. Основні цілі, завдання Програми

 

Важливішими цілями та завданнями Програми є:

-   забезпечення системного підходу у вирішенні питань культурно-освітнього розвитку національних меншин області;

  - створення умов для відродження, розвитку та збереження етнокультурної самобутності національних меншин області;

  - спрямування  культурно-просвітницької діяльності на забезпечення гармонійного розвитку української культури та культур національних меншин області;

          - створення умов для розвитку аматорських та професійних творчих колективів національних меншин, які зберігають та розвивають національну культуру, етнічну самобутність;

            -    поліпшення          умов   для      збереження    на         території       області     пам’яток

національної культури, об’єктів культурної спадщини національних меншин;

  -  підтримка ініціатив національно-культурних товариств щодо увічнення пам’яті представників різних національностей, які здійснили внесок у культурний та соціально-економічний розвиток Харківщини;

            -    створення  умов  для задоволення  права  національних меншин на вивчення рідної мови в державних навчальних закладах або через національно-культурні товариства;

  - ознайомлення учнів загальноосвітніх закладів області з культурою, традиціями національних меншин, що проживають на Харківщині, та формування  дружніх взаємовідносин між дітьми різних національностей;

  - розвиток і підтримка діяльності недільних шкіл громадських організацій національних меншин та загальноосвітніх навчальних закладів з поглибленим вивченням мов національних меншин;

  -  формування засобами масової інформації атмосфери толерантності, довіри і взаємоповаги між представниками різних етносів;

  - розширення і оптимізація інформаційної сфери щодо висвітлення діяльності національних меншин у засобах масової інформації;

  -  забезпечення     дотримання    загальновизнаних    норм    людської    етики,

гуманізму, демократичності, поваги до етнічних спільнот у сфері висвітлення міжнаціональних відносин;

          - підтримка випуску громадськими організаціями національних меншин друкованих видань, у тому числі мовами національних меншин.

 

5.      Очікувані результати

           

Очікуваними результатами від реалізації Програми буде:

            1. Підвищення координуючої ролі органів виконавчої влади та місцевого самоврядування  у практичній реалізації прав національних меншин на території області.

          2.  Досягнення позитивних зрушень у розвитку міжнаціональної взаємодії між представниками різних національностей шляхом участі у спільно проведених заходах.

  3.  Налагодження     співпраці     недільних     шкіл     національно-культурних

товариств із загальноосвітніми школами області щодо виховання в учнів толерантного відношення до представників різних національностей – жителів регіону.

  4. Підвищення рівня  проведення  днів національних культур, оглядів, концертів, виставок творів майстрів образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, літературних вечорів, народних свят, вистав аматорських та професійних колективів національних меншин.

            5. Підвищення виконавського рівня аматорських творчих колективів громадських організацій національних меншин (учасників обласних та всеукраїнських етнокультурних заходів), які зберігають та розвивають культуру, традиції та обряди національних меншин України.

 6.   Надання підтримки друкованим засобам масової інформації громадських організацій національних меншин, які сприяють розвитку міжнаціонального взаєморозуміння.

                         

    6. Джерела та обсяги фінансування Програми

           

Фінансування заходів Програми протягом 2008-2010 року передбачається здійснювати за рахунок коштів:

            -  обласного   бюджету    в    межах    асигнувань,   виділених   на    фінансування Програми;

-         коштів    національно-культурних  товариств,   благодійних    пожертвувань

юридичних  і  фізичних осіб та інших джерел,   не  заборонених законодавством.

            Загальний обсяг фінансування Програми – 779,0 тис. грн. У тому числі бюджетних коштів – 300,0 тис. грн.

             Головний розпорядник коштів, що планується виділити для виконання заходів цієї Програми, – управління з питань внутрішньої політики облдержадміністрації.

 

                       

                            7. Координація дій щодо виконання Програми та контроль

 

Загальну координацію дій щодо виконання Програми здійснює обласна державна адміністрація; управління з питань внутрішньої політики обласної державної адміністрації.

Контроль за виконанням цієї Програми здійснює обласна рада.