З А Т В Е Р Д Ж Е Н О

рішенням  обласної ради

від 23 грудня 2003 р. (р13-13-4)

(ХІІІ сесія ХХІV скликання)

 

 

 

 

 

ПРОГРАМА

кадрового забезпечення галузі охорони здоров’я та удосконалення медичної допомоги жителям сільської місцевості області до 2008 року

 


В С Т У П

 

            Програма кадрового забезпечення галузі охорони здоров’я та удосконалення медичної допомоги жителям сільської місцевості області до 2008 року (далі Програма) розроблена відповідно до Указу Президента України від 7 грудня 2000 року №1313/2000 “Про Концепцію розвитку охорони здоров’я населення України” (1313/2000) та Міжгалузевої регіональної комплексної програми “Здоров’я нації” на 2002-2011 роки.

Реформування кадрової політики згідно з концепцією розвитку охорони здоров’я населення України має бути спрямоване на:

-удосконалення системи кадрового забезпечення галузі з урахуванням сучасних соціально-економічних умов та реальних потреб;

-реорганізацію системи планування і розподілу кадрового потенціалу у співвідношенні “лікар - медичний працівник середньої ланки” шляхом збільшення кількості працівників середньої ланки;

-реформування ступеневої медичної і фармацевтичної освіти;

-здійснення підготовки фахівців за новими спеціальностями: медичний психолог, клінічний фармацевт, економіст охорони здоров’я, спеціаліст з інформатики охорони здоров'я, спеціаліст з експлуатації медичної техніки, менеджер охорони здоров'я;

-розширення підготовки сімейних лікарів - лікарів загальної практики;

-опрацювання нових державних стандартів вищої медичної та фармацевтичної освіти, освітньо-кваліфікаційних характеристик фахівців, освітньо-професійних програм та засобів уніфікованої оцінки рівня знань медичних і фармацевтичних працівників;

- удосконалення системи підготовки медичних сестер, розроблення та реалізацію програми розвитку сестринства, розширення функцій медичних сестер відповідно до світового досвіду, що знизить потребу в лікарях у державі.

            В основу Програми покладені пропозиції щодо удосконалення та розвитку кадрового потенціалу галузі охорони здоровя області, покращення укомплектування медичними кадрами закладів охорони здоров’я, в першу чергу в сільській місцевості, поліпшення процесу підготовки та перепідготовки керівників, лікарів первинної ланки охорони здоров’я, налагодження підготовки медичних сестер – бакалаврів, спеціалістів з економічною та фінансовою підготовкою для роботи в закладах охорони здоров’я, забезпечення їх належними соціально-побутовими умовами для проживання та роботи.

 

ОБГРУНТУВАННЯ

 

            Однією з головних передумов стабільного функціонування галузі охорони здоров’я є її достатня забезпеченність кваліфікованими медичними кадрами, які б мали рівень підготовки відповідно до сучасного періоду развитку суспільства та науково-технічного прогресу.

            На цей час у закладах охорони здоров’я Харківської області працюють 55972 особи, з них 9567 лікарів (в тому числі - 675 керівників закладів та їх заступників), 22254 – середні медичні працівники (в тому числі 2213 головних та старших медичних сестер – керівників), 983 – спеціалісти з економічною та фінансовою освітою, 819 - інші працівники.

Однак, незважаючи на те, що Харків має один з найстаріших та найпотужніших медичних університетів України, показники забезпеченості медичними кадрами в регіоні є нижчими за середньодержавні - 131,8 на 10 тис. населення (в середньму по Україні – 138,0), в тому числі лікарями – 38,6 (в середньму по Україні – 41,0), середніми медичними працівниками – 93,3 (в середньму по Україні – 100,9).

            Управлінням охорони здоров’я обласної державної адміністрації здійснюється пріоритетне замовлення на розподіл медичних кадрів, насамперед для первинної ланки медико-санітарної допомоги в сільській місцевості, однак саме тут відзначається суттєвий дефіцит лікарських кадрів та середнього медичного персоналу, що не задовольняє потреб населення щодо отримання якісної медичної допомоги і, окрім іншого, стримує впровадження сімейної медицини.

