З а т в е р д ж е н о
рішенням обласної ради
від 27 червня 2008 року № 816-V (816-5-рр)
(ХХІХ сесія V скликання)
П о р я д о к
використання і передачі на утримання та обслуговування спеціалізованого підприємства водопровідно-каналізаційного господарства мереж і споруд водопостачання та каналізації, збудованих за кошти бюджету, та тих,
що знаходяться у комунальній власності
1. Загальні положення
1.1. Даний Порядок розроблено з метою упорядкування відносин щодо використання мереж і споруд водопостачання та каналізації (далі - мереж і споруд ВК), збудованих за кошти бюджету, та тих, що знаходяться у комунальній власності.
1.2. Порядком встановлено вимоги щодо належної технічної експлуатації та технічного обслуговування мереж і споруд ВК, збудованих за кошти бюджету, та тих, що знаходяться у комунальній власності, своєчасного і якісного проведення їх ремонту, а також запобігання виникненню аварійних ситуацій.
1.3. Порядком визначено процедуру передачі мереж і споруд ВК, збудованих за кошти бюджету, та тих, що знаходяться у комунальній власності, на утримання та обслуговування спеціалізованому підприємству водопровідно-каналізаційного господарства (далі – підприємство ВКГ).
1.4. Порядок розроблено відповідно до:
– Водного кодексу України ("Відомості Верховної Ради" (ВВР), 1995, N 24, ст.189); (213/95-ВР)
– Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" ("Відомості Верховної Ради" (ВВР), 2002, N 16, ст.112); (2918-14)
– Закону України "Про житлово-комунальні послуги" ("Відомості Верховної Ради" (ВВР), 2004, N 47, ст.514). (1875-15)
1.5. При розробленні Порядку також малося на меті створення належних умов для отримання споживачами Харківської області якісних та безпечних для життя і здоров’я послуг у сфері водопостачання та водовідведення.
1. Терміни і визначення
Водокористування – використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води (водопостачання), скидання стічних вод (водовідведення) та інші види використання вод (водних об'єктів).
Мережі і споруди водопостачання і каналізації – сукупність спеціальних установок та інших об'єктів, призначених для здійснення функцій водопостачання та водовідведення.
Водопостачання – подача води певної якості споживачам. Системи водопостачання населених пунктів призначено для добування, виробництва і транспортування споживачам питної води. Якість питної води повинна відповідати вимогам ГОСТу 2874-82. Питна вода відпускається для задоволення потреб населення, комунально-побутових підприємств, міського господарства, а також господарсько-питних потреб промислових підприємств та для гасіння пожеж.
Водовідведення – послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у відведенні стічних вод, яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових централізованих систем водовідведення (каналізаційні послуги).
Каналізація – сукупність споруд, призначених для відведення стічних вод з території населеного пункту або його частини, яка має відповідну мережу труб й колекторів (каналів). Системи каналізації населених пунктів призначено для приймання, відводу і очистки вод з метою їх подальшого використання в народному господарстві чи випуску до водойм. До систем каналізації населених пунктів належить приймати стічні води від населення та стічні води від установ, комунально-побутових і промислових підприємств, які за якістю і режимом скиду відповідають вимогам місцевих Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну каналізацію міста (селища), затверджених місцевими органами виконавчої влади.
Водопровід – сукупність водозабірних споруд, очисних споруд і роздільної мережі труб, призначених для водопостачання населення, комунальних, торговельних, культурно-побутових, промислових та інших підприємств і організацій.
Водоспоживач – юридична або фізична особа, яка здійснює водоспоживання.
Житлово-експлуатаційна організація (ЖЕО) – організація, яка здійснює технічне обслуговування, ремонт і реконструкцію жилих будівель, а також організаційно-виховну роботу з населенням.
Вода питна – склад і властивості води відповідають вимогам чинного Державного стандарту "Вода питна".
Вода стічна господарсько-побутова – стічна вода, що відводиться від житлових будинків, лазень, їдалень та інших об'єктів комунально-побутового господарства.
Вода стічна промислова – стічна вода від технологічних операцій на промислових підприємствах.
Вода стічна міська – суміш господарсько-побутової, промислової і деякої частки дощової (снігової) стічних вод, що надходить у міську каналізацію.
