З А Т В Е Р Д Ж Е Н О

рішенням обласної ради

від 23 грудня  2003 року (р13-8-4)

(ХІІІ сесія ХХIV скликання)

 

 

Програма

створення матеріальних резервів для запобігання, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного

і   природного характеру та їх наслідків у Харківській області на 2004-2006 роки

 

Загальна частина

 

Харківська область є зоною з надзвичайно високим ступенем ризику виникнення аварій та катастроф техногенного походження. Цей ризик постійно зростає, оскільки рівень зносу обладнання більшості промислових підприємств наближається до критичного. Гідрометеорологічні умови також у значній мірі стають причиною виникнення багатьох надзвичайних ситуацій.

На території області діють понад 500 потенційно небезпечних об'єктів (найбільші з них - ДП "Хімпром", (м. Первомайський), АТЗТ "Харківський жиркомбінат",  АТЗТ "Холодпром", ВАТ "Харківський молочний комбінат"), де зберігається 18,2 тис. тонн хімічно небезпечних речовин, таких як:  хлор - 1,5 тис. тонн, аміак -15,4 тис. тонн, інші - 1,3  тис. тонн.

На території області знаходиться пункт захоронення радіоактивних відходів (ПЗРВ) Харківського державного міжобласного спецкомбінату, що розташований на відстані 23 км від  м. Харкова і обслуговує підприємства Харківської, Сумської та Полтавської областей України.

Через територію Харківської області проходить аміакопровід "Тольятті  - Одеса" (291 км) та  газопровід "Союз".

За останні три роки у Харківській області зареєстровано 189 надзвичайних ситуацій, з них: техногенного характеру - 127,  природного - 122, соціально-політичного - 40, в яких загинуло 170 чол., травмовано 304 чол.

Основними причинами виникнення техногенних аварій є:

- послаблення механізму державного контролю за безпекою у виробництві, старіння механізмів внаслідок тривалої експлуатації;

- недосконалість законодавчої бази, яка в нових економічних умовах не забезпечує відповідного рівня функціонування виробництва, зменшення кількості надзвичайних ситуацій та їх наслідків, а також відповідальність власників підприємств та господарств усіх форм власності за поліпшення роботи у цьому напрямку;

-       спрацювання  основних виробничих   фондів,   особливо  на підприємствах переробної галузі, хімічної, нафтогазової промисловості;

- зберігання  та  використання  великої   кількості   небезпечних   речовин   і отрутохімікатів;

-  зниження рівня кваліфікації персоналу об'єктів підвищеної небезпеки.

 

Основною метою створення і використання матеріальних резервів усіх рівнів є захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру у єдиній державній системі запобігання і реагування на надзвичайні ситуації згідно з положеннями Закону України "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій".

У 2002 році, відповідно до рішення обласної ради від 10 грудня 2002 року, для створення матеріальних регіональних резервів були виділені кошти у сумі 284 тис. грн., на які були придбані матеріально-технічні засоби.

Згідно з розпорядженням Харківської обласної державної адміністрації  №  405 від 17 листопада 2003 року були виділені кошти в сумі 250 тис. грн. для поповнення матеріальних регіональних резервів.

 

Мета і основні завдання програми

 

Основною метою Програми є створення і використання матеріальних ресурсів для запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру, а також їх наслідків.

Відповідно до Указу Президента України від 9 лютого 2001 року № 80 "Про заходи щодо підвищення рівня захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру" та постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2001 року № 308 "Про порядок створення і використання матеріальних резервів для запобігання, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та їх наслідків" було видано відповідне розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації від 30 серпня 2001 року № 581, а також розроблено і затверджено номенклатуру та обсяги запасів матеріально-технічних ресурсів регіонального рівня на загальну суму 1 910370 грн.

 

Заходи щодо виконання  Програми створення матеріальних резервів для запобігання, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і   природного характеру та їх наслідків у Харківській області на 2004-2006 роки

 

1. Забезпечити фінансування створення матеріального регіонального резерву для підвищення ефективності захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

                 Головне управління з питань НС та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації, Головне фінансове               

                 управління облдержадміністрації.

 

2. Придбати засоби для здійснення запобіжних заходів у разі загрози виникнення надзвичайних ситуацій, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру та їх наслідків, проведення невідкладних відновних робіт згідно з “Пропозиціями щодо створення матеріальних резервів у 2004-2006 роках” (додаток 2). (р13-8/4-д2)

Головне управління з питань НС та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації.

 

3. Придбані засоби регіонального матеріального резерву розмістити і зберігати на складах і базах підприємств з урахуванням їх оперативної доставки до можливих зон надзвичайних ситуацій.

Головне управління з питань НС та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації.

 

4. Забезпечити контроль за відпуском матеріально-технічних цінностей з резерву.

Головне управління з питань НС та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації.

 

5. Своєчасно порушувати питання перед органами виконавчої влади щодо поповнення матеріального регіонального резерву за рахунок коштів обласного бюджету у разі витрачання матеріально-технічних засобів на  запобігання та ліквідацію надзвичайних ситуацій.

Головне управління з питань НС та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації.

 

                                                                                                                   Фінансове забезпечення програми

 

Фінансування Програми  передбачається здійснювати за рахунок коштів обласного бюджету (додаток 1). (р13-8/4-д1)

У 2004-2006 роках передбачається створити матеріальні резерви (додаток 2). (р13-8/4-д2)