Додаток

до рішення обласної ради

від 19 серпня 2003 року (р11-10-4)

 

(ХІ сесія  XXIV скликання)

 

І Н Ф О Р М А Ц І Я

про хід виконання Програми соціального захисту населення

Харківської області на 2003 рік щодо економічних та соціальних гарантій

у сфері соціального захисту і реабілітації інвалідів

(VІІІ сесія ХХІV скликання)

 

З метою забезпечення вимог чинного законодавства щодо економічних та соціальних гарантій у сфері соціального захисту та реабілітації інвалідів рішенням  VІІІ сесії ХХІV скликання обласної ради від 22 лютого 2003 року було затверджено Програму соціального захисту населення Харківської області на 2003 рік (р8-11-4) та заходи щодо проведення в області у 2003 році Року людей з інвалідністю. Заходами програми передбачається підтримка близько 135 тис. інвалідів, з них працездатного віку - близько 60 тис. інвалідів, які перебувають на обліку в органах праці та соціального захисту населення області.

З жовтня 2000 року в області функціонує центр раннього втручання для дітей з порушенням розвитку та дітей-інвалідів Благодійного фонду "Інститут раннього втручання", в якому надається системна допомога дітям з порушенням розвитку та батькам дітей-інвалідів з розробкою індивідуальних реабілітаційних програм.

В області започатковано створення мережі та діють 6 відділень ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів, створених на базі Дергачівського, Барвінківського, Чугуївського районних, Чугуївського та Ізюмського міських, Комінтернівського району м. Харкова територіальних центрів соціального обслуговування пенсіонерів.

Українським науково-дослідним Інститутом протезування, протезобудування та відновлення працездатності вирішується питання  комплексної реабілітації та атипічного протезування осіб з вадами нижніх кінцівок, реабілітації і відновленого лікування осіб з вадами верхніх кінцівок, протезно-ортопедичної допомоги дітям, людям похилого віку тощо. Клінічна база Інституту налічує 180 койок, де щорічно понад 1300 інвалідів із 27 областей України одержують висококваліфіковану допомогу, із них 700 чол. - жителі  м. Харкова та області.

В медичній службі Харківського казенного експериментального  протезно-ортопедичного підприємства перебувають на обліку 45,8 тис. інвалідів, які забезпечуються протезно-ортопедичними виробами, ортопедичним взуттям. Налагоджена система виїзних медико-технічних бригад до районів, міст області. Для розвитку нового напрямку роботи - випуску протезно-ортопедичних виробів за новими технологіями  підвищеної функціональності  та з поліпшенням якості – відкрита нова протезна дільниця з необхідним сучасним обладнанням.

В області на 95 % інваліди забезпечені інвалідними візками, засобами реабілітації та малої механізації.

У 71 вищому навчальному закладі навчаються 815 інвалідів.

На базі обліково-економічного технікуму-інтернату ім. Ф.Г. Ананченка набувають освітні послуги, пов’язані з одержанням вищої освіти на рівні кваліфікаційних вимог до молодшого спеціаліста з двох спеціальностей "Соціальна робота", "Бухгалтерський облік",  щорічно близько 200 інвалідів.

В області вивчається питання щодо створення міжрегіонального центру професійної реабілітації інвалідів. Фінансування для зміцнення матеріально-технічної бази названого центру буде здійснюватися за рахунок коштів Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

Планується одночасне навчання 50 інвалідів за різними спеціальностями.

Організовано навчання інвалідів на базі міських ПТУ № 47 та №22, де створені та діють спеціалізовані групи (по 4 у кожному закладі), в яких  навчаються виключно інваліди за 6 спеціальностями. Учні забезпечуються 3-разовим харчуванням, медичним обслуговуванням, проживанням у гуртожитку (при необхідності)  за рахунок коштів державного бюджету по витратах, передбачених для системи освіти.

У професійно-технічних навчальних закладах області навчаються 270 інвалідів.

