З а т в е р д ж е н о

рішенням обласної ради

від 27 червня 2008 року № 817-V (817-5-рр)

(ХХІХ сесія V скликання)

 

П о р я д о к

використання електроустаткування електричних мереж

та споруд, які до них відносяться,

збудованих за рахунок бюджетних коштів,

та тих, що знаходяться в комунальній власності

           

1. Загальні положення

 

1.1. Порядок використання електроустаткування електричних мереж та споруд, які до них відносяться, збудованих за рахунок бюджетних коштів, та тих, що знаходяться в комунальній власності (далі - Порядок), розроблено відповідно до:

        Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"; (280/97-ВР)

        Закону України "Про електроенергетику"; (575/97-ВР)

        постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України (надалі – НКРЕ) від 13.06.1996 № 15 "Про затвердження Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами";

        постанови НКРЕ від 31.07.1996 № 28 "Про затвердження Правил користування електричною енергією";

        постанови КМУ від 26.07.1999 № 1357 "Про затвердження Правил користування електричною енергією для населення"; (1357-99-п)

        Наказу Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006 № 258 "Про затвердження Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів".

 

1.2. З метою створення конкуренції в сфері постачання електричної енергії споживачам Харківської області доступ до місцевих (локальних) електричних мереж повинен бути вільним та прозорим.

 

1.3. Вимоги даного Порядку повинні виконуватись під час введення в дію та подальшої експлуатації електричних мереж як замовниками будівництва, так і їх власниками.

 

1.4. Даний Порядок розроблено для врегулювання проблемних питань, що виникають при використанні електроустаткування електричних мереж та споруд, які до них відносяться, що знаходяться на території Харківської області, спрощення процедури та скорочення термінів доступу до цих мереж, забезпечення належних умов проживання мешканців Харківської області.

 

 

2. Терміни та визначення

 

Електроустаткування електричних мереж – трансформаторні підстанції, розподільні пункти і пристрої, струмопроводи, повітряні лінії електропередачі, підземні і підводні кабельні лінії електропередачі та споруди, що до них відносяться.

Споруди електричних мереж – будівлі, споруди, сховища та інші приміщення, призначені для забезпечення технологічного процесу виробництва, перетворення,   передачі електричної енергії, технічного обслуговування та безпеки електропостачання.

Електроустаткування електричних мереж загального користу-вання – лінії електропередачі та трансформаторні підстанції напругою 6 кВ і вище, які призначені для зовнішнього електропостачання кільком споживачам електроенергії, незалежно від форм власності, а також лінії електропередачі напругою 0,4 кВ, що призначені для безпосереднього електропостачання споживачам державної житлово-побутової,  соціально-культурної та торговельної сфер.

Електроустаткування електричних мереж технологічного користування – лінії електропередачі та трансформаторні підстанції всіх класів напруги, які призначені для електропостачання безпосередньо на забезпечення виробничих технологічних процесів та господарських потреб окремих споживачів електроенергії всіх форм власності.

Електроустановка – комплекс взаємопов'язаних устаткування і споруд, призначених для виробництва або перетворення, передачі, розподілу чи споживання електричної енергії.

Споживач електричної енергії – юридична або фізична особа, що використовує електричну енергію для забезпечення потреб власних електроустановок на підставі договору.

Власник електричної мережі – юридична або фізична особа, якій належать на праві власності електроустановки, призначені для передачі та/або розподілу електричної енергії.

Технічне обслуговування – комплекс робіт з підтримки працездатності обладнання в період його використання. До технічного обслуговування електрообладнання належать: випробування обладнання і пристроїв, підтяжка контактних з'єднань, доливання ізоляційного мастила, випробування і вимірювання ізоляційних  характеристик тощо.

Технічне обстеження, технічний огляд – комплекс робіт з: забезпечення необхідного режиму роботи електроустановок;  проведення перемикань, оглядів обладнання;  підготовки до проведення ремонту (підготовки робочого місця, допуску); технічного обслуговування обладнання, що передбачене виробничими інструкціями працівників.

