ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проєкту рішення Харківської обласної ради
“Про
звернення Харківської обласної ради до Верховної Ради України
щодо прискорення розгляду та підтримки проєкту Закону України
«Про внесення змін до Цивільного кодексу України
щодо кредитування на період дії воєнного стану»”
(реєстр. №11180-1 від 02.05.2024)
Звернення зумовлено тим, що після запровадження воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» (далі – Указ Президента України № 64/2022), більшість суб’єктів господарювання втратили можливість нормально працювати через ведення бойових дій, економічну кризу або окупацію території, де провадилася їх господарська діяльність. На сьогодні важливого значення набули питання оборони України, захист її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності. Саме тому, забезпечення належного правового регулювання здійснення підприємницької діяльності в умовах воєнного стану стає основою формування національних оборонних інтересів. Ведення підприємницької діяльності під час воєнного стану – це доволі складний процес, проте він є необхідним, адже за допомогою вдалої роботи підприємств можна забезпечити робочі місця для населення, сплату податків до держави, що, в першу чергу, буде допомагати армії. Як доступ до фінансування, так і доступність кредитних ресурсів – це головні проблеми для бізнесу з початку війни. Підприємці вимушені справлятися з ризиками та наслідками війни, що включають втрати від знищення активів, ризики, пов’язані з безпекою персоналу, зруйновану інфраструктуру та кібератаки.
Проєкт Закону України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо кредитування на період дії воєнного стану» (далі – проект Закону) розроблено з метою врегулювання дій окремих норм Цивільного кодексу України щодо кредитування у період дії правового режиму воєнного стану, введеного Указом Президента України № 64/2022.
Проєктом Закону вносяться зміни до Цивільного кодексу України, якими пропонується: 1) закріпити на період дії воєнного стану законодавчі норми стосовно заборони банкам стягувати з суб’єктів господарювання, виробничі потужності яких станом на 24 лютого 2022 року було розміщено на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та пов’язаних фізичних осіб-поручителів забезпечення або заставу за кредитами, які були надані під державні гарантії на портфельній основі та/або за якими надавалася державна фінансова підтримка, як часткова компенсація відсоткової ставки; 2) передбачити заборону перевищення денної процентної ставки за споживчим кредитом максимального розміру, встановленого законом про споживче кредитування; 3) положення пункту 18 «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України про звільнення позичальників від відповідальності за затримку виконання зобов'язань за кредитними договорами (договорами позики) не поширювати на випадки укладення договорів про споживче кредитування.
Запровадження наведених змін дозволить аграрному бізнесу, який станом на 24 лютого 2022 року здійснював свою діяльність на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, відновити свою господарську діяльність та надалі виконувати свої зобов’язання перед банками-кредиторами за раніше залученими кредитами.
Проєкт рішення підготовлено відповідно до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», а також статей 43, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Голова обласної ради Тетяна ЄГОРОВА-ЛУЦЕНКО