У 46 вищих навчальних закладах І-ІІ рівня акредитації навчаються 513 інвалідів за 37 спеціальностями, у 25 вищих навчальних закладах ІІІ-ІV рівня акредитації навчаються 302 інваліда за 28 спеціальностями.

Для підвищення конкурентоспроможності на ринку праці інвалідам, які звертаються до служби зайнятості, пропонується навчання та перенавчання, яке здійснюється у 7 навчальних закладах за 12 спеціальностями в залежності від стану їх здоров’я та індивідуальних спроможностей за рахунок коштів Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

Громадськими організаціями в області створено 4 центри, які займаються соціальною, трудовою і професійною реабілітацією інвалідів.

Після закінчення навчання інваліди працевлаштовуються на підприємствах громадських організацій інвалідів.

На виконання регіональної Програми розвитку малого підприємництва на 2003-2004 р.р. рішенням комісії по розвитку підприємництва області, яку очолює голова обласної державної адміністрації Є.Кушнарьов, за рахунок коштів Харківського регіонального Фонду підтримки підприємництва  Харківській обласній організації Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій  інвалідів України" виділено кошти у розмірі 25,0 тис. грн. на створення та функціонування "Центру трудової та соціальної реабілітації інвалідів "Такт".

За рахунок коштів обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів надано цільову фінансову допомогу на створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, модернізації виробництв та організацію випуску конкурентоспроможної продукції, створення санітарно-гігієнічних умов для роботи інвалідів на загальну суму 770 тис. грн.

Передбачено для працевлаштування інвалідів 19421 робоче місце, де працюють 17354 чол. (інвалідів).

У 2003 році Харківське обласне  відділення Фонду соціального захисту інвалідів планує створити 60 робочих місць для працевлаштування інвалідів за рахунок державних коштів. У 1 кварталі 2003 року проведено фінансування ТОВ "Фірма "Відродження"  в сумі 400,0 тис. грн. на поворотній основі. Для створення відповідних санітарно-гігієнічних умов на робочих місцях інвалідів було надано безповоротну фінансову допомогу у сумі 47,2 тис. грн. Харківському учбово-виробничому об’єднанню "Електросвітло" УТОС.

Для Харківської обласної спеціалізованої школи-інтернату для сліпих дітей ім. В.Г. Короленка придбано поліграфічне обладнання та комп’ютерну техніку на суму 200,0 тис. грн. для зміцнення матеріально-технічної бази навчально-виробничих майстерень, де дітей-інвалідів  по зору будуть навчати сучасним професіям. Харківській обласній спеціалізованій школі-інтернату для глухих дітей ім. Н.К. Крупської надано безповоротну фінансову допомогу у сумі 300,0 тис. грн. на придбання сурдотехнічного обладнання.

Підготовлено та направлено документи до Міністерства праці та соціальної політики України на 15 інвалідів для перенавчання у Всеукраїнському центрі професійної реабілітації інвалідів.

Розпочато роботу щодо визначення можливостей створення банку соціальної інформації про інвалідів, їх захворювання з урахуванням рекомендацій щодо працездатності та можливостей працевлаштування.

Розпочала свою роботу регіональна комісія з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів. Розглянуто 70 заяв від підприємств громадських організацій інвалідів на одержання державної допомоги у вигляді пільг, фінансової допомоги та кредитування. По всім заявам прийняті позитивні рішення.

В області з 1995 року існують обласні федерації спортсменів-інвалідів з порушенням зору, слуху та опорно-рухового апарату.

Особам з особливими потребами, які проживають у сільській місцевості, надається кваліфікована медична допомога. На 2003 рік розроблено план по огляду осіб з особливими потребами силами сімейних лікарів, а також 2 рази на тиждень – виїзних спеціалізованих бригад лікарів.

Обласні, міські та центральні районні лікарні забезпечені необхідними засобами догляду за важко і хронічно хворими інвалідами.