Поточний ремонт – ремонт, що виконується для забезпечення або  відновлення  працездатності  виробу і полягає в заміні і (або) відновленні окремих його частин.

Капітальний ремонт - ремонт,  який  здійснюють  для відновлення справності та повного чи  майже повного  відновлення  ресурсу  виробу  із заміною чи відновленням будь-яких його частин, включаючи базові.

Підприємство електричних мереж (ПЕМ) – організація, видом діяльності якої є роботи, пов’язані з проектуванням, будівництвом, експлуатацією об’єктів електричного господарства та яка має відповідні дозволи (ліцензії). До ПЕМ також відносяться і  електропередавальні організації.

Електропередавальна організація – суб'єкт господарювання, який отримав ліцензію НКРЕ на право здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії  магістральними та міждержавними електричними мережами або місцевими (локальними) електричними мережами, а також суб'єкт господарювання, який отримав ліцензію НКРЕ на право здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та ліцензію НКРЕ на право здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території.

Тимчасове експлуатаційне обслуговування – технічне обслуговування на підставі договору користуванням майном (електроустаткуванням), що укладається між власником майна і спеціалізованою організацією електричного господарства.

Доступ до електричної мережі – це законодавчо визначене право фізичних та юридичних осіб на використання даних мереж з метою задоволення своїх споживчих та господарських потреб та інтересів, що ґрунтується на засадах вільного доступу та рівних можливостей.

 

3. Технічне обслуговування та загальний порядок  використання електроустаткування електричних мереж

 

3.1. Експлуатація та технічне обслуговування електроустаткування електричних мереж та споруд, які до них відносяться, повинно здійснюватися тільки підприємствами електричних мереж – організаціями, що отримали в установленому порядку ліцензію Національної комісії регулювання електроенергетики України та спеціальний дозвіл Державного комітету з нагляду за охороною праці на право виконання цих робіт.

 

3.2. Експлуатація електроустаткування електричних мереж та споруд, які до них відносяться,  може здійснюватись також відповідними службами споживача, при наявності всіх обов’язкових дозволів і ліцензій.

 

3.3. Відповідальність споживача за технічно грамотне та безпечне обслуговування  електроустаткування електричних мереж та споруд, які до них відносяться,  повинна визначатись договором, укладеним між споживачем і цією організацією, або службовими інструкціями працівників споживача у випадку створення ним власної служби.

 За відсутності такого обслуговування експлуатація електроустаткування електричних мереж та споруд, які до них відносяться, забороняється.

 

3.4. Власник електроустаткування електричної мережі після закінчення її будівництва та введення в експлуатацію, відповідно до вимог чинного законодавства України має право на вільний доступ та пуск електричної енергії до новозбудованого об’єкта відповідно до вимог чинного законодавства України.

 

3.4. До моменту пуску електричної енергії до об’єкта, власнику необхідно забезпечити можливість технічного обслуговування і ремонту електроустаткування електричної мережі шляхом укладання угоди із підприємством електричних мереж або створення відповідної власної  служби.

 

4. Порядок передачі електроустаткування електричних мереж та споруд, які до них відносяться, на баланс або у тимчасове експлуатаційне обслуговування підприємства електричних мереж

 

4.1. Електроустаткування електричних мереж та споруди, які до них відносяться, може перебувати у різних формах власності. Власник електроустаткування електричних мереж та споруд, які до них відносяться, має право передати належне йому майно будь-якому суб’єкту господарювання. При цьому, з метою зменшення тривалості аварійних вимкнень електромереж, забезпечення якісного електрозабезпечення споживачів Харківської області, власнику рекомендується передавати належне йому електроустаткування на баланс або у тимчасове експлуатаційне обслуговування відповідному підприємству електричних мереж як суб’єкту електричного господарства, що має відповідну матеріально-технічну базу, досвід роботи з електроустаткуванням електромереж.

 

4.2. Власниками електроустаткування електричної мережі можуть бути фізичні та юридичні особи, територіальні об`єднання громадян, органи місцевого самоврядування, що набули право власності на ці об’єкти в установленому законодавством порядку.