Ремонт поточний – проведення робіт із систематичного і вчасного захисту елементів споруд і устаткування від передчасного зношення шляхом здійснення профілактичних заходів і усунення незначних пошкоджень і несправностей.
Ремонт капітальний – комплекс технічних заходів і будівельно-монтажних робіт, спрямованих на відновлення або заміну зношених конструкцій, деталей, устаткування, споруд або трубопроводів.
Технічна експлуатація споруд і мереж водопостачання та каналізації - комплекс робіт, спрямованих на збереження та забезпечення безперебійної і надійної роботи всіх споруд і мереж водопроводу та каналізації при високих техніко-економічних і якісних показниках з урахуванням вимог Державного стандарту "Вода питна" на питну воду, Правил охорони водойм від забруднення стічними водами і раціонального використання водних ресурсів.
Спеціалізоване підприємство водопровідно-каналізаційного господарства (підприємство ВКГ) – суб’єкт господарювання, основною сферою діяльності якого є надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення (каналізування), технічного обслуговування, ремонту мереж і споруд ВК та який має для цього необхідну матеріально-технічну базу, спеціальні дозволи та ліцензії. До спеціалізованих підприємств водопровідно-каналізаційного господарства відносяться, як правило, об'єднання, виробничі управління водопровідно-каналізаційного господарства, а також інші експлуатаційні організації, комбінати комунальних підприємств, що знаходяться у власності територіальних громад (комунальній власності). Проте ним може бути і суб’єкт господарювання іншої організаційно-правової форми та власності, що має відповідні дозволи і ліцензії.
Власник мереж і споруд ВК – фізичні та юридичні особи, територіальні об`єднання громадян, органи місцевого самоврядування, що набули право власності на ці об’єкти в установленому законодавством порядку. Власником мереж і споруд ВК є, як правило, спеціалізоване підприємство водопровідно-каналізаційного господарства.
Абонент водокористування і водопостачання – державні, колективні та інші підприємства, організації, установи, а також окремі громадяни, що мають житлові будинки або їх частину на праві приватної власності, на які відкрито особовий рахунок і які перебувають з підприємством ВК у договірних відносинах.
2. Технічна експлуатація та технічне обслуговування мереж
і споруд водопостачання та каналізації
3.1. Технічна експлуатація та технічне обслуговування систем водопостачання та каналізації повинна забезпечувати безперебійну і надійну роботу всіх споруд при високих техніко-економічних і якісних показниках з урахуванням вимог охорони водойм від забруднення стічними водами і раціонального використання водних ресурсів.
3.2. Мережі й споруди ВК у процесі експлуатації, а також у період тимчасового припинення процесу їхньої експлуатації повинні перебувати під постійним наглядом власника мережі або споруди ВК, або підприємства ВКГ у випадку, коли на підставі договору технічна експлуатація зазначених мереж здійснюється саме цим підприємством.
З метою своєчасного виявлення можливих пошкоджень й інших недоліків на мережах або спорудах ВК їхнім власником повинні виконуватися відповідні технічні огляди.
Результати даних оглядів і профілактичного обслуговування фіксуються у встановленому законодавством порядку (складаються дефектні відомості), розробляється проектно-кошторисна документація і проводяться поточний і капітальний ремонти.
3.3. Технічна експлуатація мереж і споруд ВК може проводитись як власником мереж і споруд ВК (його окремими підрозділами), так і іншими організаціями на підставі цивільно-правових договорів з експлуатаційного обслуговування. З метою запобігання аварій і переривання в наданні послуг з водопостачання та водовідведення рекомендується укладати договори на технічне обслуговування зі спеціалізованим підприємством водопровідно-каналізаційного господарства.
3.4. Роботи з усіх видів ремонтів мереж і споруд ВК можуть виконувати підрядні будівельно-монтажні, ремонтно-будівельні організації, підприємства-виробники обладнання або підрозділи підприємства-замовника (власника мережі або споруди ВК), якщо вони мають обладнання, досвід та відповідні ліцензії на виконання цих робіт. З метою забезпечення якісного поточного та капітального ремонту рекомендується укладати відповідні договори зі спеціалізованим підприємством водопровідно-каналізаційного господарства.
