Звіт

постійної комісії з питань прикордонного,

міжрегіонального та міжнародного співробітництва

про роботу за 2009 рік

 

Протягом звітного періоду постійною комісією з питань прикордонного, міжрегіонального та міжнародного співробітництва  проведено 9 засідань, на яких розглянуто понад 80 питань, із них 10% – проекти рішень, прийнятих обласною радою за погодженням з постійною комісією.

Постійна комісія з питань прикордонного, міжрегіонального та міжнародного співробітництва протягом 2009 року продовжувала активну роботу, спрямовану на поширення позитивного впливу  органів місцевого самоврядування на розвиток міжрегіонального та міжнародного співробітництва в гуманітарній, культурній, освітянській сферах, підвищення інвестиційно-привабливого іміджу Харківської області,  налагодження  економічних зв’язків з державами-сусідами та країнами дальнього зарубіжжя.

За ініціативою членів постійної комісії та під патронатом  обласної ради проведено низку заходів міжнародного рівня, які сприяли створенню єдиного мовного та інформаційного простору між прикордонними областями України та Російської  Федерації. Так у святкуванні 200-річчя з дня народження М.В. Гоголя 1-2 квітня 2009 року взяли участь викладачі та студенти Бєлгородського національного університету, Харківського національного університету  ім. В.М.Каразіна, Національного технічного університету «ХПІ» та Харківського державного педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди. В межах зазначеного заходу було проведено  чергову міжнародну науково-практичну конференцію «Роль літератури, мистецтва і гуманітарних наук у формуванні загальнослов’янських та загальнолюдських цінностей в епоху глобалізації». Метою зазначеного проекту  був обмін досвідом та ознайомлення науковців, викладачів та студентства найкращих ВУЗів України, Росії, працівників органів влади з новітніми напрямками  в сфері літератури та гуманітарних наук і їхнім впливом на глобалізаційні процеси.

23 квітня 2009 року в Харкові пройшов 4-й щорічний фестиваль слов’янської духовної поезії та музики «Колокольний дзвін пасхальний…», організаційний комітет якого очолював заступник голови постійної комісії      Романовський О.Г. 

17 червня 2009 року в Харкові відкрито перший в Україні Центр російської культури.  Центр створено з метою підтримки російської мови і культури за кордоном Міжнародним фондом «Русский мир» у партнерстві з Народною українською академією.  Урочисте відкриття здійснили голова обласної ради С.І. Чернов, декан філологічного  факультету Санкт-Петербурзького державного університету С.І. Богданов, Генеральний консул Російської Федерації у Харкові В.І. Філіпп, голова Ради ректорів Харківського регіону - ректор Харківського національного університету      ім. В. М. Каразіна   В. С. Бакіров.

По своїй суті  Центр російської культури – це міжнародний культурний проект, який являє собою ресурсний центр, що надає доступ до масивів навчально-методичної та науково-популярної літератури, дозволяє створити умови для ефективного вивчення російської мови та літератури із застосуванням  прогресивних  методик та програм, для організації художніх акцій, наукових дискусій та неформального спілкування представників різних культур. Центр формує творчо-комунікативний простір, що має великі перспективи.

За ініціативою членів постійної комісії та підтримки обласної ради  було проведено традиційний фестиваль українсько-російської літератури «Пространство литературы – путь к миру, согласию и сотрудничеству между славянскими народами» за участі членів Союзу письменників Росії та України, відомих поетів та прозаїків обох країн.

Безпосередню участь депутати обласної ради взяли в організації і проведенні під егідою обласної ради  «Тижня російської мови і культури в Харківській області» 9-11 грудня 2009 року.

У рамках «Тижня…» було проведено низку заходів, спрямованих на формування довгострокової стратегії співробітництва між гуманітарно- мистецькою елітою україно-російсько-білоруського прикордоння у сфері науки та освіти, а саме:

 - ІV міжнародну науково-практичну конференцію «Переяславська Рада: її історичне значення та перспективи розвитку східнослов’янської цивілізації»;

- V міжнародну науково-практичну конференцію з проблем гармонізації міжетнічних відносин;

-  Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Проблеми розвитку російської мови та культури в умовах полікультурного простору»;

- міжнародну науково-практичну конференцію «Мистецтво та гуманітарні науки  як факти розвитку міжнародного співробітництва та євроінтеграції»;

- круглий  стіл на тему «Сучасний стан та розвиток культурно-мовної рівності в Україні».

З року в рік збільшується кількість наукових закладів, які долучаються до даного співробітництва, зокрема, до Харківського національного університету ім. В.М. Каразіна та Національного технічного університету «ХПІ», на базі яких проводилося більшість гуманітарних проектів області, приєдналися   Харківський державний технічний університет будівництва та архітектури, Харківський національний педагогічний університет ім. Г.С. Сковороди та Українська інженерно-педагогічна академія.

Завдяки Тижням російської мови і культури, що проводяться вдруге  і мають стати  традиційними, поширюються культурні зв’язки між ВУЗами Харкова, Бєлгорода, Москви, Санкт-Петербурга,  відновлюються міжнародні відносини та співробітництво наукових кіл.

Окрім участі в культурних та освітянських проектах, депутати - члени постійної комісії брали участь  у політичних диспутах на телебаченні та радіо на теми «Багатовекторність української політики» та «Перспективи Європейської інтеграції України на прикладі Харківської області».

В рамках реалізації Програми розвитку прикордонного співробітництва в Харківській області до 2011 року, члени постійної комісії організовували робочі зустрічі з представниками дипломатичних місій, іноземних делегацій, брали участь у виставкових заходах, здійснювали робочі поїздки в райони області з метою вирішення питань, віднесених до компетенції комісії, та провели за звітний період значну роботу щодо укріплення міжнародних відносин, відновлення  економічних та культурних зв’язків з сусідніми країнами та співпраці з представницькими органами влади в Україні та за кордоном.

У грудні 2009 року розпочато діяльність щодо створення робочої  групи з метою опрацювання пропозицій представників Бєлгородської та Харківської областей стосовно створення україно-російського науково-консультаційного агентства з питань впровадження посткризової моделі розвитку економіки.

Головою постійної комісії та його заступниками щомісяця проводилися прийоми громадян, під час яких розглядалися питання спрощення процедури перетинання кордону, пошуку шляхів покращення міждержавних відносин у сфері торгівлі,  можливість навчання студентів обох країн у вищих навчальних закладах Харкова і Бєлгорода та інші питання, що віднесено до  компетенції комісії.

Постійна комісія будує свою діяльність на основі законності, гласності і рівноправності, а завдяки професіоналізму та злагодженій роботі депутатів проведено значну роботу щодо гармонізації співпраці  представницьких органів влади в Україні та за кордоном, укріплення міжнародних відносин і відновлення  економічних та культурних зв’язків з сусідніми країнами.

 

 

 

 

Голова постійної комісії                                                 В. Безрученко