 

4.3. Як власники даних об’єктів вони мають право:

 

1)       залишити електроустаткування електричної мережі та споруди, які до неї відносяться, у своїй власності, при цьому забезпечивши виконання вимог п. 3.4. даного Порядку;

2)       передати майно у державну власність у порядку, передбаченому Законом України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності» (147/98-ВР) та постановою Кабінету Міністрів України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності» від 21.09.1998 № 1482 (із змінами та доповненнями); (1482-98-п)

3)       передати майно у користування або власність підприємству електричних мереж відповідно до чинного законодавства України шляхом укладання відповідного цивільно-правового договору (купівля-продаж, договір про користування майном та його технічне обслуговування, договір дарування тощо).

 

4.4. Електроустаткування електричних мереж та споруди, які до них відносяться,  власник яких на теперішній час невідомий, або таких, від яких власник відмовився, повинні спочатку перейти у комунальну власність, а з комунальної власності, відповідно до чинного законодавства України, передаватися у власність підприємства електричних мереж.

При передачі електроустаткування електричних мереж та споруд, які до них відносяться, з комунальної власності у власність підприємства електричних мереж повинна бути проведена оцінка вартості об’єктів, які приймаються, незалежною організацією, яка має ліцензію на право здійснення оціночної діяльності.

Положенням "Про порядок прийомки (передачі) на баланс підприємств Міненерго України ліній електропередачі та трансформаторних підстанцій", затвердженим наказом Міністерства енергетики та електрифікації України від 22 вересня 1993 року, встановлені умови передачі ПЕМ об’єктів енергетики, визначені обов’язки сторони, що передає, з проведення за власний рахунок робіт по відновленню цих об’єктів та приведенню їх в технічно справний стан. Враховуючі, що, як правило, у органів місцевого самоврядування відсутні спеціалізовані підрозділи з експлуатації енергооб’єктів, які мають відповідну ліцензію на виконання ремонтних та експлуатаційних робіт, та кошти, передбачені бюджетами на такі види робіт, рекомендувати вирішувати питання передачі ПЕМ енергетичних об’єктів в існуючому стані, а АК "Харківобленерго" приймати на себе обов’язки та витрати по відновленню цих об’єктів та приведенню їх в технічно справний стан.

 

4.5. Можливі наступні варіанти розпорядження власником приналежним йому електроустаткуванням електричної мережі:

 

-     при передачі електроустаткування електричної мережі та споруд, які до них відносяться, у користування підприємству електричних мереж договори про користування електромережею повинні визначати предмет договору, права та обов’язки сторін, межі користування електромережею, обсяги робіт з її технічного обслуговування та відповідальність сторін; термін користування електромережею визначається за домовленістю сторін і може становити 50 і більше років; користування електромережею може здійснюватись на безоплатній основі;

-     передача електроустаткування електричної мережі у власність підприємства електричних мереж, яке має відповідний дозвіл на їх експлуатацію та технічне обслуговування незалежно від її форми власності (державної чи приватної),  може здійснюватися відповідно до чинного законодавства України.

 

4.6. На баланс підприємства електричних мереж повинно прийматись (передаватись), як правило, електроустаткування електромереж всіх класів напруги загального користування.

Електроустаткування електричних мереж всіх класів напруги технологічного користування, як правило, не підлягає прийманню (передачі) на баланс підприємства електричних мереж, за винятком тих об'єктів, по яких досягнуто двосторонню домовленість.

 

4.7. Критерії приймання (передачі) електроустаткування  електричних мереж:

лінії електропередачі та трансформаторні підстанції всіх класів напруги, які підлягають прийманню (передачі) на баланс підприємств електричних мереж, повинні бути в обов'язковому порядку:

а) приєднані до електричних мереж об'єднаної енергосистеми України;

б) відповідати вимогам Будівельних норм та правил, Правил улаштування електроустановок, Правил технічної експлуатації електростанцій та мереж, а також інших нормативно-технічних документів, що стосуються будівництва і експлуатації електричних мереж.