3.5. Технічний нагляд за будівництвом нових мереж та споруд водопостачання та водовідведення повинен здійснюватися незалежно від вартості об'єкта. Такий нагляд має право здійснювати замовник будівництва, проте з метою забезпечення якості виконання таких робіт замовнику рекомендується укладати відповідний договір зі спеціалізованим підприємством водопровідно-каналізаційного господарства.
3.6. Спеціалізоване підприємство водопровідно-каналізаційного господарства обслуговує лише ті вуличні, квартальні та дворові водопровідні й каналізаційні мережі, споруди і обладнання, а також технологічні прилади й пристрої на них, що перебувають у нього на балансі.
3.7. Водопровідні вводи підприємств, відомчих житлових будинків і житлових будинків громадян, а також прилади й пристрої на них, у тому числі колодязі, запірна арматура, водолічильники, витратоміри та інші прилади обліку (надалі водолічильники), стабілізатори тиску й обмежувачі витрат, належать абонентові та ним експлуатуються.
3.8. Трубопроводи, прокладені вздовж стін усередині будинків, у техпідвалах і техканалах, пристрої та прилади на них належать абонентові та ним експлуатуються.
3.9. Водопровідні лінії, що проходять в техпідпіллях та приєднані до внутрішньої мережі будинку, повинні перебувати на балансі абонента, який відповідає за їхню технічну справність. Спеціалізоване підприємство водопровідно-каналізаційного господарства може надавати абонентові, за його рахунок, матеріально-технічну допомогу в ліквідації аварій.
3.11. Водопровідно-каналізаційні об'єкти, що не перебувають на балансі підприємства ВК, можуть ним експлуатуватися та обслуговуватися за окремим договором.
3.12. Трубопроводи гарячого водопостачання підприємство ВК не експлуатує і не відповідає за їхній справний стан.
3.13. Встановлюється такий порядок відпускання води та приймання стічних вод:
а) для підприємств – шляхом укладання договору зі спеціалізованим підприємством водопровідно-каналізаційного господарства, в якому останнє, за узгодженням з місцевими органами виконавчої влади, має право обмежити водокористування абонента в окремі години й дні.
При укладанні договору з абонентами на відпускання води одночасно укладається договір на приймання від них стічних вод.
Спеціалізоване підприємство водопровідно-каналізаційного господарства має право вимагати у водоспоживача виконання своїх пропозицій, оформлених документально, спрямованих на поліпшення якості обліку води, технічного стану мереж, запірної арматури, приладів та пристроїв на них, встановлення водолічильників тощо, у встановлені ним строки;
б) для абонентів-громадян, а також для окремих підприємств при незначних витратах питної води, при тимчасовому або сезонному водокористуванні – шляхом подання заяви до спеціалізованого підприємства водопровідно-каналізаційного господарства і оформлення останнім особових рахунків (абонентських карток).
3.14. Без оформлення підприємств, а також громадян у спеціалізованому підприємстві водопровідно-каналізаційного господарства як абонентів, водокористування ними вважається самовільним. Підприємство ВКГ має право застосувати до них заходи впливу, передбачені чинним законодавством.
4. Порядок передачі мереж і споруд водопостачання та каналізації
на баланс або у тимчасове експлуатаційне обслуговування спеціалізованому підприємству водопровідно-каналізаційного господарства
4.1. Мережі і споруди ВК можуть перебувати у різних формах власності. Власник мереж і споруд ВК має право передати належне йому майно будь-якому суб’єкту господарювання. При цьому з метою запобігання виникненню аварійних ситуацій, належного технічного обслуговування, забезпечення якісних послуг з водопостачання та водовідведення для споживачів Харківської області власнику рекомендується передавати належне йому майно на баланс або у тимчасове експлуатаційне обслуговування спеціалізованому підприємству водопровідно-каналізаційного господарства, що має відповідну матеріально-технічну базу, досвід роботи з мережами і спорудами ВК.
4.2. Власниками мереж і споруд ВК можуть бути фізичні та юридичні особи, територіальні об`єднання громадян, територіальні громади, які набули право власності на ці об’єкти в установленому законодавством порядку.
