ЗАТВЕРДЖЕНО

рішенням обласної ради

від 28  лютого 2008 року № 592-V (592-5-рр)

(IV сесія V скликання) 

 

 

                          

ОБЛАСНА ПРОГРАМА

«ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СУДОВО-ПРАВОВОЇ РЕФОРМИ

ТА ДІЯЛЬНОСТІ СУДДІВ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ»

НА 2008-2010 РОКИ

 

 

І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

 

Створення дієвої системи правосуддя, яка гарантуватиме захист прав та свобод людини, утвердження принципів верховенства права, підвищення рівня правосвідомості в українському суспільстві, є одним з пріоритетів держави.

Незважаючи на позитивні здобутки на цьому шляху: утворення Указом Президента України від 16.11.2004 року № 1417/2004 (1417/2004)  мережі адміністративних судів, в тому числі і Харківського окружного адміністративного суду; забезпечення відкритості діяльності судів загальної юрисдикції, прогнозованості судових рішень тощо, – у судової влади залишаються невирішеними низка питань.

Сьогодні, окрім внутрішніх, процесуальних суперечностей, проблеми правосуддя також обумовлені причинами, усунення яких знаходиться поза межами компетенції судової влади і потребує вжиття відповідних правових, організаційних, матеріально-технічних, фінансових заходів іншими суб’єктами державної влади.

Нерозв’язаною для судової системи залишається проблема неповного фінансування видатків, запланованих на утримання судів та організації належного забезпечення діяльності суддів.

Урядом України не в повному обсязі виконуються вимоги статті 130 Конституції України про те, що держава повинна забезпечити фінансування та належні умови функціонування і діяльності судів. Недофінансування видатків на утримання судових органів, станом на 1 січня 2007 року, становило 87,4 мільйона гривень.

Переважна більшість судів м. Харкова та Харківської області розміщується у приміщеннях, у яких неможливо створити належні умови для здійснення правосуддя. У судах немає достатньої кількості залів судових засідань, нарадчих кімнат, приміщень для конвою та підсудних, кімнат для судових розпорядників тощо, що унеможливлює розгляд справ належним чином, виконання вимог Конституції України (254к/96-ВР) і процесуального законодавства про фіксування судового процесу технічними засобами.

З об’єктивних причин у багатьох випадках розгляд справ відкладається, що призводить до затягнення строку розгляду та порушення прав і законних інтересів громадян. Суд, покликаний здійснювати правосуддя, сам змушений порушувати закон.

Обласною державною адміністрацією, органами місцевого самоврядування в Харківській області здійснюються заходи щодо створення в області належних умов для функціонування судів та діяльності суддів.

Але, на жаль, до теперішнього часу в повному обсязі не вирішено всі існуючі проблеми із забезпечення судів належними приміщеннями та щодо їх капітального ремонту.

Апеляційний суд Харківської області розташований у приміщенні, яке є пам’ятником архітектури, однак під впливом часу воно руйнується, знаходиться у критичному стані та потребує капітального ремонту. Його капітальна реконструкція можлива за рахунок спецкоштів на реставраційні роботи пам’ятників архітектури, згідно з титульним списком.

Однак, протягом тривалого часу будівля апеляційного суду до титульного списку не включається.

Усе це зумовлює необхідність запровадження комплексного підходу до вирішення проблемних питань, які впливають на проведення судово-правової реформи в Україні. Прийняття Програми забезпечення діяльності суддів на 2008-2010 роки (далі – Програма) буде сприяти розв’язанню накопичених проблем, дасть змогу здійснювати з боку держави контроль за обсягом та ефективністю використання бюджетних коштів, що виділятимуться на зазначені цілі.

 

ІІ. МЕТА ТА ЗАВДАННЯ ПРОГРАМИ

 

Основною метою Програми є створення умов для ефективної діяльності суддів, спрямованої на захист конституційних прав, свобод і інтересів громадян, юридичних осіб, інтересів держави через забезпечення судів приміщеннями, що відповідають вимогам здійснення судочинства.