В 2003 році в Харківському державному медичному університеті навчається 275 студентів цільового набору із числа сільських мешканців, однак система цільового набору до медичного університету сільської молоді та створення умов і економічних важелів для закріплення молодих спеціалістів на селі потребують подальшого вдосконалення.

            В області активно проводиться реформування первинної ланки медико-санітарної допомоги населенню на засадах сімейної медицини.

            Саме в Харкові створений і успішно функціонує перший в Україні факультет сімейної медицини Харківської медичної академії післядипломної освіти у складі 19‑ти кафедр, що дозволило вперше в Україні організувати масову підготовку сімейних лікарів із терапевтів та педіатрів і за 3 роки досягти того, що 30% мешканців області вже обслуговуються сімейними лікарями, а в сільській місцевості  цей показник дорівнює 61%.

            Однак широке втілення принципів загальної практики - сімейної медицини в умовах індустріального півторамільйонного міста Харкова потребує удосконалення підготовки лікарів, поширення на місто практики проведення циклів підвищення кваліфікації лікарів безпосередньо в поліклініках, за вечірньою формою навчання тощо.

            З метою удосконалення системи підготовки середнього медичного персоналу для роботи в закладах охорони здоровя області управлінням охорони здоров’я впорядковано плани прийому абітурієнтів до медичних училищ за бюджетною та госпрозрахунковою оплатою навчання: Куп’янське медичне училище реорганізовано в коледж, у Харківському медичному училищі № 2 організовано підготовку середніх медичних працівників за новою спеціальністю «помічник стоматолога», а також підготовку спеціалістів з масажу із числа молоді-інвалідів з вадами зору, заключено угоду з Харківською медичною академією післядипломної освіти щодо підвищення кваліфікації середнього медичного персоналу на базі створеного в структурі академії коледжу.

            Разом з тим, ця робота потребує подальшого розвитку та удосконалення.

Гостра потреба в підготовці дипломованих менеджерів охорони здоров’я освітньо-професійного рівня “Менеджер охорони здоров’я” з числа  молодих перспективних керівників закладів охорони здоров’я та резерву на їх посади обумовлена сьогоднішніми вимогами до лікувально-профілактичних закладів та їх керівників, які повинні знати економічні закони ринку, менеджмент, володіти методами підприємницької діяльності, вміти добиватися конкретної мети завдяки знаходженню найбільш практичних, оригінальних, нестандартних рішень у сфері управління галуззю  охорони здоров’я, системі медичного страхування та у комерційному секторі охорони здоров’я тощо.

            Зазначене  обумовлює  також необхідність перепідготовки працівників економічного та фінансового профілю, що працюють у закладах охорони здоров’я.

 

МЕТА ПРОГРАМИ

 

            Метою Програми є:

1.         Поліпшення кадрового забезпечення галузі охорони здоров’я населення області, в першу чергу в сільській місцевості.

2.         Підвищення рівня підготовки медичних кадрів, створення їм належних соціально-побутових умов проживання.

3.         Забезпечення жителів сільської місцевості кваліфікованою медичною допомогою та створення умов для постійного динамічного спостереження за станом їх здоров’я.                  

4.         Проведення профілактичних заходів, широке впровадження сімейної медицини та підвищення статусу лікаря загальної практики – сімейної медицини.

 

ЗАВДАННЯ ПРОГРАМИ

 

            Завданнями Програми є:

1. Удосконалення системи цільового набору сільської молоді до медичного університету, закріплення медичних кадрів в первинних ланках охорони здоров’я, в першу чергу в сільській місцевості, забезпечення молодих спеціалістів, направлених в сільські райони, житлом, транспортом, створення необхідних умов праці та побуту.

            2.Організація поетапної підготовки та перепідготовки керівників закладів охорони здоров’я за спеціальністю “Менеджер охорони здоров’я” на факультеті менеджменту охорони здоров’я Харківської медичної академії післядипломної освіти за регіональним замовленням.