4.3. Як власники даних об’єктів вони мають право:
1) залишити мережі і споруди ВК у своїй власності, при цьому забезпечивши виконання вимог пп. 3.1.,3.3., 3.4., 3.5. даного Порядку;
2) передати майно у державну власність у порядку, передбаченому Законом України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності» (147/98-ВР) та постановою Кабінету Міністрів України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності» від 21.09.98 № 1482 (із змінами та доповненнями); (1482-98-п)
3) передати майно у користування або власність спеціалізованому підприємству водопровідно-каналізаційного господарства відповідно до чинного законодавства України шляхом укладання відповідного цивільно-правового договору (купівля-продаж, договір про користування майном та його технічне обслуговування, договір дарування тощо).
4.4. Мережі і споруди ВК, власник яких на теперішній час невідомий, або такі, від яких власник відмовився, повинні спочатку перейти до комунальної власності, а вже з комунальної власності відповідно до чинного законодавства України передаватися у власність спеціалізованого підприємства водопровідно-каналізаційного господарства.
При передачі мереж і споруд ВК з комунальної власності у власність спеціалізованого підприємства водопровідно-каналізаційного господарства має бути проведено оцінку вартості об’єктів, які приймаються, незалежною організацією, яка має ліцензію на право здійснення оціночної діяльності.
4.5. Можливі наступні варіанти розпорядження власником приналежними йому мережами і спорудами ВК:
– при передачі мереж і споруд ВК у користування спеціалізованому підприємству водопровідно-каналізаційного господарства, договори про користування мережами і спорудами ВК повинні визначати предмет договору, права та обов’язки сторін, межі користування мережами і спорудами ВК, обсяги робіт з їх технічного обслуговування та відповідальність сторін; термін користування мережами і спорудами ВК визначається за домовленістю сторін відповідно до чинного законодавства України; користування мережами і спорудами ВК може здійснюватись згідно з чинним законодавством України;
– передача мереж і споруд ВК у власність спеціалізованому підприємству водопровідно-каналізаційного господарства, яке має відповідний дозвіл на їх експлуатацію та технічне обслуговування незалежно від форми власності (державної чи приватної), може здійснюватися відповідно до чинного законодавства України.
4.6. Даним Порядком власникам мереж і споруд ВК при вирішенні ними питання про передачу прав користування або власності після введення водопроводів та інших споруд водного господарства в експлуатацію, рекомендовано, залежно від джерел фінансування будівництва, застосовувати наступні процедури:
1) при будівництві мереж і споруд ВК установами, організаціями та підприємствами за рахунок бюджетних коштів та коштів місцевих бюджетів – передавати у державну власність на підставі чинного законодавства України;
2) при будівництві мереж і споруд ВК фізичними та юридичними особами, а також територіальними об`єднаннями громадян за рахунок небюджетних коштів з метою прискорення отримання послуг з водопостачання та водовідведення кінцевими споживачами – передавати у користування або власність спеціалізованому підприємству водопровідно-каналізаційного господарства (відповідно до чинного законодавства України).
4.7. Водопровідні вводи до зовнішнього зрізу будинків житлового фонду місцевих органів влади, житлобудівних кооперативів (надалі - ЖБК), усі магістральні й розподільні внутрішньоквартальні мережі комунального водопроводу, а також вуличні водорозбірні колонки, призначені для колективного водокористування, передаються забудовником у робочому стані на баланс спеціалізованого підприємства водопровідно-каналізаційного господарства для подальшої експлуатації.
4.8. Новозбудовані та реконструйовані споруди водопостачання і водовідведення незалежно від їхньої відомчої приналежності можуть бути прийняті підприємством ВКГ в експлуатацію згідно з чинним законодавством України.
4.9. Підприємство ВК здійснює нагляд за технічними рішеннями під час будівництва водопровідно-каналізаційних споруд та бере участь у прийманні їх в експлуатацію.
4.10 На водопровідно-каналізаційні мережі й споруди житлових будинків, шкіл, дитячих комбінатів, лікарень та інших об'єктів місцевих органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування після їх ремонту або реконструкції та передачі в експлуатацію Водоканалу поширюється такий самий порядок їх приймання, як і для об’єктів нового будівництва.