Програма передбачає об’єднання зусиль місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та територіального управління Державної судової адміністрації для реалізації в межах чинного законодавства України заходів щодо створення належних умов діяльності суддів у судах загальної юрисдикції.

В умовах обмеженості фінансових ресурсів вирішення питання щодо забезпечення судів належними приміщеннями можливе шляхом надання судам приміщень, які відповідають вимогам або, за наявності технічної можливості, можуть бути пристосовані для здійснення судочинства шляхом реконструкції або добудови, що перебувають у власності держави та територіальних громад сіл, селищ, міст області.

Доцільно здійснення реконструкції приміщень судів, які мають достатню загальну площу, але потребують пристосування до вимог судочинства.

За умови погодження з органами архітектурного та будівельного контролю можливе використання технології добудови додаткових площ.

Крім того, необхідно забезпечити повне виконання вимог Закону України «Про статус суддів» (2862-12) щодо соціально-побутового забезпечення суддів.

  

ІІІ. ЗАХОДИ ПРОГРАМИ

 

1.                 У межах чинного законодавства забезпечити включення приміщення апеляційного суду Харківської області, розташованого в м. Харкові по майдану  Руднєва, 36, до титульного списку на реставраційні роботи пам’ятників архітектури, які потребують  капітальної реконструкції.

Обласна державна адміністрація

2008 рік

 

2.                 Провести невідкладні роботи (капітальний та поточний ремонт, придбання обладнання тощо)  по створенню належних умов для здійснення судочинства в Апеляційному суді Харківської області та місцевих судах області, згідно з додатком.

Територіальне управління Державної судової адміністрації в Харківській області, Апеляційний суд Харківської області

2008 рік

 

3.                 У повному обсязі забезпечити фінансування реконструкції та капітального ремонту приміщення апеляційного суду, розташованого за адресою: м. Харків, майдан Руднєва, 36. Для цього підготувати звернення до Верховної Ради України з проханням передбачити при формуванні Державного бюджету України на 2009, 2010 роки кошти на реконструкцію та капітальний ремонт Палацу правосуддя у сумі 10 млн грн.

Територіальне управління Державної судової адміністрації в Харківській області, обласна державна адміністрація

2008 рік

 

4.                 В межах чинного законодавства забезпечити Жовтневий, Червонозаводський, Ленінський, Фрунзенський районні суди м. Харкова та Первомайський міськрайонний суд Харківської області приміщеннями, що відповідають умовам здійснення судочинства.

Територіальне управління

Державної судової адміністрації

в Харківській області,

2008 – 2010 роки

 

5.         Відповідно до п. 7 Указу Президента України «Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі та кількісного складу суддів» від 16.11.2004 р. № 1417/2004 (1417/2004) забезпечити Харківський окружний адміністративний суд службовим приміщенням загальною площею 6 тис. кв.м.

 

Обласна державна адміністрація

2008 рік

 

6.                 У межах чинного законодавства забезпечити фінансування ремонтних робіт по приведенню приміщення, виділеного Харківському окружному адміністративному суду, до стану, придатного для здійснення правосуддя.

 

Обласна державна адміністрація,

Харківській обласний адміністративний

 суд

2008 рік

 

7.                 Забезпечити надання у межах чинного законодавства територіальному управлінню Державної судової адміністрації в Харківській області допомоги у здійсненні прибудови до Комінтернівського, Московського, Орджонікідзевського районних судів м. Харкова, Дергачівського, Близнюківського, Великобурлуцького, Зачепилівського, Золочівського, Харківського районних судів Харківської області.

Обласна державна адміністрація, відповідні райдержадміністрації, виконавчі комітети відповідних

місцевих рад

2008 – 2010 роки

 

8.                 Забезпечити проведення капітального ремонту будівель Дзержинського, Київського районних судів м. Харкова, Люботинського, Коломацького, Барвінківського, Балаклійського, Зміївського, Нововодолазького, Шевченківського, Золочівського, Кегичівського, Куп’янського, Краснокутського районних судів Харківської області.

