З А Т В Е Р Д Ж Е Н А

рішенням обласної ради

від 23 березня 2004 року (р14-7-4)

(ХIV сесія ХXIV скликання)

                                                    

                                                                                     

 

РЕГІОНАЛЬНА  ПРОГРАМА

запобігання загибелі людей на водних об¢єктах,

забезпечення вимог безпеки, профілактики травматизму та охорони життя людей на воді на 2004 - 2005 роки

 

І.     Вступ

 

            Регіональна програма на період 2004-2005 років (далі Програма) розроблена відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР), Закону України "Про аварійно-рятувальні служби" (1281-14), Правил охорони життя людей на водних об’єктах України, затверджених наказом № 272 Міністра МНС України від 03.12.2001 року, розпорядження Президента України «Про невідкладні заходи щодо запобігання загибелі людей на водних об’єктах» від 14 липня 2001 року  № 190 (190/2001), Бюджетного кодексу України. (2542-3)

          Програма передбачає заходи по запобіганню загибелі  людей на водних об’єктах, щодо охорони  життя людей на воді, створення безпечних умов відпочинку населення на водних об’єктах.

 

ІІ.     Аналіз сучасного стану щодо охорони життя

людей на водних об’єктах області та попередження нещасних

 випадків на воді

 

               В області за 2002 рік під час відпочинку на водних об`єктах загинуло  117 чоловік, у т.ч. 14 дітей – учнів шкіл області, в 2003 році - 107 чоловік, у т. ч. 10 дітей (5 учнів шкіл та 5 дітей дошкільного віку).

 За останні роки  в зонах рятування особовим складом рятувальних станцій не допущено жодного випадку загибелі людей на воді. За  2003 рік  врятовано 6 чоловік, у т.ч. 3 школярів, та надано допомогу 36 особам.          

            Велика кількість людей гинуть на водних об’єктах області тому, що органами місцевого самоврядування незадовільно проводиться робота щодо забезпечення виконання вимог по охороні життя людей та попередження загибелі людей на воді, не встановлено дійовий контроль  за організацією безпечного відпочинку населення на водних об`єктах.

Не проводиться перереєстрація водних об`єктів, що використовуються населенням для відпочинку, на більшості пляжів не створюються рятувальні та медичні пости, не організовується навчання та чергування рятувальників, в більшості  міст, селищ та сіл, на базах відпочинку та інших, не  проводиться огляд та очистка дна акваторій пляжів водолазами, пляжі не обладнані наочною агітацією з правил поведінки на воді та з надання першої допомоги потерпілим, на пляжах не виставляються рятувальні засоби, а в небезпечних для купання місцях - попереджувальні знаки та написи. Більшість місць відпочинку населення не зареєстровані, не мають паспортів.

 На водних об`єктах області знаходиться велика кількість плавзасобів, що не пройшли технічний огляд та непридатні для використання, а це сприяє виникненню нещасних випадків. Проводиться недостатня профілактична робота серед населення з попередження нещасних випадків на воді. Через відсутність коштів припинило діяльність товариство рятування на воді. В учбових закладах не створюються куточки з профілактики травматизму на водних об`єктах. Робота з навчання дітей плаванню на низькому рівні.

            До роботи з охорони життя людей на воді та попередження нещасних випадків не залучаються добровільні формування, народні дружини; не видаються листівки, методичні рекомендації, наочна агітація тощо.

 

ІІІ.     Мета Програми

 

            Метою Програми є реалізація державної політики щодо запобігання нещасним випадкам на водних об’єктах області.

Програма передбачає:

- поліпшення роботи зі створення безпечних умов відпочинку на водних об’єктах області та попередження загибелі людей на воді;

- забезпечення контролю за роботою рятувальних постів, створених органами місцевого самоврядування, підприємствами, організаціями і установами, приватними особами на базах відпочинку, пансіонатах, санаторіях, дитячих, спортивних таборах;

- визначення перспектив розвитку та удосконалення рятувально-водолазної служби з урахуванням темпів росту та розвитку місць відпочинку населення біля водойм;

- підготовку кваліфікованих рятувальників;

- виконання пошукових водолазних робіт, пов’язаних з виявленням та підніманням потерпілих з води;

- водолазне обстеження та очистку від сторонніх предметів дна акваторій пляжів, незалежно від підпорядкованості;

-    узагальнення та розповсюдження передового досвіду роботи рятувальних станцій та постів;

-    координацію проведення організаційно-технічних заходів щодо стабільної роботи обласної державної рятувально-водолазної служби.

                                              

IV.               Джерела та обсяги фінансування Програми

 

Фінансування заходів Програми протягом 2004-2005 років передбачається здійснювати за рахунок коштів:

-     обласного бюджету в межах асигнувань, виділених на фінансування Програми, та виходячи із можливостей обласного бюджету;

- власних коштів обласної державної рятувально-водолазної служби, одержаних від виконання підводно-технічних (водолазних) робіт, надання платних послуг, не заборонених чинним законодавством;

-     позабюджетних коштів;

-  коштів підприємств усіх форм власності, громадських організацій та інших юридичних осіб (за їх згодою), зацікавлених у реалізації Програми.

Розподіл та виділення коштів обласного бюджету має враховувати обсяги коштів місцевих бюджетів та залучених коштів на реалізацію заходів Програми.

 Головним розпорядником коштів обласного бюджету на виконання заходів Програми є управління житлово-комунального господарства облдержадміністрації.

Обсяги фінансування заходів Програми протягом 2004 – 2005 років наведено у додатку.

 

V.                  Механізм  реалізації  Програми

 

Для виконання Програми необхідно:

      1. Органам місцевого самоврядування:

- проаналізувати стан справ з охорони життя людей на воді та з попередження нещасних випадків на водних об`єктах, прийняти рішення, направлені на виконання заходів щодо поліпшення роботи з профілактики невиробничого травматизму населення, викладених у розпорядженні Президента України від 14 липня 2001 року № 190 "Про невідкладні заходи щодо запобігання загибелі людей на водних об'єктах (190/2001);

- забезпечити контроль за організацією безпечного відпочинку на пляжах, розташованих на підпорядкованих їм територіях, провести їх перереєстрацію;

- привести обладнання пляжів у відповідність із Правилами охорони життя людей на водних об`єктах України;

- кожний випадок загибелі дітей на воді розглядати комісійно, виявляти причини загибелі та вживати додаткових конкретних заходів для попередження загибелі дітей.

      2. Головному управлінню з питань надзвичайних ситуацій та у справах цивільного захисту населення обласної державної адміністрації та обласній державній рятувально-водолазній службі здійснювати заходи щодо проведення роз`яснювальної роботи серед населення з попередження нещасних випадків на воді.

      3. Управлінню охорони здоров`я обласної державної адміністрації залучати працівників медичних закладів для навчання населення методам надання першої допомоги при нещасних випадках на воді та організувати чергування медпрацівників в місцях відпочинку населення на водних об’єктах.

      4. Головному управлінню освіти і науки облдержадміністрації посилити роботу серед учнів та студентів навчальних закладів, в т.ч. і приватних, з попередження нещасних випадків на воді, створити куточки з наочною агітацією щодо безпечної поведінки учнів та студентів на воді.

      5. Обласній державній рятувально-водолазній службі:

-     вжити заходів щодо залучення додаткових коштів на утримання служби за рахунок надання послуг фізичним та юридичним особам з навчання рятувальників, виконання водолазних робіт;

-     забезпечити контроль за роботою рятувальних постів, створених підприємствами, організаціями і установами, на підпорядкованих базах відпочинку, пансіонатах, санаторіях, у дитячих і спортивних таборах.