4.11. Зовнішні лінії водопроводу й каналізації, водопровідні вводи, що перебувають на балансі абонента, експлуатуються ним. Після завершення будівництва або реконструкції водопровідно-каналізаційні об'єкти, що перебувають на балансі абонента, можуть бути передані на баланс підприємства ВКГ в діючому стані разом з комплектом проектно-кошторисної документації згідно з чинним законодавством.
4.12. Діючі системи водопостачання та водовідведення можуть бути прийняті підприємством ВКГ у технічно справному стані при наявності проектно-кошторисної документації.
4.13. Підприємство ВКГ приймає внутрішньоквартальні мережі водопроводу й каналізації, в тому числі й ті, що містяться між будинками, незалежно від їхнього технічного стану, від житлово-експлуатаційних організацій місцевих органів виконавчої влади, а також від ЖБК при наявності проектно-кошторисної документації.
4.14. Об'єкт може бути прийнятий в експлуатацію за умови виконання абонентом усіх пунктів технічних умов підприємства ВКГ, узгодженого проекту та підписання двостороннього акта про приймання-здачу цього об'єкта.
4.15. Приймати водопровідно-каналізаційні мережі й споруди з дефектами та недоробками забороняється.
4.16. Тимчасові водопровідні лінії споруджуються й утримуються за рахунок абонента і на баланс підприємства ВКГ не беруться. За необхідності приєднання тимчасового водопроводу на період будівництва об'єкта до вуличного водопроводу, таке приєднання виконується за узгодженим проектом водопостачання об'єкта за постійною схемою.
4.16. Передача в експлуатацію підприємству ВКГ споруд каналізації здійснюється відповідно до порядку, встановленого для систем водопостачання.
4.17 Каналізаційні з'єднувальні лінії та дворові каналізаційні мережі житлово-експлуатаційних організацій місцевих органів виконавчої влади, а також ЖБК після їх будівництва безкоштовно передаються абонентами на баланс підприємства ВКГ в діючому стані разом з комплектом проектно-кошторисної документації.
4.18. Станції перекачування стічних вод від житлових будинків місцевих рад і ЖБК споруджуються силами й коштами абонентів. Після завершення будівництва окремо розміщені станції перекачування в діючому стані безкоштовно передаються на баланс підприємства ВКГ для обслуговування у встановленому порядку.
4.19. Перелік мереж і споруд водопостачання і каналізації, що відповідно до чинного законодавства можуть бути передані на баланс спеціалізованого підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, наведено у додатку 1 до даного Порядку.
5. Доступ до мереж і споруд ВК
5.1.Власник мереж і споруд ВК зобов’язаний забезпечити вільний доступ до неї іншим споживачам.
5.2. Власник мереж і споруд ВК не може висувати додаткові вимоги (майнового або немайнового характеру), окрім вимог, передбачених чинним законодавством України, до осіб, які мають намір здійснити підключення до його водопровідних мереж.
5.3. На приєднання абонентів до міських мереж водопостачання та водовідведення підприємство ВКГ видає технічні умови, які повинні містити заходи, спрямовані на підвищення якості та безпеки роботи систем водопостачання та водовідведення (будівництво насосних станцій, резервуарів, пунктів регулювання та інших споруд й обладнання), відповідно до діючих нормативних актів.
5.4. Приєднання об'єктів до комунальних водопроводів і каналізацій може бути здійснено лише після виконання технічних умов підприємства ВКГ.
5.5. Невиконання технічних умов є підставою для відмови абоненту в приєднанні до систем водопостачання та водовідведення.
5.6. Підключення нових абонентів до каналізації дозволяється тільки за наявності проектів, розроблених і узгоджених згідно з нормами проектування.
5.7.Самовільне приєднання до діючої системи водопостачання й каналізації заборонено.
5.8. Самовільним приєднанням до водопроводу вважається: а) приєднання, здійснене без письмового дозволу підприємства ВКГ і не оформлене в абонентському відділі підприємства ВКГ; б) тимчасове приєднання до водорозбірної колонки; в) приєднання, виконане без участі технагляду з боку підприємства ВКГ або за участю останнього, але ще не здане в експлуатацію згідно з порядком, передбаченим чинним законодавством України.
Заступник голови
обласної ради С. Чернов