Територіальне управління

Державної судової адміністрації

в Харківській області,

відповідні райдержадміністрації, виконавчі комітети відповідних місцевих рад

2008 – 2010 роки

 

9.                 Забезпечити приведення приміщень Валківського, Ізюмського, Печенізького районних судів Харківської області шляхом реконструкції до стану, придатного для здійснення судочинства.

Територіальне управління

Державної судової адміністрації

в Харківській області

2008 – 2010 роки

 

10.             Сприяти передачі приміщення, розташованого за адресою: м. Чугуїв, пл. Леніна, 5, - яке належить до сфери управління Державної прикордонної служби України, для розміщення Чугуївського міського суду.

Територіальне управління

Державної судової адміністрації

в Харківській області,

обласна державна адміністрація

2008 рік

 

11.             Спільно з органами місцевого самоврядування та районними державними адміністраціями в межах чинного законодавства забезпечити проведення поточного ремонту у приміщеннях Богодухівського, Близнюківського, Великобурлуцького, Вовчанського, Дворічанського, Красноградського, Чугуївського місцевих судів Харківської області.

Територіальне управління

Державної судової адміністрації

в Харківській області

2008 - 2010 роки

 

12.             У процесі реалізації заходів, передбачених Програмою, ретельно вивчати потреби судів області щодо їх технічного переоснащення, сприяти підвищенню рівня матеріально-технічного забезпечення судів для ефективного здійснення судочинства.

Територіальне управління

Державної судової адміністрації

в Харківській області, обласна державна адміністрація

постійно

 

13.             Забезпечити місцеві суди службовим автотранспортом.

Територіальне управління

Державної судової адміністрації

в Харківській області

2008 – 2010 роки

 

14.             Проаналізувати стан забезпечення житлом суддів, які потребують поліпшення житлових умов. У межах чинного законодавства сприяти забезпеченню суддів житлом.

Територіальне управління

Державної судової адміністрації

в Харківській області,

виконавчі комітети відповідних місцевих рад

І півріччя 2008 року

 

15.             Організувати санаторно-курортне оздоровлення суддів та працівників апарату судів.

Територіальне управління

Державної судової адміністрації

в Харківській області

2008 – 2010 роки

 

16.             Скоординувати діяльність судів області та засобів масової інформації з метою висвітлення у засобах масової інформації відомостей про заходи, які здійснюють суди щодо захисту конституційних прав і свобод громадян, позитивних прикладів їх діяльності, результатів розгляду в судах резонансних справ, для формування відповідної громадської думки та поваги до суддів та працівників судів.

Територіальне управління

Державної судової адміністрації

в Харківській області, обласна державна адміністрація

постійно

 

ІV. ФІНАНСУВАННЯ ПРОГРАМИ

 

Фінансове забезпечення Програми передбачається здійснювати за рахунок коштів Державного бюджету, обласного бюджету, а також інших джерел, не заборонених чинним законодавством України.

Виконання заходів, передбачених у пункті 2 розділу ІІІ "Заходи програми", здійснюється за рахунок коштів обласного бюджету шляхом надання субвенції Державному бюджету України.

 

V. КОНТРОЛЬ ЗА ВИКОНАННЯМ ПРОГРАМИ

 

Координація та забезпечення виконання Програми покладається на обласну державну адміністрацію.

Контроль за виконанням Програми покладається на постійну комісію обласної ради з питань забезпечення законності, громадського порядку, боротьби з корупцією та організованою злочинністю.

 

VІІ. ПРОГНОЗНІ РЕЗУЛЬТАТИ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ

 

Виконання Програми дасть змогу створити належні умови для функціонування судів Харківської області, забезпечить захист прав і свобод людини та громадянина, утвердження принципу верховенства права.

 

Заступник голови

обласної ради                                                                                             С.Чернов