 

4.8. Безгоспні об'єкти електричних мереж всіх класів напруги загального користування, незалежно від їх технічного стану, передаються на баланс підприємств електричних мереж за спільним рішенням місцевих органів державної виконавчої влади та ПЕМ з виділенням відповідних коштів з місцевого бюджету для приведення в належний стан цих об'єктів.

 

4.9. Споруди електричних мереж мають передаватися разом з електроустаткуванням електричних мереж. Після набуття майна, відповідно до встановленого порядку, оформляється право користування земельною ділянкою та право власності на об’єкт нерухомості в БТІ.

Для ПС, ЗТП, РП при переході електротехнічної частини у власність підприємства електричних мереж повинні обов’язково передаватися і їх  будівельні частини.

Для підстанцій, які вбудовані в будівлі сторонніх організацій (власників будівель), укладаються безстрокові договори користування  приміщенням, де розташована підстанція, або  укладається договір про передачу цього  приміщення у власність підприємства електричних мереж відповідно до чинного законодавства України.

 

4.10. Даним Порядком власникам електроустаткування електричної мережі при вирішенні ними питання про передачу прав користування або власності після введення електромереж в експлуатацію рекомендовано, залежно від джерел фінансування будівництва, застосовувати наступні процедури:

 

1)  при будівництві електромереж установами, організаціями та підприємствами за рахунок бюджетних коштів та коштів місцевих бюджетів – передавати у державну власність на підставі чинного законодавства України;

 

2) при будівництві електромереж фізичними та юридичними особами, а також територіальними об`єднаннями громадян, за рахунок небюджетних коштів, з метою прискорення отримання послуг з постачання електроенергії кінцевим споживачам – передавати у користування або власність підприємства електричних мереж відповідно до чинного законодавства України.

 

4.11.        При передачі власником електроустаткування електричної мережі та споруд, які до неї відносяться, у користування або власність з метою досягнення найбільшого економічного ефекту можливе застосування процедури аукціонів, тендерів тощо.

 

4.12.        Рекомендувати власникам передавати електроустаткування місцевої (локальної) електричної мережі та споруди, які до неї відносяться, у тимчасове користування спеціалізованій організації (підприємства електричних мереж) відповідно до чинного законодавства України до моменту оформлення права власності держави на такі об'єкти, з огляду на тривалість такої процедури.

 

4.13.        Рекомендувати власникам при формуванні пакету документів щодо передання електроустаткування електричної мережі та споруд, які до неї відносяться, використовувати обов’язковий перелік документів та заходів, передбачених чинним законодавством України.

 

5. Доступ до електроустаткування  електричних мереж

та споруд, які до них відносяться

 

5.1.     Власник електроустаткування електричної мережі та споруд, які до неї відносяться, зобов’язаний забезпечити вільний доступ до неї іншим споживачам.

 

5.2.     Власник електроустаткування електричної мережі та споруд, які до неї відносяться, не може висувати додаткові вимоги (майнового або немайнового характеру), окрім вимог, передбачених чинним законодавством України, до осіб, які мають намір здійснити підключення до його електромережі.

 

5.3.     Видача технічних умов на підключення до електромережі здійснюється спеціалізованою організацією, яка має дозвіл (ліцензію) на передачу електричної енергії на території Харківської області (електропередавальна організація). При цьому власники електроустаткування електричних мереж зобов’язані передати до спеціалізованої організації всю необхідну проектно-кошторисну документацію на електромережі, що їм належать. У випадку відсутності технічної або проектної можливості підключення до електричної мережі особа, яка бажає здійснити таке підключення, на підставі технічних умов зобов’язана за власний рахунок виконати реконструкцію ділянки діючої електромережі в точці приєднання або замовити коригування схеми електропостачання певної території Харківської області.

 

6.       Прикінцеві та перехідні положення

 

Даний Порядок діє до моменту затвердження нормативно-правового акта державного рівня, яким буде визначено порядок передачі та використання електроустаткування електричних мереж та споруд, які до них відносяться, збудованих за рахунок бюджетних коштів, та тих, що знаходяться в комунальній власності.

 

Заступник голови

обласної ради                                                    С. Чернов