У 2003 році в області введено в експлуатацію 28 об’єктів соціальної інфраструктури з улаштуванням пандусів та узгоджено 7 проектів з урахуванням заходів щодо вільного доступу інвалідів до вищезазначених об’єктів.

Важливою формою соціального захисту малозабезпечених непрацездатних громадян, інвалідів є організація належного соціально-побутового та медичного обслуговування їх у будинках-інтернатах і територіальних центрах.

У системі соціального захисту населення області функціонує 42 територіальних центри соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян.

Наданням конкретної соціально-побутової допомоги зайняті 2,5 тис. соціальних працівників. Виявлено і взято на облік 89425 громадян, які гостро потребують різних видів соціально-побутової допомоги.

Територіальними центрами обслужено 44,5 тис. одиноких непрацездатних громадян, пенсіонерів та інвалідів, у т.ч. 32,8 тис. – відділеннями  соціальної допомоги вдома.

Відповідно до розпорядження Президента України в області проведено Всеукраїнську акцію «Милосердя». Внаслідок проведеної роботи на спеціальні благодійні рахунки надійшло 717 тис. грн., в тому числі на спеціальний рахунок головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації надійшло понад 369 тис. грн.

Крім того, для будинків-інтернатів системи соціального захисту, територіальних центрів соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, шкіл-інтернатів, інтернатів для дітей-сиріт, лікарень, притулків у регіонах області надійшло грошової та натуральної допомоги на загальну суму 4,7 млн. грн., яку отримали 147 тис. чол.

В області функціонує 18 будинків-інтернатів, розрахованих на проживання 3717 підопічних.

На сьогодні в будинках-інтернатах проживає 3122 підопічних, що становить  84 відсотки наповненості. Всі інтернатні установи переведено на фінансування за рахунок обласного бюджету.

Фінансове забезпечення будинків-інтернатів становить у середньому 99,4 відсотка.

На виконання доручення Президента України від 4 березня 2003 року № 1-1/242 22 квітня 2003 року відбулося засідання колегії обласної державної адміністрації, на якому розглянуто стан роботи з ветеранами війни та заходи, спрямовані на посилення турботи про людей похилого віку, посилення соціального захисту, задоволення їх життєвих потреб та повсякденних запитів.

У своєму рішенні колегія звернула увагу керівників структурних підрозділів облдержадміністрації, райдержадміністрацій на необхідність здійснення додаткових заходів, спрямованих на безумовне і якісне виконання чинного законодавства щодо соціального захисту ветеранів війни та людей похилого віку.

Питання соціального захисту ветеранів було розглянуто на селекторі обласної державної адміністрації в липні поточного року.

Програмою соціального захисту населення області на 2003 рік  передбачено надання фінансової підтримки обласним громадським організаціям ветеранів та інвалідів  у розмірі 150,0 тис. грн.

У квітні 2003 року проведено зустріч керівництва обласної державної адміністрації з активом громадських об’єднань інвалідів у санаторії "Бермінводи" з одночасним медичним обстеженням інвалідів.

У той же час:

лише частково задовольняються потреби інвалідів у забезпеченні ліками за пільговими цінами, путівками санаторно-курортного оздоровлення, допоміжними засобами реабілітації та догляду, а також з установлення телефонів;

недостатньо забезпечується безбар'єрний доступ людей з обмеженими фізичними можливостями до об'єктів соціальної інфраструктури;

викликає занепокоєння низький рівень зайнятості інвалідів, особливо у сільській місцевості та інше.

Головне управління праці та соціального захисту населення вишукує можливості для вирішення цих та інших проблем.

Робота по виконанню Програми соціального захисту населення Харківської області на 2003 рік, затвердженої рішенням обласної ради  від 22 лютого 2003 року (VІІІ сесія ХХІV скликання), щодо економічних та соціальних гарантій у сфері соціального захисту і реабілітації інвалідів у області триває.

 

Заступник голови

обласної ради                                        В. Зорченко