ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проєкту рішення Харківської обласної ради

 

Про внесення змін до Програми розвитку соціальних послуг та психосоціальної допомоги в Харківській області на 2023 – 2027 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 23 грудня 2023 року № 727-VIIІ

 

І. Обґрунтування необхідності прийняття проєкту рішення, цілей, завдань і основних його положень.

Програма розвитку соціальних послуг та психосоціальної допомоги в Харківській області на 2023 – 2027 роки, затверджена рішенням обласної ради від 23 грудня 2023 року № 727-VIIІ, (далі – Програма), передбачає низку заходів з надання психологічної допомоги та психосоціальної підтримки населення області. Разом з тим, в умовах війни особливої уваги потребують діти, їх психоемоційний стан. Під час війни діти часто переживають стрес. Не у всіх із них розвинеться психологічна травма, але кожна дитина потребує підтримки.

Мистецькі заходи відіграють важливу роль у допомозі дітям зменшувати травми війни, оскільки мистецтво надає дітям безпечний та виразний спосіб висловити свої емоції та переживання. Через малювання, ліплення, музику чи танці діти можуть вільно виражати те, що їм важко висловити словами. Мистецтво дозволяє їм безпосередньо висловити свої внутрішні стани, що сприяє кращому розумінню їхніх емоцій оточуючими. Групові мистецькі заходи сприяють комунікації та співпраці, допомагаючи дітям не відчувати себе самотніми. Це також сприяє розвитку довіри до інших та відчуттю спільності.

Одним із шляхів поліпшення психоемоційного стану дітей може бути впровадження соціокультурного проєкту, який виступатиме потужним засобом емоційного відновлення, створюючи простір для творчості, самовираження і розуміння складних переживань, які діти зазнають через війну.

З метою психосоціальної підтримки дітей пропонується доповнити підрозділ 1. «Інформаційні та організаційні заходи» розділу 8. «Напрями діяльності та заходи Програми розвитку соціальних послуг та психосоціальної допомоги в Харківській області на 2023 – 2027 роки» новим пунктом 1.3. «Психосоціальна підтримка дітей», яким передбачити щорічне проведення соціокультурного проєкту «Обійми дитину».

 

II. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших результатів, у разі реалізації рішення.

 

У результаті виконання цього заходу Програми буде запезпечено поліпшення  ментального здоров’я дітей, які зазнали впливу війни, оскільки творчі проєкти мають терапевтичний ефект. Вони сприяють зниженню рівня тривоги та стресу, допомагають переключити увагу від негативних думок і переживань на позитивні. Мистецькі заходи сприяють комунікації та співпраці, допомагаючи дітям не відчувати себе самотніми. Це також сприятиме розвитку довіри до інших та відчуттю спільності.

 

III. Посилання на нормативно-правові акти, відповідно до яких було розроблено даний проект рішення.

 

Закони України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про правовий режим воєнного стану», Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами), Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 68/2022 «Про утворення військових адміністрацій», Концепція розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року, схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1018-р.

 

IV. Фінансово-економічне обґрунтування.

Реалізація даного заходу Програми здійснюватиметься починаючи з
2025 року, за рахунок
коштів обласного бюджету, а також інших джерел, не заборонених законодавством. Для впровадження соціокультурного проєкту «Обійми дитину» необхідно в обласному бюджеті передбачати кошти у сумі 500,0 тис. грн щороку для придбання витратних матеріалів, оплату послуг з харчування дітей, режисерсько-постановчих послуг, тощо. Планується до заходу залучити понад 500 дітей.

Враховуючи вищевикладене, обсяг видатків обласного бюджету, необхідних для реалізації Програми, становитиме: у 2025 році – 6995,0 тис. грн, у 2026 та 2027 роках – по 8015,0 тис. грн, загальний обсяг фінансового ресурсу Програми - 50490,0 тис. грн.

Фактичний обсяг фінансового забезпечння Програми  визначається щороку під час складання проєктів обласного бюджету та бюджетів територіальних громад на відповідний рік з урахуванням їх реальних можливостей.

 

 

 

Директор Департаменту соціального

захисту населення Харківської обласної

державної (військової) адміністрації                                                 Ольга БОРЩ