            3.Впровадження виїзних циклів підвищення кваліфікації лікарів та середніх медичних працівників для закладів сімейної медицини в місті Харкові та районах області.

            4. Організація підготовки середніх медичних працівників - керівників за програмою бакалаврату на базі коледжу Харківської медичної академії післядипломної освіти за регіональним замовленням для роботи в закладах охорони здоров’я області.

            5.Розвиток сестринської справи та удосконалення системи підвищення кваліфікації середнього медичного персоналу закладів охорони здоров’я області на базі коледжу Харківської медичної академії післядипломної освіти за регіональним замовленням.

            6.Впровадження системи підвищення кваліфікації спеціалістів з економічною та фінансовою освітою, що працюють в закладах охорони здоров’я населення області, з урахуванням сучасних соціально-економічних змін в діяльності галузі.

            7. Створення автоматизованої системи комп’ютерного обліку медичних кадрів закладів охорони здоров’я, в першу чергу в сільській місцевості.

 

ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ

 

Фінансування Програми з обласного бюджету.

 

ЗАХОДИ

 

1.      Здійснювати моніторинг укомплектування медичними кадрами сільських закладів охорони здоров’я.                                              

Управління охорони здоров’я облдержадміністрації.
                                                                       2004 – 2008 роки.

 

2.      Здійснювати аналіз соціально-побутового забезпечення молодих спеціалістів, які працюють у закладах охорони здоров’я у сільській місцевості.                                                             

Управління охорони здоров’я облдержадміністрації.

                                                                       2004 – 2008 роки.

 

3.      Здійснювати цільове направлення випускників Харківського державного медичного університету в сільську місцевість, які навчались за рахунок бюджетних коштів.         

Управління охорони здоров’я облдержадміністрації.

                                                                       2004 – 2008 роки.

 

 

 

4.      Забезпечити цільові набори абітурієнтів із сільської місцевості в медичні училища на бюджетній основі.     

Управління охорони здоров’я облдержадміністрації.

                                                                       2004-2008 роки.

 

5.      Визначити потребу в спеціалістах-менеджерах охорони здоров’я та впровадити підготовку управлінських кадрів для сільської місцевості по спеціальності “Менеджмент охорони здоров’я” на факультеті менеджменту охорони здоров’я Харківської медичної академії післядипломної освіти, а саме, здійснювати:

 

5.1. Перепідготовку головних лікарів центральних районних лікарень, які вперше призначені на ці посади.

Управління охорони здоров’я облдержадміністрації.

                                                                        2004 – 2005 роки.

 

5.2. Перепідготовку головних лікарів центральних районних лікарень по медичному обслуговуванню населення та амбулаторно-поліклінічній роботі.

Управління охорони здоров’я облдержадміністрації.

                                                                        2004 – 2006 роки.

 

5.3. Перепідготовку економістів центральних районних лікарень.

Управління охорони здоров’я облдержадміністрації.

                                                                        20052007 роки.

 

5.4. Перепідготовку бухгалтерів центральних районних лікарень.

Управління охорони здоров’я облдержадміністрації.

                                                                        20062008 роки.

 

5.5. Перепідготовку на заочній формі навчання головних лікарів закладів охорони здоров’я обласного підпорядкування.

Управління охорони здоров’я облдержадміністрації.                          
2007 – 2009 роки.

 

6. Впровадити виїзні форми підвищення кваліфікації лікарів та медичних працівників середньої ланки.

Управління охорони здоров’я облдержадміністрації.

                                                                        2004 – 2008 роки.

 

7.      Впровадити автоматизовану систему комп’ютерного обліку медичних кадрів сільських закладів охорони здоров’я.

Управління охорони здоров’я облдержадміністрації.

                                                                        2004 – 2005 роки.

 

8.      Заохочувати керівників закладів охорони здоров’я сільської місцевості відповідно до показників здоров’я населення та господарської діяльності.

Управління охорони здоров’я облдержадміністрації.

                                                                       2004 – 2008 роки.

 

 

 

Заступник голови обласної ради                                     В. Зорченко