Додаток
до рішення обласної ради
від 19 серпня 2003року (р11-4-4)
(ХІ сесія XXIV скликання)
Інформація
про хід виконання рішення обласної ради від 25 вересня 2001 року
“Про програму боротьби з туберкульозом серед дітей та підлітків в Харківській області на 2002-2005 роки”
(ХVІІІ сесія ХХІІІ скликання)
На виконання рішення обласної ради від 25 вересня 2001 року “Про програму боротьби з туберкульозом серед дітей та підлітків у Харківській області на 2002-2005 роки” (ХVІІІ сесія ХХІІІ скликання) (р18-1-3) проведено певну роботу з попередження розповсюдження туберкульозу серед дітей та підлітків та поліпшення фтизіатричної допомоги дитячому населенню області.
Основні зусилля було спрямовано на організацію та забезпечення своєчасного щеплення новонароджених, щорічної туберкулінодіагностики, а також створення належних умов перебування, організацію повноцінного лікування та харчування хворих дітей в протитуберкульозних закладах.
За неповних 2 роки з моменту прийняття програми вдалося збільшити охоплення щепленням новонароджених дітей від туберкульозу з 93,1% до 99,2% (при середньому по Україні - 97,8%).
Для поліпшення щорічної діагностики туберкульозу у дітей в області впроваджено бригадний метод проведення туберкулінодіагностики, на закупівлю туберкуліну з місцевих бюджетів виділено в 2002 році 260,9 тис. грн., в першому півріччі 2003 року - 190,6 тис. грн., що дозволило забезпечити 100% охоплення дитячого населення туберкулінодіагностикою.
З 2002 року в області розпочато активне впровадження сучасного методу бактеріоскопічної діагностики туберкульозу, рекомендованого Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Проведено навчання 1200 медичних працівників клініко-діагностичних лабораторій лікувально-профілактичних закладів області, проведено майже 30 тисяч обстежень мокротиння. За цим показником область увійшла в першу трійку рейтингової оцінки Міністерства охорони здоров’я України.
Для флюорографічного обстеження підлітків та поглибленої діагностики туберкульозу у дітей налагоджено безперебійне забезпечення дитячих лікувально-профілактичних та протитуберкульозних закладів рентгенографічною та флюорографічною плівкою, необхідними хімічними реактивами, на що з обласного та місцевих бюджетів за 2002 рік та перше півріччя 2003 року виділено 2,6 млн. грн. Це дозволило організувати обстеження практично усіх 87 тисяч підлітків, що підлягали огляду.
Завдяки вжитим заходам вдалося досягти зменшення захворюваності на туберкульоз серед дітей з 14,1 на 100 тис. дитячого населення в 2001 році до 9,0 – 2002 році, серед підлітків – відповідно з 35,6 до 27,9; відзначається позитивна динаміка виявлення туберкульозу в більш ранній стадії, не допущено жодного випадку захворювання дітей із сімей, де є хворі дорослі.
В цілому по області на диспансерному обліку у лікарів фтизіатрів з приводу туберкульозу знаходиться 22,0 тис. дітей та підлітків.
У 2002-2003 р.р. за рахунок централізованих коштів державного бюджету було отримано майже на 3 млн. грн. основних протитуберкульозних лікарських засобів, окрім цього для проведення симптоматичного лікування з обласного та місцевих бюджетів було закуплено ще на 112,5 тис. грн. протитуберкульозних препаратів, які не передбачені централізованими поставками. Це дозволило більш ніж вдвічі збільшити вартість медикаментозного забезпечення лікування дітей та підлітків, хворих на туберкульоз: з 1,77 грн. на 1 ліжко-день в 2001 році до 3,80 грн. - у 2003 році.
Одночасно в 2,2 раза вдалося збільшити витрати на харчування дітей та підлітків в протитуберкульозних закладах - з 1,85грн. на 1 ліжко-день у 2001 році до 4,10грн. - у 2003 році.
Вжито заходів щодо поліпшення кадрового складу дитячої фтизіатричної служби. Укомплектованість штатних посад дитячих фтизіатрів за 2 роки збільшено з 88,8% до 95,4%, налагоджено підвищення кваліфікації з проблем дитячої фтизіатрії лікарів педіатрів та сімейних лікарів.
Для надання стаціонарної допомоги дітям та підліткам, хворим на туберкульоз, у Харківському міському протитуберкульозному диспансері № 1 розгорнуто 50 ліжок, що становить 1,14 на 10 тис. дитячого населення і менше, ніж в середньому по Україні (1,65). На жаль і умови перебування дітей та підлітків у цьому закладі є незадовільними.
Для вирішення цієї проблеми управлінням охорони здоров’я облдержадміністрації вивільнено приміщення площею 900 кв. м. для відкриття дитячо-підліткового туберкульозного відділення на 70 ліжок в обласній дитячій клінічній інфекційній лікарні, однак воно потребує суттєвої реконструкції та оснащення, на що згідно з проектно-кошторисною документацією необхідно 2,9 млн. грн.
В поточному році на ці цілі в обласному бюджеті по галузі охорони здоров’я було заплановано 368 тис. грн., з яких 313 тис. грн. вже освоєно. Для завершення першого етапу реконструкції до кінця року необхідно додатково ще 200 тис. грн., з приводу чого управління охорони здоров’я звернулося з клопотанням про виділення їх за підсумками виконання бюджету за 9 місяців 2003 року.
Виконання програми знаходиться під контролем постійної комісії з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення обласної ради та управління охорони здоров’я обласної державної адміністрації.
Заступник голови
обласноїради В. Зорченко